Рішення № 94507536, 20.01.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.01.2021
Номер справи
480/6935/20
Номер документу
94507536
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 січня 2021 року Справа № 480/6935/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Глазька С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Щербаченко В.В.,

представника відповідача - Сошенка Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в приміщенні суду м. Суми адміністративну справу № 480/6935/20 за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропідприємство "Прогрес-технологія" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу,-

В С Т А Н О В И В:

Державна служба геології та надр України (далі - позивач, Держгеонадра) звернулася до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропідприємство "Прогрес-технологія" (далі - відповідач ТОВ "Агропідприємство "Прогрес-технологія"), в якій просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5757 від 10.04.2013, наданого ТОВ Агропідприємству «Прогрес-технологія».

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що ТОВ «АП «Прогрес-технологія» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5757 від 10.04.2013, для видобування мінеральних природних столових вод для промислового розливу. Позивачем була проведена планова перевірка відповідача за наслідком якої було складено відповідний акт від 30.03.2018 №5/5757 та винесено припис від 30.03.2018 № 5/5757. Оскільки відповідачем протягом значного періоду часу вказаний припис не виконано, тому позивач і звертається до суду з відповідними позовними вимогами.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 19.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, справу призначено до розгляду у підготовчому засіданні на 12.11.2020.

09.11.2020 судом отримано відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечуючи проти задоволення позовних вимог, зазначив, що позивач не надав до суду доказів незгоди користувача із припиненням права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5757 від 10.04.2013, у зв`язку з чим позивачем порушена процедура анулювання дозволу у судовому порядку.

Ухвалою суду від 03.12.2020 закрито підготовче провадження по даній справі та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.

Позивач в судове засідання явку свого представника не забезпечив, 09.11.2020 надіслав клопотання у якому просив розглядати дану справу без участі його представника за наявними матеріалами справи.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог, у зв`язку з тим, що станом на 20.01.2021 дозвіл на користування надрами № 5757 від 10.04.2013 вже анульовано самостійно позивачем.

Заслухавши доводи представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174 (далі - Положення).

Згідно з підпунктом 12 пункту 4 Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України.

ТОВ «АП «Прогрес-технологія» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5757 від 10.04.2013 (надалі - дозвіл), з метою видобування мінеральних природних столових вод для промислового розливу.

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов`язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року № 124), (надалі - Порядок № 615), спеціальним дозволом на користування надрами, Угодою про умови користування надрами, тощо.

Відповідно до частини другої статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов`язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та Угодою, тощо.

Державною службою геології та надр України затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю), відповідно до наказу Держгеонадр від 28.11.2017 № 523 «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2018 рік.».

Державною службою було проведено планові перевірки діяльності надрокористувачів, зазначених у переліках надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у березні 2018 року, затверджений наказом Держгеонадр від 22.02.2018 № 69 «Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у березні 2018 р».

Після здійснення відповідної перевірки Східним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України було складено акт від 30.03.2018 № 5/5757 та винесено припис від 30.03.2018 № 5/5757, яким виявлені порушення у сфері надрокористування, а саме:

не досягнута мета спеціального дозволу на користування надрами - не розпочате промислове видобування мінеральних природних столових вод промислового розливу, (порушення статей 14, 24 Кодексу України про надра);

на ділянці надр, наданій у користування не проводяться роботи, передбачені спеціальним дозволом на користування надрами (порушення статей 14, 24, 56 кодексу України про надра, пункту 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615);

відсутній погоджений в установленому порядку План видобутку та витрат підземних вод на поточний рік (порушення етапі 51 Кодексу України про надра № 132/94);

не наданий до перевірки акт про передачу Михайлівського родовища (свердловини № 1) мінеральних вод для промислового освоєння (порушення статті 40 Кодексу України про надра № 132/94, Постанови Кабінету Міністрів України №114);

не виконана особлива умова спеціального дозволу на користування надрами щодо заповнення зон санітарної охорони Михайлівсього родовища (свердловини № 1); (порушення частини 2 статті 24 кодексу України про надра);

не виконана програма робіт до Угоди про умови користування надрами в частині видобування з III кв. 2013 р. мінеральної столової води обсягом 2,0 тис.м3/рік. (порушення частини 2 статті 24 Кодексу України про надра);

не виконана програма робіт до угоди про умови користування надрами в частині виходу в 2014 році на проектну потужність обсягом 4,17 тис.м3/рік. Порушення частини 2 статті 24 Кодексу України про надра;

до Державної служби геології на надр України не надано інформація щодо стану виконання Програми робіт з 2017 рік. (порушення частини другої статті 24 Кодексу України по надра).

Даний припис отримано 04.10.2019 та підписано ОСОБА_1 .

Відповідно до пункту 8 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.

Згідно ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства.

Проте, у зв`язку із не усуненням порушень та не повідомленням позивача стосовно стадій усунення правопорушень, Східним міжрегіональним відділом Департаменту геологічного контролю Державної служби геології та надр України підготовлено подання від 14.05.2018 № 63/18 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 5757 від 10.04.2013, (наказ від 27.06.2018 № 216). Про даний факт підприємство було повідомлено листом.

У відповідь на лист Державної служби геології та надр України ТОВ «Агропідприємство «Прогрес-технологія» звернулось із листом від 31.07.2018 № 3107-01, в якому просило продовжити термін на усунення порушень.

Наказом Держгеонадр від 31.10.2018 № 404, термін на усунення недоліків був продовжений до 01.12.2018.

04.12.2018 листом № 412-01 підприємство звернулось до позивача із листом стосовно продовження терміну на усунення порушень.

Наказом Держгеонадр від 27.12.2018 № 527, термін був продовжений до 01.03.2019.

26.02.2019 надрокористувач звернувся до Державної служби геології та надр України стосовно продовження терміну усунення порушень.

Наказом Держгеонадр від 22.07.2019 № 230 - термін продовження до 01.10.2019.

Листом від 15.05.2019 № 1505-03 надрокористувач звернувся до Держгеонадр із проханням продовження термінів.

Наказом Держгеонадр від 28.11.2019 № 443, термін продовжено до 01.02.2020.

Проте у зв`язку із тим, що надрокористувачем не були усунуті порушення, робочою групою з питань надрокористування було розглянуто питання стосовно подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами від 10.04.2013 № 5757.

Про даний факт надрокористувача повідомлено листом від 01.09.2020 №13197/01/07-20.

Враховуючи вказані фактичні обставини, позивач звернувся до суду з даним позовом у якому зазначив, що згідно ч.2 ст.24 Кодексом України про надра, користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, приданий для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України га угодою про розподіл продукції.

Пунктом 23 Порядку 615 визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».

Крім того, згідно п. 7 ст.4-1 Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру разі здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності, або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

У зв`язку з вищевикладеним, позивач просить суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5757 від 10.04.2013, наданого ТОВ Агропідприємству «Прогрес-технологія».

Суд, відмовляючи у задоволенні позову, своє рішення обґрунтовує наступним.

Відповідно до ч.7 ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

2) здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Законом можуть передбачатися інші підстави для анулювання документа дозвільного характеру.

З аналізу вказаної норми вбачається, що передумовою для задоволення судом вимог про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру, є наявність та чинність документа дозвільного характеру, у даному випадку спеціального дозволу на користування надрами № 5757 від 10.04.2013.

Разом з тим, відповідно до листа позивача №193/01/07-21 від 06.01.2021, який був надісланий на адресу відповідача, останнього було повідомлено, що наказом Державної служби геології та надр України від 28.12.2020 №616 анульовано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5757 від 10.04.2013.

З дослідженого у судовому засіданні сайту Державної служби геології та надр України (https://www.geo.gov.ua) судом дійсно було встановлено, що позивачем 28.12.2020 був прийнятий наказ №616, відповідно до п. 5 та додатку №5 до вказаного наказу було анульовано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5757 від 10.04.2013.

Враховуючи факт анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5757 від 10.04.2013 самостійно позивачем у позасудовому порядку, тому у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агропідприємство "Прогрес-технологія" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений та підписаний 29 січня 2021 року.

Суддя С.М. Глазько