Рішення № 94506369, 27.01.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2021
Номер справи
380/3932/20
Номер документу
94506369
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2021 року справа № 380/3932/20

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий-суддя Кедик М.В.,

секретар судового засідання Курпіта П.І.,

за участю:

представник позивача Шпирка Р.О.,

представник відповідача Чорненький Я.Б.

розглянувши у відкритому засіданні в залі суду в м. Львові в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до комунального навчального закладу Ходорівської міської ради Львівської області загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 імені Героя України Романа Точина м. Ходорів про зупинення експлуатації будівлі,-

в с т а н о в и в :

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - позивач, ГУ ДСНС України у Львівській області) звернулось до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до комунального навчального закладу Ходорівської міської ради Львівської області загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 імені Героя України Романа Точина м. Ходорів про зупинення експлуатації будівлі комунального навчального закладу Ходорівської міської ради Львівської області загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 імені Героя України Романа Точина м. Ходорів за адресою: вул. Грушевського, 2, м. Ходорів, Жидачівський район, Львівська область, 81750, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.

Ухвалою судді від 27.05.2020 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 22.06.2020 суддя відкрила провадження у справі та призначила справу до розгляду в загальному позовному провадженні

Ухвалою від 05.10.2020 суд закрив підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що під час проведення позапланової перевірки об`єктів відповідача на предмет дотримання вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки виявлено ряд порушень, які викладені в акті перевірки від 17.02.2020 № 57. Порушення законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки були виявлені у всій будівлі відповідача, яка перевірялася Жидачівським РВ ГУ ДСНС України у Львівській області, вищезазначені порушення безумовно створюють загрозу для життя і здоров`я працівників, та інших людей то можуть там перебувати. Продовження експлуатації будівлі Комунального навчального закладу Ходорівської міської ради Львівської області загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 імені Героя України Романа Точина м. Ходорів без усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки становить загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатиме її гасінню і евакуації людей з будівлі

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримв, посилаючись на обставини, викладені в позові, просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача подав клопотання, у якому зазначає, що виявлені у ході перевірки порушення (сходові плітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечено евакуаційним освітленням; допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних переходах (люк у перекритті в приміщенні коридору на другому поверсі), викликають необхідність застосування судом до закладу освіти крайніх заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі, яка використовується як школа, шляхом опечатування (опломбування) пристроїв та відімкнений від джерел живлення. Звертає увагу, що відповідачем частково здійснено в межах своїх повноважень та фінансових можливостей заходи щодо усунення виявлених порушень.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та пояснення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Наказом ГУ ДСНС України у Львівській області від 11.12.2019 № 337 "Про проведення позапланової перевірки" передбачено проведення позапланової перевірки додержання законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки закладів, установ та організацій з масовим перебуванням людей відповідно до графіку.

Комунальний навчальний заклад Ходорівської міської ради Львівської області загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 імені Героя України Романа Точина м. Ходорів за адресою: 81750, Львівська область, Жидачівський район, м. Ходорів, вул.. Грушевського, 2 є серед установ, щодо яких заплановано проведення позапланової перевірки відповідно до графіку (додаток до наказу ГУ ДСНС України у Львівській області від 11.12.2019 № 337). Термін проведення перевірки 04-17.02.2020.

ГУ ДСНС України у Львівській області 04.02.2020 видано посвідчення за номером № 53 на проведення позапланової перевірки комунального навчального закладу Ходорівської міської ради Львівської області загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 імені Героя України Романа Точина м. Ходорів з 04-17.02.2020.

У період з 04 по 17 лютого 2020 року ГУ ДСНС України у Львівській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки комунального навчального закладу Ходорівської міської ради Львівської області загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 імені Героя України Романа Точина м. Ходорів

За результатами позапланової перевірки складено акт від 17.02.2020 № 57.

Як вбачається із акта перевірки, позаплановою перевіркою встановлено ряд порушень, зокрема:

- будівлі та приміщення школи не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежною захисту» (Системою протипожежної сигналізації, системою передавання тривожних сповіщень, системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей) (пункт 1.2 Розділу V ППБУ);

- сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечено евакуаційним освітленням (пункт 2.31 Розділу IІІ ППБУ);

- допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах (люк у перекритті в приміщенні коридору на другому поверсі), (пункт 2.3 Розділу IІІ ППБУ);

- технічне обслуговування вогнегасників не здійснено (пункт 3.17 Розділу V ППБУ);

- територію, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки недозабезпечено первинними засобами пожежогасіння (пункт 3.6 Розділу V ППБУ);

- посадовими особами не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому ПКМУ від 26.06.2013 № 444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайний ситуаціях». Пропонується до виконання з 2008 року (пункт 16 Розділу ІІ ППБУ);

- з другого та третього поверху будівлі школи не влаштовано 2-ий евакуаційний вихід (пункт 2.23 Розділу ІІІ ППБУ);

- не проведено ідентифікацію потенційно небезпечного об`єкту (пункт 3 ПКМУ № 956);

- у приміщеннях на видимих місцях біля телефонів не вивішено таблички із зазначенням номера телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів (пункт 7 Розділу ІІ ППБУ);

- територію об`єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечено відповідними знаками безпеки (пункт 8 Розділу ІІ ППБУ);

- всі з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів та кабелів не виконано за допомогою зварювання, маяння, опресування або затискачів (пункт 1.6 Розділу ІV ППБУ);

- електрощити, групові електрощитки не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки) (пункт 1.16 Розділу ІV ППБУ);

- горища школи засмічено та захаращено горючими матеріалами (пункт 2.21 Розділу ІІІ ППБУ).

При цьому значна частина порушень вказаних у акті перевірки від 17.02.2020 № 57порушення пропонувалися відповідачу до виконання попереднім приписом про усунення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 15.03.2019 № 72, але станом на 17.02.2020 вони не були усунуті.

18.02.2020 на директора комунального навчального закладу Ходорівської міської ради Львівської області загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 імені Героя України Романа Точина м. Ходорів ОСОБА_1 складено протокол ЛВ № 014571 про адміністративне правопорушення, передбачене статтею 188-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення

Директор комунального навчального закладу Ходорівської міської ради Львівської області загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 імені Героя України Романа Точина м. Ходорів ОСОБА_1 ознайомлена з вказаним протоколом.

Постановою від 19.02.2020 ЛВ № 014573 директора комунального навчального закладу Ходорівської міської ради Львівської області загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 імені Героя України Романа Точина м. Ходорів ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу у розмірі 51 грн.

Штраф сплачено у повному розмірі, що підтверджується наявною у справі копією квитанції від 19.02.2020 № 22.

ГУ ДСНС України у Львівській області вважає, що наявні у комунального навчального закладу Ходорівської міської ради Львівської області загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 імені Героя України Романа Точина м. Ходорів порушення створюють загрозу для життя і здоров`я працівників та інших людей, що зумовило звернення до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 № 1052 (далі - Положення № 1052) Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.

Згідно з пунктом 2 Положення № 1052 ДСНС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Відповідно до пункту 3 Положення № 1052 основними завданнями ДСНС є: 1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; 2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб; 3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах; 4) реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності.

Згідно з підпунктом 48 пункту 4 Положення № 1052 ДСНС відповідно до покладених на неї завдань складає акти перевірок, видає приписи, постанови, розпорядження про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.

Відповідно до підпункту 27 пункту 4 Положення про Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - Головне управління), затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (у редакції наказу ДСНС від 12.11.2018 № 661) Головне управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує і здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб`єктами господарювання.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон № 877-V).

Відповідно до наданого у статті 1 Закону № 877-V визначення, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України.

Згідно до підпункту 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 (далі - КЦЗ України) до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об`єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей.

Відповідно до частини першої статті 68 КЦЗ України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов`язані застосовувати санкції, визначені законом.

Згідно до частини другої статті 68 КЦЗ України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до положень статті 70 КЦЗ України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:

1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб`єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;

8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об`єктів або об`єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутність на об`єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб`єктів господарювання;

11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об`єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб`єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Згідно до частиною п`ятою статті 4 Закону № 877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Матеріалами справи підтверджується наявність порушень комунальним навчальним закладом Ходорівської міської ради Львівської області загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 імені Героя України Романа Точина м. Ходорів Закону України «Про об`єкти підвищеної небезпеки» від 18.01.2001 № 2245-ІІІ, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ від 30.12.2014 № 1417, Правил улаштування електроустановок, Правил техногенної безпеки, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ від 05.11.2018 № 879 та Кодексу цивільного захисту України, які створюють загрозу виникнення пожежі та/або аварії і в подальшому перешкоджатимуть її гасінню і евакуації людей з будівлі комунального навчального закладу Ходорівської міської ради Львівської області загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 імені Героя України Романа Точина м. Ходорів.

Тому без усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, продовження експлуатації будівлі комунального навчального закладу Ходорівської міської ради Львівської області загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 імені Героя України Романа Точина м. Ходорів становить загрозу для життя і здоров`я працівників та інших людей, що можуть там перебувати.

Відповідач на підтвердження вжиття заходів щодо усунення встановлених порушень долучив ряд доказів, які підтверджують добросовісне ставлення до усунення виявлених порушень, проте суд зазначає таке.

ГУ ДСНС України у Львівській саме як контролюючий орган наділений дискреційними повноваженнями щодо встановлення наявності або відсутності порушень у сфері техногенної та пожежної безпеки, та лише цей орган здійснює прогнозування імовірності виникнення надзвичайних ситуацій, визначає показники ризику, а єдиним доказом усунення зафіксованих в акті перевірки порушень є результати повторної перевірки.

Саме такий правовий висновок у подібних правовідносинах викладений в постанові Верховного Суду від 29.10.2020 у справі № 815/6378/17.

У матеріалах справи відсутні докази про звернення комунального навчального закладу Ходорівської міської ради Львівської області загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 імені Героя України Романа Точина м. Ходорів до ГУ ДСНС України у Львівській з проханням провести позаплановий захід на предмет перевірки усунення порушень, вказаних у акті перевірки від 17.02.2020 № 57.

Виходячи із правового висновку Верховного Суду у справі № 815/6378/17, долучені відповідачем документи не є належними доказами часткового усунення комунального навчального закладу Ходорівської міської ради Львівської області загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 імені Героя України Романа Точина м. Ходорів порушень, вказаних у акті перевірки від 17.02.2020 № 57.

Суд зазначає, що недодержання суб`єктами господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров`ю населення.

Такий правовий висновок у подібних правовідносинах викладений в постанові Верховного Суду від 10.09.2020 у справі № 620/1857/19.

Суд наголошує, що застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації будівлі, є тимчасовим заходом, який направлений на попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об`єкті порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.

Водночас поняття «загроза життю та/або здоров`ю людини» є оціночним поняттям, яке лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за чим, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.

Вказане узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 25.02.2020 у справі № 826/15768/18, яка врахована судом відповідно до частини п`ятої статті 245 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.

Водночас, суд зазначає, що відсутність бюджетних коштів та належне фінансування не звільняє відповідача від виконання ним імперативних норм протипожежного законодавства. Чинне законодавство не ставить у залежність застосування заходів реагування від наявності чи відсутності бюджетних коштів (фінансової спроможності) відповідача. Сама по собі відсутність коштів на забезпечення протипожежної та техногенної безпеки, в тому числі й у зв`язку з відсутністю відповідного бюджетного асигнування не може бути підставою для відкладення вжиття заходів щодо усунення факторів небезпеки життю, здоров`ю громадян.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене в сукупності, суд дійшов переконання, що позовні вимоги ГУ ДСНС України у Львівській області є обґрунтованими, підтверджуються наявними у справі доказами та підлягають до задоволення.

Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки, під час розгляду даної справи, свідки судом не залучались та судові експертизи не призначались, суд вважає за необхідне зазначити, що судові витрати понесені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в :

Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (вул. Підвальна, буд. 6, м. Львів, 79008, код ЄДРПОУ 38627339) до комунального навчального закладу Ходорівської міської ради Львівської області загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 імені Героя України Романа Точина м. Ходорів (вул. Грушевського, 2, м. Ходорів, Жидачівський район, Львівська область, 81750, ЄДРПОУ 22351326) - задовольнити повністю.

Зупинити експлуатацію будівлі комунального навчального закладу Ходорівської міської ради Львівської області загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 імені Героя України Романа Точина м. Ходорів за адресою: вул. Грушевського, 2, м. Ходорів, Жидачівський район, Львівська область, 81750, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Повний текст судового рішення складений 29.01.2021.

Суддя Кедик М.В.