
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2021 р. Справа № 400/4922/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, що полягають у невірному застосуванні складової заробітної плати для призначення пенсії ОСОБА_1 , а саме не врахування довідок, виданих Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 22.11.2019 року № 09.5764/04;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням довідок про складові заробітної плати в органах місцевого самоврядування для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посада, віднесених до категорій посад в органах місцевого самоврядування, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, видані Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 22.11.2019 року № 09.5764/04.
Ухвалою від 19.11.2020 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін у судове засідання).
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що ГУ ПФУ під час призначення та нарахування позивачу пенсії на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.08.2020 року у справі № 400/21/20 протиправно не врахувало довідку № 09.5764/04 від 22.11.2019 року.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог позивача. В своєму відзиві відповідач зазначив, що ст. 3 Закону України № 889 передбачено коло осіб, на яких не поширюється дія цього Закону, зокрема на посадових осіб місцевого самоврядування. Таким чином, у ГУ ПФУ відсутні підстави для здійснення нарахування та виплати позивачу пенсії із врахуванням довідки про складові заробітної плати в органах місцевого самоврядування для призначення пенсії державного службовця та про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посада, віднесених до категорій посад в органах місцевого самоврядування, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 06.05.2020 року у справі № 400/21/20 частково задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ та:
- визнано протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ від 06.12.2019 року № 677/03.19-р про відмову в переведенні на пенсію за іншим законом;
- зобов`язано ГУ ПФУ зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи в органі місцевого самоврядування з 16.03.2009 року по 01.05.2016 року;
- зобов`язано ГУ ПФУ призначити, нарахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 відповідно до Закону України № 889, починаючи з 28.11.2019 року;
- в задоволенні вимоги про зобов`язання ГУ ПФУ врахувати довідки про складові заробітної плати в органах місцевого самоврядування для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 22.11.2019 року № 09.5764/04 та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад в органах місцевого самоврядування, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 22.11.2019 року № 09.5764/04, які видані Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради - відмовлено.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 20.08.2020 року рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 06.05.2020 року у справі № 400/21/20 залишити без змін.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
На виконання Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 06.05.2020 року у справі № 400/21/20 ГУ ПФУ призначення та нарахування позивачу пенсії на підставі Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі та раніше за текстом - Закон України № 889).
Листом від 07.10.2020 року № 5902-5751/М-02/8-1400/20 ГУ ПФУ на запит позивача повідомило останню про виконання рішення суду, а саме: зарахування до стажу державної служби період роботи в органі місцевого самоврядування з 16.03.2009 року по 01.05.2016 року та призначення пенсії відповідно до Закону України № 899. Також даним листом зазначено, що розмір пенсії враховано без врахування заробітної плати та встановлено у зв`язку з цим доплату.
Як зазначає позивач, довідка, видана Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 22.11.2019 року № 09.5764/04 містить складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців і яка на момент виходу на пенсію не займала посади державної служби, тобто повністю відповідає вимогам для призначення пенсії.
Неврахування такої довідки при призначенні пенсії стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Згідно з вимогами п. 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року № 622 (далі - Порядок № 622), пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Пунктом 5 Порядку № 622 визначено, що форма довідки про заробітну плату, яка подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою (п. 6 Порядку № 622).
Таким чином, особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України № 889, пенсія призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права на неї. При цьому, розмір пенсії обраховується органами пенсійного фонду, зокрема, на підставі довідок, виданих за встановленою формою уповноваженим державним органом, в якому працювала особа, або його правонаступником.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048 (далі - Постанова № 1-3), затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-XII, а саме:
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);
- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії регламентує ст. 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.03.2003 року № 1058-ІV (далі - Закон України № 1058).
Частиною 3 ст. 44 Закону України № 1058 передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також поданих відомостей про застрахованих осіб, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсійні виплати (п. 1 ч. 1 ст. 64 Закону України № 1058).
Отже, чинним законодавством передбачено документальне підтвердження відповідності змісту довідки про заробітну плату відомостям, що містяться у первинних документах.
Відповідно до п.2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 року № 13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Пунктом 4.2 Порядку № 22-1 передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Суд зазначає, що метою проведення перевірок документів для оформлення пенсії, виданих підприємствами, установами та організаціями, є попередження нецільового використання коштів Пенсійного фонду України на виплату пенсій внаслідок подання недостовірних документів або документів, що містять недостовірну інформацію про стаж роботи та заробітну плату, шляхом своєчасного виявлення та виправлення чи усунення порушень в документах, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії.
Позивач просить суд зобов`язати ГУ ПФУ здійснити нарахування та виплату її пенсії із врахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стражу роботи на посадах, віднесених до категорій посад в органах місцевого самоврядування, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданої Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, від 22.11.2019 року № 09.5764/04.
Зазначена довідка за формою відповідає вимогам, встановленим Постановою № 1-3.
При цьому, ГУ ПФУ перевірку достовірності відомостей, зазначених у довідці, виданої Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради від 22.11.2019 року № 09.5764/04, здійснено не було.
Отже, відповідач своїм правом, передбаченим п. 1 ч. 1 ст. 64 Закону України № 1058 не скористався.
Посилання ГУ ПФУ на ст. 3 Закону України № 889 не приймаються, оскільки питання щодо призначення позивачу пенсії на підставі вказаного Закону вже вирішено судом у іншій справі, рішення у якому набрало законної сили та виконано відповідачем.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
При цьому, відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України, У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
За таких обставин суд, з метою повного та ефективного захисту прав позивача, вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги останнього шляхом: визнання протиправними дій ГУ ПФУ щодо не врахування під час призначення, нарахування та виплаті пенсії позивачу довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стражу роботи на посадах, віднесених до категорій посад в органах місцевого самоврядування, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданої Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, від 22.11.2019 року № 09.5764/04; та зобов`язання ГУ ПФУ здійснити нарахування та виплату пенсії позивачу із врахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стражу роботи на посадах, віднесених до категорій посад в органах місцевого самоврядування, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданої Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, від 22.11.2019 року № 09.5764/04.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 78, 139, 241 - 246, 260, 291, 371, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) - задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не врахування під час призначення, нарахування та виплаті пенсії ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стражу роботи на посадах, віднесених до категорій посад в органах місцевого самоврядування, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданої Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, від 22.11.2019 року № 09.5764/04.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) із врахуванням довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менше як 20 років стражу роботи на посадах, віднесених до категорій посад в органах місцевого самоврядування, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, виданої Департаментом праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, від 22.11.2019 року № 09.5764/04.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 29.01.2021 року.
Суддя О.В. Малих