Рішення № 94517445, 20.01.2021, Господарський суд Сумської області

Дата ухвалення
20.01.2021
Номер справи
920/956/20
Номер документу
94517445
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20.01.2021 Справа № 920/956/20 м. Суми

Господарський суд Сумської області у складі судді Жерьобкіної Є.А.,

за участю секретаря судового засідання Гребенюк С.В.,

Розглянувши в порядку загального позовного провадження справу № 920/956/20

за позовом Державної екологічної інспекції у Сумській області (40030, м. Суми, вул. Першотравнева, 29),

до відповідача Державного підприємства “Свеське лісове господарство" (41226, Сумська область, Ямпільський район, смт Свеса, вул. Дачна, буд. 24),

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: 1) Дружбівської міської ради Ямпільського району Сумської області (41220, Сумська область Ямпільський район, м. Дружба, вул. С.Гнібеди, буд. 3, код ЄДРПОУ 04058054),

2) Сумської обласної ради (40000, м. Суми, площа Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 23826636),

про стягнення 662 739 грн 44 коп.,

представники учасників справи:

Від позивача – Матюха Д.М.;

Від відповідача – Примак Н.В.;

Від третіх осіб – не з`явилися;

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача 662 739 грн 44 коп. шкоди, завданої навколишньому природному середовищу в результаті рубки дерев, проведеної з порушенням встановленої процедури, в кв. 31 вид 8(2) Дружбівського лісництва, в тому числі: 198 821 грн. 83 коп. - до спеціального фонду Державного бюджету України, 132547 грн. 89 коп. - до спеціального фонду обласного бюджету Сумської обласної ради, 331 369 грн. 72 коп. - до спеціального фонду місцевого бюджету Дружбівської міської ради Ямпільського району ради, з початковим зарахуванням стягуваної суми на рахунок Дружбівської міської ради Ямпільського району Сумської області код платежу - 24062100 (грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням природоохоронного законодавства в наслідок господарської та іншої діяльності), р/р - UA308999980333189331000018470, код ЄДРПОУ отримувача - 36789180, банк отримувача - Казначейство України.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на те, що в період з 21.01.2019 по 01.02.2019 державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Сумської області була проведена планова перевірка по дотриманню вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством «Свеське лісове господарство». Актом планової перевірки № 30 від 01.02.2019 встановлений факт здійснення відповідачем в кварталі 31 виділ 8 (2) Дружбівського лісництва вибіркової санітарної рубки 166 дерев на підставі лісорубного квитка серія СУ ЛРК № 004520 від 12.11.2018, з порушенням вимог пунктів 3,5 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 555 від 27.07.1995, п. 4 Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 724 від 12.05.2007, ст.ст. 291, 48 Лісового кодексу України. Перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів ДП «Свеське лісове господарство» на 2018 рік (додатковий) Сумським обласним управлінням лісового та мисливського господарства був погоджений 01.02.2018, а Державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Харківлісозахист» - 21.01.2020. Таким чином вибіркова санітарна рубка в кварталі 31 виділ 8 (2) Дружбівського лісництва, проведена відповідачем у 2018 році, здійснювалась на підставі не погодженого Державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Харківлісозахист» Переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів. У зверненні відповідача до Департаменту захисту довкілля та енергетики Сумської обласної державної адміністрації (лист № 1455 від 27.12.2018 року) про перелік лісових ділянок, не запроектованих лісовпорядкуванням за 2018 рік, відсутня лісова ділянка по кварталу 31 виділ 8 (2) Дружбівського лісництва. Відповідно до ст. 66, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 19, 63, 64, 86, 93, 105, 107 Лісового кодексу України, позивач звернувся з позовом про відшкодування збитків в сумі 662 739 грн. 44 коп.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 21.09.2020 відкрите провадження у справі № 920/956/20; відповідно до ст. 50 Господарського процесуального кодексу України залучено до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Дружбівську міську раду Ямпільського району Сумської області та Сумську обласну раду; призначене підготовче засідання з повідомленням сторін на 28.10.2020, 10:30; встановлений відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву відповідно до ст. 165 ГПК України; встановлений позивачу семиденний строк з дня отримання відзивів на позовну заяву для подання відповіді на відзив відповідно до ст. 166 ГПК України; встановлений третім особам п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання суду пояснення щодо позову відповідно до ст. 168 ГПК України.

01.10.2020 Сумська обласна рада подала пояснення по справі (вх.. №8762 від 01.10.2020), в якому зазначає, що відповідачем здійснювалася господарська діяльність на території Дружбівської міської ради Ямпільського району, тому шкода за порушення вимог природоохоронного законодавства повинна частково відшкодовуватись в доход державного бюджету, обласного та міського бюджетів. Сумська обласна рада просить розглядати справу без участі її представника.

09.10.2020 відповідач подав відзив на позовну заяву (вх. №9012 від 09.10.2020), в якому просить суд відмовити у задоволенні позову. Відповідач зазначає, що відповідно до вимог чинного законодавства у відповідача на ділянку квартал 31 виділ 8 Дружбівського лісництва є в наявності: 1) акт обстеження насаджень, що потребують вибіркових санітарних рубок, згідно з яким, для поліпшення санітарного стану та попередження масового розповсюдження інфекційних захворювань та вторинних шкідників, рекомендовано проведення вибіркових санітарних рубок, в тому числі і у кварталі 31 виділ 8(2) Дружбівського лісництва, складений 24.01.2018 лісопатологами ДСЛП «Харківлісозахист» в присутності спеціалістів відповідача; 2) відомість із матеріалів базового лісовпорядкування ділянок, що потребують заходів поліпшення санітарного стану лісів в насадженнях вражених верхівковим короїдом по ДП «Свеське лісове господарство», підписана директором ДСЛП «Харківлісозахист»; 3) матеріали лісовпорядкування 2018 року Проект організації та розвитку лісового господарства ДП «Свеське лісове господарство» до якого включена ділянка квартал 31 виділ 8. Відповідачем до ДСЛП «Харківлісозахист» було надано необхідний пакет документів, на підставі якого 29.01.2018 було погоджено Перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів ДП «Свеське лісове господарство» на 2018 рік. До Департаменту захисту довкілля та енергетики Сумської ОДА відповідачем листом № 1455 від 27.12.2018 було надано інформацію про перелік лісових ділянок не запроектованих лісовпорядкуванням за 2018 рік, в якому відсутня лісова ділянка по кварталу 31 виділ 8 (2) Дружбівського лісництва, оскільки дана ділянка була включена до Переліку лісових ділянок запроектованих матеріалами лісовпорядкування за 2018 рік. Наявність лісорубного квитка серії СУ ЛРК № 004520 від 12.11.2018 на здійснення вибіркових санітарних рубок у кварталі 31 виділ 8 (2) Дружбівського лісництва підтверджує сам позивач, що додав копію вказаного квитка до позовної заяви.

Судове засідання 28.10.2020 не відбулось, у зв`язку з лікарняним судді Жерьобкіної Є.А., яка перебувала на лікарняному у період з 13.10.2020 по 04.11.2020.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 05.11.2020 призначено підготовче засідання у справі на 23.11.2020, 10:00.

05.11.2020 позивач подав відповідь на відзив (вх. №9733 від 05.11.2020), в якій зазначає, що наданий відповідачем проект організації та розвитку лісового господарства ДП «Свеське лісове господарство» у 2018 році не містить відомостей про його затвердження та погодження відповідними органами в порядку вимог ч. 4 ст. 48 Лісового кодексу України, що є додатковим свідченням неправомірного призначення та проведення вибіркової санітарної рубки в кварталі 31 виділ 8 (2) Дружбівського лісництва та є окремою підставою для відшкодування збитків.

05.11.2020 позивач подав клопотання (вх. №3371к від 05.11.2020), в якому просить суд витребувати у відповідача докази затвердження Сумським обласним управлінням лісового та мисливського господарства та погодження Міністерством екології та природних ресурсів України Проекту організації та розвитку лісового господарства ДП «Свеське лісове господарство» на 2018 рік, зобов`язати відповідача надати для огляду в судовому засіданні оригінал Проекту організації та розвитку лісового господарства ДП «Свеське лісове господарство» на 2018 рік.

У судовому засіданні 23.11.2020, за участю представника позивача, судом постановлено протокольну ухвалу про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів відповідно до ст. 177 ГПК України, встановлення відповідачу семиденного строку з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечень, в тому числі позиції на клопотання позивача про витребування доказів; оголошення перерви в судовому засіданні до 14.12.2020, 10:30 відповідно до ст. 183 ГПК України.

Учасників справи, відповідача та третіх осіб, повідомлено про дату, час та місце підготовчого засідання ухвалою суду від 23.11.2020.

08.12.2020 позивач подав клопотання (вх. №10914 від 08.12.2020), в якому зазначає, що на запит Державної екологічної інспекції у Сумській області Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України листом № 25/2-22/9534-20 від 12.11.2020 повідомило, що Проект організації та розвитку лісового господарства ДП «Свеське лісове господарство» був погоджений листом Міністерства екології та природних ресурсів України від 23.11.2017 № 5/4-15/10503-17, згідно з яким Мінприроди погоджує надані матеріали базового лісовпорядкування за 2017 рік. Позивач зазначає, що не міг подати копії листів Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України № 25/2-22/9534-20 від 12.11.2020 та Міністерства екології та природних ресурсів України від 23.11.2017 № 5/4-15/10503-17, оскільки останні отримані після отримання відзиву на позовну заяву.

До клопотання позивачем не додано доказів його надсилання іншим учасникам процесу, у зв`язку з чим суд залишив клопотання позивача №3758/10-12 від 08.12.2020 (вх. №10914/20) про долучення доказів без розгляду, про що постановлено протокольну ухвалу у судовому засіданні 14.12.2020.

10.12.2020 відповідач подав клопотання (вх. №3796к від 10.12.2020) про поновлення строку для подання заперечень на відповідь на відзив, зазначаючи, що несвоєчасне подання заяви по суті справи пов`язане з відсутністю можливості вчасно отримати необхідні документи (докази) через проведення протиепідемічних заходів з метою дотримання вимог, встановлених постановою КМУ № 641 від 22.07.2020 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-Co V-2».

10.12.2020 відповідач подав заперечення на відповідь на відзив (вх. №10996 від 10.12.2020), в якій зазначає, що на адвокатський запит представника ДП «Свеське лісове господарство», ДСЛП «Харківлісозахист» було надано лист-відповідь №02-10/472 від 12.10.2020, в якому зазначено, що Перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів ДП «Свеське лісове господарство» на 2018 рік був погоджений підприємством 29.01.2018. Також представником відповідача було направлено адвокатський запит до Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства про надання інформації, а саме копії Переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів ДП «Свеське лісове господарство» на 2018 рік (додатковий), який був погоджений Сумським обласним управлінням лісового та мисливського господарства 01.02.2018. Сумським обласним управлінням лісового та мисливської господарства було надано лист-відповідь №02-16/1137 від 24.11.2020, в якій повідомляється, що при підготовці відповіді, було з`ясовано, що на оригіналі Переліку, який знаходився у Сумському обласному управлінні лісового та мисливського господарства та був отриманий ДСЛП «Харківлісозахист», з невідомих причин був відсутній рік погодження. Співробітником Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства була допущена технічна помилка та автоматично проставлений 2020 рік, замість 2018 року. З даного факту Сумським обласним управлінням лісового та мисливського господарства листом №02-16/909 від 07.10.2020 було направлено пояснення на адресу Державної екологічної інспекції у Сумській області, яке було отримано представником 08.10.2020, що підтверджується повідомленням про вручення.

Відповідач зазначає, що на час проведення перевірки (2019 рік) при здійсненні господарської діяльності ДП «Свеський лісгосп» керувався діючим наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №679 від 29.12.2008 «Про затвердження розрахункових лісосік для постійних лісокористувачів Волинської, Київської, Львівської та Сумські областей». У 2017-2018 роках у лісогосподарських підприємствах Сумської області, в тому числі і відповідача, проводились планові лісовпорядкувальні роботи по базовому лісовпорядкуванню, яке проводиться один раз на 10 років. Роботи проводились трьома державними лісовпорядкувальними експедиціями ВО «Укрдержліспроект», що підтверджується Протоколом першої лісовпорядної наради з лісовпорядкування державних лісогосподарських підприємств Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства ДАЛРУ від 24.05.2017. В ході проведення польових робіт при натурному обстеженні лісу спеціалістами - таксаторами лісовпорядної експедиції було виявлено масове заселення лісових насаджень сосни верхівковим короїдом, що могло призвести до суцільного всихання дерев. За результатами обстеження було складено Відомість із матеріалів базового лісовпорядкування ділянок, що потребують заходів поліпшення санітарного стану лісів в насадженнях вражених верхівковим короїдом по ДП «Свеське лісове господарство» Сумського ОУЛМГ, підписана начальником лісовпорядної експедиції директором відповідача та директором ДСЛП «Харківлісозахист». Дану Відомість було затверджено протоколом технічної наради з розгляду і затвердження заходів з поліпшення санітарного стану лісів по ДП «Свеський лісгосп», який затверджений Сумським обласним управлінням лісового та мисливського господарства та погоджений Сумською ОДА у жовтні 2017 року. На виконання ст. 48 Лісового кодексу України, листом №02-15/1035 від 31.10.2017 Сумське обласне управління лісового та мисливського господарства було направлено до Міністерства екології та природних ресурсів України на розгляд та затвердження витяги з базового лісовпорядкування насаджень, що потребують заходів з поліпшення санітарного стану лісів вражених верхівковим короїдом та протоколи технічних нарад з їх розгляду. 23.11.2017 на адресу Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства надійшов від Міністерства екології та природних ресурсів України лист-відповідь №5/4-15/10503-17 про погодження матеріалів лісовпорядкування. Даним листом були розглянуті протоколи технічних нарад з розгляду і затвердження матеріалів базового лісовпорядкування, та погоджені надані матеріали базового лісовпорядкування за 2017рік та їх використання для організації ведення лісового господарства, призначення і проведення лісогосподарських заходів з поліпшення якісного санітарного стану лісів. На виконання п.5 Санітарних правил в лісах України 24.01.2018 лісопатологами ДСЛП «Харківлісозахист», в присутності спеціалістів відповідача, було складено Акт обстеження насаджень, що потребують вибіркових санітарних рубок, згідно з яким для поліпшення санітарного стану та попередження масового розповсюдження інфекційних захворювань та вторинних шкідників, рекомендовано проведення вибіркових санітарних рубок, в тому числі і у кварталі 31 виділ 8(2) Дружбівського лісництва. ДП «Свеський лісгосп» було надано до ДСЛП «Харківлісозахист» Відомість з матеріалів базового лісовпорядкування та Акт обстеження насаджень, що потребують вибіркових санітарних рубок, на підставі яких 29.01.2018 було погоджено Перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів ДП «Свеське лісове господарство» на 2018 рік. Таким чином, відповідач здійснював запроектовані лісовпорядкуванням санітарні вибіркові рубки в кварталі 31 виділ 8 (2) Дружбівського лісництва з додержанням вимог чинного законодавства України. Відповідно до копії відомості із матеріалів базового лісовпорядкування ділянок, що потребують заходів поліпшення санітарного стану лісів в насадженнях вражених верхівковим короїдом по ДП «Свеське лісове господарство», стосовно Дружбівського лісництва зазначено, що у кварталі 31 виділ 8 (старий) змінено на виділ 7 (новий), що свідчить про те що це один й той самий виділ. Зазначений факт також підтверджується картографічними матеріалами: планом лісонасаджень Дружбівського лісництва за 2007 рік, Планом лісонасаджень Дружбівського лісництва за 2017 рік, які були розроблені та складені Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об`єднанням. 15.02.2019 Ямпільським відділенням поліції Шосткинського ВП ГУНП в Сумській області було відкрито кримінальне провадження №4201920000000033 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 364 ч.2 та ст. 246 ч.2 КК України (ч.2. ст. 246. - незаконна порубка або незаконне перевезе зберігання, збут лісу в чинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, ч.2 ст. 364 - зловживання владою або службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки). Під час досудового розслідування розглядались порушення, які були виявлені в ході перевірки Державної екологічної інспекції в Сумській області, що відбувалась в період з 21.01.2019 по 01.02.2019, за результатами якої складено акт №30 від 01.02.2019, в тому числі розглянуто порушення, стосовно здійснення санітарних рубок на території Дружбівського лісництва (166 дерев на підставі лісорубного квитка серії СУ ЛРК №004520 від 12.11.2018 в кварталі 31 виділ 8(2)). Постановою старшого слідчого СВ Ямпільського ВП ГУНП в Сумській області від 27.12.2019, за відсутності в діях посадових осіб та працівників відповідача складу кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 364 ч.2 та 246 ч.2 КК України, закрите кримінальне провадження.

У судовому засіданні 14.12.2020 судом постановлено протокольну ухвалу про поновлення відповідачу строку для подання заперечення на відповідь на відзив і прийняття їх до розгляду (ст. 118, 119 ГПК України); зобов`язання відповідача подати в судове засідання на стадії дослідження доказів оригінал Проекту організації та розвитку лісового господарства ДП «Свеське лісове господарство» на 2018 рік (за клопотанням позивача вх. №3371к від 05.11.2020).

Ухвалою господарського суду Сумської області від 14.12.2020 закрите підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті з повідомленням сторін на 20.01.2021, 10:30.

14.12.2020, після судового засідання, позивач подав заяву (вх. №11056 від 14.12.2020) про долучення до матеріалів справи доказів направлення на електронні адреси учасників справи клопотання про долучення доказів.

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подання доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для реалізації учасниками процесу своїх прав.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

З урахуванням приписів ч. 1 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

За приписами ч. 1 ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону, захист, використання та відтворення лісів.

Відповідно до ст. 34 вказаного Закону, завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.

Державна екологічна інспекція в Сумській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Згідно з ч. 6 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

З матеріалів справи вбачається, що у період з 21.01.2019 по 01.02.2019 державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Сумської області була проведена планова перевірка по дотриманню вимог природоохоронного законодавства Державним підприємством «Свеське лісове господарство».

Згідно з актом №30 від 01.02.2019, під час перевірки встановлений факт здійснення відповідачем в кварталі 31 виділ 8 (2) Дружбівського лісництва вибіркової санітарної рубки 166 дерев на підставі лісорубного квитка серії СУ ЛРК № 004520 від 12.11.2018, яка проведена з порушенням вимог пунктів 3,5 Санітарних правил в лісах України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 555 від 27.07.1995, п. 4 Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 724 від 12.05.2007, ст.ст. 291,48 Лісового кодексу України (а.с. 38).

Акт підписаний директором ДП «Свеське лісове господарство» із запереченнями, зокрема відповідачем зазначено, що лісорубний квиток серії СУ ЛРК № 004520 від 12.11.2018 в кв. 31 вид. 8 (2) у 2018 році запроектовано матеріалами лісовпорядкування та є наявний акт обстеження ДСЛП «Харківлісозахист».

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що внаслідок рубки дерев, проведеної з порушенням встановленої процедури, в кв. 31 вид 8(2) Дружбівського лісництва, відповідачем була завдана шкода навколишньому природному середовищу в розмірі 662739 грн. 44 коп. Розрахунок проведений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди заподіяної лісу від 23.07.2008 № 665.

Відносини в галузі охорони навколишнього природного середовища України регулюються Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

Так, спірні правовідносини, які виникли між сторонами регулюються, зокрема, положеннями Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та Лісового кодексу України.

Як визначено в абзацах 2, 3 статті 1 Лісового кодексу України, ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

Статтею 19 Лісового кодексу України (далі – ЛК України) визначено, що обов`язок дотримання правил і норм використання лісових ресурсів покладено на постійних лісокористувачів.

Положеннями статті 63 ЛК України передбачено, що ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.

Згідно зі статтею 64 ЛК України підприємства, установи, організації і громадяни здійснюють ведення лісового господарства з урахуванням господарського призначення лісів, природних умов і зобов`язані: 1) забезпечувати посилення водоохоронних, захисних, кліматорегулюючих, санітарно-гігієнічних, оздоровчих та інших корисних властивостей лісів з метою поліпшення навколишнього природного середовища та охорони здоров`я людей; 2) забезпечувати безперервне, невиснажливе і раціональне використання лісових ресурсів для задоволення потреб виробництва і населення в деревині та іншій лісовій продукції; 3) здійснювати відтворення лісів; 4) забезпечувати підвищення продуктивності, поліпшення якісного складу лісів і збереження біотичного та іншого природного різноманіття в лісах; 5) здійснювати охорону лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб, незаконних рубок та інших пошкоджень; 6) раціонально використовувати лісові ділянки.

Відповідно до статті 86 Лісового кодексу України організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб.

За змістом пункту 5 частини 2 статті 105 Лісового кодексу України відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у порушенні вимог щодо ведення лісового господарства, встановлених законодавством у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

Згідно зі статтею 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Отже, організація і забезпечення охорони та захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження та охорону лісів, зокрема від незаконних рубок та інших пошкоджень, покладається на постійних лісокористувачів.

За змістом статей 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Як вказано вище, під час перевірки відповідача, позивачем був встановлений факт здійснення в кварталі 31 виділ 8 (2) Дружбівського лісництва вибіркової санітарної рубки 166 дерев на підставі лісорубного квитка серії СУ ЛРК № 004520 від 12.11.2018 з порушенням вимог пунктів 3, 5 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 555 від 27.07.1995, п. 4 Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 724 від 12.05.2007, ст.ст. 291, 48 Лісового кодексу України.

Санітарні правила в лісах України (далі Правила) – це сукупність норм щодо здійснення заходів з поліпшення санітарного стану лісів та санітарних вимог, які встановлюються з метою охорони та захисту лісів під час ведення лісового господарства, використання лісових ресурсів та проведення робіт, не пов`язаних з веденням лісового господарства, підприємствами, установами, організаціями та громадянами (п. 1 Правил, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 р. № 555 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 р. № 756).

Згідно з пунктом 3 Правил, види, обсяги, строки, місце та особливості здійснення заходів з поліпшення санітарного стану лісів визначаються державними спеціалізованими лісозахисними підприємствами, органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальними органами Держлісагентства, а також власниками лісів, постійними лісокористувачами на основі погоджених відповідно до вимог статті 29-1 Лісового кодексу України матеріалів лісовпорядкування, а також результатів оцінки санітарного стану лісових насаджень.

Для поліпшення санітарного стану лісів здійснюються такі заходи: вибіркові санітарні рубки; суцільні санітарні рубки; ліквідація захаращеності; профілактика виникнення та поширення осередків шкідників і хвороб лісу, боротьба з ними та захист заготовленої деревини від шкідників і хвороб лісу (п. 4 Правил).

Відповідно до п. 5 Правил, заходи з поліпшення санітарного стану лісів здійснюються незалежно від віку насаджень у лісах усіх категорій.

Заходи з поліпшення санітарного стану лісів плануються і здійснюються на основі матеріалів лісовпорядкування, а також санітарних та лісопатологічних обстежень.

Складений власником лісів, постійним лісокористувачем перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів (додаток 1) погоджується державним спеціалізованим лісозахисним підприємством, органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим та відповідним територіальним органом Держлісагентства.

Орган виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, відповідний територіальний орган Держлісагентства протягом одного робочого дня після погодження переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів інформує про це обласну, Київську та Севастопольську міські держадміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища та забезпечує оприлюднення зазначеного переліку на своєму веб-сайті з метою інформування громадськості

Санітарні рубки призначаються в насадженнях, ушкоджених пожежами, шкідниками, хворобами лісу, внаслідок аварій та стихійного лиха, що викликають деградацію лісових деревостанів.

За приписами пункту 4 Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 р. N 724, підставою для рубок формування і оздоровлення лісів є матеріали лісовпорядкування та обстежень, які проводяться власниками лісів і постійними лісокористувачами. У разі проведення зазначених рубок у деревостанах, не запроектованих лісовпорядкуванням, власники лісів і постійні лісокористувачі повідомляють про це орган виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, обласну, Київську та Севастопольську міські держадміністрації.

За приписами статей 291, 48 ЛК України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, у сфері лісових відносин: 1) погоджує матеріали лісовпорядкування; 3) організовує здійснення оцінки впливу на довкілля щодо впливу промислових та інших об`єктів, хімічних речовин на ліси, затверджує переліки пестицидів, дозволених для застосування в лісах, установлює регламенти їх застосування; 4) вирішує інші питання, визначені законами України та покладені на нього актами Президента України.

У матеріалах лісовпорядкування дається якісна і кількісна характеристика кожної лісової ділянки, комплексна оцінка ведення лісового господарства, що є основою для розроблення на засадах сталого розвитку проекту організації та розвитку лісового господарства відповідного об`єкта лісовпорядкування.

Проект організації та розвитку лісового господарства передбачає екологічно обґрунтоване ведення лісового господарства і розробляється відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють організацію лісовпорядкування.

У проекті організації та розвитку лісового господарства визначаються і обґрунтовуються основні напрями організації і розвитку лісового господарства об`єкта лісовпорядкування з урахуванням стану та перспектив економічного і соціального розвитку регіону.

Матеріали лісовпорядкування затверджуються в установленому порядку органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, за погодженням відповідно з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища.

З матеріалів справи судом встановлено, що факт здійснення відповідачем санітарної вирубки дерев у кварталі 31 виділ 8 (2) Дружбівського лісництва з дотриманням вищезазначених норм, підтверджується переліком заходів з поліпшення санітарного стану лісів ДП «Свеське лісове господарство» на 2018 рік (додатковий), що погоджений Сумським обласним управлінням лісового та мисливського господарства та Державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Харківлісозахист», лісорубним квитком серії СУ ЛРК № 004520 від 12.11.2018.

Твердження позивача про те, що вибіркова санітарна рубка в кварталі 31 виділ 8 (2) Дружбівського лісництва, проведена відповідачем у 2018 році, здійснювалась на підставі не погодженого Державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Харківлісозахист» Переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів спростовуються наявними в матеріалах справи доказами.

Перелік заходів з поліпшення санітарного стану лісів ДП «Свеське лісове господарство» на 2018 рік (додатковий) був погоджений 01.02.2018 Сумським обласним управлінням лісового та мисливського господарства та 29.01.2018 Державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Харківлісозахист», що вбачається з самого Переліку та підтверджується листом Сумського обласного управління та мисливського господарства від 07.10.2020 № 02-16/909 (пояснення щодо описки у даті погодження переліку Державним спеціалізованим лісозахисним підприємством «Харківлісозахист», а.с. 104-105, 170).

Оригінал Переліку оглянутий судом в судовому засіданні 20.01.2021; судом встановлено, що наявна в матеріалах справи копія відповідає оглянутому оригіналу (а.с.104-105).

Також, про наявність у відповідача документації, згідно з якою була здійснена вибіркова санітарна рубка дерев свідчать: 1) акт від 24.01.2018 обстеження насаджень, що потребують вибіркових санітарних рубок, згідно з яким, для поліпшення санітарного стану та попередження масового розповсюдження інфекційних захворювань та вторинних шкідників, рекомендовано проведення вибіркових санітарних рубок, в тому числі і у кварталі 31 виділ 8 (2) Дружбівського лісництва, складеного лісопатологами ДСЛП «Харківлісозахист», в присутності спеціалістів відповідача; 2) відомість із матеріалів базового лісовпорядкування ділянок, що потребують заходів поліпшення санітарного стану лісів в насадженнях вражених верхівковим короїдом по ДП «Свеське лісове господарство» Сумського ОУЛМГ, підписаної директорами відповідача та ДП «Харківлісозахист»; 3) проект організації та розвитку лісового господарства ДП «Свеське лісове господарство» (а.с. 97-105).

Оригінали вказаних документів оглянуті судом в судовому засіданні 20.01.2021; судом встановлено, що наявні в матеріалах справи копії відповідають оглянутим оригіналам.

Як вбачається з відомості із матеріалів базового лісовпорядкування ділянок, стосовно Дружбівського лісництва зазначено, що у кварталі 31 виділ 8 (старий) змінено на виділ 7 (новий) - один й той самий виділ. Зазначений факт також підтверджується картографічними матеріалами: планом лісонасаджень Дружбівського лісництва за 2007 рік, планом лісонасаджень Дружбівського лісництва за 2017 рік, які були розроблені та складені Українським державним проектним лісовпорядним виробничим об`єднанням (а.с. 99, 180-196).

На виконання ст. 48 Лісового кодексу України, листом №02-15/1035 від 31.10.2017 Сумське обласне управління лісового та мисливського господарства було направлено до Міністерства екології та природних ресурсів України на розгляд та затвердження витяги з базового лісовпорядкування 2017 року насаджень, що потребують заходів з поліпшення санітарного стану лісів вражених верхівковим короїдом та протоколи технічних нарад з їх розгляду (а.с. 178, 179, 172-177).

Листом Міністерства екології та природних ресурсів України від 23.11.2017 № 5/4-15/10503-17 у відповідь на лист від 31.10.2017 № 02-15/1035 Сумського обласного управління лісового та мисливського господарства, за наслідками розгляду протоколів технічних нарад з розгляду затвердження матеріалів базового лісовпорядкування 2017 року на лісових ділянках, зокрема відповідача, відповідно до ст. 48 Лісового кодексу України, погоджено надані матеріали. Міністерство не заперечує використання відповідних матеріалів для організації та ведення лісового господарства, призначення і проведення лісогосподарських заходів з поліпшення якісного санітарного стану лісів.

Посилання позивача на те, що у зверненні ДП «Свеське лісове господарство» до Департаменту захисту довкілля та енергетики Сумської обласної державної адміністрації (лист № 1455 від 27.12.2018 року) про перелік лісових ділянок не запроектованих лісовпорядкуванням за 2018 рік, відсутня лісова ділянка по кварталу 31 виділ 8 (2) Дружбівського лісництва, суд не приймає до уваги, оскільки вказаними вище доказами, що містяться в матеріалах справи, підтверджується, що лісова ділянка по кварталу 31 виділ 8 (2) Дружбівського лісництва була включена до переліку лісових ділянок запроектованих матеріалами лісовпорядкування за 2018 рік.

Суд також враховує, що постановою старшого слідчого СВ Ямпільського ВП ГУНП в Сумській області від 27.12.2019 було закрите кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 364 ч.2 та ст. 246 ч.2 КК України по факту того, що працівники ДП «Свеське лісове господарство» здійснили незаконну рубку лісу та службові особи підприємства, зловживаючи своїх службовим становищем, організували незаконну рубку, чим спричинили тяжкі наслідки (в тому числі, розглядались порушення, виявлені в ході перевірки Державної екологічної інспекції в Сумській області згідно з актом №30 від 01.02.2019), за відсутності в діях посадових осіб та працівників відповідача складу кримінальних правопорушень, передбачених ст.ст. 364 ч.2 та 246 ч.2 КК України.

За викладених обставин, оскільки матеріалами справи підтверджується факт здійснення відповідачем санітарної вибіркової рубки дерев в кварталі 31 виділ 8 (2) Дружбівського лісництва, запроектованої матеріалами лісовпорядкування за 2018 рік, з додержанням вимог чинного законодавства України, суд вважає відповідні висновки про порушення відповідачем пунктів 3, 5 Санітарних правил в лісах України, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 555 від 27.07.1995, п. 4 Правил поліпшення якісного складу лісів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 724 від 12.05.2007 року, ст.ст. 291, 48 Лісового кодексу України, викладені в акті перевірки №30 від 01.02.2019, необґрунтованими та відмовляє у задоволенні позову про стягнення з відповідача 662 739 грн 44 коп. шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, за їх безпідставністю.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст. ст. 2, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Відповідно до ст. ст. 241, 256, 257 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду, з урахуванням пп. 17.5. п. 17 Розділу XI Перехідних положень ГПК України.

Повне рішення складено 01.02.2021.

Суддя Є.А. Жерьобкіна