Рішення № 94508322, 29.01.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2021
Номер справи
580/6032/20
Номер документу
94508322
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2021 року справа № 580/6032/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Тимошенко В.П.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

29 грудня 2020 року до суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23), в якому просить:

1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії позивача, яка призначена відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру";

2) зобов`язати відповідача з 01.10.2020 перерахувати та виплачувати призначену позивачу пенсію відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 60% від розміру заробітної плати, що визначена у довідці Черкаської обласної прокуратури від 22.09.2020 №21-550вих20 без обмеження максимального розміру пенсії та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.10.2020 до моменту здійснення перерахунку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач безпідставно не перерахував йому пенсію відповідно до вказаної довідки про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії. Зазначає, що Конституційний Суд України 13.12.2019 ухвалив рішення №7-р(II)/2019, яким визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Отже, на переконання позивача, з 13.12.2019 чинне законодавство визначає, що підставою для перерахунку пенсії колишнім працівникам прокуратури є підвищення заробітної плати діючим працівникам прокуратури. Оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 "Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" підвищено зарплати діючим працівникам прокуратури в розумінні чинної редакції статті 86 чинного Закону України "Про прокуратуру", позивач має право на перерахунок пенсії на підставі вищевказаної довідки.

Ухвалою суду від 04.01.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати на виконання ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами.

19.01.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд у задоволенні позову відмовити. Вказує, що на підставі довідки про заробітну плату від 22.09.2020 №21-550вих20, виданою Черкаською обласною прокуратурою відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р2020 за нормами чинними станом на 11.09.2020 про розмір заробітної плати, що складає 83208,01 грн, розмір пенсії з 01.10.2020 перерахований за нормами Закону №1697 складатиме 45000,00 грн, до виплати з урахуванням обмежень з 01.10.2020 - 17120,00 грн. Таким чином, відповідачем правомірно прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії позивачу.

Оцінивши доводи сторін, дослідивши письмові докази, суд встановив таке.

Позивач отримує з червня 2010 року пенсію з інвалідності. З вересня 2017 року позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідно до положень ч. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».

22.09.2020 Черкаська обласна прокуратура видала позивачу довідку №21-550вих20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій. Довідка видана відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020.

За наслідками розгляду заяви позивача від 20.11.2020 про перерахунок пенсії, відповідач 27.11.2020 прийняв рішення про відмову у перерахунку пенсії.

Не погоджуючись із цим рішенням, позивач звернувся в суд з позовом.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

14 жовтня 2014 року Верховною Радою України ухвалено Закон країни «Про прокуратуру» (№ 1697-VІІ), який набув чинності, окрім окремих положень, з 15.07.2015.

Питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури було означено у статті 86, а питання визначення розміру та складових заробітної плати прокурорів - у статті 81 цього Закону № 1697- VІІ.

Початкова редакція положень ч. 20 ст. 86 Закон України «Про прокуратуру» (від 14.10.2014 № 1697- VІІ) передбачала порядок перерахунку пенсій працівника прокуратури.

Згідно з п. 42 ЗУ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII внесено зміни до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 697-VII, які набули чинності з 25.04.2015 та оновлена редакція цієї норми передбачала, що «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Згідно п. 16 Розділу III Закону № 76-VІІІ зобов`язано, Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2018 року у справі №826/15466/16, залишеним в силі постановою Верховного Суду від 15.08.2019, визнано протиправною бездіяльність кабінету Міністрів України щодо невиконання пункту 16 ' Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що тратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII (далі - Закон № 76-VIII). Зобов`язано КМУ забезпечити прийняття нормативно-правового акта про умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Рішенням Конституційного суду України від 13 грудня 2019 року № 7- (ІІ)/2019 визнано неконституційними положення частини двадцятої статті 6 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Встановлено, що частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ підлягає застосуванню в первинній редакції.

Таким чином з 13.12.2019 встановлено порядок перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури.

Положення статті 81 Закону № 1697-VІІ розмір заробітної плати прокурорів визначала у розмірі 15 прожиткових мінімумів для працездатних осіб зі збільшенням на відповідні коефіцієнти для прокурорів обласної та Генеральної прокуратури, прокурорів, які обіймають органах прокуратури адміністративні посади.

В той же час, Законом України від 28.12.2014 р. № 79-VIII Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу доповнено п. 26, у відповідності ,до якого, зокрема, норми статті 81, частин шістнадцятої, сімнадцятої, вісімнадцятої статті 86, пунктів 13, 14 розділу XIII «Перехідні положення» Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру» застосовуються порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Рішенням Конституційного суду України від 26 березня 2020 року N 6- 72020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами застосовуються порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з п. 2 резолютивної частини цього рішення, положення пункту 6 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу країни у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону країни "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Таким чином відновлено дію статті 81 ЗУ «Про прокуратуру» в частині означення розміру та складових заробітної плати прокурорів.

19.09.2019 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» № 113-ІХ, що набув чинності з 25.09.2019.

Вказаним Законом, зокрема, змінено редакції статей 7, 10 Закону України «Про прокуратуру» (№ 1697-VІІ), положення яких в редакції Закону № 113-ІХ визначають, що систему прокуратури України становлять: 1) Офіс Генерального прокурора; 2) обласні прокуратури; 3) окружні прокуратури; 5) легалізована антикорупційна прокуратура (частина 1 статті 7); у системі прокуратури України діють обласні прокуратури, до яких належать прокуратури областей, прокуратура Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Київська міська прокуратура (частина 1 статті 10).

Стаття 81 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону від 19.09.2019 № 113-ІХ аналогічним чином визначає порядок обрахунку заробітної плати для працівників Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур.

Згідно з наказом Генерального прокурора від 08.09.2020 № 414, днем початку роботи обласних прокуратур визначено 11 вересня 2020 року.

Відтак, з 11.09.2020 положення статті 81 Закону № 1697-VІІ почали застосовуватись до прокурорів, що працюють у обласних прокуратурах.

Зважаючи на те, що розмір посадового окладу позивача був значно збільшений у порівнянні зі встановленим згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657 (49187 проти 8 170), Черкаською обласної прокуратурою 22.09.2020 надано позивачу довідку для перерахунку пенсії.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону №1697-VII на підставі довідки Черкаської обласної прокуратури від 22.09.2020 №21-550вих20, а спірне рішення про відмову у перерахунку пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.

Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії позивача, суд враховує, що перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії.

Відповідно до ч.20 ст.86 Закону №1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Зважаючи, що вищевказаною довідкою визначено розмір заробітної плати станом 11.09.2020 за відповідною посадою заступника прокурора області, суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.10.2020 на підставі довідки Черкаської обласної прокуратури від 22.09.2020 №21-550вих20 відповідно до статті 86 Закону №1697-VІІ.

Щодо вимоги позивача зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії, виходячи з розміру 60% суми місячної заробітної плати, що станом на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії (20.11.2020) він отримував пенсію з інвалідності у розмірі 60% заробітної плати.

Право на такий відсотковий розмір пенсії підтверджено також рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 13.03.2018 у справі №711/8142/17, яке набрало законної сили 15.08.2018.

Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що перерахунок позивачу пенсії належить здійснити, виходячи з розміру 60% заробітної плати, визначеної у вищевказаній довідці.

Стосовно вимоги позивача зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії без обмеження граничного розміру, суд зазначає таке.

Частиною 1 ст.2 Закону України від 08.07.2011 №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон №3668-VI) визначено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до, зокрема, Закону України "Про прокуратуру" не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, за приписами пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Оскільки позивачу пенсія призначена у червні 2010 року, і вищевказаним рішенням Придніпровського районного суду м. Черкаси від 13.03.2018 у справі №711/8142/17, яке набрало законної сили 15.08.2018, підтверджено право позивача на отримання пенсії без обмеження граничного розміру, позовні вимоги у цій справі про перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром є обґрунтованими.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги у цій справі підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору і не надав доказів понесених судових витрат, відсутні підстави для їх розподілу.

Керуючись ст.ст.6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

вирішив:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 27.11.2020 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , яка призначена відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд.23, код ЄДРПОУ 21366538) здійснити з 01.10.2020 перерахунок пенсії з 01.10.2020 перерахувати та виплачувати призначену ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) пенсію відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 60% від розміру заробітної плати, що визначена у довідці Черкаської обласної прокуратури від 22.09.2020 №21-550вих20 без обмеження максимального розміру заробітної плати і без обмеження максимального розміру пенсії, та виплатити різницю між належною до сплати та фактично виплаченою пенсією за період з 01.10.2020 до моменту здійснення перерахунку.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Повний текст рішення складений 29.01.2021.

Суддя В.П. Тимошенко