
Справа № 560/5030/20
РІШЕННЯ
іменем України
29 січня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро Брук" до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Євро Брук" звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення №167 від 12 серпня 2020 р. про повернення коштів Фонду в сумі 6274,83 грн. та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку із тимчасовою втратою працездатності в сумі 4178,46 грн.
В обґрунтування позову зазначає, що не погоджується з висновками перевірки, проведеної відповідачем, якою були встановлені порушення вимог закону в частині використання коштів Фонду. Зазначає, що усі заяви-розрахунки для надання матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності були заповнені позивачем належним чином та відповідно до вимог законодавства України, були заповнені, у тому числі, колонки 21 та 22 відповідної форми. Будь-яких зауважень від управління Фонду у зв`язку із виявленням останнім помилок та/або недостовірних даних у поданих заявах-розрахунках, у тому числі й щодо невірного визначення товариством суми матеріальної допомоги по тимчасовому безробіттю, позивачу не надходили. Зважаючи на це, позивач вважає висновки Фонду про наявність підстав для повернення коштів та застосування фінансових санкцій протиправними і просить скасувати спірне рішення.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Посилається на те, що під час планової перевірки, до якої були допущені представники Фонду, були виявлені порушення вимог закону щодо правильності використання та своєчасності повернення страхових коштів Фонду, про що складений акт від 31.07.2020 року, де порушення детально описані. За результатами розгляду матеріалів перевірки прийняте рішення від 12.08.2020 №167 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, яким визначено суму страхових коштів які підлягають сплаті на рахунок Фонду в загальній сумі 10453,29 грн. Вважає необґрунтованим посилання позивача на норми трудового законодавства, які не регулюють відносини щодо правильності нарахування та виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності. Крім того, ст.116 КЗпП України зобов`язує підприємство при звільненні працівника виплатити йому усі кошти, що належать йому, у день звільнення, однак виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності (з шостого дня непрацездатності) здійснюється не за рахунок коштів підприємства, а за рахунок фінансування Фонду та в межах строків, які визначені Законом №1105.
Позивач подав відповідь на відзив, де з доводами відповідач не погоджується, зазначає, що усі суми матеріальної допомоги у зв`язку із тимчасовою втратою непрацездатності були у повному обсязі виплачені застрахованим особам (працівникам товариства) в межах сум, підтверджених Фондом. У той же час, сума страхових коштів, отриманих страхувальником від Фонду для надання матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності, не перевищує суму забезпечення, яка була виплачена застрахованим особам, у тому числі з використанням власних грошових коштів товариства та, зокрема, підлягала відшкодуванню за рахунок коштів Фонду. Таким чином, на думку позивача, відсутнє порушення ТОВ «Євро Брук» вимог законодавства України.
Вирішуючи спір, суд встановив наступне.
На підставі наказу №7-од від 18.06.2020 р. та направлення №39 від 20.07.2020 року Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Хмельницькій області проведено планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Євро Брук" з питань дотримання страхувальником вимог законодавства у сфері загальнообов`язкового державного соціального страхування. Перевірка проводилась у період з 21.07.2020 р. по 31.07.2020 р.
За результатами перевірки складений акт від 31.07.2020 року №39, від підпису якого директор ТОВ «Євро Брук» відмовився, акт підписаний представником із зауваженнями.
Згідно з актом перевірки встановлені наступні порушення:
1. допомога по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі, яка протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку мала страховий стаж менше шести місяців, обчислено виходячи з нарахованої заробітної плати без обмеження розміром мінімальної заробітної плати - листки непрацездатності: серія АДО №389306 з 16.05 по 21.06.2019 року, серія АДО №389586 з 22.06 по 29.07.2019 року, серія АДО №389853 з 30.07 по 30.08.2019 року, серія АДЦ №624897 з 31.08 по 07.10.2019 року, серія АДЦ №621881 з 19.04 по 15.09.2019 року, серія АДЦ №503195 з 08.10 по 14.11.2019 року, серія АДЦ №503496 з 15.11 по 20.12.2019 року, серія АДЦ №503771 з 21.12.2019 року по 24.01.2020 року, видані на ім`я ОСОБА_1 . Порушено п.1 ч.4 ст. 19 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 № 1105-XIV, загальна сума неправомірних витрат становить 2160 грн.;
2. несвоєчасне повернення страхових коштів, отриманих 23.08.2018 року, в сумі 1954,51 грн. на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Порушено п. 4. ч.1 ст.34 Закону України №1105, залишок невикористаних коштів, які підлягають поверненню, становить 735,78 грн.;
3. нецільове використання коштів Фонду, отриманих позивачем. Порушені вимоги ч.2 ст. 34 Закону України №1105.
Актом перевірки встановлено, що 23.08.2018 року позивач отримав від Фонду кошти на фінансування матеріального забезпечення в розмірі 1954,51 грн., з яких використав не за цільовим призначенням на загальну суму 1218,73 грн., а саме на сплату обов`язкових платежів, однак не по листках непрацездатності за серпень 2018 року, а по заробітній платі найманим працівникам, яка нарахована у 2019 - 2020 роках. Так, 01.11.2019 року позивачем перерахований військовий збір та ПДФО із заробітної плати за жовтень 2019 року в сумі 10,87 грн. та 130,43 грн.; 10.04.2020 року позивачем перерахований військовий збір та ПДФО із заробітної плати за квітень 2020 року в сумі 13,00 грн. та 151,00 грн.; 30.04.2020 року позивачем перерахований військовий збір, ПДФО та ЄСВ за квітень 2020 року в сумі 22,48 грн., 269,76 грн. та 329,70 грн.; 06.05.2020 року позивачем перерахований військовий збір та ЄСВ за квітень 2020 року в сумі 45,01 грн. та 246,45 грн.;
20.08.2019 року позивач отримав від Фонду кошти на фінансування матеріального забезпечення в розмірі 8560,31 грн., з яких використав не за цільовим призначенням, а саме на сплату 1883,27 грн. ЄСВ в розмірі 22% з допомоги по тимчасовій непрацездатності, хоча сплату цього обов`язкового платежу підприємство повинне здійснювати за рахунок власних коштів; 30.09.2019 року позивач отримав від Фонду кошти на фінансування матеріального забезпечення в розмірі 4642,88 грн., з яких використав не за цільовим призначенням, а саме на розрахунок з підприємствами: 04.10.2019 року перераховані ТОВ «Вікант» кошти в сумі 277,05 грн. згідно з видатковою накладною №174457.
ТОВ "Євро Брук" не погодилось з висновками, викладеними у акті перевірки та направило на адресу Управління виконавчої дирекції Фонду у Хмельницькій області заперечення до акту перевірки. Відповідачем прийняте рішення, яким відмовлено у врахуванні заперечень позивача.
За результатами розгляду матеріалів перевірки Управлінням прийняте рішення від 12.08.2020 №167 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, яким визначено суму страхових коштів які підлягають поверненню:
- неправомірні витрати - 5539,05 грн.
- залишок невикористаних коштів - 735,78 грн.;
- штрафні санкції у розмірі 50% неправомірно витрачених сум страхових коштів - 2769, 53 грн.;
- штрафні санкції у розмірі 10% коштів Фонду (1954,51 грн.), які отримані страхувальником та не повернуті Фонду понад триденний строк з дня виявлення несвоєчасного повернення коштів Фонду - 195,45 грн.;
- пеня 1213,48 грн., що складає 0,1% від суми несвоєчасно повернутих страхових коштів ( за 673 дні прострочення платежу). Загальна сума страхових коштів, які підлягають поверненню становить 10453,29 грн.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 1105-XIV від 23 вересня 1999 року Фонд соціального страхування України з тимчасової втрати працездатності має право перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду, та зупиняти виплати з Фонду у разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону (ст. 10 Закону) Фонд зобов`язаний також здійснювати контроль за дотриманням порядку використання страхувальником страхових коштів; вживати заходів щодо раціонального використання коштів і забезпечення фінансової стабільності Фонду; контролювати правильність витрат за соціальним страхуванням, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами з питань соціального страхування; стягувати надміру виплачені кошти у встановленому законом порядку.
Роботодавець несе відповідальність за: 1) порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення; 2) несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом; 3) подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду; 4) шкоду, заподіяну застрахованим особам або Фонду внаслідок невиконання або неналежного виконання обов`язків, визначених цим Законом.
Відповідно до частини 6 статті 15 Закону у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми. За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу. Своєчасно не сплачені фінансові санкції та адміністративні штрафи стягуються із страхувальника в дохід Фонду в порядку, встановленому законом (частина 7 статті 15 Закону).
Порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду, порядок прийняття рішень за результатами перевірок встановлений Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедури оскарження, затвердженою постановою правління Фонду від 22 грудня 2010 року №29 (далі по тексту Інструкція №29). Відповідно до ч.2 ст. 34 Закону №1105 підставою для фінансування страхувальників є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.
Робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення після надходження заяви-розрахунку здійснює перевірку інформації, наведеної у ній, перевіряє правильність заповнення реквізитів, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, наявність у Фонді зареєстрованого нещасного випадку або профзахворювання (у разі проведення виплат потерпілим на виробництві, та у разі відсутності зауважень протягом 10 робочих днів здійснює фінансування сум, зазначених у заяві-розрахунку.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 34 Закону №1105 страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.
Судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Євро Брук" з метою отримання страхових коштів для матеріального забезпечення тимчасової непрацездатності працівників товариства відкритий спеціальний рахунок: р/р НОМЕР_1 (300346) у АТ "АЛЬФА - БАНК» у м. Києві.
Факти нецільового використання коштів Фонду, які отримані позивачем та використані на оплату військового збору, ПДФО, ЄСВ по нарахованій заробітній платі найманим працівникам та сплату заборгованості ТОВ «Вікант», підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та позивачем не спростовані.
Зі змісту документів у справі встановлено, що 20.08.2018 року позивач отримав від Фонду кошти на фінансування матеріального забезпечення, з яких не за цільовим призначенням були використані 1883,27 грн. на сплату ЄСВ в розмірі 22% з допомоги по тимчасовій непрацездатності (реєстр документів по дебету №5), хоча сплату вказаного податку підприємство повинне було здійснювати за рахунок власних коштів. 23.08.2018 року позивачем отримані кошти на фінансування матеріального забезпечення в розмірі 1954,51 грн. (реєстр документів по кредиту документ №6431 та документ №6447), з яких не за цільовим призначенням використані кошти в сумі 1218,73 грн. (сплата обов`язкових платежів не по листкам непрацездатності за серпень 2018 року, а заробітної плати найманим працівникам, яка нарахована в 2019 - 2020 роках) 01.11.2019 року позивачем перераховано військовий збір та ПДФО із заробітної плати за жовтень 2019 року в сумі 10,87 грн. та 130,43 грн. (реєстр документів №13 та №14), 10.04.2020 року перераховано військовий збір та ПДФО із заробітної плати за квітень 2020 року в сумі 13,00 грн. та 151,00 грн. (реєстр документів №38 та №39), 30.04.2020 року позивачем перераховано військовий збір, ПДФО та ЄСВ в розмірі 22% із заробітної плати за квітень 2020 року в сумі 22,48 грн., 269,76 грн. та 329,70 грн. (реєстр документів №40, 41, 42), 06.05.2020 року позивачем перераховано військовий збір та ЄСВ в розмірі 22% із заробітної плати за квітень 2020 року в сумі 45,01 грн. та 246,45 грн. (реєстр документів №44 та №45). 30.09.2019 року позивач отримав від Фонду кошти на фінансування матеріального забезпечення в розмірі 4642,88 грн. (реєстр документів по кредиту №3137), з яких 04.10.2019 року перерахував ТОВ «Вікант» кошти в сумі 277,05 грн., що підтверджується видатковою накладною №174457, тобто використав їх не за цільовим призначенням.
Зазначені обставини позивач будь-якими доказами не спростовує.
Суд звертає увагу на частину 2 статті 34 Закону №1105, якою чітко передбачено, що страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі - окремий рахунок), можуть бути використані страхувальником виключно на надання матеріального забезпечення та соціальних послуг застрахованим особам. Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону. Таким чином, позивач допустив використання коштів Фонду не за цільовим призначенням.
Суд відхиляє посилання позивача на положення ст. 116 КЗпП України, оскільки норми трудового законодавства не регулюють відносини стосовно правильності нарахування та виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності. Натомість, суд погоджується з доводами відповідача щодо того, що оскільки виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності (з шостого дня непрацездатності) здійснюється не за рахунок коштів підприємства, а за рахунок фінансування Фонду, позивач не був зобов`язаний виплачувати матеріальне забезпечення працівникам за усі дні непрацездатності за власний рахунок. Одночасно з цим, зробивши це, страхувальник не мав підстав спрямовувати отримані у подальшому від Фонду кошти на погашення інших зобов`язань перед бюджетами та кредиторами, змінюючи таким чином цільове призначення цих коштів, а повинен був своєчасно їх повернути Фонду. Додатково суд звертає увагу на те, що заявки - розрахунки на фінансування листків непрацездатності були подані до Фонду 13.08.2018 року, тобто вже після звільнення вказаних працівників, та профінансовані своєчасно у серпні 2018 року.
Зважаючи на це, відповідачем доведено правомірність висновків щодо нецільового використання коштів Фонду, отриманих позивачем, чим порушені вимоги ч.2 ст. 34 Закону України №1105, та несвоєчасного повернення страхових коштів, отриманих в серпні 2018 року, в сумі 1954,51 грн. на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності, чим порушено п. 4. ч.1 ст.34 Закону України №1105.
Стосовно порушення позивачем п.1 ч. 4 ст.19 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування", суд виходить з такого. Частиною 4 статті 19 Закону України № 1105-XIV визначений запобіжний механізм, який обмежує розмір матеріального забезпечення залежно від набутого страхового стажу за останні 12 місяців перед настанням страхового випадку. Застраховані особи, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців, мають право на матеріальне забезпечення відповідно до цього Закону в таких розмірах: 1. допомога по тимчасовій непрацездатності - виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку; 2. допомога по вагітності та пологах - виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.
Отже, зазначена максимальна межа розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах для застрахованих осіб, які у 12-місячному періоді перед настанням страхового випадку мають страховий стаж менше 6 місяців, застосовується до розміру допомоги, розрахованої на загальних підставах. Таким чином, розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах визначається відповідно до норм статей 24 та 26 Закону № 1105, а потім, за необхідності, застосовуються обмеження розміру допомоги, які передбачені частиною четвертою статті 19 Закону України № 1105.
Суд погоджується з доводами відповідача щодо того, що позивачем невірно визначено розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі ОСОБА_1 по листках непрацездатності: АДЦ №621881 з 19.04.2019 по 15.05.2019, АДО №389306 з 16.05.2019 по 21.06.2019, АДО №389586 з 22.06.2019 по 29.07.2019, АДО №389853 з 30.07.2019 по 30.08.2019, АДЦ №624897 з 31.08.2019 по 07.10.2019, АДЦ №503195 з 08.10.2019 по 14.11.2019, АДЦ №503496 з 15.11.2019 по 20.12.2019, АДЦ №503771 з 21.12.2019 по 24.01.2020, оскільки розмір допомоги, зазначений у заявах-розрахунках, повинен був розраховуватись з урахуванням вимог п.1 ч. 4 ст. 19 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування", чого зроблено не було.
Неправильність механізму розрахунку матеріального забезпечення по суті позивач не спростовує, однак покликається на те, що відповідач взяв документи до виконання та профінансував їх без застережень. Разом з тим, зазначене не є підставою для висновку про правомірність порядку розрахунку страхового стажу та порядку обчислення страхувальником розміру матеріального забезпечення.
Відповідно до п. 8 Порядку фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 12, робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення після надходження заяви-розрахунку здійснює перевірку інформації, наведеної у ній, перевіряє правильність заповнення реквізитів, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, наявність у Фонді зареєстрованого нещасного випадку або профзахворювання (у разі проведення виплат потерпілим на виробництві (членам їх сімей), правильності нарахування виплат та у разі відсутності зауважень протягом десяти робочих днів здійснює фінансування сум, зазначених у заяві-розрахунку.
Таким чином, робочим органом здійснюється перевірка інформації, наведеної у заяві - розрахунку, однак не проводиться перевірка правильності обчислення страхувальником зазначених у заяві сум матеріального забезпечення, які нараховані застрахованим особам, позаяк перевірити ці дані можливо під час перевірки ( планової, позапланової) та дослідження первинних документів безпосередньо.
Зважаючи на це, суд приходить до висновку, що відповідач довів обґрунтованість висновків, зроблених під час перевірки, а також правомірність прийнятого рішення, зважаючи на що у позові слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 29 січня 2021 року
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Євро Брук" (Комплекс будівель та споруд № 8,Чорний Острів,Хмельницький район, Хмельницька область,31310 , код ЄДРПОУ - 40409708) Відповідач:Хмельницьке відділення Управління виконавчої дирекції фонду в Хмельницькій області Фонд соціального страхування України (вул. Проскурівська, 18,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 41421485)
Головуючий суддя І.С. Козачок