Рішення № 94521267, 29.01.2021, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2021
Номер справи
440/6991/20
Номер документу
94521267
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/6991/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Головка А.Б., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа: Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії.

В С Т А Н О В И В:

27 листопада 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України, третя особа: Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки про визнання рішення від 28.10.2020 вих.№248/1031/огд протиправним та зобов`язання розглянути питання про призначення одноразову грошову допомогу, інвалідність якого настала внаслідок травми, пов`язаної із виконанням обов`язків військової служби в розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року та прийняти відповідне рішення.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що внаслідок поранення, пов`язаного з виконання обов`язків військової служби, що сталося в грудні 1992 року, в 2018 році йому встановлено ІІІ інвалідності, під час проходження первинного огляду. У зв`язку з погіршенням стану здоров`я, при потворному огляді позивачу встановлено ІІ групу інвалідності з 28.05.2019. Позивач вважає, що з 28.05.2019 набув право на отримання одноразової грошової допомоги. 27.01.2020 року відповідачем було прийнято рішення про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги. Вважає, що під час розгляду питання щодо призначення одноразової грошової допомоги комісією Міністерства оборони України не було враховано архівну довідку № 40/1878 від 11.09.2019 року, яка була направлена Полтавським ОВК на розгляд комісії додатково до наданого висновку та пакету документів. Повторно направлений в серпні 2020 року висновок Полтавського ОВК з пакетом документів разом з архівною довідкою № 40/1878 від 11.09.2019 року листом Департаменту фінансів МО України від 11.11.2020 року був повернутий без реалізації, оскільки нових обставин в пакеті документів не виявлено та відсутністю підстав для подачі документів на розгляд комісії. Вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо не прийняття рішення за новим пакетом документів.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/6991/20 вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

07.12.2020 від третьої особи надійшли письмові пояснення, в яких представник просив відмовити у задоволені позовних вимог.

15.12.2020 до суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на ненадання документів, що свідчать про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва).

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.

З матеріалів справи вбачається, що архівною довідкою від 11.09.2019 № 40/1878 підтверджено отримання травми ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у вигляді закритого перелому внутрішньої кісточки гомілковостопного суглоба.

19.04.2018 під час первинного огляду органами МСЕК ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності із 17.04.2018, про що видано довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0849975.

За результатом повторного огляду ОСОБА_1 з 14.02.2019 встановлено ІІ групу інвалідності у зв`язку з отриманням травми, що пов`язана із виконанням обов`язків військової служби, згідно із довідкою МСЕК від 12.06.2019 № 0080377.

У зв`язку з встановленням ІІ групи інвалідності (вищої), позивач звернувся до відповідача, через Полтавський обласний військовий комісаріат, із відповідною заявою.

Згідно із рішенням комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, викладеного в п. 22 протоколу №9 від 27.01.2020, позивачу відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги посилаючись на те, що законодавством України не передбачено здійснення виплат військовослужбовцям інших країн. Також заявником не подано документ, що свідчить про причини і обставини поранення (травми, каліцтва), який передбачено п. 11 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги.

Про прийняття вказаного рішення позивачу повідомлено листом Полтавського ОВК від 10.02.2020 № 12/450.

Не погодившись з Рішенням МО України, позивач звернувся до суду з позовом.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 23.04.2020 року у справі № 440/899/20, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 28.07.2020 року, у задоволенні позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа: Полтавський обласний військовий комісаріат про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовлено.

05.08.2020 року Полтавським обласним військовим комісаріатом було повторно направлено висновок до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для призначення і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 .

Листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 28.10.2020 року вищевказані документи повернуті без реалізації, оскільки 27.01.2020 року документи заявника розглядались комісією та було прийнято рішення про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги, нових обставин в пакеті документів не було виявлено.

Позивач не погодився із відмовою відповідача та оскаржив її до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приписами частини п`ятої статті 17 Конституції України обумовлено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює Закон України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII.

У відповідності до статті 41 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2232-XII), виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов`язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Згідно зі статті 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2011-XII), соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

У частині першій статті 16 Закону № 2011-XII закріплено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Пунктом 4 частини 2 статті 16 Закону № 2011-XII визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Положеннями пункту "б" частини першої статті 16-2 Закону № 2011-XII, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності I групи, 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи, 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).

Приписами частини 4 статті 16-3 Закону № 2011-XII встановлено, що якщо протягом двох років військовослужбовцю, військовозобов`язаному або резервісту після первинного встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності під час повторного огляду буде встановлено вищу групу інвалідності або більший відсоток втрати працездатності, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата провадиться з урахуванням раніше виплаченої суми.

Відповідно до частини дев`ятої статті 16-3 Закону № 2011-ХІІ порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог цієї статті Закону, Кабінет Міністрів України постановою від 25.12.2013 № 975 «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві» затвердив Порядок № 975.

Пунктом 11 Порядку № 975 визначено, що військовослужбовець, військовозобов`язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв`язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов`язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Аналіз зазначених норм права діє підстави для висновку, що законодавець делегував Уряду повноваження визначати порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16-2 Закону № 2011-XII.

Подання зазначених у пункті 11 Порядку № 975 документів при зверненні за призначенням одноразової грошової допомоги у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення інвалідності, є необхідною умовою для призначення такої допомоги та ґрунтується на необхідності перевірити відсутність обмежень, встановлених у статті 16-4 Закону № 2011-XII (зокрема, коли інвалідність є наслідком вчинення особою дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров`ю), за наявності яких особа позбавляється права на отримання такої допомоги.

При цьому Порядок № 975 не визначає, який саме документ (військово-облікові документи, медична довідка, акт розслідування, архівна довідка, виписка з історії хвороби, тощо) повинна подати особа, яка звертається за отриманням одноразової грошової допомоги, на підтвердження обставин причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва).

Водночас, подання до Міноборони відповідного рішення військово-лікарської комісії про встановлення причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв, яким встановлено, що отримані особою поранення, травма, контузія, захворювання, пов`язані з виконанням обов`язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, не виключає необхідності подання інших, зазначених у пункті 11 Порядку № 975, документів, що свідчать про причини та обставини поранення, травми, контузії та захворювання.

За змістом позову ОСОБА_1 вважає, що додатково направлена ним архівна довідка № 40/1878 від 11.09.2019 року на розгляд комісії МО України разом з іншими документами не подавалась та її не було враховано під час прийняття рішення №9 від 27.01.2020 року. Повертаючи без реалізації пакет документів листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 28.10.2020 року, на думку позивача, відповідач протиправно не прийняв жодного рішення, оскільки Департамент фінансів Міністерства оборони України є лише структурним підрозділом Міністерства оборони України та не є компетентним органом з вирішення питання щодо призначення одноразової грошової допомоги.

З цього приводу суд зазначає, що згідно пункту 13 Порядку № 975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого обов`язково додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.

Згідно пояснень учасників справи додатково до наданих ОСОБА_1 документів, окремо Полтавським ОВК на розгляд комісії було направлено довідку № 40/1878 від 11.09.2019 року Центрального архіву МО РФ. Вказана архівна довідка була направлена Полтавським ОВК 30.10.2019 року за вих. 12/3070 на розгляд комісії МО України, після її надходження до Кременчуцького РВК, а отже комісія Міністерства оборони України з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, приймала протокол №9 від 27.01.2020 року з дослідженням всіх документів, наданих позивачем.

Крім того, вирішуючи питання щодо правомірності протоколу №9 від 27.01.2020 року в адміністративній справі № 440/899/20 судами надавалась оцінка довідці № 40/1878 від 11.09.2019 року Центрального архіву МО РФ, та визначено, що вона не містить інформації щодо обставин поранення, зокрема про те, що травма, не пов`язана з вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп`яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, а тому ця довідка не може вважатися належним документом, що вказує на причини та обставини отримання травми позивача. Дана довідка є фактично витягом з книги обліку хворих, які знаходилися на стаціонарному лікуванні, а також книги протоколів засідань гарнізонної військово - лікарняної комісії, а ці документи не є документами, що свідчать про обставини поранення.

Таким чином, оскільки позивачем було надано повторно на розгляд комісії документи для вирішення питання щодо призначення одноразової грошової допомоги, по яким відповідачем було прийнято рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, оформлене протоколом №9 від 27.01.2020 року, відповідач правомірно їх повернув без реалізації.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Міністерства оборони України (Повітрофлотський проспект, 6, м. Київ, 03168; код ЄДРПОУ 00034022), третя особа: Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Шевченка, 78а, м. Полтава, 36039; код ЄДРПОУ 07851296) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.Б. Головко