
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/744/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2021 року м. Львів
17 год. 17 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Гулкевича В.О., представника позивача Станька М.М., представника відповідача Усачової А.І., представника третьої особи Зошія Ю.Й. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівгаз збут» (79039 м. Львів вул. Золота 42) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057 м. Київ вул. Смоленська 19), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Публічного акціонерного товариства «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» (81701 Львівська область м. Жидачів вул. Фабрична 4) та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз-Альянс» (01021 м. Київ вул. М.Грушевського 28/2) про визнання протиправною та скасування постанови -
УСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Львівгаз збут» (далі - позивач, ТзОВ «Львівгаз збут») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач, НКРЕКП), у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про накладення штрафу на ТОВ «Львівгаз збут» № 2998 від 20.12.2019 за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач вказав, що зміст оскаржуваної постанови не відповідає нормам чинного законодавства України, що регулюють порядок постачання природного газу споживачам, з огляду на те, що на момент укладення вказаного вище договору на постачання природного газу у ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» не було діючого постачальника природного газу.
Ухвалою від 29.01.2020 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 22.09.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Публічне акціонерне товариство «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» (далі - третя особа, ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат»).
Ухвалою суду від 15.10.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Ухвалою суду від 11.11.2020 задоволено клопотання представниці відповідача та судове засідання у справі № 380/744/20 вирішено проводити в режимі відеоконференції з використанням комплексу технічних засобів та програмного забезпечення «EasyCon».
Ухвалою суду від 15.12.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю «Нафтогаз-Альянс».
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві, відповіді на відзив (вх. № 715ел від 20.02.2020) та додаткових письмових поясненнях (вх. № 2964 від 22.04.2020). В обґрунтування таких зазначено, що на момент укладення договору № 1141007QM9FP017 від 01.05.2017 постачання природного газу ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» не здійснювалося з 26.09.2014, коли ТзОВ «Нафтогаз-Альянс» припинив газопостачання шляхом надання доручення ПАТ «Львівгаз» на виконання робіт з відключення цього споживача від постачання природного газу на підставі договору № 14-001 від 14.04.2014, укладеного між ТзОВ «Нафтогаз-Альянс» та ПАТ «Львівгаз». Крім цього, вказав, що договір між ТзОВ «Нафтогаз-Альянс» та ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» від 30.12.2013 було припинено в частині постачання природного газу споживачеві у 2014 році, тому вважає, що до зазначеного договору та правовідносин сторін за цим договором не застосовуються положення вищевказаних нормативно-правових актів, які вступили в силу в 2015 році, ґрунтуючись на загальновизнаному принципі права, що закон не має зворотної дії в часі. Вважає, що факт відсутності ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» діючого постачальника на момент укладення договору між ТзОВ «Львівгаз збут» та ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» підтверджується фактом відсутності в останнього ЕІС-коду як суб`єкта ринку природного газу до 2017 року. З огляду на вказане позивач вважає, що договір № 1141007QM9FP017 постачання природного газу від 01.05.2017 укладено з дотриманням вимог п. 4 розділу ІІ Правил постачання природного газу та п. 2.1 п. 2 глави 2 Ліцензійних умов в редакції, чинній на момент укладення договору, оскільки у вказаного споживача відсутній обов`язок надати довідку (акт звірки) про відсутність простроченої заборгованості перед постачальником, оскільки на вказаний момент постачальник у ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» був відсутній, відтак відповідачем не доведено наявності жодного порушення Ліцензійних умов, за яке по позивача накладено штраф. Представник позивача надав аналогічні усні пояснення, просив позов задовольнити.
Представниця відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (вх. № 53145 від 16.10.2020), запереченні на відповідь на відзив (вх. № 12687 від 06.03.2020) та поясненнях (вх. № 22850 від 06.05.2020, вх. № 1760 від 13.01.2021). В обґрунтування таких зазначено, що комісією з проведення перевірки встановлено та в акті № 474 зафіксовано, що 30.12.2013 між ТзОВ «Нафтогаз-Альянс» та ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» укладено договір № 169/14-Л на постачання природного газу, відповідно до якого у 2014 році ТзОВ «Нафтогаз-Альянс» здійснювало постачання природного газу ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат». У зв`язку з несплатою останнім у повному обсязі протягом 2014 року коштів за спожитий газ, у ТзОВ «Нафтогаз-Альянс» утворилася заборгованість, розмір якої підтверджено рішенням Господарського суду Львівської області № 914/3923/14 від 08.12.2014. З огляду на вказане ПАТ «Львівгаз» 26.09.2014 на підставі договору з ТзОВ «Нафтогаз-Альянс» № 14-001 від 14.04.2014 виконало роботи з відключення ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат». У подальшому між ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» та ТзОВ «Львівгаз збут» укладено договір № 1141007QM9FP017 від 01.05.2017. Однак всупереч вимогам п. 1 та п. 4 розділу ІІ Правил постачання природного газу споживачем не було надано довідки (акта звірки розрахунків) про відсутність простроченої заборгованості за поставлений природний газ перед діючим постачальником, підписану діючим постачальником (за наявності). Відтак комісією було встановлено порушення ТзОВ «Львівгаз збут» п. 2.1 п. 2 глави 2 Ліцензійних умов в частині дотримання вимог статті 14 Закону України «Про ринок природного газу» та п. 4 розділу ІІ Правил та винесено постанову № 2998 від 20.12.2019 про накладення на останнього штрафу. Крім цього, вказав, що припинення газопостачання у зв`язку з несплатою в повному обсязі коштів за спожитий газ не є підставою для припинення дії договору та не свідчить про відсутність постачальника природного газу. У судовому засідання представниця відповідача надала аналогічні усні пояснення, просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи позов підтримав з підстав, викладених у поясненнях (вх. № 56583 від 29.10.2020). В обґрунтування вказав, що питання порушення позивачем Ліцензійних умов, які мали місце під час укладення між ним та ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» договору постачання газу, слід розглядати в сукупності із законодавством про банкрутство. Зазначив, що ухвалою Господарського суду Львівської області від 05.04.2016 у справі № 914/4160/14 затверджено реєстр кредиторів, серед яких ТзОВ «Нафтогаз-Альянс» у четвертій черзі погашення з вимогою 702577,59 грн та у шостій з вимогою 27792,53 грн. Оскільки на час введення процедури санації ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» договір між ним та ТзОВ «Нафтогаз-Альянс» в частині постачання газу було припинено, для відновлення випуску продукції з метою запобігання визнанню боржника банкрутом та його ліквідації комбінат потребував постачання газу. Просив позов задовольнити.
У зв`язку зі складнощами із фінансовим забезпеченням діяльності судів, зокрема, відсутністю асигнувань на оплату послуг з пересилання поштової кореспонденції, суд також вживав заходів щодо повідомлення третьої особи - ТзОВ «Нафтогаз-Альянс», про дату час та місце розгляду справи за допомогою електронних засобів зв`язку. Відповідно до копії фіскального чека № ПН215600426655, долученого до пояснень відповідача (вх. № 176 від 13.01.2021), на адресу ТзОВ «Нафтогаз-Альянс» 24.12.2020 направлено примірник вказаних пояснень у справі № 380/744/20. Жодних клопотань від третьої особи на адресу суду не надходило.
Суд заслухав вступне слово представників учасників справи, дослідив належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності та встановив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Львівгаз збут» згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 21.05.2015 зареєстровано як юридична особа та йому присвоєно ідентифікаційний код 39594527.
Між ТзОВ «Львівгаз збут» та ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» укладено договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів (суб`єктів господарювання) № 1141007QM9FP017 від 01.05.2017 (Т. І, а.с. 6-9).
На адресу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг надійшов лист ТзОВ «Нафтогаз-Альянс» № 126/2 від 21.08.2019 щодо порушень ТзОВ «Львівгаз збут» Ліцензійних умов (Т. І, а.с. 28-31).
Керуючись частиною десятою статті 19 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності», НКРЕКП звернулася до Державної регуляторної служби України щодо погодження проведення позапланової перевірки додержання вимог Ліцензійних умов ТзОВ «Львівгаз збут», та здійснення такої було погоджено, про що зазначено в листі № 7959/0/20-19 від 15.10.2019 (Т.І, а.с. 33-35).
З огляду на зазначене НКРЕКП прийнято постанову «Про проведення позапланової перевірки ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ»» № 2538 від 26.11.2019 (Т. І, а.с. 36).
На підставі постанови НКРЕКП «Про проведення позапланової перевірки ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ»» від 26.11.2019 № 2538 та посвідчення про проведення позапланової перевірки № 495 від 27.11.2019 (Т. І, а.с. 37, 38) Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у період з 11.12.2019 по 13.12.2019 проведено позапланову виїзну перевірку щодо дотримання ТзОВ «Львівгаз збут» Ліцензійних умов.
За результатом проведення планового заходу складено Акт, складений за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері енергетики та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, № 474 від 13.12.2019 (далі - Акт № 474) (Т. І, а.с. 39-44).
Актом № 474 встановлено таке.
Між ТОВ «Нафтогаз-Альянс» та ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» 30.12.2013 укладено договір № 169/14-Л на постачання природного газу, відповідно до якого у 2014 році ТОВ «Нафтогаз-Альянс» здійснювало постачання природного газу ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат».
ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» протягом 2014 року не здійснювало оплату в повному обсязі за спожитий природний газ, у результаті чого утворилась заборгованість у розмірі 677139,60 грн.
Розмір заборгованості підтверджено рішенням Господарського суду Львівської області від 08.12.2014 № 914/3923/14 за позовом ТОВ «Нафтогаз-Альянс» до ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат».
Між ТОВ «Нафтогаз-Альянс» та ПАТ «Львівгаз» 14.04.2014 укладено договір № 14-001 на виконання робіт з відключення (відновлення) газопостачання споживачів-боржників, відповідно до Порядку по об`єктного припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 № 1687.
На підставі вищезазначеного договору ПАТ «Львівгаз» за зверненням ТОВ «Нафтогаз-Альянс» 26.09.2014 виконало роботи з відключення ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат».
ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» звернулось листом від 14.04.2017 № 14/212 до ПАТ «Львівгаз» з проханням укласти договір на розподіл природного газу.
ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» звернулось до ТОВ «ЛЬВІВГАЗ
листом від 20.03.2017 № 14/235 з проханням укласти договір на постачання природного газу
та надав заяву-приєднання № 0942007QM9FP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживачів, що не є побутовими), у якій зазначені персональні дані ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» за договором, зокрема, персональний ЕІС-код як суб`єкта ринку природного газу (зазначається після присвоєння Оператором ГРМ) № 56X0000007QM9000.
ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» (постачальник) укладено з ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» (споживач) договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів (суб`єктів господарювання) від 01.05.2017 № 1141007QM9FP017.
Комісією з проведенням перевірки встановлено відсутність довідки (акта звірки), яку мало надати ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» до ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» про відсутність простроченої заборгованості перед постачальником (ТОВ «Нафтогаз-Альянс»), що свідчить про порушення вимоги пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог статті 14 Закону України «Про ринок природного газу» та пункту 4 розділу II Правил щодо реалізації прав споживачів на зміну постачальника та порядку зміни постачальника.
За результатами розгляду Акта № 474 на засіданні Комісії, яке було проведено у формі відкритого слухання прийнято постанову НКРЕКП «Про накладення штрафу на ТОВ «ЛЬВІВГA3 ЗБУТ» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу» № 2998 від 20.12.2019, якою на ТзОВ «Львівгаз збут» накладено штраф у розмірі 51000,00 грн за порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме: вимог статті 14 Закону України «Про ринок природного газу» та пункту 4 розділу ІІ Правил у частині реалізації прав споживачів на зміну постачальника та порядку зміни постачальника (Т. І, а.с. 26, 27).
Позивач не погоджується із вказаною постановою, вважає безпідставною та необґрунтованою, відтак звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку встановленим обставинам, суд виходить із такого.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суспільні відносини у сфері ліцензування видів господарської діяльності, виключний перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, уніфікований порядок їх ліцензування, нагляд і контроль у сфері ліцензування, відповідальність за порушення законодавства у сфері ліцензування видів господарської діяльності врегульовано Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності» № 222-VIII від 02.03.2015 (далі - Закон № 222-VIII).
Пунктом 3 ч. 2 ст. 6 Закону № 222-VIII визначено, що орган ліцензування для цілей цього Закону за відповідним видом господарської діяльності здійснює контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» № 1540-VIII від 22.09.2016 (далі - Закон № 1540-VIII) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема, у сфері енергетики діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу (п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону № 1540-VIII).
Статтею 19 Закону № 1540-VIII визначено, що регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
У разі відмови суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб`єкту господарювання рекомендованим листом протягом п`яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
При цьому, підставою для проведення позапланової виїзної перевірки згідно з пунктами 3, 4 ч. 7 ст. 19 Закону № 1540-VIII є обґрунтоване звернення суб`єктів господарювання та споживачів про порушення суб`єктом природної монополії законодавства з питань доступу до електричних/теплових/газових мереж та/або порушення ліцензійних умов та перевірка виконання рішень Регулятора щодо усунення порушень вимог законодавства, прийнятих за результатами планових або позапланових перевірок.
Суб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені, зокрема, Законом України «Про ринок природного газу».
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, та, зокрема, Законом України «Про ринок природного газу».
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» № 329-VIII від 09.04.2015 (далі - Закон № 329-VIII) Суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку природного газу є, зокрема, порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності.
У разі скоєння правопорушення на ринку природного газу до відповідних суб`єктів ринку природного газу можуть застосовуватися санкції у виді: 1) попередження про необхідність усунення порушень; 2) штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії (ч. 3 ст. 59 Закону № 329-VIII).
Згідно з п. 4 ч. 4 ст. 59 Закону № 329-VIII регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб`єктів ринку природного газу (крім споживачів) у таких розмірах: від 3000 до 50000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню:
б) за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню;
б-1) за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Регулятора, прийнятих у межах його повноважень.
Отже, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг уповноважена на проведення позапланової перевірки дотримання ліцензіатом ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності та за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, застосовувати відповідні санкції.
Судом встановлено, що підставою проведення НКРЕКП позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Львівгаз збут» у період з 11.12.2019 по 13.12.2019 стало звернення ТзОВ «Нафтогаз-Альянс» № 126/2 від 21.08.2019 щодо порушень ТзОВ «Львівгаз збут» Ліцензійних умов (Т. І, а.с. 28-31).
За результатом проведення планового заходу складено Акт, складений за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері енергетики та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, № 474 від 13.12.2019 (далі - Акт № 474) (Т. І, а.с. 39-44).
Актом № 474 встановлено, зокрема, що між ТОВ «Нафтогаз-Альянс» та ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» 30.12.2013 укладено договір № 169/14-Л на постачання природного газу, відповідно до якого у 2014 році ТОВ «Нафтогаз-Альянс» здійснювало постачання природного газу ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат».
ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» протягом 2014 року не здійснювало оплату в повному обсязі за спожитий природний газ, у результаті чого утворилась заборгованість у розмірі 677139,60 грн.
Розмір заборгованості підтверджено рішенням Господарського суду Львівської області
від 08.12.2014 № 914/3923/14 за позовом ТОВ «Нафтогаз-Альянс» до ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат».
Між ТОВ «Нафтогаз-Альянс» та ПАТ «Львівгаз» 14.04.2014 укладено договір № 14-001 на виконання робіт з відключення (відновлення) газопостачання споживачів-боржників, відповідно до Порядку по об`єктного припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 № 1687.
На підставі вищезазначеного договору ПАТ «Львівгаз» за зверненням ТОВ «Нафтогаз-Альянс» виконало роботи з відключення ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат».
ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» (постачальник) укладено з ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» (споживач) договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів (суб`єктів господарювання) від 01.05.2017 № 1141007QM9FP017.
Комісією з проведенням перевірки встановлено відсутність довідки (акта звірки), яку мало надати ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» до ТОВ «ЛЬВІВГАЗ ЗБУТ» про відсутність простроченої заборгованості перед постачальником (ТОВ «Нафтогаз-Альянс»), що свідчить про порушення вимоги пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог статті 14 Закону України «Про ринок природного газу» та пункту 4 розділу II Правил щодо реалізації прав споживачів на зміну постачальника та порядку зміни постачальника.
Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з постачання природного газу затверджено постановою НКРЕКП № 201 від 16.02.2017 (далі - Ліцензійні умови).
Пунктом 2.1 глави 2 Ліцензійних умов визначено, що господарська діяльність з постачання природного газу здійснюється з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу.
Частинами 1, 3 ст. 14 Закону № 329-VIII визначено, що усім споживачам гарантується право вибору постачальника. Регулятор здійснює регулярний моніторинг стану додержання положень цієї статті.
Відносини, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи врегульовано Правилами постачання природного газу, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2496 від 30.09.2015 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за № 1382/27827 (далі - Правила № 2496).
Пунктом 4 розділу ІІ Правил № 2496 визначено, що для укладення договору постачання природного газу споживач має надати постачальнику такі документи:
заяву про укладення договору, в якій зазначити свій персональний ЕІС-код та очікувані об`єми (обсяги) споживання природного газу на період дії договору;
належним чином завірену копію документа, яким визначено право власності чи користування на об`єкт споживача;
копії документів на право укладання договору, які посвідчують статус юридичної особи чи фізичної особи - підприємця та уповноваженої особи на підписання договору, та копію документа про взяття на облік у контролюючих органах;
довідку (акт звірки розрахунків) про відсутність простроченої заборгованості споживача за поставлений газ перед діючим постачальником за поставлений природний газ, підписану діючим постачальником (за його наявності).
З системного аналізу наведених правових норм слідує, що для висновку про порушення постачальником вимог пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог статті 14 Закону України «Про ринок природного газу» та пункту 4 розділу II Правил щодо реалізації прав споживачів на зміну постачальника та порядку зміни постачальника потрібно встановити дві обставини в сукупності: 1) наявність у споживача діючого постачальника та 2) наявність простроченої заборгованості за постачання природного газу саме перед діючим постачальником.
З матеріалів справи слідує, що під час проведення позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Львівгаз збут» НКРЕКП встановлено наявність у ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» заборгованості за постачання природного газу перед ТзОВ «Нафтогаз-Альянс» у розмірі 677139,60 грн, розмір якої також підтверджено рішенням Господарського суду Львівської області від 08.12.2014 № 914/3923/14 за позовом ТзОВ «Нафтогаз-Альянс» до ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат».
Однак зі змісту Акта № 474 судом встановлено, що НКРЕКП не досліджувалося питання відповідності ТзОВ «Нафтогаз-Альянс» визначенню «діючого постачальника».
Згідно з пунктом 5 розділу І Правил № 2496 діючий постачальник - це постачальник природного газу, до Реєстру споживачів якого включений споживач у відповідному періоді постачання.
Новий постачальник - це постачальник природного газу, з яким споживач, що має діючого постачальника, уклав договір постачання природного газу та який буде здійснювати постачання природного газу у періоді, наступному після періоду постачання природного газу діючим постачальником.
Відтак при укладенні договору про постачання природного газу обов`язок подавати довідку (акт звірки розрахунків) про відсутність простроченої заборгованості споживача за поставлений газ перед діючим постачальником за поставлений природний газ, підписану діючим постачальником згідно з пунктом 4 розділу ІІ Правил № 2496 виникає у споживача лише у випадку наявності такого діючого постачальника.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг не доведено наявності у ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» станом на момент укладення договору на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів (суб`єктів господарювання) № 1141007QM9FP017 від 01.05.2017 з ТзОВ «Львівгаз збут» діючого постачальника.
Крім цього, зі змісту Акта № 474 слідує, що в розпорядженні НКРЕКП при проведенні позапланової невиїзної перевірки буд договір на постачання природного газу № 169/14-Л від 30.12.2013, укладений між ТОВ «Нафтогаз-Альянс» та ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» (Т.І, а.с. 72-79).
Однак при проведенні позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання ТзОВ «Львівгаз збут» вимог законодавства у сфері енергетики та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу у період з 11.12.2019 по 13.12.2019 НКРЕКП не було надано оцінку умовам такого договору, зокрема, в частині строку його дії.
Суд погоджується із твердженнями представниці відповідача про те, що припинення постачання природного газу не є підставою для припинення дії договору та не свідчить про відсутність постачальника природного газу.
Судом встановлено, що постачання природного газу ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» на підставі договору № 169/14-Л від 30.12.2013 припинено 26.09.2014 без дострокового розірвання такого договору.
Згідно з пп. 9.1 п. 9 договору № 169/14-Л від 30.12.2013 такий договір набирає чинності з моменту його підписання та діє до 31.12.2014, а в частині невиконаних зобов`язань - до їх повного виконання.
Таким чином, після припинення постачання ТзОВ «Нафтогаз-Альянс» природного газу ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» (26.09.2017) між ними договір діяв та був чинним ще понад три місяці - до 31.12.2014.
Разом з цим, як в Акті № 474, так і в матеріалах справи відсутні докази того, що на момент укладення ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» договору на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів (суб`єктів господарювання) № 1141007QM9FP017 від 01.05.2017 з ТзОВ «Львівгаз збут» укладено будь-які додаткові угоди до договору № 169/14-Л від 30.12.2013 чи вказаний договір пролонговано в інший спосіб.
Щодо наявності у ПАТ «Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат» заборгованості за постачання природного газу перед ТзОВ «Нафтогаз-Альянс» суд зазначає, що закінчення строку дії договору не припиняє зобов`язань споживача, які виникли внаслідок його укладення та не були виконані на момент припинення договору, і не звільняє від виконання зобов`язань за договором щодо надання відповідних послуг.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг не надано оцінку ТзОВ «Нафтоназ-Альянс» через призму поняття «діючий постачальник», відтак помилково зроблено висновок про порушення ТзОВ «Львівгаз збут» порушення вимог пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині дотримання вимог статті 14 Закону України «Про ринок природного газу» та пункту 4 розділу II Правил щодо реалізації прав споживачів на зміну постачальника та порядку зміни постачальника.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 зазначеної статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У ході судового розгляду відповідачем не доведено правомірність винесення постанови № 2998 від 20.12.2019 про накладення на ТзОВ «Львівгаз збут» штрафу за порушення Ліцензійних умов провадження щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу, а тому позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Частиною першою статті 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд відповідно до статті 90 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Беручи до уваги вищезазначене, відповідачем не доведено правомірність винесення оскаржуваної постанови, а відтак позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 2102,00 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, пп. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг «Про накладення штрафу на ТОВ «Львівгаз збут» за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу» № 2998 від 20.12.2019.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057 м. Київ вул. Смоленська 19; код за ЄДРПОУ 39369133) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівгаз збут» (79039 м. Львів вул. Золота 42; код за ЄДРПОУ 39594527) 2102 (дві тисячі сто дві) гривні 00 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 29.01.2021.
Суддя Р.П. Качур