
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/6921/20
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом Головного управління ДПС у Полтавській області до Комунального підприємства "Смотриківське" про стягнення коштів з рахунків платника за податковим боргом,
В С Т А Н О В И В:
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. Стислий зміст позовних вимог
25 листопада 2020 року Головне управління ДПС у Полтавській області (далі-позивач, ГУ ДПС у Полтавській області) звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства "Смотриківське" (далі-відповідач, КП "Смотриківське") про стягнення коштів з рахунків платника, відкритих у банках, обслуговуючих такого платника, за податковим боргом із земельного податку у розмірі 84499,56 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що за КП "Смотриківське" обліковується податковий борг із земельного податку у розмірі 84499,56 грн, що виник внаслідок несплати відповідачем самостійно визначених грошових зобов`язань.
2. Стислий зміст заперечень відповідача
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
3. Процесуальні дії по справі
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 30 листопада 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) /а.с.36-37/.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи та відповідні правовідносини.
КП "Смотриківське" (ідентифікаційний код 40390121) зареєстроване як юридична особа, запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №15761020000000771 від 01.04.2016, перебуває на обліку у ГУ ДПС у Полтавській області, Лубенське управління, Пирятинська ДПІ (Пирятинський район), про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с.31-32/.
З довідки ГУ ДПС у Полтавській області №41274/10/16-31-13-08-17 від 06.11.2020 /а.с.5/, розрахунку податкового боргу КП "Смотриківське" (ЄДРПОУ 40390121) /а.с.8-10/, відомостей з інтегрованої картки платника податків за платежем «Земельний податок з юридичних осіб» за 2018-2020 роки /а.с.16-20/, розрахунку суми пені /а.с.15/ суд вбачає, що за КП "Смотриківське" обліковується непогашений податковий борг із земельного податку з юридичних осіб у загальному розмірі 84499,56 грн., у тому числі: сума податкового зобов`язання – 81614,55 грн, пеня – 2885,01 грн, що виник з наступних підстав.
19.02.2018 КП "Смотриківське" подано до ГУ ДПС у Полтавській області, Лубенське управління, Пирятинська ДПІ (Пирятинський район) податкову декларацію №9024455023 із земельного податку за 2018 рік, якою самостійно визначено суму грошового зобов`язання із земельного податку з юридичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету, у розмірі 40648,77 грн, в тому числі, щомісячно з січня по листопад - 3387,40 грн, за грудень – 3387,37 грн /а.с.21-23/. Станом на дату звернення до суду сума заборгованості за цією декларацією складає 30325,41 грн.
18.02.2019 КП "Смотриківське" подано до ГУ ДПС у Полтавській області, Лубенське управління, Пирятинська ДПІ (Пирятинський район) податкову декларацію №9025333378 із земельного податку за 2019 рік, якою самостійно визначено суму грошового зобов`язання із земельного податку з юридичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету, у розмірі 37524,66 грн, в тому числі, щомісячно з січня по листопад - 3127,06 грн, за грудень – 3127,00 грн /а.с.24-26/. Станом на дату звернення до суду сума заборгованості за цією декларацією складає 37524,66 грн.
18.02.2020 КП "Смотриківське" подано до ГУ ДПС у Полтавській області, Лубенське управління, Пирятинська ДПІ (Пирятинський район) податкову декларацію №9028939419 із земельного податку за 2020 рік, якою самостійно визначено суму грошового зобов`язання із земельного податку з юридичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету, у розмірі 20646,69 грн, в тому числі, щомісячно з січня по листопад - 1720,56 грн, за грудень – 1720,53 грн /а.с.27-29/. Станом на дату звернення до суду сума заборгованості за цією декларацією (січень - серпень) складає 13764,48 грн.
Також, розрахунком податкового боргу КП "Смотриківське" (ЄДРПОУ 40390121) /а.с.8-10/, розрахунком суми пені /а.с.15/, відомостями з інтегрованої картки платника податків за платежем «Земельний податок з юридичних осіб» за 2018-2020 роки /а.с.16-20/ підтверджено, що у зв`язку з несплатою податкового боргу у встановлені Податковим кодексом України строки податковим органом розраховано пеню по податковій декларації №9024455023 від 19.02.2018, а саме:
- за період з 01.06.2018 по 30.04.2020 в сумі 504,97 грн;
- за період з 01.06.2018 по 29.06.2020 в сумі 489,21 грн;
- за період з 29.06.2018 по 29.06.2020 в сумі 15,07 грн;
- за період з 29.06.2018 по 30.06.2020 в сумі 482,53 грн;
- за період з 29.06.2018 по 30.07.2020 в сумі 452,40 грн;
- за період з 30.07.2018 по 30.07.2020 в сумі 28,56 грн;
- за період з 30.07.2018 по 31.08.2020 в сумі 457,29 грн;
- за період з 30.07.2018 по 30.09.2020 в сумі 414,46 грн;
- за період з 29.08.2018 по 30.09.2020 в сумі 40,52 грн.
Отже, з огляду на несплату відповідачем узгоджених податкових зобов`язань із земельного податку з юридичних осіб утворився податковий борг у загальному розмірі 84499,56 грн., у тому числі: сума податкового зобов`язання – 81614,55 грн, пеня – 2885,01 грн.
25.09.2018 ГУ ДФС у Полтавській області сформовано та надіслано відповідачу податкову вимогу №32403-17 про сплату узгодженої суми грошового зобов`язання у загальному розмірі 23711,80 грн /а.с.11/. Податкова вимога надіслана за адресою позивача: вул. Грушевського,38-А, с. Смотрики, Пирятинський район, Полтавська область, 37402, проте повернулася до податкового органу у зв`язку з відсутністю підприємства за вказаною адресою, що підтверджено копією поштового відправлення /а.с. 12-14/.
Згідно з поясненнями позивача, викладеними у позовній заяві, зазначена податкова вимога у судовому порядку не оскаржувалася.
Посилаючись на несплату відповідачем податкового зобов`язання у строки, визначені Податковим кодексом України, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно із підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За змістом підпунктів 14.1.39, 14.1.156, 14.1.175, пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня. Податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із пунктом 287.3. статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов`язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно із підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів (270 календарних днів у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.
Нарахування пені закінчується, зокрема, у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов`язань (пп. 129.3.1. п. 129.3. статті 129 Податкового кодексу України).
За змістом абзацу 2 пункту 129.4. статті 129 Податкового кодексу України на суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, починаючи з 91 календарного дня (з 271 календарного дня у разі здійснення платником податків самостійного коригування відповідно до підпункту 39.5.4 пункту 39.5 статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.
Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Підпунктом 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Відповідно до пункту 41.4 статті 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
За змістом пунктів 95.1, 95.2 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
ІV. ВИСНОВКИ СУДУ
Аналіз наведених норм Податкового кодексу України дає підстави для висновку, що статусу податкового боргу набуває узгоджена сума грошового (податкового) зобов`язання, не сплачена платником податків у визначений строк. Грошові зобов`язання, визначені платником у податкових деклараціях, вважаються узгодженими з дати подання таких декларацій до контролюючого органу, не можуть бути оскаржені та підлягають сплаті у строки, визначені Податковим кодексом України.
Судом встановлено, що у зв`язку з несплатою відповідачем грошових зобов`язань із земельного податку, визначених ним самостійно у податкових деклараціях із плати за землю за 2018 рік, 2019 рік, 2020 рік (січень - серпень), у встановлені Податковим кодексом України строки, ці зобов`язання набули статусу податкового боргу.
Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач відзиву на позовну заяву чи доказів сплати суми податкового боргу до суду не надав.
Наявність у відповідача податкового боргу у сумі 84499,56 грн, у тому числі: сума податкового зобов`язання – 81614,55 грн, пеня – 2885,01 грн, підтверджено довідкою ГУ ДПС у Полтавській області 41274/10/16-31-13-08-17 від 06.11.2020 /а.с.5/, розрахунком податкового боргу КП "Смотриківське" (ЄДРПОУ 40390121) /а.с.8-10/, відомостями з інтегрованої картки платника податків за платежем «Земельний податок з юридичних осіб» за 2018-2020 роки /а.с.16-20/, розрахунком суми пені /а.с.15/.
Податкова вимога від 25.09.2018 №32403-17, що в силу вимог пункту 58.3. статті 58 Податкового кодексу України вважається врученою відповідачеві, не є відкликаною, сума податкового боргу не погашена.
Повноваження Головного управління ДПС у Полтавській області, як органу стягнення, на здійснення заходів щодо забезпечення погашення податкового боргу, зокрема, шляхом стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, визначені статтями 41, 95 Податкового кодексу України.
Довідкою ГУ ДПС у Полтавській області №41905/10/16-31-67-19 від 12.11.2020 підтверджено, що КП "Смотриківське" має відкриті рахунки у банківських установах.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог Головного управління ДПС у Полтавській області про стягнення з рахунків відповідача коштів за податковим боргом із земельного податку у сумі 84499,56 грнгрн.
Отже, позов належить задовольнити у повному обсязі.
V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
Відповідно до статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Зважаючи на те, що позивачем є суб`єкт владних повноважень, доказів на підтвердження понесення судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз не надано, тому суд не вбачає підстав для розподілу судових витрат.
На підставі викладеного та керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська,4, м. Полтава, 36014, ідентифікаційний код 43142831) до Комунального підприємства "Смотриківське" (вул. Грушевського, 38-А, с. Смотрики, Пирятинський район, Полтавська область, 37042, ідентифікаційний код 40390121) про стягнення коштів з рахунків платника податків задовольнити повністю.
Стягнути кошти з рахунків Комунального підприємства "Смотриківське" (вул. Грушевського, 38-А, с. Смотрики, Пирятинський район, Полтавська область, 37042, ідентифікаційний код 40390121) у розмірі податкового боргу з із земельного податку з юридичних осіб у сумі 84499,56 грн (вісімдесят чотири тисячі чотириста дев`яносто дев`ять гривень п`ятдесят шість копійок) на розрахунковий рахунок №UA338999980334199811000016392, код класифікації доходів бюджету 18010500, код отримувача 37958534, отримувач Пирятинське УК/с. Смотрики/18010500, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) 899998.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.В. Довгопол