
Справа № 420/11337/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (вул. Черняховського, 6, м. Одеса, 65009) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 ) про припинення права на початок виконання будівельних робіт на підставі повідомлення про початок будівельних робіт, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду звернулось Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (далі - Управління ДАБК) до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , в якому позивач просить суд припинити право на початок виконання будівельних робіт на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) №ОД 051200821781 від 28.08.2020 року, подане ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с. 61-68).
Представник позивача зазначив, що у серпні 2020 року зареєстровано повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належить до об`єктів з незначними наслідками СС1 №ОД 051200821781 «Реконструкція квартири АДРЕСА_2 під нежитлове приміщення без зміни геометричних розмірів фундаментів у плані за адресою: АДРЕСА_2 », замовниками якого є відповідачі.
Під час проведеного комісійного обстеження було виявлено подання відповідачами недостовірних даних у надісланому повідомленні, а саме: проводились роботи з влаштування газобетонних стін на залізобетонній основі, яка в свою чергу влаштована на металевих сваях до квартири АДРЕСА_2 . Таким чином, фактично виконуються роботи із зміною геометричних розмірів фундаментів у плані із одночасним самовільним захопленням земельної ділянки у вигляді прибудови 6,4 х 6,8 м. Тобто 43,5 кв. м земельної ділянки є об`єктом самочинного будівництва.
Позивач посилаючись на положення ч.2 ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідно до якої у разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об`єкт самочинним будівництвом, відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду звертається до суду із позовом про скасування реєстрації такої декларації або про припинення права на виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення, просив задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 02.11.2020 року позов залишено без руху, надано строк на усунення недоліків (а.с.40-42).
Ухвалою суду від 03.12.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 420/11337/20. В ухвалі суду зазначено, що справа буде розглянута у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (а.с.69-70).
Ухвалою суду від 14.12.2020 року відмовлено Управлінню державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради у задоволенні клопотання про розгляд справи №420/11337/20 за правилами загального позовного провадження (а.с.78-79).
Відповідачі до суду відзиви не надали. Згідно з поштовим повідомленням відповідачі отримали ухвалу суду від 03.12.2020 року - 11.12.2020 року (а.с. 76-77).
Справа розглянута у письмовому провадженні.
Судом встановлено, що відповідачі згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №223874319 від 14.09.2020 є власниками квартири АДРЕСА_2 (право спільної часткової власності, розмір частки ОСОБА_1 - Ѕ, ОСОБА_2 - Ѕ (а.с.19-20).
18.08.2020 до Управління ДАБК надійшло повідомлення ОСОБА_1 та ОСОБА_2 №ОД 051200821781 про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СC1/про зміну даних у повідомленні про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (ССI) про реконструкцію квартири АДРЕСА_2 , нежитлове приміщення АДРЕСА_2 (далі - повідомлення). Реконструкція здійснюється на земельній ділянці загальним розміром 65,5 кв. м (а.с. 13-17).
09.09.2020 до Одеського міського голови надійшла заява від ОСОБА_3 №34-Г1-59559 з проханням перевірити законність документів на будування капітальної прибудови до квартири на першому поверсі зі сторони заднього фасаду за адресою: АДРЕСА_5 та парадна. Заяву ОСОБА_3 подав з причин великої кількості шуму, перекривання сусідам виду з вікна через масштаб прибудови (а.с.12).
14.09.2020 представниками Управлінням ДАБК, Київської РДА ОМР, Департаменту комунальної власності ОМР у присутності ОСОБА_1 складений акт обстеження об`єкта містобудування щодо дотримання законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові на території АДРЕСА_2 , нежитлове приміщення АДРЕСА_2, згідно з яким за результатами обстеження встановлено: на момент огляду відбувались роботи, влаштування газобетонних стін на залізобетонній основі, яка в свою чергу влаштована на металевих сваях до нежитлового приміщення АДРЕСА_2 із захопленням земельної ділянки розмірами 6,4 х 6,8 м (площею 43,5 кв. м) (а.с. 9-10).
Окрім того, було встановлено, що у повідомленні замовників зазначено, що Управлінням ДАБК видано містобудівні умови та обмеження №01-07/264 від 22.07.2020 (а.с. 15), однак відповідно до витягів з містобудівного кадастру, який знаходиться на офіційному сайті м. Одеси, за пошуком номера містобудівних умов та обмежень (№01-07/264) інформація в рамках об`єкта за адресою АДРЕСА_2 - відсутня (а.с.54). Також в рамках пошуку в містобудівному кадастрі по даті містобудівних умов та обмежень (22.07.2020) щодо вказаного об`єкту інформація відсутня (а.с. 53). Отже Управлінням ДАБК ОСОБА_1 та ОСОБА_2 містобудівні умови та обмеження щодо визначеної адреси не видавались.
За результатами встановлених обставин позивач звернувся в суд з даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Згідно з частинами 1,7 статті 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-VI (далі - Закон №3038-VI) замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.
Виконання будівельних робіт без відповідного документа, передбаченого цією статтею, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Відповідно до статті 32 Закону № 3038-VI клас наслідків (відповідальності) будівель і споруд - це характеристика рівня можливої небезпеки для здоров`я і життя людей, які постійно або періодично перебуватимуть на об`єкті або які знаходитимуться зовні такого об`єкта, матеріальних збитків чи соціальних втрат, пов`язаних із припиненням експлуатації або з втратою цілісності об`єкта. Клас наслідків визначається відповідно до вимог будівельних норм, стандартів, нормативних документів і правил, затверджених згідно із законодавством.
Механізм набуття права на виконання підготовчих та будівельних робіт визначає Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. №466 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 серпня 2015 р. №747) (далі - Порядок №466).
Відповідно до пункту 5 Порядку №466 будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та:
- подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) та об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта;
- видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля відповідно до Закону України "Про оцінку впливу на довкілля".
Згідно із пунктом 13 Порядку №466 повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, та повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) (далі - повідомлення), повідомлення про зміну даних у зазначених повідомленнях за формою згідно з додатками 1, 2 і 2-1 до цього Порядку подається замовником (його уповноваженою особою) особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронний кабінет до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об`єкта не пізніше ніж за один календарний день до початку виконання підготовчих або будівельних робіт.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом п`яти робочих днів з дня надходження повідомлення забезпечує внесення інформації, зазначеної у повідомленні, до реєстру згідно з цим Порядком. У разі подання повідомлення через електронний кабінет внесення до реєстру інформації, зазначеної у повідомленні, здійснюється в день його надходження автоматично за допомогою програмних засобів ведення реєстру.
Відповідно до ст.36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» №3038-VI (далі - Закон №3038-VI) право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об`єктах, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1), об`єктах, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт.
Таким чином після надання замовниками позивачу повідомлення у них виникло право на виконання підготовчих та будівельних робіт.
Проте при перевірки за заявою ОСОБА_3 виконання підготовчих та будівельних робіт було виявлено зазначення у повідомленні недостовірних даних та самочинного будівництва.
Відповідно до ч.1 ст.376 ЦК України споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Позивач відповідно до Положення, затвердженого рішенням ОМР №3043- VІІ від 21.03.2018 року, здійснює на території міста Одеси державний архітектурно-будівельний контроль, виконання дозвільних та реєстраційних функцій у сфері містобудівної діяльності відповідно до законодавства України.
Згідно з ч.1 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Частиною 2 ст. 39-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що разі виявлення відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об`єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи без належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду звертається до суду із позовом про скасування реєстрації такої декларації або про припинення права на виконання підготовчих або будівельних робіт, набутого на підставі поданого повідомлення.
За результатами здійснення перевірки дотримання суб`єктом містобудування вимог містобудівного законодавства щодо об`єкту за адресою АДРЕСА_2 , нежитлове приміщення АДРЕСА_2, було встановлено факт самочинного будівництва, реконструкція здійснювалася відповідачами не відповідно до поданого повідомлення.
Відповідачі не подалі у встановлений строк відзив на позов у спростування доводів та мотивів позивача щодо вимог про про припинення права на початок виконання будівельних робіт на підставі повідомлення про початок будівельних робіт.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 72, 73, 75, 76 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
З урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 139, 241-246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради (вул. Черняховського, 6, м. Одеса, 65009, код ЄДРПОУ 40199728) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) про припинення права на початок виконання будівельних робіт на підставі повідомлення про початок будівельних робіт - задовольнити.
Припинити право на початок виконання будівельних робіт на підставі повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (СС1) №ОД 051200821781 від 28.08.2020 року, подане ОСОБА_1 та ОСОБА_2
Рішення набирає законної сили у порядку ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст. 295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва
.