
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 січня 2021 року м. Київ № 640/20998/19
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язати вчинити дії.
ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про:
- визнання бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві протиправною;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві перевести позивача ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 50 процентів пенсії по інвалідності померлого годувальника - чоловіка ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 07.12.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачу протиправно відмовлено у переведенні на пенсію по втраті годувальника у зв`язку з ненаданням первинних документів на підтвердження перебування годувальника в зоні відчуження, із зазначенням періоду роботи, населеного пункту чи об`єкту де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та документи про нарахування заробітної плати в зоні відчуження.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, згідно з яким позовні вимоги не визнані з огляду на те, що при зверненні з заявою позивачем не надано необхідних документів.
Дослідивши письмові докази, судом установлено.
Як убачається з матеріалів справи, чоловік ОСОБА_1 - ОСОБА_2 був безстроково учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 1, що підтверджується копією посвідчення від 12.11.1999 серії НОМЕР_1 та вкладкою до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи від 12.11.1999 № НОМЕР_2 .
Згідно з копією свідоцтва про одруження від 27.07.1967 серія НОМЕР_3 позивач перебувала з 27.07.1967 у зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_2 .
Відповідно до свідоцтва про смерть від 26.06.2018 серія НОМЕР_4 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Зі змісту посвідчення від 13.02.2019 убачається, що ОСОБА_1 є дружиною померлого громадянина із числа ліквідаторів 1-ї категорії, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою.
Згідно з довідкою Головного Управління Пенсійного фонду України м. Києві від 30.09.2019 №213659, ОСОБА_2 знаходився на обліку в цьому Управлінні та отримував пенсію по інвалідності.
У зв`язку зі смертю чоловіка, 26.02.2019, позивач звернулась з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо переведення на пенсію у зв`язку з втратою годувальника, до якої, згідно з розпискою-повідомленням від 26.02.2019, позивачем додано копії: паспорта; трудової книжки, свідоцтва про шлюб від 27.07.1967; свідоцтва про смерть ОСОБА_2 від 26.06.2018; посвідчення вдови померлого громадянина з числа ліквідаторів 1 категорії, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою; копію доручення; довідку з ЖЕКа.
Листом від 13.05.2019 №98904/03 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило у переведенні позивача на пенсію по втраті годувальника в зв`язку з відсутністю обов`язкових документів, необхідних для здійснення перерахунку відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії.
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Згідно з частиною першою статті 10 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 13 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов`язується відшкодувати її за втрату годувальника, якщо його смерть пов`язана з Чорнобильською катастрофою.
Статтею 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено: пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності <…> (частина перша); непрацездатними членами сім`ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону (пункт 1 частини другої); до членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: були на повному утриманні померлого годувальника; одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника (частина третя).
Відповідно до частини першої статті 37 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається на одного непрацездатного члена сім`ї в розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.
Судом установлено, що ОСОБА_1 перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 та отримує пенсію за віком, тобто є непрацездатним членом сім`ї померлого годувальника ОСОБА_3 .
Згідно з частиною першою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
"Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначено механізм обчислення пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно з пунктом 11 "Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" мінімальний розмір пенсії у разі втрати годувальника становить на одного непрацездатного члена сім`ї померлого годувальника, який був на його утриманні - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника.
Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 25.11.2005 №22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, затверджено "Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій".
Пунктом 2.3 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій" визначено перелік документів, необхідних для призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Так, до заяви про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу, якими є документи про стаж, що визначені "Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, а також індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01.07.2000, які надаються відділом персоніфікованого обліку для підтвердження заробітної плати та довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року, яка подається за бажанням пенсіонера. Також надаються такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника, має такі документи); свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія; довідка про склад сім`ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім`ї з померлим годувальником (за наявності); свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим; документи про вік померлого годувальника сім`ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим; документи про місце проживання (реєстрації); документ про перебування членів сім`ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника; експертний висновок про встановлення причинного зв`язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв`язку з втратою годувальника).
До заяви про призначення пенсії членам сім`ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пункту 2.8. "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за бажанням пенсіонера за документами, що є у пенсійній справі, та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.
Як установлено судом, ОСОБА_2 був учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1-ї категорії, визнаний інвалідом 1 групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням робіт по ліквідації аварії на ЧАЕС, отримував пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Наведені обставини відповідачем не заперечувались.
Натомість, відмова відповідача в призначенні ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника з підстав не надання первинних документів на підтвердження перебування ОСОБА_2 в зоні відчуження, із зазначенням періоду роботи, населеного пункту чи об`єкту, де виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та документів про нарахування заробітної плати за роботу в зоні відчуження є протиправною, оскільки переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за документами, що є у пенсійній справі, та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії, а отримання пенсії у зв`язку з втратою годувальника безпосередньо залежить від виду та розміру пенсійного забезпечення, що було призначено померлому годувальнику.
Крім того, наведеними нормами не передбачено обов`язку особи, яка звертається за призначенням пенсії у разі втрати годувальника, доводити наявність підстав для призначення пенсії померлому годувальнику. Право померлого годувальника на отримання пенсії вже було встановлене відповідачем в момент призначення пенсії ОСОБА_2 .
На думку суду, особа, яка звертається за призначенням пенсії у разі втрати годувальника повинна довести наявність підстав для призначення їй пенсії у разі втрати годувальника, тобто підтвердити, що вона є непрацездатним членом сім`ї померлого годувальника, який був на утриманні померлого.
Відтак, за висновком суду, позивач надала відповідачу необхідні документи для переведення її на пенсію у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що призначається за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством, зокрема копії: паспорта; трудової книжки, свідоцтва про шлюб від 27.07.1967; свідоцтва про смерть ОСОБА_2 від 26.06.2018; посвідчення вдови померлого громадянина з числа ліквідаторів 1 категорії, смерть якого пов`язана з Чорнобильською катастрофою; копію доручення; довідку з ЖЕКа.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що ОСОБА_4 має право на отримання пенсії по втраті годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
Судом установлено, що згідно зі свідоцтва про смерть від 26.06.2018 серія НОМЕР_4 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з заявою про переведення на інший вид пенсії позивач звернулась 26.02.2019 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, тобто в межах дванадцяти місячного строку. Отже, з 18.06.2018 позивач має права на переведення на інший вид пенсії.
Враховуючи викладене, підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання протиправною відмови відповідача в переведенні ОСОБА_1 на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві перевести ОСОБА_1 , з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Належним способом виконання рішення в частині переведення позивача з 18.06.2018 на пенсію у зв`язку з втратою годувальника - є нарахування та виплата позивачу пенсії у зв`язку з втратою годувальника з урахуванням раніше сплачених сум.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як убачається з матеріалів справи, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40грн. (квитанція від 18.11.2019 №85). Оскільки, позов задоволено повністю то на користь позивача слід присудити судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 768,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову в переведенні ОСОБА_1 на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перевести ОСОБА_1 на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 18 червня 2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець