
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"25" січня 2021 р.м. Одеса Справа № 916/3335/20
Господарський суд Одеської області у складі:
Суддя Гут С.Ф.
При секретарі судового засідання Борисовій Н.В.
За участю представників сторін:
від позивача - не з`явився;
від відповідача Одеської міської ради - Асташенкова О.І., довіреність № 1702К, дата видачі : 24.12.14;
від відповідача - не з`явився;
від відповідача - не з`явився;
розглянувши справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "АРКС" до відповідачів Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Порто-Франківський", Комунального підприємства "Міськзелентрест" та Одеської міської ради про стягнення 171 113,06 грн., -
ВСТАНОВИВ:
20.11.2020 року позивач Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «АРКС» звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідачів - Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Порто-Франківський», Комунального підприємства «Міськзелентрест» та Одеської міської ради про стягнення 171 113,06грн.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 25.11.2020р. було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу прийнято розглядати за правилами спрощеного позовного провадження та призначено розгляд справи по суті на "17" грудня 2020р. о 10:45 год.
Разом із позовною заявою позивач звернувся до суду із клопотанням за вх.ГСОО№31174/20 про витребування доказів, а саме:
- з Одеської міської ради відомості яка особа, з якої дати та станом на 14.02.2019 року була: 1)балансоутримувачем буд. 28 по вул. Преображенська в м. Одесі; 2)прибудинкової території буд. №28 по вул. Преображенська в м. Одесі та на яку відстань від будинку розповсюджується ця прибудинкова територія; 3) території вулиці від буд.№28 по вул. Преображенська в м. Одесі до проїжджої частини дороги цієї вулиці.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 25.11.2020р. клопотання Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «АРКС» за вх.ГСОО№31174/20 від 20.11.2020р. про витребування доказів було задоволено, витребувано з Одеської міської ради відомості яка особа, з якої дати та станом на 14.02.2019 року була: 1)балансоутримувачем буд. 28 по вул. Преображенська в м. Одесі; 2)прибудинкової території буд. №28 по вул. Преображенська в м. Одесі та на яку відстань від будинку розповсюджується ця прибудинкова територія; 3) території вулиці від буд.№28 по вул. Преображенська в м. Одесі до проїжджої частини дороги цієї вулиці.
07.12.2020р. до канцелярії Господарського суду Одеської області від позивача надійшла заява про розгляд справи без участі уповноваженого представника позивача за вх.№32593/20.
Однак, у зв`язку із перебуванням судді Гута С.Ф. на лікарняному (домашня ізоляція COVID-19-11 з 14.12.2020р. по 24.12.2020р. включно судове засідання 17.12.2020 року не відбулося.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 30.12.2020р. було призначено судове засідання на "19" січня 2021 р. о 09:45 год.
18.01.2021р. до канцелярії Господарського суду Одеської області від позивача надійшла заява про розгляд справи без участі уповноваженого представника позивача за вх.№1250/21.
Ухвалою Господарського суду Одеської області від 19.01.2021р. було відкладено судове засідання на "25" січня 2021 р. о 09:45 год.
У даному випадку суд враховує, що за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України Про доступ до судових рішень).
Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідачі не були позбавлені прав та можливості ознайомитись з ухвалами суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Представники відповідачів Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Порто-Франківський", Комунального підприємства "Міськзелентрест" в судові засідання по справі не з`явився, Комунальне підприємство "Житлово-комунальний сервіс "Порто-Франківський", Комунальне підприємство "Міськзелентрест" та Одеська міська рада правом на відзив в порядку ст. 165 ГПК України не скористався. Ухвали господарського суду Одеської області були направлені за належною адресою відповідачів, а тому за приписами ч.7 ст.120ГПК України відповідач вважається повідомленим належним чином про відкриття провадження у справі.
За приписами ч.9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
В ході розгляду даної справи господарським судом Одеської області, у відповідності до п.4 ч.5 ст.13 ГПК України, було створено учасникам справи умови для реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом у межах строків, встановлених ГПК України.
25 січня 2021 р. судом після повернення з нарадчої кімнати, в порядку ст. 240 ГПК України, було проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
Між Приватним акціонерним товариством "Страхова компанія "АХА Страхування" та ОСОБА_1 (далі - Страхувальник) укладено договір добровільного страхування наземного транспорту № 209952Га\05АВ від 18.07.2018 р. (далі - Договір), предметом якого є майнові інтереси Страхувальника, що не суперечать закону та пов`язані з володінням, розпорядженням та користуванням наземним транспортним засобом «Land Rover Range Rover», д/н НОМЕР_1 .
Позивачем по справі (ідентифікаційний код 20474912) було здійснено зміну найменування з Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "АХА Страхування" на Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "АРКС" згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 20.06.2019 р.
14.02.2019p. о 19:50 год. за адресою: м. Одеса, вул. ПІреображенська, буд. 28 на траспортний засіб «Land Rover Range Rover», д/н НОМЕР_1 впало сухе дерево, що призвело до його пошкоджень.
У результаті зазначеної події було пошкоджено застрахований транспортний засіб «Land Rover Range Rover», д/н НОМЕР_1 , який належить Страхувальнику на праві приватної власності.
З урахуванням фото пошкоджень з місця падіння дерева, фото пошкоджень т/з. акту огляду т/з, загальна вартість запчастин та ремонтних робіт необхідних для проведення відновлювального ремонту транспортного засобу «Land Rover Range Rover» д/н НОМЕР_1 в результаті його пошкодження відповідно до рахунків № 0000001591 від 22.03.2019 р.. №0000001661 від 01.03.2019 р., №0000001783 від 18.02.2019 р. ТОВ "Віннер-Одеса" склала 171 113,06 грн.
Відповідно до Акту виконаних робіт вартість відновлювального ремонту становить 249 342,75 грн.
Згідно п. 10.3 Договору франшиза (безумовна) за ризиком: збитки внаслідок інших подій становить 0.00% від страхової суми, встановленої на відповідний період дії Договору.
Пунктом 15.3 Договору встановлено умови виплати страхового відшкодування «На базі авторизованої СТО за вибором Страховика».
Пунктом 29.1 Договору встановлено, що страхове відшкодування виплачується Страховиком згідно з Договором на підставі Повідомлення про подію, письмової Заяви Страхувальника (його правонаступника Вигодонабувача) на виплату страхового відшкодування і Страхового акту, який складається Страховиком.
Відповідно до 29.12 Договору при пошкодженні ТЗ внаслідок страхового випадку розмір збитків визначається шляхом складання кошторису вартості відновлення ТЗ (Кошторису збитків), в який включається вартість запасних частин, деталей, обладнання, що підлягають заміні, без урахування експлуатаційного зносу, а також вартість матеріалів та ремонтних робіт. Кошторис збитків складається Страховиком, виходячи з відновлення пошкодженого ТЗ на базі СТО на підставі рахунків з СТО (згідно з умовами п. 29.13 Договору). В окремих випадках розмір збитків може визначатися на підставі автотоварознавчої експертизи або безпосередньо Страховиком чи уповноваженою ним особою (аварійним комісаром). Вартість частин, деталей та оздоблення береться в розрахунок Кошторису збитків за умови, що вони шляхом ремонту не можуть бути приведені в стан, придатний для подальшого використання, або витрати на такий ремонт перевищують витрати по їх заміні на нові.
Згідно п. 29.13.3 Договору «На базі авторизованої СТО за вибором Страховика» - при розрахунку розміру страхового відшкодування в Кошторис збитків включається вартість запасних частин, деталей, обладнання, матеріалів та ремонтних робіт, що визначається виключно виходячи з відновлення пошкодженого ТЗ на базі авторизованої СТО за вибором Страховика. Страховик гарантує якість ремонту на вибраній ним СТО. а саме: зобов`язується за обґрунтованими претензіями Страхувальника відшкодувати витрати, пов`язані з усуненням дефектів внаслідок неякісного ремонту, здійсненого в межах суми виплаченого страхового відшкодування.
У пункті 29.17 Договору зазначено, що при пошкодженні ТЗ страхове відшкодування сплачується Страхувальнику шляхом перерахування на рахунок СТО, обраної відповідно до п. 29.13 Договору, згідно з належним чином оформленими документами, наданими відповідними підприємствами, про витрати на компенсацію скоєних збитків (наряд-замова, рахунок, акт виконаних робіт тощо), якщо інше не погоджено між Страховиком та Вигодонабувачем. Вказані документи повинні містити повний перелік робіт, їхню вартість, а також вартість запчастин та матеріалів, використаних під час ремонту. При цьому вибір СТО Страхувальник зобов`язаний погоджувати зі Страховиком (з урахуванням умов п. 29.13 Договору).
Умовами, укладеного між позивачем та страхувальником договору передбачена можливість визначення розміру збитків та страхового відшкодування на підставі рахунку СТО.
Як вбачається зі страхових актів № АХА2450921 від 26.02.2019 р., № АХА2452354 від 06.03.2019р. та № АХА2456239 від 26.03.2019 р., позивачем визначено страхове відшкодування у розмірі 171 113,06 грн. на підставі рахунків № 0000001591 від 22.03.2019 р., № 0000001661 від 01.03.2019р., № 0000001783 від 18.02.2019 р. та сплачено кошти на рахунок СТО ТОВ "Віннер-Одеса", що підтверджується платіжними дорученнями № 539 671 від 27.02.2019 р., № 542 623 від 07.03.2019 р. та № 547 688 від 27.03.2019 р.
Позивач виконав свої зобов`язання перед страхувальником згідно умов Договору.
На підставі запиту про надання інформації за вих. № ЕЛ_00010546 від 11.02.2020 р. до Одеської міської ради для отримання інформації заявника було направлено до КП «МІСЬКЗЕЛЕНТРЕСТ» (65031, м. Одеса, вул. Хімічна, буд. 3).
В обґрунтування позовних вимог позивач також посилається на те, що відповідно до Статуту КП «МІСЬКЗЕЛЕНТРЕСТ» (далі - Статут), затвердженого рішенням Одеської міської ради від 25.04.2018 р. № 3217-VII, основним предметом діяльності підприємства є забезпечення зовнішнього благоустрою та збереження зелених насаджень місць загального користування, парків-пам`яток садово-паркового мистецтва та дерев - ботанічних пам`яток природи переданих йому на баланс.
Як вбачається з п. 2.3.5 Статуту проводиться інвентаризація зелених насаджень, що знаходяться на балансі Підприємства, а також відповідно до п. 2.3.2 Статуту утримання та благоустрій зеленої зони міста на основі договорів з володарями та користувачами зелених насаджень у місцях обмеженого користування та спеціального призначення (поточний та капітальний ремонт об`єктів зеленого господарства, розробка проектно-кошторисної документації, знесення зелених та видалення сухостійних насаджень при наявності спеціального дозволу, пересадження зелених насаджень, вивезення сміття тощо).
Як встановлено пунктом 4.14 «Правил благоустрою території міста Одеси» відповідальність за збереження зелених насаджень, догляд за ними, видалення сухостійних, пошкоджених хворобами та шкідниками зелених насаджень, знищення бур`янів покладається на вулицях перед будівлями до проїзної частини, всередині квартальних насаджень та насаджень районів міста - на балансоутримувачів. власників користувачів жилих, громадських, промислових будівель та споруд, а також на балансоутримувачів, власників, користувачів будівель підприємств побуту, торгівлі, закладів освіти, охорони здоров`я, розташованих на території житлової забудови.
Пунктом 9.1.11.3 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, що затверджені наказом від 10.04.2006 N 105 Міністерства будівництва, архітектури та житлово- комунального господарства України передбачено, що під час проведення щорічних обстежень зелених насаджень потрібно виявляти аварійні дерева.
Пунктом 9.1.12 цих же Правил визначено, що аварійне дерево - це дерево, яке може становити загрозу для життя і здоров`я пішоходів, транспортних засобів, пошкодити лінії електропередач, будівлі і споруди або перебуває у пошкодженому стані внаслідок снігопадів, вітролому, урагану та інших стихійних природних явищ чи за наявності гнилої серцевини стовбура, значної суховершинності, досягнення вікової межі.
Пунктом 3.2 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України від 10 квітня 2006 року N 105, яким врегульовано питання утримання зелених насаджень у населених пунктах України (далі - Правила), до елементів благоустрою віднесено, зокрема, зелені насадження (у тому числі снігозахисні, протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, у парках, скверах.
Відповідно до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України 17.05.2005 N 76. прибудинкова територія - територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку.
Згідно з н. 5.5. «Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 р., № 105, відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними на об`єктах благоустрою державної чи комунальної власності виступають балансоутримувачі цих об`єктів; на безхазяйних територіях, пустирях - місцеві органи самоврядування.
Згідно запиту про надання інформації за вих. № ЕЛ_00010704 від 18.03.2020 р. до КП «МІСЬКЗЕЛЕНТРЕСТ» отримано відповідь, що у останнього не заходяться на балансі та не утримуються зелені насадження, що знаходяться за адресою; м. Одеса, вул. Преображенська. буд. 28.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 р. № 109 «Про затвердження Порядку зберігання протоколів зборів співвласників багатоквартирного будинку та розміщення інформації про рішення, прийняті такими зборами» визначено процедуру зберігання виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад протоколів зборів співвласників багатоквартирного будинку та розміщення ними на своєму офіційному веб-сайті інформації про рішення, прийняті такими зборами.
Відповідно до запиту про надання публічної інформації за вих. № ЕЛ_00010854 від 28.04.2020р. Одеській міській раді, департамент міського господарства надав відповідь, що ним зберігається протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку стосовно визначення управителя багатоквартирного будинку КП "ЖКС "ПОРТО-ФРАНКІВСЬКИЙ" за адресою: м. Одеса, вул. Преображенська. буд. 23 та обслуговування прибудинкової території за адресою: м. Одеса, вул. Преображенська. буд. 28. Встановлено, що співвласники багатоквартирного будинку не направляли протокол щодо розірвання договору та не приймали рішення щодо створення об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за адресою: м. Одеса, вул. Преображенська, буд. 28.
Таким чином, балансоутримувачем зелених насаджень є уповноважене органами місцевого самоврядування підприємство, яке відповідає за утримання та збереження зелених насаджень.
Підпунктом 7 пункту "а" частини першої статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 17 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" громадяни у сфері благоустрою населених пунктів мають право звертатись до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров`ю громадян унаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об`єктів благоустрою.
З огляду на п. 2, 3 ч. З ст. 36 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» охорона та утримання об`єктів благоустрою комунальної форми власності фінансується за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Згідно зі статтею 25 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" утримання та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель, споруд проводиться балансоутримувачем цього будинку або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір на утримання та благоустрій прибудинкової території.
Згідно ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно із законодавством.
Згідно з ч. 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
За приписами частини 1 та 2 статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Пунктом 5 частини другої статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" передбачено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо.
Згідно з частиною 7 статті 28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" правила утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, за погодженням із заінтересованими центральними органами виконавчої влади.
З вказаного вище позивач зазначає, що до віддання виконавчого органу міської ради належить організація благоустрою населених пунктів, визначення балансоутримувача та контроль за станом зелених насаджень, а обов`язок з відшкодування заподіяної позивачу майнової шкоди внаслідок падіння сухого дерева покладається саме на балансоутримувача, визначеного органом місцевого самоврядування, як відповідальну особу за стан зелених насаджень у дворі будинку №28 по вул. Преображенська у місті Одеса.
На основі адвокатського запиту за вих. № 10/06/20 від 05.06.2020 р. Начальнику ГУНП в Одеській області, працівниками Приморського відділу поліції в місті Одесі ГУНП в Одеській області було зафіксовано факт падіння дерева та повідомлено, що подальша перевірка не проводилась, повідомлення на службу « 102» списано за спрощеною системою.
Задля врегулювання спору в досудовому порядку КП "ЖКС "ПОРТО-ФРАНКІВСЬКИЙ" була направлена претензія за вих. № ЕЛ 00010982 від 04.06.2020 р. з проханням виплатити страхове відшкодування на користь позивача, яку останній отримав 10.06.2020р.
У відповідь на що було повідомлено, що дерева та багаторічні насадження, що розташовані на прилеглій території до будинків, що знаходяться в управлінні КП "ЖКС "ПОРГО- ФРАНКІВСЬКИЙ" на балансі не знаходяться та підприємство не є спеціально уповноваженим підприємством, що відповідає за утримання, збереження зелених насаджень на територіях зеленого господарства у силу відсутності таких повноважень згідно із законодавством.
На додачу КП "ЖКС "ПОРТО-ФРАНКІВСЬКИЙ" не має можливості і будь-яких підстав
для фінансування робіт з охорони та утримання зелених насаджень на територіях Приморського району м. Одеси, а лише є управителем багатоквартирного будинку, до функцій якого не відноситься утримання зелених насаджень та рекомендовано звернутись до Одеської міської ради.
З урахуванням необхідності визначення балансоутримувача зелених насаджень, розташованих у дворі будинку №28 по вул. Преображенскій у місті Одеса Приватним акціонерного товариства "Страхова компанія "АРКС" було надано клопотання про витребування доказів, а саме:
- з Одеської міської ради відомості яка особа, з якої дати та станом на 14.02.2019 року була: 1)балансоутримувачем буд. 28 по вул. Преображенська в м. Одесі; 2)прибудинкової території буд. №28 по вул. Преображенська в м. Одесі та на яку відстань від будинку розповсюджується ця прибудинкова територія; 3) території вулиці від буд.№28 по вул. Преображенська в м. Одесі до проїжджої частини дороги цієї вулиці.
Однак, витребуванні ухвалою Господарського суду Одеської області від 25.11.2020р. Одеською міською радою докази надано не було.
З наведених підстав, що у позивача відсутня будь-яка інформація про балансоутримувача зелених насаджень на прибудинковій території (у дворі) будинку №28 по вулиці Преображенскій у місті Одеса, копій підтверджуючих документів та те, що теперішнього часу матеріальну шкоду в порядку суброгації у розмірі 171 113,06 грн. йому не відшкодовано, позивач звернувся до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідачів про відшкодування майнової шкоди в порядку суброгації.
З підстав зазначених у позовній заяві позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач - Одеська міська рада просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, однак відзиву на позовну заяву із запереченнями щодо позову надано не було.
Відповідачами Комунальним підприємством "Житлово-комунальний сервіс "Порто-Франківський" та Комунальним підприємством "Міськзелентрест" заперечень щодо позовних вимог висловлено та надано не було.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд дійшов наступних висновків:
Відносини у сфері страхування майнових інтересів підприємств, установ, організацій та фізичних осіб регулюються Законом України "Про страхування" N85/96-6Р від 07 березня 1996 року (далі "Закон №5/96-ВР") та загальними нормами цивільного права.
Статтею 993 Цивільного кодексу України та статтею 27 Закону №5/96-ВР визначено, що до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, в межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за заподіяний збиток (відшкодування збитків у порядку суброгацїі).
Перехід права вимоги страхувальника до страховика в порядку ст. 993 Цивільного кодексу України та ст. 27 Закону України "Про страхування" є суброгацією.
Відповідно до п. 26 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 01 березня 2013 року №4 "Про деякі питання застосування судами законодавства при вирішенні спорів про відшкодування шкоди, завданої джерелом підвищеної небезпеки" до страховика, який виплатив страхове відшкодування, переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, яка одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки, а сума страхового відшкодування підлягає стягненню з особи, відповідальної за завдані збитки, відповідно до правил статті 993 ЦК.
Судом встановлено, Між Приватним акціонерним товариством "Страхова компанія "АХА Страхування" та ОСОБА_1 (далі - Страхувальник) укладено договір добровільного страхування наземного транспорту № 209952Га\05АВ від 18.07.2018 р. (далі - Договір), предметом якого є майнові інтереси Страхувальника, що не суперечать закону та пов`язані з володінням, розпорядженням та користуванням наземним транспортним засобом «Land Rover Range Rover», д/н НОМЕР_1 .
Позивачем по справі (ідентифікаційний код 20474912) було здійснено зміну найменування з Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "АХА Страхування" на Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "АРКС" згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 20.06.2019 р.
14.02.2019p. о 19:50 год. за адресою: м. Одеса, вул. ПІреображенська, буд. 28 на траспортний засіб «Land Rover Range Rover», д/н НОМЕР_1 впало сухе дерево, що призвело до його пошкоджень.
У результаті зазначеної події було пошкоджено застрахований транспортний засіб «Land Rover Range Rover», д/н НОМЕР_1 , який належить Страхувальнику на праві приватної власності.
З урахуванням фото пошкоджень з місця падіння дерева, фото пошкоджень т/з. акту огляду т/з, загальна вартість запчастин та ремонтних робіт необхідних для проведення відновлювального ремонту транспортного засобу «Land Rover Range Rover» д/н НОМЕР_1 в результаті його пошкодження відповідно до рахунків № 0000001591 від 22.03.2019 р.. №0000001661 від 01.03.2019 р., №0000001783 від 18.02.2019 р. ТОВ "Віннер-Одеса" склала 171 113.06 грн.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.17 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" громадяни у сфері благоустрою населених пунктів мають право звертатись до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров`ю громадян унаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об`єктів благоустрою.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Таким чином, виходячи зі змісту ст.1166 ЦК України та з урахуванням визначених цивільним процесуальним законом принципів змагальності й диспозитивності цивільного процесу саме на відповідача покладено обов`язок доведення відсутності його вини в завданні шкоди позивачу, а на останнього в даному випадку покладається лише обов`язок доведення факту заподіяння шкоди та її розміру.
Вказані обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи документами, а саме:
копія довідки Головного управління статистики у м. Києві; копія договору добровільного страхування наземного транспорту; копія повідомлення про настання події, що має ознаки страхового випадку; копії посвідчення водія та свідоцтва про реєстрацію т/з; копія гарантійного листа щодо виплати страхового відшкодування за вих. № 1803/12ЦВ від 26.02.2019 р.; копія акту огляду т/з; копія запиту про надання інформації Приморському відділу поліції в м. Одесі; копія запиту про надання інформації Одеській міській раді; копія листа Приморської районної адміністрації; копія запиту про надання інформації КП «МІСЬКЗЕЛЕНТРЕСТ»; копія листа КП «МІСЬКЗЕЛЕНТРЕСТ»; копія запиту про надання публічної інформації Одеській міській раді; копія листа департаменту міського господарства; копія адвокатського запиту Начальнику ГУНП в Одеській області; копія листа Приморського відділу поліції у м. Одесі; копії рахунків з СТО; копія акту виконаних робіт з СТО ТОВ «Віннер-Одеса», копія фото з місця падіння дерева, копії фото пошкоджень; копії рахунків страхового відшкодування; копії страхових актів; копії платіжних доручень та копія листа «ЖКС «Порто-Франківський».
В зв`язку з цим, суд вважає, що позивачем доведено належними та допустимим доказами факт необхідності відшкодування збитків в порядку суброгації, внаслідок виплати страхового відшкодування за Договором майнового страхування, в межах фактичних затрат через пошкодження транспортного засобу в результаті падіння сухого дерева, що мало місце 14.02.2019р. за адресою: м. Одеса, вулиця Преображенська, 28.
Вирішуючи питання, щодо осіб, які мають нести відповідальність за заподіяну позивачу майнову шкоду, господарський суд враховує наступне.
Згідно з частиною першою статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
За приписами частини першої та другої статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Пунктом 5 частини другої статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" передбачено, що до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об`єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об`єктів тощо.
Відповідно до ст. ст.1, 13 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до об`єктів благоустрою відносяться парки, сквери, бульвари, вулиці, провулки, узвози, проїзди, шляхи, площі, майдани, набережні, прибудинкові території, пляжі, кладовища, рекреаційні, оздоровчі, навчальні, спортивні, історико-культурні об`єкти, об`єкти промисловості, комунально-складські та інші об`єкти у межах населеного пункту.
Елементами благоустрою є зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об`єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях (п.2 ч.1 ст.21 Закону).
Згідно зі статтею 25 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" утримання та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель, споруд проводиться балансоутримувачем цього будинку або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір на утримання та благоустрій прибудинкової території.
Частиною 3 ст.28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" встановлено, що видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. п. 2.1, 5.1 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 року №105 (далі - Правила), на конкурсних засадах державними або місцевими органами влади призначаються підприємства, організації, які відповідають за утримання та збереження зелених насаджень на підпорядкованих територіях зеленого господарства та є їх балансоутримувачами.
Згідно п.5.5 Правил, відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є: на об`єктах благоустрою державної чи комунальної власності - балансоутримувачі цих об`єктів; на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях - установи, організації, підприємства; на територіях земельних ділянках, які відведені під будівництво - забудовники чи власники цих територій; на безхазяйних територіях, пустирях - місцеві органи самоврядування; на приватних садибах і прилеглих ділянках - їх власники або користувачі.
Відповідно до п.5.8 Правил, догляд за зеленими насадженнями на вулицях, площах, бульварах, майданах повинен проводитися спеціалізованими підприємствами, організаціями зеленого господарства, які укомплектовані спеціальною технікою та механізмами, кваліфікованими спеціалістами, на умовах договору з балансоутримувачем.
Відповідно до розділу 12 Правил з метою контролю за станом міських зелених насаджень здійснюються їх загальні, часткові та позачергові огляди. Загальні огляди проводяться двічі на рік - навесні та восени. При загальному огляді обстежуються усі елементи об`єктів благоустрою, а при частковому - лише окремі елементи. Позачергові огляди проводять після злив, ураганів, сильних вітрів, снігопадів, паводків тощо. Огляд проводять: балансоутримувач об`єкта, власник чи користувач земельної ділянки, а за даними обстежень складають відповідні акти.
Згідно п. 5.2 Положення про систему моніторингу зелених насаджень у містах і селищах міського типу України, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 04.08.2008 року №240, з метою контролю за станом зелених насаджень міст та селищ міського типу балансоутримувач об`єкта благоустрою зеленого господарства здійснює їх загальні, часткові та позачергові огляди.
Загальні огляди проводяться двічі на рік - навесні та восени. Під час загального огляду обстежують усі елементи, а під час часткового - лише окремі елементи об`єктів благоустрою зеленого господарства. Позачергові огляди проводять після злив, ураганів, сильних вітрів, снігопадів, паводків тощо.
Відповідно до Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Держжитлокомунгоспу України 17.05.2005 N 76, прибудинкова територія - територія навколо багатоквартирного будинку, визначена актом на право власності чи користування земельною ділянкою і призначена для обслуговування багатоквартирного будинку.
Статтею 42 Земельного кодексу України визначено, що земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.
А відповідно до ст.125 Земельного кодексу України право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно ст.126 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст.322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст.373 ЦК України право власності на земельну ділянку поширюється на поверхневий (ґрунтовий) шар у межах цієї ділянки, на водні об`єкти, ліси, багаторічні насадження, які на ній знаходяться, а також на простір, що є над і під поверхнею ділянки, висотою та глибиною, які необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.
Підпунктом 7 пункту "а" частини першої статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Статтею 20 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" визначено, що організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.
Відповідно до ч.5 ст.28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" облік зелених насаджень проводиться органами місцевого самоврядування.
Таким чином, балансоутримувачем зелених насаджень є уповноважене органами місцевого самоврядування підприємство, яке відповідає за утримання та збереження зелених насаджень.
Відносини в сфері управління/утримання житлового фонду врегульовано нормами ЖК України, Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства №76 від 17.05.2005 року, Примірним переліком послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд.
Із зазначених нормативних актів не вбачається обов`язку підприємств, які надають послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, слідкувати за станом зелених насаджень.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до Статуту КП "МІСЬКЗЕЛЕНТРЕСТ", затвердженого рішенням Одеської міської ради від 25.04.2018р. №3217-VII, основним предметом діяльності підприємства є забезпечення зовнішнього благоустрою та збереження зелених насаджень місць загального користування, парків-пам`яток садово-паркового мистецтва та дерев - ботанічних пам`яток природи переданих йому на баланс.
Відповідно до листа- відповіді КП "МІСЬКЗЕЛЕНТРЕСТ" від 30.03.2020р. на запит позивача від 18.03.2020р. вих. № ЕЛ_00010704 про надання інформації, щодо балансоутримувача об`єкту благоустрою, а саме зеленого насадження у вигляді дерева, який знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Преображенська, 28, директор вказує, що вказане зелене насадження не знаходиться на балансі та не утримується КП "МІСЬКЗЕЛЕНТРЕСТ".
Однак, рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №102 від 14.02.2008р. "Про утримання зелених насаджень, які утримуються КП "МІСЬКЗЕЛЕНТРЕСТ", відповідно якому зелені насадження розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Преображенська, 28 не утримуються Підприємством.
Аналізуючи нормативну базу щодо регулювання діяльності КП "МІСЬКЗЕЛЕНТРЕСТ", а саме ЖК України, Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства №76 від 17 травня 2005 року тощо, слід зазначити, що до обов`язку підприємств по наданню послуг з утримання будинків не входить обов`язок перевірки стану зелених насаджень.
Оскільки з наявних матеріалів справи вбачається, що сухе дерево , яке впало на транспортний засіб «Land Rover Range Rover», д/н НОМЕР_1 ,, було розташовано на землі комунальної власності, тобто його власником є територіальна громада міста, відсутність даних що останнє у відповідності до вимог ч.5 ст.28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" перебувало на балансовому обліку, в той час як організація роботи з цього питання проводиться органами місцевого самоврядування, суд приходить до висновку, що обов`язок по відшкодуванню майнової шкоди в порядку суброгації слід покласти саме на Одеську міську раду до відання виконавчого органу якої в силу пп.7 п."а" ст.30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" належать організація благоустрою населених пунктів; здійснення контролю за станом благоустрою виробничих територій; організація озеленення та яким не було належним чином забезпечено організацію роботу з питань благоустрою, а саме щодо обліку зелених насаджень, здійснення їх інвентаризації, проведення періодичних оглядів.
Враховуючи приписи ч. 1 ст. 9 Конституції України та ратифікацію Законом України від 17.07.1997 №475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів № 2,4,7,11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4 листопада 1950 року) та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Жодних доказів а ні Орган місцевого самоврядування Одеської міської ради, Комунальним підприємством "Житлово-комунальний сервіс "Порто-Франківський", Комунальним підприємством "Міськзелентрест" щодо балансоутримувача зелених насаджень на придбуденковій території будинку №28 по вул. Преображенська в м. Одесі до суду не надали, тому суд прийшов до висновку, що дерево яке впало на автомобіль було розташовано на землі комунальної власності, його власником є територіальна громада міста та виходив із відсутності даних, що дане дерево відповідно до вимог частини п`ятої статті 28 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" перебувало на балансовому обліку виконавчого комітету чи будь-якої організації, в той час як організація роботи з цього питання проводиться виключно органами місцевого самоврядування, тому відповідальність покладається на Орган місцевого самоврядування Одеської міської ради.
Аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду від 04.09.2019 року у складі колегії суддів Третьої Судової Палати Касаційного цивільного суду у справі №200/22129/16-ц.
Відповідно до вимог ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Зі змісту ст.77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частинами ч.ч.1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
На підставі вищенаведеного, керуючись положеннями ст. 129 ГПК України, враховуючи задоволення позовних вимог Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "АРКС" до Органу місцевого самоврядування Одеської міської ради в повному обсязі, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 13, 20, 73, 74, 76, 86, 129, 130, 165, 231, 232, 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позов Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "АРКС" до відповідачів Комунального підприємства "Житлово-комунальний сервіс "Порто-Франківський", Комунального підприємства "Міськзелентрест" та Одеської міської ради про стягнення 171 113,06 грн. - задовольнити повністю.
2.Стягнути з Одеської міської ради (65026, м. Одеса, площа Думська, будинок 1; код ЄДРПОУ 26597691) на користь Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "АРКС" (04070, м. Київ, вул. Іллінська, 8; код ЄДРПОУ 20474912) в порядку суброгації, майнову шкоду в розмірі 171 113 /сто сімдесят одну тисячу сто тринадцять/ грн. 06 коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 566 /дві тисячі п`ятсот шістдесят шість / грн. 70 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Наказ видати в порядку ст.327 ГПК України
Повний текст складено 01 лютого 2021 р.
Суддя С.Ф. Гут