Рішення № 94521737, 25.01.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2021
Номер справи
480/5320/20
Номер документу
94521737
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 січня 2021 року Справа № 480/5320/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.,

за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника відповідача - адвоката Чуяшенка Д.О.,

представника 1-го відповідача - Бабченко І.О.,

представника 2-го відповідача - Гігіна О.В., Малахової Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/5320/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області, Державної установи "Криворізька академія патрульної поліції" Національної поліції України про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, який він особисто та його представник підтримали в ході розгляду справи, мотивуючи позовні вимоги тим, що з 01.06.2020 позивач прийнятий на службу до Національної поліції на посаду старшого сержанта поліції поліцейського сектору реагування патрульної поліції №4 Тростянецького відділення поліції Охтирського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області.

З 09.06.2020 позивача направлено до Державної установи «Криворізька академія патрульної поліції» Національної поліції України та зараховано на навчання терміном 6 місяців. Наказом установи від 02.07.2020 №113 о/д позивача відраховано з числа слухачів. 17.07.2020 відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області №362 позивача звільнено зі служби в поліції на підставі пункту 5 ( через службову невідповідність) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» з 20.07.2020. Підставами для винесення наказу про звільнення був наказ Державної установи «Криворізька академія патрульної поліції» Національної поліції України від 02.07.2020 №113 о/д та наказ Головного управління Національної поліції в Сумській області від 08.07.2020 №947.

З наказом Державної установи «Криворізька академія патрульної поліції» Національної поліції України від 02.07.2020 №113 о/д про відрахування з числа слухачів та, як наслідок з наказом Головного управління Національної поліції в Сумській області від 17.07.2020 №362 про звільнення зі служби в поліції позивач не погоджується, просить визнати їх протиправним і скасувати, поновити його на посаді та стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу. В обгрунтування зазначив, що відрахування його з числа слухачів первинної професійної підготовки поліцейських та звільнення відбулося з порушенням вимог Положення про організацію первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції, завтердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №105 від 16.02.2016, які полягали в тому, що начвальний план позивачу не доводився та з ним не погоджувався, незадовільну оцінку він отримав лише з однієї дисципліни, без належного повторного проходження проміжного контролю з навчальних дисциплін, без здійснення процедури оформлення дисциплінарних порушень у відповідності до Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України.

Відповідач, Головне управління Національної поліції в Сумській області, надав відзив на позов, в якому проти задоволення позовних вимог запречив, представник відповідача в судовому засідання пояснив, що статтею 73 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено обов`язкове проходження первинної професійної підготовки поліцейськими, які вперше прийняті на службу в поліції, порядок проведення якої визначається Положенням про організацію первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України № 105 від 16.02.2016.

Підпунктом 4 пункту 6 розділу ІІІ згаданого Положення передбачено, що за невиконання навчального плану (отримання незадовільної оцінки під час повторного проходження проміжного контролю з навчальних дисциплін (предметів), непроходження навчальної практики або ненадання матеріалів за результатами її проходження), слухачів достроково відраховують із закладів, що здійснюють професійну підготовку.

При цьому, частина 6 статті 73 Закону України "Про національну поліцію" визначає, що поліцейські, які достроково відраховані з навчальних закладів, де вони проходили первинну професійну підготовку, через недисциплінованість, невиконання навчального плану, небажання продовжувати або проходити навчання, підлягають звільненню зі служби в поліції на підставі пунктів 5 або 6 частини 1 статті 77 цього Закону.

Отже, з огляду на вказані приписи, а також беручи до уваги дострокове відрахування ОСОБА_1 з навчального закладу через невиконання навчального плану, наказ про звільнення є правомірним.

Другий відповідач, Державна установа «Криворізька академія патрульної поліції» Національної поліції України, подав відзив на позов, в якому проти задоволення вимог також заперечив, представники відповідача в судовому засіданні пояснили, що позивача до установи зараховано наказом від 09.06.2020 № 97 о/д. Відповідно до даного наказу на навчальному зборі, який проводиться для усіх слухачів, які вперше прибувають, позивач був ознайомлений з Правилами внутрішнього розпорядку слухачів первинної професійної підготовки поліцейських, з загальним обсягом навчального навантаження, з керівниками циклів, які забезпечують вивчення навчальних дисциплін. На кожному занятті викладач презентував дисципліну, яку він викладає, кількість годин на дисципліну, види занять та види контролю знань, критерії оцінювання. Таким чином твердження Позивача, що він не був ознайомлений з навчальним планом є безпідставним та таким, що не відповідає дійсності.

Позивач відповідно до розкладу навчальних занять для слухачів навчальних груп ПП 09-20 та СРПП 05-20 22.06.2020 складав проміжний контроль з дисципліни «Взаємодія з населенням на засадах партнерства», отримав 50 балів із 100 модливих, що відповідає незадовільній оцінці 2 бали ( за 12-бальною шкалою). Повторне складання проміжного контролю відбулося 01.07.2020, позивач отримав 45 балів із 100 можливих, що також є незадовільною оцінкою. Відповідно до п.п.4 п.6 розділу ІІІ невиконання навчального плану є підставою для відрахування, тому наказ про відрахування позивача з числа слухачів є правомірним.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до наказу №296 о/с від 29.05.2020 позивач з 01.06.2020 прийнятий за конкурсом на службу до Національної поліції на посаду старшого сержанта поліції поліцейського сектору реагування патрульної поліції №4 Тростянецького відділення поліції Охтирського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області ( а.с.74).

За наказом Головного управління Національної поліції в Сумській області від 04.06.2020 №306 о/с позивача з 09.06.2020 направлено до Державної установи «Криворізька академія патрульної поліції» Національної поліції України та зараховано на навчання терміном 6 місяців ( а.с.76).

Наказом Державної установи «Криворізька академія патрульної поліції» Національної поліції України від 02.07.2020 №113 о/д позивача відраховано з числа слухачів відповідно до підпункту 4 ( за невиконання навчального плану ( отримання незадовільної оцінки під час повторного проходження проміжного контролю з навчальних дисциплін ( предметів) пункту 6 розділу ІІІ Положення про організацію первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції, з 02 липня 2020 року ( а.с.78).

17.07.2020 відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області №362 позивача звільнено зі служби в поліції на підставі пункту 5 ( через службову невідповідність) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» з 20.07.2020 ( а.с.77).

Також судом встановлено, що під час навчання у Державній установі «Криворізька академія патрульної поліції» Національної поліції України відповідно до розкладу навчальних занять для слухачів навчальних груп ПП 09-20 та СРПП 05-20 позивач 22.06.2020 складав проміжний контроль з дисципліни «Взаємодія з населенням на засадах партнерства», отримав 50 балів із 100 можливих, що відповідає незадовільній оцінці 2 бали ( за 12-бальною шкалою) ( а.с. 134). Повторне складання проміжного контролю відбулося 01.07.2020, позивач отримав 45 балів із 100 можливих, що також є незадовільною оцінкою ( а.с. 135).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, визначаються Законом України "Про Національну поліцію".

Відповідно до статті 49 вказаного Закону, на службу в поліції можуть бути прийняті громадяни України віком від 18 років, які мають повну загальну середню освіту, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, які володіють українською мовою.

На виконання частини 1 статті 73 Закону України "Про Національну поліцію", поліцейські, які вперше прийняті на службу в поліції, з метою набуття спеціальних навичок, необхідних для виконання повноважень поліції, зобов`язані пройти первинну професійну підготовку за відповідними навчальними програмами (планами), затвердженими Міністерством внутрішніх справ України.

Після успішного закінчення курсу первинної професійної підготовки, поліцейські повертаються до органів (закладів, установ) поліції, з яких вони були направлені для проходження первинної підготовки, для подальшого проходження служби в поліції відповідно до Закону (частина 4 статті 73).

Згідно з частиною 5 статті 73 Закону, поліцейські, відраховані з навчальних закладів, де вони проходили первинну професійну підготовку, до закінчення навчання, а також поліцейські, які після закінчення курсу первинної професійної підготовки отримали незадовільні оцінки за результатами іспитів, повертаються до органів (закладів, установ) поліції, з яких вони прибули на навчання, з подальшим звільненням зі служби в поліції.

Поліцейські, які достроково відраховані з навчальних закладів, де вони проходили первинну професійну підготовку, через недисциплінованість, невиконання навчального плану, небажання продовжувати або проходити навчання, а також поліцейські, які після закінчення курсу первинної професійної підготовки склали іспити і отримали незадовільні оцінки, підлягають звільненню зі служби в поліції на підставі пунктів 5 або 6 частини першої статті 77 Закону (абз. 2 частини 6 статті 73).

За змістом пункту 5 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", підставою для звільнення поліцейського зі служби в поліції та припинення служби в поліції, є службова невідповідність.

Порядок і умови проходження первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції визначається Положенням про організацію первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції, затвердженим наказом МВС України № 105 від 16.02.2016, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.04.2016 за № 576/28706.

Пунктом 2 розділу І вказаного Положення встановлено, що метою проходження професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції, є набуття ними спеціальних навичок, необхідних для виконання повноважень поліції, у тому числі відповідної спеціальної підготовки щодо зберігання, носіння, застосування і використання вогнепальної зброї.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Положення, перелік навчальних дисциплін (предметів), час, відведений на їх вивчення, та строки підготовки визначаються відповідними навчальними програмами (планами), які розробляються кадровим підрозділом апарату Національної поліції, погоджуються із заінтересованими структурними підрозділами апарату Національної поліції та затверджуються керівництвом МВС. Форми організації професійної підготовки визначаються закладами, що здійснюють професійну підготовку, за погодженням з кадровим підрозділом апарату Національної поліції.

Під час професійної підготовки слухачі розподіляються на навчальні групи, що складаються не більше ніж із 30 осіб, з числа яких призначається командир (керівник) навчальної групи (пункт 3 розділу ІІІ).

Підстави дострокового відрахування слухачів із закладів професійної підготовки, визначені пунктом 6 розділу ІІІ Положення. До таких підстав, зокрема, належить невиконання навчального плану, а саме: отримання незадовільної оцінки під час повторного проходження проміжного контролю з навчальних дисциплін/предметів (підпункт 4).

Відрахування слухача здійснюється наказом керівника закладу, що здійснює професійну підготовку, про що повідомляється кадровий підрозділ органу (закладу, установи) поліції, яким він був направлений для проходження професійної підготовки (пункти 7, 8 розділу ІІІ).

Аналіз змісту вказаних норм, дає підстави для висновків про те, що у разі, коли новопризначений поліцейський під час проходження первинної професійної підготовки, отримав незадовільну оцінку за результатами повторного проходження проміжного контролю з навчальних дисциплін (предметів), він підлягає відрахуванню з навчального закладу та подальшому звільненню зі служби в поліції на підставі пункту 5 частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", а саме: через службову невідповідність.

При цьому, суд зазначає, що за змістом підпункту 4 пункту 6 розділу ІІІ Положення про організацію первинної професійної підготовки поліцейських, яких вперше прийнято на службу в поліції, для дострокового відрахування слухача із закладів професійної підготовки, достатньо отримання таким слухачем незадовільної оцінки за результатами повторного проходження проміжного контролю з будь-якої (однієї) навчальної дисципліни (предмету).

Критерії проміжного контролю знань слухачів в системі оцінювання визначені робочою програмою навчального предмету «Взаємодія з населенням на засадах партнерства», завтердженою начальником Державної установи «Криворізька академія патрульної поліції» Національної поліції України 05.08.2019 ( а.с. 120-128), відповідно до якої, якщо слухач шляхом комп`ютерного тестування набирає менше 60 балів, він отримує незадовільну оцінку за національною шкалою. Таким чином, отримавши 50 балів із 100 можливих, та повторно отримавши 45 балів із 100 можливих, позивач отримав незадовільну оцінку, тим самим не виконав навчальний план навчальної дисципліни.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відповідність оскаржуваних наказів критеріям, встановленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України та відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Сумській області ( код ЄДРПОУ 40108777, вул.Г.Кондартьєва, 23, м.Суми, 40000), Державної установи "Криворізька академія патрульної поліції" Національної поліції України ( код ЄДРПОУ 42764808, Мікрорайон 7-й Зарічний,24, м.Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50106) про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складене 01 лютого 2021 року.

Суддя Л.М. Опімах