Рішення № 94520651, 01.02.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2021
Номер справи
360/5090/20
Номер документу
94520651
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

01 лютого 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/5090/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 30 грудня 2020 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (далі - відповідач, УПФУ в Попаснянському районі) з такими позовними вимогами:

1) визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку призначеної позивачу пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог частини четвертої статі 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та скасувати відповідне рішення УПФУ в Попаснянському районі від 20 липня 2020 року «Про відмову в перерахунку пенсії згідно частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

2) зобов`язати відповідача провести позивачу з 01 липня 2020 року перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до вимог частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із зарахуванням страхового стажу за період з 01 листопада 2019 року по 01 лютого 2020 року та отриманої заробітної плати за період з 01 лютого 2018 року по 31 березня 2020 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що під час призначення позивачу пенсії посадовими особами УПФУ в Попаснянському районі до срахового стажу позивача зараховано 44 роки 5 місяців 23 дні, до пільгового стажу за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженого Кабінетом Міністрів України, зараховано 17 років 06 місяців 17 днів роботи.

Враховуючи те, що позивач, після призначення пенсії за віком на пільгових умовах, продовжує працювати в ДП «Первомайськвугілля», на підставі абзацу 5 частини п`ятої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідачем з 01 квітня 2020 року проведено перерахунок пенсії автоматично без додаткового звернення позивача. При проведенні перерахунку пенсії посадовими особами відповідачу зарахований не весь стаж та заробітна плата, зарахування яких визначено статтею 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а саме: замість потрібного страхового стажу з 01 лютого 2018 року по 01 лютого 2020 року, зараховано стаж з 01 лютого 2018 року по 28 лютого 2018 року, з 01 березня 2018 року по 31 жовтня 2019 року, та не враховано заробітну плату отриману за період з 01 лютого 2018 року по 31 березня 2020 року.

Позивач 13 липня 2020 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у задоволенні якої відмовлено рішенням від 20 липня 2020 року, з тих підстав, що з 12 жовтня 2019 року позивач не має права звертатись з особистою заявою про перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру. Такий перерахунок у відповідності до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» проводиться лише автоматично з 1 квітня щороку, без додаткового звернення особи. Право на перерахунок пенсії згідно з абзацом 1 частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивач матиме за наявності 24 місяців страхового стажу, набутого після попереднього перерахунку пенсії.

Позивач з такою відмовою не згоден, оскільки він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії як працюючому пенсіонеру від 13 липня 2020 року у зв`язку з не вірним проведенням автоматичного перерахунку його пенсії.

Твердження відповідача, що позивач не має права звертатися до УПФУ в Попаснянському районі з заявою про перерахунок пенсії, на думку позивача, суперечать положенням Порядку № 22-1, якими визначено, що особа може звернутися з заявою про перерахунок пенсії у випадках, які спричиняють збільшення розміру пенсії.

Аналіз частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» показує, що зазначена норма не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатися правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення.

У зв`язку з викладеним позивач вважає, що дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивача є незаконними та протиправними.

Ухвалою від 11 січня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк. спр. 28-29).

Від УПФУ в Попаснянському районі 25 січня 2020 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав (арк. спр. 34-36).

ОСОБА_1 знаходиться на обліку в УПФУ в Попаснянському районі з 04 жовтня 2018 року, тобто з дати, коли на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 26 червня 2018 року у справі № 812/1051/18 йому призначено пенсію за віком на пільгових умовах з 10 лютого 2018 року.

Відповідно до абзацу 5 частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.05.2018 № 10-1 (далі - Порядок 10-1), здійснено перерахунок пенсії позивача в автоматичному режимі з 01 квітня 2020 року із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Право на наступний перерахунок пенсії згідно з абзацом 1 частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивач матиме за наявності 24 місяців страхового стажу набутого після попереднього перерахунку пенсії.

Позивач 13 липня 2020 року звернувся до УПФУ в Попаснянському районі з заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

З посиланням на положення абзацу 5 частини четвертої статті 42, пункт 4-6 «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Порядку № 10-1 відповідач зазначає, що у період по 11 жовтня 2019 року особи, яким проведено перерахунок пенсії відповідно до цього Порядку, могли за поданою заявою провести перерахунок на умовах, передбачених абзацами першим - третім частини четвертої статті 42 Закону.

В зв`язку з тим, що зазначена норма з 12 жовтня 2019 року припинила свою дію, а перерахунок пенсії відповідно до абзацу 5 частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» проведено позивачу з 01 квітня 2020 року автоматично (з урахуванням страхового стажу по 31 жовтня 2019 року), право на перерахунок пенсії згідно з абзацом 1 частини четвертої статті 42 Закону позивач матиме за наявності 24 місяців страхового стажу набутого після попереднього перерахунку пенсії.

З огляду на вищенаведене УПФУ в Попаснянському районі вважає позовні вимоги необґрунтованими.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд встановив таке.

З копій виданих на ім`я позивача паспорта громадянина України, довідки про внесення відомостей до Єдиного державного демографічного реєстру, довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи встановлено такі дані про позивача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 (арк. спр. 6-8).

За даними трудової книжки від 21 серпня 1989 року серії НОМЕР_2 позивач продовжує працювати (арк. спр. 9-20, 52-53).

Як слідує з листа УПФУ в Попаснянському районі від 10 липня 2020 року № 1229-0103-9/1011 та протоколу про перерахунок пенсії від 26 березня 2020 року, позивач з 10 лютого 2018 року перебуває на обліку у відповідача, пенсію призначено з 10 лютого 2018 року, при призначенні пенсії страховий стаж зараховано по 31 січня 2018 року.

З 01 квітня 2020 року в автоматичному режимі позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж враховано з 01 лютого 2018 року по 31 жовтня 2019 року (арк. спр. 43, 44-47).

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 13 липня 2020 року за перерахунком пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (арк. спр. 48).

Рішенням УПФУ в Попаснянському районі від 20 липня 2020 року без номера відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за заявою від 13 липня 2020 року у зв`язку з тим, що відповідно до абзацу 5 частини четвертої статті 42 цього Закону з 01 квітня 2020 року позивачу проведено перерахунок пенсії автоматично (з урахуванням страхового стажу по 31 жовтня 2019 року), право на перерахунок пенсії згідно з абзацом 1 частини четвертої статті 42 Закону ОСОБА_1 матиме за наявності 24 місяців страхового стажу, набутого після попереднього перерахунку пенсій (арк. спр. 21, 41).

Зважаючи на обставини, вказані сторонами в заявах по суті справи, та зміст оскаржуваного рішення про відмову в перерахунку пенсії, суд з`ясував, що предметом доказування по справі є право позивача на перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» за заявою від 13 липня 2020 року.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб`єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов`язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування.

Згідно з абзацом 1 частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (абзац 1 частини другої статті 24 Закону № 1058-IV).

Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», та які не досягли віку, встановленого статтею 26 цього Закону.

Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:

- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);

- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).

Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону № 1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Згідно з частиною п`ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

У пункті 4-6 «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV закріплено, що протягом двох років з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» пенсіонери, яким проведено перерахунок пенсії відповідно до абзацу п`ятого частини четвертої статті 42 цього Закону, можуть за поданою заявою провести перерахунок на умовах, передбачених абзацами першим - третім частини четвертої статті 42 цього Закону. При цьому обчислення страхового стажу, який дає право на такий перерахунок, починається з дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

На виконання вимог абзацу 5 частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV правлінням Пенсійного фонду України прийнято постанову від 18.05.2018 № 10-1, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 10-1), що визначає механізм проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», щороку з 01 квітня без додаткового звернення осіб, які після призначення (попереднього перерахунку) пенсії продовжували працювати.

Пунктом 3 Порядку № 10-1 передбачено, що перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:

1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;

2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.

Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Згідно з пунктом 4 Порядку № 10-1 перерахунок проводиться тим особам, які станом на 01 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбачене пунктом 3 цього Порядку, на найбільш вигідних умовах.

Водночас, за правилами пункту 7 Порядку № 10-1 у період по 11 жовтня 2019 року особи, яким проведено перерахунок пенсії відповідно до цього Порядку, можуть за поданою заявою провести перерахунок на умовах, передбачених абзацами першим - третім частини четвертої статті 42 Закону. Обчислення страхового стажу, який дає право на такий перерахунок, починається з дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, проведеного до 01 квітня 2018 року. Перерахунок пенсії проводиться на підставі заяви пенсіонера у строки, встановлені частиною четвертою статті 45 Закону.

З вищевказаних правових норм слідує, що в застрахованої особи, яка продовжила працювати після призначення їй пенсій, виникає право на перерахунок пенсій через 24 місяці страхового стажу або не раніше ніж через два роки після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Частину четверту статті 42 Закону № 1058-IV доповнено абзацом 5 згідно із Законом України № 2148-VIII від 03.10.2017 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», який набрав чинності з 11 жовтня 2017 року.

Тобто з 11 жовтня 2017 року запроваджено інститут автоматизованого щорічного перерахунку пенсії з 1 квітня без додаткового звернення із заявами тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.

Пенсійний фонд України у прийнятому ним же Порядку № 10-1 самостійно надав особам, яким проведено перерахунок пенсії відповідно до цього Порядку, можливість у період по 11 жовтня 2019 року провести перерахунок на умовах, передбачених абзацами першим - третім частини четвертої статті 42 Закону, за поданою ними заявою.

Умовою такого перерахунку, в силу приписів абзацу 6 частини четвертої статті 42 Закону та пункту 7 Порядку № 10-1, є те, що обчислення страхового стажу, який дає право на відповідний перерахунок, починається з дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії, проведеного до 01 квітня 2018 року.

Тобто після 11 жовтня 2019 року таке право у застрахованих осіб відсутнє.

Суд погоджується з твердженнями позивача, що частина четверта статті 42 Закону № 1058-IV не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Проте, містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому, під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії.

Таку правову позицію викладено Верховним Судом у постанові від 22 жовтня 2020 року в справі № 2-а-12938/11.

Оскільки відповідачем з 01 квітня 2020 року проведено автоматичний перерахунок пенсії позивача та на час звернення позивача із заявою від 13 липня 2020 року про перерахунок пенсії не минув встановлений частиною четвертою статті 42 Закону № 1058-IV дворічний строк після попереднього перерахунку пенсії, суд погоджується з твердженнями відповідача про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії за цією заявою.

Відповідно судом встановлено, що відповідачем правомірно прийнято рішення від 20 липня 2020 року про відмову в перерахунку пенсії позивачу за заявою від 13 липня 2020 року.

Посилання позивача на Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), відхиляються судом як безпідставні, оскільки спеціальним нормативно-правовим актом, що врегульовує спірні правовідносини, є Порядок № 10-1, положення якого й підлягають застосуванню в даному випадку.

Суд також відхиляє як безпідставні тверджень позивача, що звертаючись до відповідача із заявою від 13 липня 2020 року про перерахунок пенсії він намагався усунути допущені УПФУ в Попаснянському районі порушення законодавства під час автоматичного перерахунку пенсії, здійсненого з 01 квітня 2020 року, оскільки ані положеннями Закону № 1058-IV, ані Порядку № 22-1, ані Порядку № 10-1 такий спосіб захисту прав застрахованої особи від порушень з боку органів Пенсійного фонду України під час перерахунку пенсій не визначений. Якщо позивач вважав, що відповідачем здійснено автоматичний перерахунок його пенсії з 01 квітня 2020 року без дотримання вимог Закону № 1058-IV, він мав право із дотриманням визначених Кодексом адміністративного судочинства України строків звернутися до адміністративного суду з відповідним позовом. Проте, позивач за оскарженням проведеного автоматичного перерахунку пенсії до суду не звертався, а подав відповідачу заяву від 13 липня 2020 року. Таким чином судом встановлено, що позивачем в даному випадку обрано не визначений чинним законодавством спосіб захисту своїх прав.

При цьому, суд не надає правової оцінки твердженням позивача про допущені під час здійсненого з 01 квітня 2020 року автоматичного перерахунку пенсії порушення вимог Закону № 1058-IV, оскільки з огляду на предмет спору в даній справі, встановлення таких обставин виходить за межі предмета доказування.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Зважаючи на встановлені обставини, а також правовий висновок Верховного Суду, суд погоджується з твердженнями відповідача, що останнім прийнято рішення від 20 липня 2020 року про відмову в перерахунку пенсії позивача відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV за заявою від 13 липня 2020 року, яке у повній мірі відповідає критеріям, встановленим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, та вважає за необхідне відмовити в задоволенні вимог позивача про скасування цього рішення.

Вимога позивача про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсій за його заявою від 13 липня 2020 року є похідною від вимоги про скасування відповідного рішення УПФУ в Попаснянському районі від 20 липня 2020 року, оскільки її задоволення залежить від задоволення основної вимоги, відповідно у задоволенні похідної вимоги слід також відмовити.

Щодо вимог позивача про визнання неправомірними дій відповідача щодо відмови в перерахунку призначеної позивачу пенсії за віком на пільгових умовах, суд зазначає, що самі по собі дії, що вчиняються суб`єктом владних повноважень при прийнятті певного рішення, не мають жодного впливу на права та обов`язки застрахованої особи, оскільки настання негативних наслідків для особи тягне рішення. Відповідно, такий спосіб захисту, як визнання протиправними дій відповідача при прийнятті рішення, жодним чином не сприятиме відновленню прав позивача, у задоволенні цієї вимоги слід відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з того, що за правилами, визначеними статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови у задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати йому не відшкодовуються.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління Пенсійного фонду України в Попаснянському районі Луганської області (місцезнаходження: 93300, Луганська область, місто Попасна, вулиця Шкільна, будинок 2, код за ЄДРПОУ 21792608) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Пляшкова