
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2021 року ЛуцькСправа № 140/5040/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Волдінера Ф.А.,
при секретарі судового засідання Журомській І.М.,
за участі представника позивача Тарана О.П.,
представника відповідача Щербюк Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство «Ратнеагроліс»» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство «Ратнеагроліс» (далі – позивач, ДП «Ратнеагроліс») звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі – відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення від 09.12.2019, а саме:
· № 0003610502, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності на загальну суму 167763,75 грн., в тому числі за основним зобов`язанням 134211 грн. та за штрафними санкціями в розмірі 33552,75 грн. (далі – податкове повідомлення рішення № 0003610502 від 09.12.2019);
· № 0003630502, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 363005 грн., в тому числі за основним зобов`язанням 2904044 грн. та за штрафними санкціями в розмірі 72601 грн. (далі – податкове повідомлення рішення № 0003630502 від 09.12.2019);
· № 0003640502, яким збільшено суму грошового зобов`язання з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань) на 397347 грн. (далі – податкове повідомлення рішення № 0003640502 від 09.12.2019);
· № 0005103303, яким застосовано штрафну санкцію в розмірі 510 грн. за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати (далі – податкове повідомлення рішення № 0005103303 від 09.12.2019);
· № 0005113303, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені на загальну суму 154400,40 грн., в тому числі штрафні санкції в сумі 149207,20 грн. та пеня в розмірі 5193,20 грн. (далі – податкове повідомлення рішення № 0005113303 від 09.12.2019);
· № 0005123303, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податків та зборів, у тому числі по військовому збору, пені на загальну суму 91,49 грн. в тому числі штрафні санкції в розмірі 87,27 грн. та пеню в сумі 4,22 грн. (далі – податкове повідомлення рішення № 0005123303 від 09.12.2019)
та податкове повідомлення-рішення від 10.03.2020 № 0003660502, яким за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та за відсутність реєстрації податкових накладних застосовано штраф в розмірі 145202 грн. (далі – податкове повідомлення рішення № 0003660502 від 10.03.2020).
Ухвалою від 21.04.2020 провадження у справі було відкрито та постановлено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним.
25.11.2019 відповідачем складено акт № 5820/05-02/34417131 про результати документальної позапланової виїзної перевірки позивача за період 4-й квартал 2018 року і 1-2 квартал 2019 року.
У висновку вказаного акту зазначено, що перевіркою встановлено наступні порушення, допущені:
- пп.14.1.36, пп.14.1.231 п.14.1, ст.22, ст.23, п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.135.1 ст.135 Податкового кодексу України; п.1.2, п.2.1, п.2.2, п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку; п.5, 6, 7 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати»; п.1 ст.9 закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», — внаслідок чого занижено податок на прибуток в сумі 134211 гривень за період : 4 кв. 2018 року та 1 і 2 квартали 2019 року;
- п.44.1, п.44.6 ст.44 п.198.5 ст.198, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України; п.6 розд.VІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, — внаслідок чого занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету в сумі 290404 гривень за період жовтня - грудня 2018 та січня - червня 2019 року;
- п.201.10 ст.201, п.192.1 ст.192 Податкового кодексу, — внаслідок чого встановлено порушення термінів реєстрації податкових накладних та відсутність реєстрації в ЄРПН на загальну суму податку на додану вартість 290404 гривень;
- п.1 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об`єднаннями, — внаслідок чого занижено відрахування частини чистого прибутку на загальну суму 397347 гривень за період : 4 кв. 2018 року та 1 і 2 квартали 2019 року;
- пп. 168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 п.168.1 ст.168, п.176.2 ст.176 Податкового кодексу, — в результаті чого не перераховано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 297777,76 гривень за березень-травень 2019 року та несвоєчасно перераховано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 12302,23 гривень за грудень 2018 року та лютий-квітень 2019 року;
- пп. 168.1.2, 168.1.4, 168.1.5 п.168.1 ст.168, п.176.2 ст.176, пп.1.4 п.161 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу, — в результаті чого не своєчасно перераховано військовий збір на загальну суму 816,86 гривень за грудень 2018 року та лютий- квітень 2019 року.
09.12.2019 відповідачем прийнято наступні податкові повідомлення-рішення:
- № 0003610502, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності на 134211 гривень та за штрафними санкціями в розмірі 33552,75 гривень;
- № 0003630502, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на 290404 гривень та за штрафними санкціями в розмірі 72601 гривень;
- № 0003640502, яким збільшено суму грошового зобов`язання з частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об`єднань) на 397347 гривень;
- № 0003660502, яким за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та за відсутність реєстрації податкових накладних застосовано штраф в розмірі 145202 гривень;
- № 0005103303, яким застосовано штрафну санкцію в розмірі 510 гривень за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати;
- № 0005113303, яким застосовано штрафні санкції в сумі 149207,20 гривень за податком на доходи фізичних осіб та пеню в розмірі 5193,20 гривень;
- № 0005123303, яким застосовано штрафні санкції в розмірі 87,27 гривень за військовим збором та пеню в сумі 4,22 гривень.
12.12.2019 податкові повідомлення-рішення отримані позивачем.
24.12.2019 позивачем надіслано до ДПС України скаргу на вказані податкові повідомлення-рішення.
25.02.2020 ДПС України винесено рішення про залишення без змін податкових повідомлень-рішень від 09.12.2019 № 0003610502, № 0003630502, № 0003640502, № 0005103303, № 0005113303, № 0005123303 та скасовано податкове повідомлення-рішення від 09.12.2019 № 0003660502.
28.02.2020 вказане рішення ДПС України отримано позивачем.
10.03.2020 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003660502, яким за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та за відсутність реєстрації податкових накладних застосовано штраф в розмірі 145202 гривень.
Спростуванням вищенаведених висновків відповідача щодо порушення позивачем вимог податкового законодавства є те, що позивач отримував пальне за відповідними скретч-картками за договорами поставки нафтопродуктів оптовими партіями, укладеними з постачальниками. Позивачем оплачувалися рахунки на умовах попередньої оплати шляхом безготівкового перерахунку коштів, що підтверджується платіжними дорученнями з наступним отриманням за видатковими накладними відповідної кількості скретч-карток за відповідним номіналом. Оскільки передплата за пальне вже була проведена, то сама заправка пального на АЗС відбувається без будь- якої додаткової оплати і не потребує проведення розрахунків через РРО на АЗС та додаткового оформлення саме розрахункової операції.
За таких обставин операція, яка проводиться при видачі пального на АЗС при наданні талону або бланка дозволу, є поверненням власнику його майна (в даному випадку - пального) і така операція не може вважатися розрахунковою операцією в розумінні вищенаведеної норми Закону про РРО, оскільки пальне було оплачене в попередньому періоді.
Наявність же або відсутність окремих документів, як і деякі помилки чи неточності у їх оформленні, не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних випливає, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов`язаннях платника податків у зв`язку з його господарською діяльністю мали місце (відбулися), а певні недоліки в заповненні первинних документів носять оціночний характер.
Окрім цього, є помилковим також і висновок контролюючого органу, про те, що позивачем нібито було занижено податкові зобов`язання з податку на додану вартість у зв`язку з невідображенням умовного продажу, — з огляду на те, що позивачем придбавалися ТМЦ та роботи і послуги на ремонт орендованих цим же підприємством приміщень, які в подальшому, згідно акту приймання-передачі від 14.01.2019 на підставі наказу Державного агентства лісових ресурсів від 28.12.2018 №1151 були передані безоплатно із закріпленням на праві господарської власності позивача. Це вказує на те, що приміщення, в яких підприємство здійснювало поліпшення — як були в розпорядженні позивача на момент придбання ТМЦ, робі і послуг, так і на даний час перебувають в такому розпорядженні і використанні, тільки раніше на підставі договору оренди, а потім на підставі відповідного наказу Держагенства, що вказує на те, що такі придбані підприємством ТМЦ, роботи і послуги і в даний час продовжують використовуватися позивачем в його господарській діяльності.
Також, в акті перевірки не наведено жодних доказів того, що позивач допустив порушення термінів реєстрації податкових накладних та відсутність реєстрації в ЄРПН; не перерахував податок на доходи фізичних осіб за березень-травень 2019 року, та не своєчасно перерахував податок на доходи фізичних осіб за грудень 2018 року та лютий-квітень 2019 року; не своєчасно перерахував військовий збір за грудень 2018 року та лютий-квітень 2019 року; а також не сплатив 4470,42 гривень єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
У зв`язку з наведеним вище, позивач не погоджується із оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями, так як висновки акта перевірки, на підставі яких вони були прийняті, є необґрунтованими і такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.
Відповідачем було подано до суду відзив на позовну заяву, який обґрунтовано наступним.
ГУ ДПС у Волинській області проведено документальну планову виїзну перевірку ДП «Ратнеагроліс» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2016 по 30.06.2019, валютного законодавства за період з 01.01.2016 по 30.06.2019 з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 30.06.2019, іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 30.06.2019, за результатами якої складено акт перевірки від 04.10.2019 № 2236/05- 02/34417131.
На підставі висновків акта перевірки ГУ ДПС у Волинській області винесено податкові повідомлення-рішення від 09.12.19 № 0003660502 про застосування штрафних санкцій у розмірі 145 202 грн., № 0003610502 про сплату 134 211 грн. податку на прибуток та 33 552,75 грн. застосованих штрафних санкцій, № 0003630502 про сплату 290 404 грн. ПДВ та 72 601 грн. застосованих штрафних санкцій, № 0003640502 про сплату 397 347 грн. частини чистого прибутку господарських організацій, № 0005103303 про застосування штрафної санкції з ПДФО в розмірі 510 грн., № 0005113303 про сплату ПДФО в розмірі 154 400,40 грн., № 0005123303 про сплату військового збору в розмірі 91,49 грн.
Вищезазначені податкові повідомлення-рішення були оскаржені в адміністративному порядку.
Рішенням про результати розгляду скарги від 25.02.2020 ДПС України скасовує ППР від 09.12.2019 № 0003660502 та зобов`язує ГУ ДПС у Волинській області скласти і надіслати ППР за формою передбаченою додатком № 14 до Порядку №1204, а ППР від 09.12.19 №0003610502, №0003630502, №0003640502, №0005103303, №0005113303, №0005123303 - залишає без змін.
На підставі наведеного ГУ ДПС у Волинській області винесено ППР від 10.03.2020 № 0003660502, яким до позивача застосовано штрафну санкцію в розмірі 145202 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та відсутність реєстрації податкових накладних.
У ході проведення перевірки встановлено придбання пально-мастильних матеріалів, як наливом так і по паливним карткам. Позивач у підтвердження придбання скретч-карт, паливних карток надано видаткові накладні, зведені відомості по яких наведено у додатку № 15 до акта перевірки.
До заперечення на акт перевірки позивачем було надано частково фіскальні чеки на паливно-мастильні матеріали (ПММ), які підтверджують факт отримання ПММ на АЗС по паливних картках та талонах загальною вартістю 121639,30 грн., в тому числі ПДВ.
Посадовою особою, яка проводила перевірку, 07.09.2019 надано запит про надання до 16:00 14.11.2019 належним чином завірених копій документів (фіскальних чеків РРО) та письмових пояснень, які підтверджують заправку автотранспортних засобів з використанням паливних талонів, та документів, які свідчать про отримання та використання талонів на ПММ за жовтень 2018 року-червень 2019 року, а саме: відомостей на видачу ПММ, звітів про використання талонів на ПММ, помісячних реєстрів витрат ПММ у розрізі підзвітних осіб, помісячних відомостей з обліку талонів на ПММ, оборотно-сальдових відомостей та аналізів по бухгалтерських рахунках № 203 за жовтень 2018 року-червень 2019 року.
Позивачем було надано відповідь згідно з листом від 14.11.2019 №01/04-523-19. У додатках до даної відповіді надано відомості обліку талонів, а саме: відомості на видачу ПММ, звіти про використання талонів на ПММ, помісячні реєстри витрат ПММ у розрізі підзвітних осіб, помісячних відомостей з обліку талонів на ПММ, однак в оборотно-сальдових відомостях по рахунку № 203 облік ПММ ведеться в літрах, синтетичний та аналітичний бухгалтерський облік талонів на рахунку № 22 не ведеться.
Крім того, до перевірки було надано відомості з АЗС, роздруковані з даних обліку реєстраторів розрахункових операцій, які не підтверджують, що фактично отримання ПММ за паливними картками здійснювали працівники ДП «Ратнеагроліс».
У ході проведення перевірки встановлено списання ПММ за жовтень 2018 року-червень 2019 року по талонах згідно з внутрішніми документами (звітами про використання талонів на ПММ, шляховими листами, ТТН, нарядами, актами) та віднесено на витрати підприємства без фактичного підтвердження фіскальними чеками РРО на загальну суму 745617 грн.
Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженою наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв`язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 №281/171/578/155 та зареєстрованої у Міністерстві юстиції України від 02.09.08 за N 805/15496, визначено, що розрахунковий документ - документ установленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених законодавством України, і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Таким чином, основним документом, який підтверджує факт відпуску пального (використання скретч-картки та талонів на пальне), є фіскальний чек з АЗС. З огляду на це, водій службового автомобіля обов`язково має надати до бухгалтерії такий чек, який підтверджує факт заправки.
Отже, виходячи з наведеного, перевіркою зроблено висновок, що ПММ по паливним карткам було неправомірно включено до складу витрат.
ДП «Ратнеагроліс» згідно з договором оренди нежитлових приміщень № 8/1 від 01.01.2018, укладеним з ДП «Ратнівське ЛМГ», орендувало нежитлові приміщення загальною площею 690,4 кв. м. (адмінприміщення - 213,1 кв. м.; прохідна - 9,7 кв. м.; гараж - 449,6 кв. м.; приміщення для зберігання ПММ - 18,0 кв. м.), які розташовані за адресою: смт Ратне, вул. Заболотівська, 26 а.
У ході проведення перевірки встановлено, що ДП «Ратнеагроліс» придбавало ТМЦ (металопластикові вікна, лист профільований, будівельні матеріали тощо), роботи, послуги на ремонт орендованих приміщень, договори оренди по яких у подальшому були розірвані.
Згідно з актом приймання-передачі від 14.01.2019 на підставі наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 28.12.2018 № 1151 було передано безоплатно із закріпленням на праві господарської власності нерухоме майно, яке розміщене за адресою: Волинська область, смт Ратне, вул. Гранична, 31 з балансу ДП «Ратнівське ЛМГ» на баланс ДП «Ратнеагроліс»:
будинок консервованого цеху 3-2: площа забудови (загальна) 1584,63 (загальна площа - 1457,6) кв. метрів, залишкова вартість 44 тис. грн;
склад склотари Л-1: площа забудови (загальна) 579,5 (загальна площа:530,6) кв. метрів, залишкова вартість 0 тис. грн;
склад паливно-мастильних матеріалів: площа забудови (загальна) 158,8 кв. метрів, залишкова вартість 0,0 тис. грн;
приміщення гаражу залишкова вартість 0,5 тис. грн; у автогараж К-1 площа забудови (загальна) 601,3 (загальна площа:545,2) кв. метрів, залишкова вартість 6,6 тис. грн.
Якщо під час придбання товарно-матеріальних цінностей, ремонтно-будівельних робіт, які понесені на орендовані приміщення, суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту, то платник податку повинен не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду, в якому встановлено факт неможливості їх використання в оподатковуваних операціях, здійснити нарахування податкових зобов`язань з ПДВ за основною ставкою виходячи з вартості придбання таких товарно-матеріальних цінностей, робіт, послуг.
Податкові зобов`язання з вартості витрат на ремонт орендованих приміщень, при придбанні яких сформовано податковий кредит з ПДВ та які не можуть використовуватися в оподатковуваних ПДВ операціях, не були відображені у декларації з ПДВ.
Враховуючи викладене, перевіркою встановлено заниження позивачем податкових зобов`язань на суму 141281 грн за січень 2019 року.
В результаті встановлених вище порушень, перевіркою встановлено заниження ДП «Ратнеагроліс» порушень податкових зобов`язань на загальну суму 290 404 грн., а саме:
- ПММ, сума ПДВ при придбання яких було включено до складу податкового кредиту, не приймали участь в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку, а тому такий платник на підставі пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України зобов`язаний визначити податкові зобов`язання з ПДВ, виходячи із бази оподаткування, визначеної пунктом 189.1 статті 189 Податкового кодексу України. Таким чином, ДП «Ратнеагроліс» занижено податкові зобов`язання з ПДВ у сумі 149123 грн.;
- податкові зобов`язання з вартості витрат на ремонт орендованих приміщень, при придбанні яких сформовано податковий кредит з ПДВ та які не можуть використовуватися в оподатковуваних ПДВ операціях, не були відображені у декларації з ПДВ. Таким чином, перевіркою встановлено порушення вимог пункту 198.5 статті 198 пункту 189.1 статті 189 Податкового кодексу України, підприємством занижено податкові зобов`язання на суму 141281 грн за січень 2019 року.
В ході проведення перевірок встановлено, що ДП «Ратнеагроліс» у перевіряємому періоді не перераховано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 297 777,76 грн. в т.ч. за 03.2019р. - 115 245,13грн., за 04.2019р. - 70936,14 грн., за 05.2019р. - 111 596,49 грн, та не своєчасно перераховано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 12 302,23 грн. в т.ч. 12.18р. - 534,20 грн., 02.2019р. - 117,18 грн., 03.09.2019р. - 57,16 грн., 04.2019р. - 108,32 грн.
Також встановлено порушення ДП «Ратнеагроліс» вимог п.п.168.1.2, п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.п.1.6 п.161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних Положень Податкового кодексу України, а саме: не своєчасно перераховано військовий збір на загальну суму 816,86 грн. в т.ч. за 12.2018р. - 534,20 грн., за 02.2019р. - 117,18 грн., за 03.2019р. - 57,16 грн., за 04.2019р. - 108,32 грн
Крім того, перевіркою встановлено порушення ДП «Ратнеагроліс» вимог п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України та розділу III Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма №1-ДФ), в частині подання з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, що призвело до зменшення податкових зобов`язань платника податку (невірне відображення ідентифікаційних номерів) і відповідно до п.119.2 ст. 119 Податкового кодексу України нараховані штрафні санкції в розмірі 510,00 грн.
З врахуванням вищенаведеного, оскаржувані податкові повідомлення-рішення є такими, що прийняті у відповідності до вимог законодавства, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
В судовому засіданні представники сторін підтвердили свої позиції з підстав викладених у письмових заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, представників сторін, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, суд при прийнятті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.
Судом встановлені такі фактичні обставини справи.
ГУ ДПС у Волинській області проведено документальну планову виїзну перевірку ДП «Ратнеагроліс» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2016 по 30.06.2019, валютного законодавства за період з 01.01.2016 по 30.06.2019 з питань єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2016 по 30.06.2019, іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 30.06.2019, за результатами якої складено акт перевірки від 04.10.2019 № 2236/05- 02/34417131.
На підставі висновків акта перевірки ГУ ДПС у Волинській області винесено податкові повідомлення-рішення від 09.12.19 № 0003660502 про застосування штрафних санкцій у розмірі 145 202 грн., № 0003610502 про сплату 134 211 грн. податку на прибуток та 33 552,75 грн. застосованих штрафних санкцій, № 0003630502 про сплату 290 404 грн. ПДВ та 72 601 грн. застосованих штрафних санкцій, № 0003640502 про сплату 397 347 грн. частини чистого прибутку господарських організацій, № 0005103303 про застосування штрафної санкції з ПДФО в розмірі 510 грн., № 0005113303 про сплату ПДФО в розмірі 154 400,40 грн., № 0005123303 про сплату військового збору в розмірі 91,49 грн.
Вищезазначені податкові повідомлення-рішення були оскаржені в адміністративному порядку.
Рішенням про результати розгляду скарги від 25.02.2020 ДПС України скасовує ППР від 09.12.2019 № 0003660502 та зобов`язує ГУ ДПС у Волинській області скласти і надіслати ППР за формою передбаченою додатком №14 до Порядку №1204, а ППР від 09.12.19 №0003610502, №0003630502, №0003640502, №0005103303, №0005113303, №0005123303 - залишає без змін.
На підставі наведеного ГУ ДПС у Волинській області винесено ППР від 10.03.2020 № 0003660502, яким до позивача застосовано штрафну санкцію в розмірі 145202 грн. за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та відсутність реєстрації податкових накладних.
У ході проведення перевірки встановлено придбання пально-мастильних матеріалів, як наливом так і по паливним карткам. Позивач у підтвердження придбання скретч-карт, паливних карток надано видаткові накладні, зведені відомості по яких наведено у додатку № 15 до акта перевірки.
До заперечення на акт перевірки позивачем було надано частково фіскальні чеки на паливно-мастильні матеріали (ПММ), які підтверджують факт отримання ПММ на АЗС по паливних картках та талонах загальною вартістю 121639,30 грн., в тому числі ПДВ.
Посадовою особою, яка проводила перевірку, 07.09.2019 надано запит про надання до 16:00 14.11.2019 належним чином завірених копій документів (фіскальних чеків РРО) та письмових пояснень, які підтверджують заправку автотранспортних засобів з використанням паливних талонів, та документів, які свідчать про отримання та використання талонів на ПММ за жовтень 2018 року-червень 2019 року, а саме: відомостей на видачу ПММ, звітів про використання талонів на ПММ, помісячних реєстрів витрат ПММ у розрізі підзвітних осіб, помісячних відомостей з обліку талонів на ПММ, оборотно-сальдових відомостей та аналізів по бухгалтерських рахунках № 203 за жовтень 2018 року-червень 2019 року.
Позивачем було надано відповідь згідно з листом від 14.11.2019 №01/04-523-19. У додатках до даної відповіді надано відомості обліку талонів, а саме: відомості на видачу ПММ, звіти про використання талонів на ПММ, помісячні реєстри витрат ПММ у розрізі підзвітних осіб, помісячних відомостей з обліку талонів на ПММ, однак в оборотно-сальдових відомостях по рахунку № 203 облік ПММ ведеться в літрах, синтетичний та аналітичний бухгалтерський облік талонів на рахунку № 22 не ведеться.
Крім того, до перевірки було надано відомості з АЗС, роздруковані з даних обліку реєстраторів розрахункових операцій.
У ході проведення перевірки встановлено списання ПММ за жовтень 2018 року-червень 2019 року по талонах згідно з внутрішніми документами (звітами про використання талонів на ПММ, шляховими листами, ТТН, нарядами, актами) та віднесено на витрати підприємства без фактичного підтвердження фіскальними чеками РРО на загальну суму 745617 грн.
Згідно з пунктом 44.1 статті 44 Податкового кодексу України (далі – ПК України) для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Пунктом 44.2 статті 44 ПК України передбачено, що для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Наказом Мінпаливенерго, Мінтрансзв`язку, Мінекономіки, Держспоживстандарту України від 20.05.2008 № 281/171/578/155 затверджена Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і в організаціях України (далі - Інструкція № 281).
Пунктом 3 Інструкції № 281 визначено, що талон - спеціальний талон, придбаний за умовами та відпускною ціною обумовленого номіналу, що підтверджує право його власника на отримання на АЗС фіксованої кількості нафтопродукту певного найменування і марки, які позначені на ньому.
Цим ж пунктом визначено, що розрахунковий документ - документ установленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти надрукований у випадках, передбачених законодавством України, зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Проте, для отримання талонів на заправку своїх автомобілів позивачем укладалися договори із постачальниками пального, згідно умов яких оплата придбаних ПММ здійснювалась на умовах попередньої оплати шляхом безготівкового перерахунку коштів, що підтверджується платіжними дорученнями з наступним отриманням за видатковими накладними відповідної кількості талонів за відповідним номіналом. Вказане не заперечується відповідачем.
В свою чергу талон - документ, який дозволяє його пред`явникові отримувати пальне на АЗС є засобом одноразового використання, що забезпечує систему безготівкового відпуску пального на АЗС. Оскільки передплата за пальне вже була проведена, сама заправка відбувається без будь-якої додаткової оплати. Зазначене не суперечить вимогам Інструкції № 281, згідно з якої касовий чек підтверджує факт продажу товарів (послуг), оскільки під час отримання водіями бензину за талонами, факт його продажу відбувся раніше - під час його оплати шляхом безготівкового перерахунку коштів, тому отримання за талонами раніше оплаченого палива не є продажем товару та розрахунковими операціями, оскільки водіями не сплачувались за нього готівкові кошти.
Відпуск нафтопродуктів за талонами, які попередньо оплачені у безготівковій формі, не є розрахунковими операціями, і, відповідно, не потребує використання реєстратора розрахункових операцій. За таких обставин операція, яка проводиться при видачі пального на АЗС при наданні талону, по суті є поверненням власнику його майна (в даному випадку ПММ), і така операція не може вважатися розрахунковою операцією в розумінні вищенаведених норм, оскільки пальне було оплачене в попередньому періоді.
Факт отримання Позивачем карток на паливно-мастильні матеріали підтверджується: видатковими накладними; платіжними дорученнями; оборотно-сальдовими відомостями; реєстрами прихід них документів.
Водночас факт видачі ПММ позивачу від постачальників підтверджується первинними документами: заправочними відомостями; відомостями АЗС роздрукованими із даних обліку регістраторів розрахункових операцій (РРО); реєстрами паливних карток згідно видаткових накладних.
Факт використання позивачем отриманого із АЗС пального по паливних картках у господарській діяльності підтверджується долученими до матеріалів справи первинними документами, а саме: заправочними відомостями; шляховими листами; товарно-транспортними накладними; відомостями обліку видачі талонів; оборотно-сальдовими відомостями по бухгалтерському рахунку № 203.
Зважаючи на наведене, висновки відповідача про неправомірне включення до складу витрат позивачем витрат на ПММ отриманих по паливним карткам за часткового непідтвердження такого отримання фіскальними чеками, не базуються на приписах чинного законодавства, а відтак є неправомірними.
Щодо інших порушень зафіксованих в акті перевірки від 04.10.2019 № 2236/05- 02/34417131, суд зазначає наступне.
Наказом Міністерства фінансів України № 727 від 20.08.2015 затверджено Порядок оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами (далі – Порядок № 727).
Цей Порядок розроблено відповідно до вимог Податкового кодексу України та Митного кодексу України для застосування посадовими особами контролюючих органів при оформленні результатів документальних перевірок платників податків - юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів, постійних представництв та представництв нерезидентів (далі - платники податків) дотримання законодавства з питань державної митної справи, про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно пункту 2 Порідку № 727, акт документальної перевірки - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки, відображає її результати і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Приписами розділу ІІ «Основні вимоги до оформлення документальних перевірок» Порядку № 727 встановлено наступне.
Акт документальної перевірки повинен містити систематизований виклад виявлених під час перевірки фактів порушень норм законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (пункт 3).
В акті документальної перевірки викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які стосуються фактів виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (пункт 4).
Факти виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об`єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб`єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджують наявність зазначених фактів (пункт 5).
З акту № 5820/05-02/34417131 від 25.11.20119 про результати документальної позапланової виїзної перевірки позивача вбачається, що податковим органом встановлено буквально наступне (ст. 18, 19 акту).
«ДП «Ратнеагроліс» згідно договору оренди нежитлових приміщень №8/1 від 01.01.2018, заключений з ДП «Ратнівське ЛМГ» (код 00991503) орендувало нежитлові приміщення загальною площею 690,4 кв.м. (адмінприміщення - 213,1 кв.м.; прохідна - 9,7 кв.м.; гараж - 449,6 кв.м.; приміщення для зберігання ПММ - 18,0 кв.м.), які розташовані за адресою : смт.Ратне, вул. Заболотівська, 26 а.
В ході проведення перевірки встановлено, що ДП «Ратнеагроліс» придбавало ТМЦ (металопластикові вікна, лист профільований, будівельні матеріали тощо), роботи, послуги на ремонт орендованих приміщень, договори оренди по яких в подальшому розірвані.
Згідно акту приймання - передачі від 14.01.2019 на підставі наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 28.12.2018 № 1151 було передано безоплатно із закріпленням на господарської власності нерухоме майно, яке розміщене за адресою: Волинська обл., смт. Ратне, буд. 31 з балансу ДП «Ратнівське ЛМГ» на баланс ДП «Ратнеагроліс»:
- Будинок консервного цеху 3-2: площа забудови (загальна) 1584,63 (загальна площа: 1457,6) кв. метрів, залишкова вартість 44,0 тис.грн.;
- Склад склотари Л-1: площа забудови (загальна) 579,5 (загальна площа:530,6) кв. метрів, залишкова вартість 0,0 тис.грн.;
- Склад паливно-мастильних матеріалів: площа забудови (загальна) 158,8 кв. метрів, залишкова вартість 0,0 тис.грн.;
- Приміщення гаражу залишкова вартість 0,5 тис.грн.;
- Автогараж К-1 площа забудови (загальна) 601,3 (загальна площа:545,2) кв. метрів, залишкова вартість 6,6 тис.грн.»
З наведеного перевіряючі роблять висновок про порушення позивачем вимог ПК України щодо протиправності включення витрат на ремонт орендованих приміщень до складу податкового кредиту та заниження задекларованих зобов`язань з податку на додану вартість і, як наслідок, порушення порядку реєстрації податкових накладних.
Однак з встановлених в акті перевірки обставин неможливо зрозуміти про які саме об`єкти нерухомості йдеться, оскільки в акті описано дві різних за характеристиками групи об`єктів нерухомості, що знаходяться за різними адресами.
Вказане унеможливлює встановлення судом фактичних обставин та, відповідно, можливість надати оцінку висновками податкового органу щодо встановлених в акті перевірки порушень.
Крім того, актом перевірки № 5820/05-02/34417131 від 25.11.20119 встановлено таке.
«За період з 01.12.2018 року по 30.06.2019 року підприємством нараховано, але несвоєчасно перераховувало податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 12302,23 грн. в т.ч. за 12.2018р. - 1910,36 грн., за 02.2019р. - 1 406,11 грн., за 03.2019р. - 685,87 грн., за 04.2019р. - 8 299,89 грн., підприємством нараховано але перераховано податок на доходи фізичних осіб на загальну суму 430180,30 в т.ч. за 03.2019р. - 115245,13 грн., за 04.19р.- 70936,14 грн., 05.2019р. - 111596,49 грн., за 06.2019р. - 132402,54 грн. оскільки місячний термін перерахування податку на доходи фізичних осіб за червень 2019 року в сумі 132402,54 грн. наступає 30.07.2019р., то сума не рахується несвоєчасно перерахованою до бюджету податковим агентом, тому заборгованість зі сплати податку на доходи фізичних осіб складає 297777,76 грн.» (ст. 25 акту).
«В ході проведення перевірки наявності та ведення бухгалтерських документ пов`язаних із нарахуванням, обчисленням та сплатою єдиного внеску, зокрема, відомості г нарахування заробітної плати , платіжні відомості, виписки банку, видаткові касові ордери та встановлено наступне порушення, а саме: в лютому 2017р. за грудень 2016р. з фонду заробітної праці 1284,64 грн. нараховано ЄСВ 282,62 грн.; в березні 2017 з фонду заробітної плати 4284,99 грн. нараховано ЄСВ 942,93 грн. в т.ч. за січень 2017р. фонду оплати праці; 2556,67 грн. нараховано ЄСВ - 562,47 грн., за лютий 2017р. з фонду оплати праці 1728, грн. нараховано ЄСВ - 380,23 грн.; в грудні 2017р. за листопад 2017р.з фонду оплати праці 12088,09 грн. нараховано ЄСВ 2659,38 грн.; в листопаді 2018р. за вересень 2018р. з фонду оплати праці 2661,33 грн. нараховано ЄСВ 585,49 грн., чим порушено ст.25 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464» (ст. 29 акту).
Однак при описі наведених порушень відсутнє посилання на первинні бухгалтерські чи інші документи, що знову ж таки унеможливлює встановлення фактичних обставин справи на надання судом юридичної оцінки встановленим в акті перевірки порушенням.
Таким чином, акт № 5820/05-02/34417131 від 25.11.2019 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ДП «Ратнеагроліс»» не відповідає вимогам Порядку № 727 в частині систематизованого викладу виявлених під час перевірки фактів порушень; викладення всіх суттєвих обставин фінансово-господарської діяльності платника податків, які стосуються фактів виявлених порушень законодавства, з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством.
Відтак слід дійти висновку, що акт перевірки № 5820/05-02/34417131 від 25.11.2019 не є носієм доказової інформації про виявлені порушення позивачем вимог законодавства з питань податкового та іншого законодавства.
Відповідно до приписів частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України), в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржувані у даній справі податкові повідомлення-рішення, які винесені на підставі акту № 5820/05-02/34417131 від 25.11.2019 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки ДП «Ратнеагроліс»» підлягають визнанню протиправними та скасуванню як такі, що винесенні необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, що мають значення для винесення таких рішень.
Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Державного підприємства «Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство «Ратнеагроліс» до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області від 19 грудня 2019 року №№ 0003610502, 0003630502, 0003640502, 0005103303, 000511330, 0005123303 та податкове повідомлення-рішення від 10.03.2020 № 0003660502.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ф.А. Волдінер