
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА
про встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу
28 січня 2021 року м. Кропивницький Справа №340/860/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М., розглянувши у порядку письмового провадження у м. Кропивницькому звіт про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду в адміністративній справі
за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7 а
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області при перерахуванні ОСОБА_1 пенсії щодо обмеження пенсії максимальним розміром 70% грошового забезпечення;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року з урахуванням 76% розміру відповідних видів грошового забезпечення.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.04.2020 р. у справі №340/860/20 адміністративний позов задовольнити у повному обсязі, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області при перерахуванні ОСОБА_1 пенсії щодо обмеження пенсії максимальним розміром 70% грошового забезпечення; зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 76% сум грошового забезпечення та виплатити заборгованість, яка виникне у зв`язку з перерахунком, з урахуванням виплачених сум (а.с.46-49).
Зазначеним рішенням зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати звіт про виконання рішення суду у строк – один місяць з дня набрання чинності рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2020 року у справі №340/860/20.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.06.2020 р. у справі №340/860/20 набрало законної сили 07.08.2020 р.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 р. призначено до розгляду у судовому засіданні питання щодо неподання звіту в адміністративній справі №340/860/20 (а.с.54).
24.12.2020 р. до Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшов звіт про виконання судового рішення (а.с.59-60).
За результатом розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України від 18.12.2020 р. №1100-0802-7/41710, поданого до суду 24.12.2020 р., суд дійшов висновку, що він не є звітом суб`єкта владних повноважень про виконання постанови суду в розумінні ст.382 КАС України, оскільки на час подання відповідного звіту повного відновлення порушеного права позивача не відбулося, тобто завдання адміністративного судочинства не реалізовано. Як наслідок, ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 р. встановлено новий строк для подання звіту суду про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2020 року у справі №340/860/20 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом п`ятнадцяти днів з дня набрання законної сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту (а.с.71-72).
13.01.2021 р. до Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшов звіт про виконання судового рішення (а.с.76-78). У звіті зазначено, що Головним управлінням на підставі судового рішення 05.05.2020 р. здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2016 р. виходячи з 76% відповідних сум грошового забезпечення позивача. Загальна сума доплати до пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.04.2020 р. по справі №340/860/20 склала 20 332,39 грн, з яких 259,88 грн виплачено позивачеві у червні 2020 року, що підтверджується копіями документів. У звіті вказується, що Головним управлінням скеровано лист до Пенсійного фонду України за №1100-0802-9/41771 від 21.12.2020 р. щодо виділення коштів з метою виконання рішення суду, однак додаткові кошти до управління не надходили. Також повідомлено, що головне управління виконує рішення суду в порядку черговості їх надходження в межах фінансування в Державному бюджеті на відповідний рік. Так, у 2020 році головним управлінням отримано кошти Державного бюджету для виконання рішень суду, які надійшли станом на 11.12.2018 р. Кошти на виконання рішень суду в 2021 році не надходили, так як діє тимчасовий розпис доходів та видатків головного управління.
Позивач у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.88).
Представником відповідача у судовому засіданні подано клопотання про розгляд звіту у порядку письмового провадження (а.с.90).
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Суд враховує, що головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.
Механізм ефективного судового захисту обумовлює у необхідних випадках застосування процедури примусового виконання рішень суду. Конституційний Суд України у рішенні від 30.01.2003 р. №3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого та прокурора зауважив, що «правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах» (абзац десятий пункту 9 мотивувальної частини).
У рішенні від 30.06.2009 р. №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Європейський суд з прав людини у рішенні від 07.05.2002 р. у справі «Бурдов проти Росії» визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова «судового розгляду».
У рішенні Конституційного Суду України від 13.12.2011 р. №17-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції є заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист (абзац восьмий підпункту 6.3 пункту 6).
Таким чином, розглядаючи звіт суб`єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.
Судом встановлено, що відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, починаючи з 01.01.2016 р., однак у повному обсязі не виплачено заборгованості, яка виникла у зв`язку з перерахунком.
Отже, рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.04.2020 р. у справі №340/860/20 відповідачем у повному обсязі не виконано.
Посилання відповідача на відсутність бюджетних коштів суд вважає необґрунтованим, оскільки у звіті вказується про надходження у 2020 році бюджетних коштів для виконання рішень суду. При цьому відповідачем не наведено нормативно-правовий акт, яким відповідач керувався, визначаючи осіб, яким здійснювалася виплата таких коштів. Також відповідачем не надано доказів в обґрунтування відсутності у 2021 році коштів на виконання рішення суду.
Окрім того, суд зауважує, що рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 26.06.2020 р. у справі №340/860/20 набрало законної сили 07.08.2020 р., однак Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області звернулося до Пенсійного фонду України стосовно розгляду можливості виділення коштів на виплату нарахованих сум ОСОБА_1 лише 21.12.2020 р. (а.с.79-80).
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 06.01.2021 р. №1100-0802-7/696, поданий до суду 13.01.2021 р., не свідчить про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.04.2020 р. у справі №340/860/20, оскільки на час подання відповідного звіту повного відновлення порушеного права позивача не відбулося, тобто завдання адміністративного судочинства не реалізовано.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що звіт про виконання судового рішення від 06.01.2021 р. №1100-0802-7/696, поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України до суду 13.01.2021 р. не є звітом суб`єкта владних повноважень про виконання постанови суду в розумінні ст.382 КАС України.
За таких умов та керуючись приписами ч.2 ст.382 КАС України суд вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для подання звіту.
Відповідно до ч.ч.2, 3, 6, 7 ст.382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина – до Державного бюджету України.
Ухвала суду про накладення штрафу, що набрала законної сили, направляється для виконання до державної виконавчої служби. З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму заборгованості без додаткового рішення суду нараховується пеня у розмірі трьох відсотків річних з урахуванням індексу інфляції.
Сплата штрафу не звільняє від обов`язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання. Повторне невиконання цього обов`язку тягне за собою застосування наслідків, установлених частинами першою і другою цієї статті, але розмір нового штрафу при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.
Суд зауважує, що за своєю природою штраф, передбачений ч.2 ст.382 КАС України є заходом процесуального примусу в розумінні ст.145 КАС України.
Частиною 5 статті 149 КАС України визначено, що ухвала про стягнення штрафу є виконавчим документом та має відповідати вимогам до виконавчого документа, встановленим законом. Стягувачем за таким виконавчим документом є Державна судова адміністрація України.
Зважаючи на те, що ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.12.2020 р. встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області новий строк для подання звіту суду про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2020 року у справі №340/860/20, однак рішення у повному обсязі відповідачем не виконано, суд вважає за необхідне накласти на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області ОСОБА_2 відповідно до ч.2 ст.382 КАС України у сумі 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15.12.2020 р. №1082-IX установлено, що у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2021 року становить 2270,00 гривень.
Таким чином, сума штрафу, накладеного на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області ОСОБА_2 становить 45 400,00 грн (20 х 2270 грн).
Керуючись ст.ст.245, 248, 256, 293-297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Встановити новий строк для подачі до суду звіту про виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2020 року у справі №340/860/20 та зобов`язати Головне управлінням Пенсійного фонду України подати суду звіт про виконання судового рішення протягом п`ятнадцяти днів з дня набрання законно сили ухвалою про встановлення нового строку для подання звіту.
Накласти на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області ОСОБА_2 штраф у сумі 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб – 45 400,00 грн (сорок п`ять тисяч чотириста грн 00 коп.).
Половину суми штрафу у розмірі 22 700,00 грн (двадцять дві тисячі сімсот грн 00 коп.) стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Половину суми штрафу у розмірі 22 700,00 грн (двадцять дві тисячі сімсот грн 00 коп.) стягнути на користь Державного бюджету України (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/Печерс.р-н/21081100, код отримувача: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA118999980313090106000026007, код класифікації доходів бюджету:21081100)
З наступного дня після набрання даною ухвалою законної сили на суму заборгованості без додаткового рішення суду нараховується пеня у розмірі трьох відсотків річних з урахуванням індексу інфляції.
Роз`яснити начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області ОСОБА_2 , що сплата штрафу не звільняє від обов`язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання.
Ухвала є виконавчим документом та є обов`язковою до виконання.
Копію ухвали направити відповідачу, а також по примірнику ухвали позивачу та Державній судовій адміністрації України для звернення до виконання.
Стягувачами за ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28 січня 2021 року у справі №340/860/20 є:
- ОСОБА_1 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП – НОМЕР_1 ) в частині суми штрафу у розмірі 22 700,00 грн;
- Державна судова адміністрація України (адреса місця знаходження: 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, ЄДРПОУ 26255795) в частині суми штрафу у розмірі 22 700,00 грн.
Боржником за ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28 січня 2021 року у справі №340/860/20 є начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області ОСОБА_2 (адреса місця перебування: АДРЕСА_2 ).
Строк пред`явлення ухвали до виконання ОСОБА_1 становить три роки з дня набрання ухвалою законної сили.
Строк пред`явлення ухвали до виконання Державною судовою адміністрацією України становить три місяці з дня набрання ухвалою законної сили.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання – 28 січня 2021 року.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.
Дата складання ухвали – 28 січня 2021 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.М. Момонт