Рішення № 94508153, 29.01.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.01.2021
Номер справи
560/7772/20
Номер документу
94508153
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/7772/20

РІШЕННЯ

іменем України

29 січня 2021 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Пилипо-Олександрівської загальноосвітньої школи I-III ступенів Віньковецького району Хмельницької області про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Пилипо-Олександрівської загальноосвітньої школи I-III ступенів Віньковецького району Хмельницької області, в якому просив застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель навчального корпусу та їдальні Пилипо-Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, розташованих за адресою: Хмельницька область, Віньковецький район, с. Пилипи-Олександрівські, вул. Миру, 2 (ЄДРПОУ: 25961841), до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки зазначених в Акті складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Пилипо-Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ступенів від 26.11.2020 року № 109.

В обгрунтування позовних вимог у позовній заяві позивач зазначив, що посадовими особами позивача, з метою додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки було здійснено позапланову перевірку відповідача.

За результатами проведеної перевірки Пилипо-Олександрівської загальноосвітньої школи I-III ступенів Віньковецького району Хмельницької області складений акт перевірки щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки № 109 від 26.11.2020, яким встановлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей, тому позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.11.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Відзив на позовну заяву суду не надав.

Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно з частиною 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін на підставі наявних доказів в порядку письмового провадження, так як явка сторін не визнавалася судом обов`язковою.

Суд, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, дійшов висновків, що позовні вимоги підлягають до задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що на виконання наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області від 20.11.2020 № 570 та у відповідності до посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) № 111 від 25.11.2020 року, з 25.11.2020 року по 26.11.2020 року, посадовими особами позивача було проведено позапланову перевірку щодо дотримання Пилипо-Олександрівською загальноосвітньою школою I-III ступенів Віньковецького району Хмельницької області (будівель навчального корпусу та їдальні) вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки за адресою: Хмельницька область, Віньковецький район, с. Пилипи-Олександрівські, вул. Миру, 2.

Перевірка проведена за участі начальника Віньковецького РС ГУ ДСНС України у Хмельницькій області майора служби цивільного захисту Панасюка Володимира Богдановича , та директора Пилипо-Олександрівської ЗОШ І-III ст. Кабась Наталії Василівни.

За результатами проведеної перевірки позивачем складено акт №109 від 26.11.2020 року, яким встановлено порушення вимог Кодексу цивільного захисту України №5403 - VI від 02.10.2012 року (далі - КЦЗУ), Державних будівельних норм України «Системи протипожежного захисту», затверджених наказом Мінрегіону України від 12.11.2014 № 312 (далі - ДБН В.2.5-56:2014), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України №1417 від 30.12.2014 (зі змінами), зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697 (далі - ППБУ), ПКМУ від 13.07.2013 № 564, ДСТУ Б В. 1.1-36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», Правил техногенної безпеки затверджених наказом МВС України №879 від 05.11.2018, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27.11.2018 за № 1346/32798 (далі - ПТБ), Правил з вогнезахисту затверджених наказом МВС України № 1064 від 26.12.2018 зареєстрований у Міністерстві юстиції України 14.03.2019 за № 259/33230, ПКМУ №1200 від 19.08.2002 «Порядок забезпечення населення і працівників формувань та спеціалізованих служб цивільного захисту засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвитки, дозиметричного та хімічного контролю», «Порядку організації та проведення спеціальних об`єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту» затвердженого наказом МВС №991 від 28.11.2019, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 16.01.2020 за № 46/34329, ПКМУ №444 від 26.06.2013 «Порядок здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях», «Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об`єктів» затвердженого наказом МНС №338 від 18.12.2000, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 24.01.2001 за № 62/5253, а саме:

- п.1. не забезпечено в повній мірі приміщення навчального корпусу та їдальні первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками);

- п.2. не обладнано будівлі навчального корпусу та їдальні автоматичною пожежною сигналізацією;

- п.3. на шляхах евакуації навчального корпусу не демонтовано облицювання (оздоблення) матеріалів з невідомими показниками щодо пожежної небезпеки (вагонка);

- п.4. не доукомплектовані пожежні щити згідно норм належності: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу або повсті розміром 2 х 2м -1 шт., гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт.;

- п.5. не створено на об`єкті об`єктову систему оповіщення;

- п.6. дерев`яні конструкції навчального корпусу та їдальні не піддані вогнезахисному оброблянню;

- п. 7. не забезпечено працівників закладу засобами індивідуального захисту органів дихання від бойових отруйних речовин.

Зауваження або заперечення до проведеного позапланового заходу та складеного Акта зі сторони директора Пилипо-Олександрівської ЗОШ І-III не надходило. Складений Акт перевірки був вручений директору Пилипо-Олександрівської ЗОШ І-III Кабась Наталії безпосередньо під підпис.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Пунктом 26 ч.1 ст.2 Кодексу цивільного захисту України визначено, що небезпечний чинник - це складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров`ю людини, а згідно п.33 цієї ж статті, пожежна безпека - це відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов`язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.

Згідно з п.12 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Частинами 1 - 3 ст.68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом. У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом. Приписи, постанови, розпорядження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, щодо усунення порушень встановлених законодавством вимог з питань техногенної та пожежної безпеки можуть бути оскаржені до суду в установлений законом строк.

Згідно зі ст.70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:

1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, нормами і правилами;

2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від вимог, визначених нормативно-правовими актами, або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;

8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання;

11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Як зазначалось вище, за результатами проведеної позапланової перевірки щодо додержання Пилипо-Олександрівською загальноосвітньою школою I-III ступенів Віньковецького району Хмельницької області вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки (будівель навчального корпусу та їдальні) за адресою: Хмельницька область, Віньковецький район, с. Пилипи-Олександрівські, вул. Миру, 2, складений акт перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №109 від 26.11.2020.

Зауваження або заперечення до проведеного позапланового заходу та складеного Акта зі сторони директора Пилипо-Олександрівської ЗОШ І-III не надходило. Складений Акт перевірки був вручений директору Пилипо-Олександрівської ЗОШ І-III Кабась Наталії безпосередньо під підпис.

Станом на дату розгляду справи відповідачем не усунуто порушення зазначені в акті перевірки №109 від 26.11.2020 року, водночас подальша експлуатація будівель навчального корпусу та їдальні Пилипо-Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, розташованих за адресою: Хмельницька область, Віньковецький район, с. Пилипи-Олександрівські, вул. Миру, 2 із не усуненими порушеннями вимог пожежної безпеки створює загрозу виникнення пожежі та швидкого її розповсюдження, перешкоджає гасінню пожежі, проведення робіт з евакуації людей, що створює реальну загрозу життю та здоров`ю людей, тому суд вважає за доцільне застосувати заходи реагування до відповідача.

Доказів, які свідчили б про усунення порушень, зазначених в акті перевірки №109 від 26.11.2020, відповідачем до суду не надано.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).

Враховуючи те, що виявлені під час перевірки та зафіксовані в акті перевірки №109 від 26.11.2020 року порушення відповідачем не усунуті, отже залишається ризик спричинення шкоди життю та здоров`ю людей, тому суд доходить висновку, що адміністративний позов слід задовольнити.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки, витрати пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз - відсутні, з врахуванням положень ч. 2 ст. 139 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель навчального корпусу та їдальні Пилипо-Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, розташованих за адресою: Хмельницька область, Віньковецький район, с. Пилипи-Олександрівські, вул. Миру, 2 (ЄДРПОУ: 25961841), до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки зазначених в Акті складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки Пилипо-Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ступенів від 26.11.2020 року № 109.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 29 січня 2021 року

Позивач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 38662200) Відповідач:Пилипо-Олександрівська загальноосвітня школа I-III ступенів Віньковецького району Хмельницької області (вул. Миру, 2,Пилипи-Олександрівські,Віньковецький район, Хмельницька область,32509 , код ЄДРПОУ - 25961841)

Головуючий суддя П.М. Майстер