Рішення № 94521834, 01.02.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2021
Номер справи
628/2765/20
Номер документу
94521834
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 лютого 2021 р. № 628/2765/20

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Куп`янської міської ради Харківської області (проспект Конституції, буд. 3,м. Куп`янськ,Харківська область,63701, код ЄДРПОУ04058812) про зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Куп`янского міськрайонного суду Харківської області з адміністративним позовом до Куп`янської міська ради Харківської області, в якому з урахуванням уточнень просить суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача з ненадання запитуваної інформації та зобов`язати відповідача надати позивачці запитану нею інформацію, а саме: засвідчені копії рішення відповідача про надання ним дозволу на будівництво на земельних ділянках АДРЕСА_3 ," АЗС з магазином супутніх товарів та АГЗП, та долучити до цього рішення нормативно технічне, правового обґрунтування безпечності, для життя і здоров`я мешканців прилеглих і не прилеглих ділянок, якою є і позивачка та безпечності впливу на довкілля будівництва і експлуатації вже збудованої АЗС.

Ухвалою Куп`янского міськрайонного суду Харківської області від 26.10.2020 року матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Куп`янської міської ради Харківської області про зобов`язання вчинити певні дії передано на розгляд до Харківського окружного адміністративного суду.

Протоколом автоматичного розподілу судової справи між суддями Харківського окружного адміністративного суду від 25.11.2020 року передано для подальшого розгляду судді Рубан В.В .

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.11.2020 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що відповідач протиправно не надає запитувану нею в інформаційному запиті інформацію, вважає такі дії незаконними, оскільки вони порушують її право на ознайомлення з публічною інформацією.

Через канцелярію суду представником відповідача надано відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Позивачкою надано відповідь на відзив, у якому просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представником відповідача надано заперечення на відповідь на відзив, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

14.09.2020 року ОСОБА_1 звернулася до Куп`янської міської ради Харківської області із інформаційним запитом в якому просила: протягом не пізніше 48 годин надати їй засвідчену копію рішення Куп`янської міської ради Харківської області щодо дозволу на забудову земельних ділянках АДРЕСА_3 , з додатками до копії нормативно - технічного обґрунтування безпечності для життя і здоров`я мешканців прилеглих територій і довкілля від цього будівництва і експлуатації збудованого об`єкта.

Листами від 16.09.2020 р. № 756-10 та від 12.10.2020 р. № 825-10 Управління містобудування, архітектури та земельних відносин Куп`янської міської ради Харківської області, розглянувши інформаційний запит позивачки, повідомлено, що відповідно до ст. 34 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», видача замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля" здійснюється органом державного архітектурно-будівельного контролю.

Відповідно до ст. 29 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» фізична особа або юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва. За заявою замовника ФОП ОСОБА_3 , який є власником земельної ділянки по АДРЕСА_2 , управлінням містобудування, архітектури та земельних відносин Куп`янської міської ради Харківської області 03.04.2020 р., надано містобудівні умови та обмеження для проектування будівництва АЗС з магазином супутніх товарів та АГЗП за вищезазначеною адресою.

Робочий проект на будівництво АЗС з магазином супутніх товарів та АГЗП по АДРЕСА_2 (який розробляє суб`єкт господарювання), в обов`язковому порядку має містити розділ ОВСН у відповідності до вимог ДБН А.2.2-1-2003 «Склад і зміст матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище (ОВСН) при проектуванні й будівництві підприємств, будинків і споруд». Зобов`язання по здійсненню проектних рішень, прийнятих відповідно до норм і правил охорони навколишнього природного середовища і дотриманню вимог екологічної безпеки на всіх етапах будівництва та експлуатації об`єкта несе замовник.

В листі від 12.10.2020 р., відповідаючи на претензію ОСОБА_1 від 29.09.2020р., також повідомлено, що рішенням LVII сесії VI скликання Куп`янської міської ради Харківської області від 12.09.2014 року № 1384 - VI Про затвердження "Детального плану території міста Куп`янська в межах вулиці Дзержинського, Фрунзе, Ломоносова для розміщення АЗС з магазином супутніх товарів та АГЗП", яке офіційно оприлюднено на веб-сайті Куп`янської міської ради та забезпечено вільний доступ та можливість роздрукувати. Вищевказане рішення Куп`янської міської ради не є дозволом на початок виконання будівельних робіт. Надання документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт здійснюється органами державного архітектурно - будівельного контролю (ч.7 ст. 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" ).

У відзиві на позовну заяву відповідачем зазначено, що Куп`янською міською радою Харківської області та Управлінням містобудування, архітектури та земельних відносин Куп`янської міської ради Харківської області, в межах компетенції, дозволи не надавалися, будь-які рішення не приймались, адже видача вищезазначених дозволів є компетенцією органів державного архітектурно - будівельного контролю, якими відповідач не є.

Позивачка вважаючи, що їй протиправно відмовлено в наданні публічної інформації, звернулася з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації регулюються Законом України "Про інформацію" від 02.10.1992 року № 2657-ХІI.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес, врегульовано Законом України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон №2939-VI).

Відповідно до ст. 1 Закону №2939-VI, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 3 Закону № 2939-VI визначені гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов`язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом, визначенням розпорядником інформації спеціальних структурних підрозділів або посадових осіб, які організовують у встановленому порядку доступ до публічної інформації, якою він володіє, максимальне спрощення процедури подання запиту та отримання інформації.

Відповідно до ст. 5 Закону №2939-VI одним із способів доступу до інформації є надання такої за запитами на інформацію.

Згідно з ст. 12 Закону №2939-VI суб`єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: 1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об`єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб`єктів владних повноважень; 2) розпорядники інформації - суб`єкти, визначені у статті 13 цього Закону; 3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Частиною 1 ст.19 Закону №2939-VI, встановлено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

У відповідності до ч. 1 ст. 20 Закону №2939-VI, розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.

Частиною першою статті 22 Закону № 2939-VI передбачено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках, зокрема: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.

Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та іншими законами (ч. 1 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Згідно ч. 3 ст. 24 Закону, яка кореспондується з нормами ст. 19 Конституції України, органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Суд звернути увагу, що повноваження міської ради визначені ст.ст. 25-26 вказаного Закону.

Згідно ч. 1 ст. 59 Закону, Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Відповідачем позивачці у відповіді на звернення роз`яснено, що відповідно до ст. 34 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності», видача замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля" здійснюється органом державного архітектурно-будівельного контролю.

За заявою замовника ФОП ОСОБА_3 , який є власником земельної ділянки по АДРЕСА_2 , управлінням містобудування, архітектури та земельних відносин Куп`янської міської ради Харківської області 03.04.2020 р., надано містобудівні умови та обмеження для проектування будівництва АЗС з магазином супутніх товарів та АГЗП за вищезазначеною адресою.

Робочий проект на будівництво АЗС з магазином супутніх товарів та АГЗП по АДРЕСА_2 (який розробляє суб`єкт господарювання), в обов`язковому порядку має містити розділ ОВСН у відповідності до вимог ДБН А.2.2-1-2003 «Склад і зміст матеріалів оцінки впливів на навколишнє середовище (ОВСН) при проектуванні й будівництві підприємств, будинків і споруд». Зобов`язання по здійсненню проектних рішень, прийнятих відповідно до норм і правил охорони навколишнього природного середовища і дотримано вимог екологічної безпеки на всіх етапах будівництва та експлуатації об`єкта несе замовник.

Крім того, позивачку повідомлено, що Куп`янською міською радою Харківської області та Управлінням містобудування, архітектури та земельних відносин Куп`янської міської ради Харківської області, в межах компетенції, рішення, яке просить надати позивачка в інформаційному запиті не приймались, адже видача дозволів є компетенцією органів державного архітектурно - будівельного контролю.

Таким чином, розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що в спірних правовідносинах відповідач дія в межах чинного законодавства, отже підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 139, 241, 1246, 247, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Куп`янської міської ради Харківської області про зобов`язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Рубан В.В.