Рішення № 94505937, 28.01.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2021
Номер справи
320/12104/20
Номер документу
94505937
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 січня 2021 року справа №320/12104/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СПС" до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Київській області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулося Товариства з обмеженою відповідальністю "СПС" (далі - позивач) з позовом до Державної податкової служби України (далі - відповілач-1), Головного управління ДПС у Київській області (далі - відповідач-2), у якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Київській області №1679250/31204627 від 30.06.2020 р. та рішення №1679249/31204627 від 30.06.2020 р., якими Товариству з обмеженою відповідальністю «СПС» було відмовлено у реєстрації податкової накладної № 15 від 21 травня 2020 р. та податкової накладної № 11 від 18 травня 2020р.

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані ТОВ «СПС» податкові накладні №11 від 18.05.2020 р., №15 від 21.05.2020 р. датою фактичного подання податкових накладних не реєстрацію та виключити ТОВ «СПС» з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.11.2020р відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачами при прийнятті рішення від 30.06.2020р. №1679250/31204627 та №1679249/31204627 не було взято до уваги реальний характер господарської діяльності позивача.

За наслідками господарської операції позивачем були складені податкові накладні від 18.05.2020р № 11 та від 21.05.2020р № 15 та направлені відповідачам за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення у вигляді електронного файлу на реєстрацію в Єдиному реєстрі.

При цьому згідно до квитанцій від 15.06.2020 року реєстрація податкової накладної від 18.05.2020р № 11 та від 21.05.2020р № 15 зупинені відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК, відповідає п.8 «Критеріїв ризиковості платника податку». Позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

Позивачем було направлено на адресу відповідача повідомлення від 26.06.2020 року №8 та №9 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по ПН/РК, реєстрації яких зупинені із доданням відповідних підтверджуючих документів, однак рішеннями від 30.06.2020р. №1679250/31204627 та №1679249/31204627 було відмовлено у реєстрації податкових накладних. У зв`язку з цим позивач вважає, що податковий орган не мав підстав для відмови в реєстрації податкових накладних, а рішення про відмову в реєстрації є протиправними та підлягають скасуванню.

Від Головного управління ДПС у Київській області надійшов відзив на позов, в якому відповідач 2 посилається на Податковий кодекс України, Наказ Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, та вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних», Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, та зазначає про правомірність дій щодо зупинення реєстрації податкових накладних Товариства з обмеженою відповідальністю "СПС", оскільки в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення податкових накладних.

Державною податковою службою України відзив на позов не подано.

Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив на позов, згідно якої зазначає про безпідставність та необгрунтованість доводів відповідача 2.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Товариство з обмеженою відповідальністю «СПС», код ЄДРПОУ 31204627, юридична адреса: 08298, Київська область, смт. Коцюбинське, вул. Пономарьова, 30, зареєстровано виконавчим комітетом Ірпінської міської ради Київської області 10 листопада 2000 року, свідоцтво серії А00 № 489716, перереєстроване 06 лютого 2020 року, в зв`язку із зміною місцезнаходження, взято на облік платником податків у ДПІ в м. Ірпені 20 квітня 2003 року за № 1061.

Основний вид діяльності позивача - виробництво металопластикових конструкцій, а саме: вікон, дверей, балконів та інших (вид діяльності за КВЕД - 22.23- виробництво будівельних виробів із пластмас), їх установлення (вид діяльності за КВЕД - 43.32). Діяльність ліцензуванню не підлягає.

Позивач є платником податку на додану вартість, має право складати податкові накладні та реєструвати їх у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до підпункту 1.1. пункту 1 договору № 03/0519/БМР_С від 27.05.2019 року, укладеного між ПП «ЕТАЛОНБУД» та ТОВ «СПС», останній зобов`язався виконати, відповідно до проектно-кошторисної документації, роботи по виготовленню та монтажу металопластикових конструкцій на об`єкті: «Будівництво багатоповерхових житлових будинків (коригування) на вул. Сім`ї Сосніних, 4-а, секція А у Святошинському районі м. Києва» та здати виконані роботи Генпідряднику відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації і в обумовлений цим Договором строк (а.с. 25-32).

Згідно з підпунктом 1.2. обсяги робіт, що підлягають виконанню за цим Договором передбачені проектно-кошторисною документацією і Договірною ціною (Додатки №1,2,3,4,5) що є невід`ємною частиною цього Договору.

Підпунктом 2.1. визначено, що термін виконання робіт згідно календарного графіку робіт (Додаток №6), що є невід`ємною частиною цього Договору.

Підпунктом 3.2. Договору встановлено, що орієнтовна вартість договору складає 11286775,40 грн. без ПДВ, крім того ПДВ 20% - 2 257 355,08 грн., всього з ПДВ 13544130,48 грн. (тринадцять мільйонів п`ятсот сорок чотири тисячі сто тридцять гривень 48 копійок).

Згідно з підпунктом 4.1. Здача та приймання робіт по даному Договору здійснюється відповідно до діючих в Україні будівельних норм і правил. При прийманні Сторонами фактично виконаних робіт визначається їх відповідність умовам Договору, Додатковим угодам, кошторисно-договірній документації, діючим будівельним нормам і правилам.

Підпунктом 4.2. визначено, що проміжна та кінцева приймання-передача належним чином виконаних робіт оформляється Сторонами шляхом підписання Акту приймання виконаних будівельних робіт (за ф.№КБ-2в) та Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (по ф.№КБ-3).

Підпунктом 4.3. встановлено, що Субпідрядник готує Акт за ф.№КБ-2в і Довідку за ф.№КБ-3, та передає їх для підписання Генпідряднику у строк не пізніше 20 числа місяця, що є звітним.

Згідно з підпунктом 4.4. Генпідрядник зобов`язується на протязі 10 (десяти) робочих днів з моменту отримання Акту за ф.№КБ-2в та Довідки за ф.№КБ-3 за відповідний період, перевірити їх відповідність дійсності та підписати в частині фактично виконаних обсягів робіт, або надати Субпідряднику мотивовану письмову відмову від підписання вищезазначених документів, з переліком необхідних доробок.

Додатком № 6 встановлений графік поставки вікон на об`єкт (а.с.42).

Додатковою угодою № 2 до вказаного договору від 14.02.2020 р. визначено, що пункт 9 п.п. 9.1 Договору № 03/0519/БМР_С від 27.05.2019 року викласти в наступній редакції: «Даний Договір вступає в силу з моменту його підписання Сторонами та діє до 31 грудня 2020 року.» (а.с. 44).

Металопластикові конструкції виготовлені, відвантажені та змонтовані, що підтверджено підписаним актом приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) за травень 2020 року, підсумковою відомістю ресурсів до акту приймання виконаних підрядних робіт за травень 2020 року та довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма КБ-3) за травень 2020 року від 29.05.2020 року (а.с. 49-54, 59).

На попередні оплати по договору № 03/0519/БМР_С від 27.05.2019 р. виписані та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, а саме: № 14 від 27.08.2019 р. (реєстраційний №9210198015), № 17 від 27.08.2019 р. (реєстраційний №9214053758), № 6 від 19.09.2019 р. (реєстраційний №9235325694), №2 від 06.02.2020 р. (реєстраційний № 9034642381), № 13 від 28.04.2020 р. (реєстраційний №9105705810), № 17 від 29.04.2020 р. (реєстраційний № 9108029400), № 3 від 07.05.2020 р. (реєстраційний № 9119029359), № 6 від 12.05.2020 р. (реєстраційний № 9133304779).

Відвантажені та змонтовані металопластикові конструкції (код товару, згідно УКТ ЗЕД - 3925200000) виготовлені з металопластикового профілю «Rehau» (код товару 3916200090, 4008290090), отриманого від ТОВ «Рехау», згідно договору поставки № 10011928 від 23.12.2008 р., з використанням армуючого профілю (код товару 7216), отриманого від ТОВ «Профсталь», згідно договору поставки № 14/20 від 02.01.2020 р. та ПП «Ловекс-К», укомплектовані двокамерними склопакетами (код товару 700800), що одержані від ТОВ «Промбуд-Трейдінг», згідно договору поставки № 155 від 10.01.2020р. фурнітурою (код товару 8302), одержаною від ФОП ОСОБА_1 , згідно договору поставки № 37/14 від 18.11.2014 р.

При склінні металопластикових конструкцій використані фальцеві вкладиші та підкладки під склопакет (код товару 3925908000), одержані від ФОП ОСОБА_2 .

При виробництві та проведенні монтажу металопластикових конструкцій використовуються елементи кріплення (код товару 7318149990), одержані від ТОВ «Компанія «Метиз Україна», згідно договору поставки № 30 від 01.03.2017 р.

Монтаж металопластикових конструкцій здійснений з використанням монтажної піни (код товару 3214101090), одержаної від ПП «Смарт Трейд».

На виконання умов договору № 03/0519/БМР_С від 27.05.2019р. Товариство з обмеженою відповідальністю «СПС» (код ЄДРПОУ 31204627) 18 травня 2020 року отримало попередню оплату від Приватного підприємства «ЕТАЛОНБУД.», код ЄДРПОУ 40290898, в сумі 76400,00 грн. (сімдесят шість тисяч чотириста гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ - 12733,33 грн.

На виконання договору № 03/0519/БМР_С від 27.05.2019р. ТОВ «СПС» 21 травня 2020 року отримало попередню оплату від Приватного підприємства «ЕТАЛОНБУД.», код ЄДРПОУ 40290898, в сумі 95500,00 грн. (дев`яносто п`ять тисяч п`ятсот гривень 00 копійок), в т.ч. ПДВ -15916,67 грн.

За наслідками господарської операції позивачем були складені податкові накладні від 18.05.2020р № 11 та від 21.05.2020р № 15 та направлені відповідачам за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення у вигляді електронного файлу на реєстрацію в Єдиному реєстрі.

При цьому згідно до квитанції від 15.06.2020 року реєстрація податкової накладної від 18.05.2020р № 11 зупинена відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК, відповідає п.8 «Критеріїв ризиковості платника податку».

Згідно до квитанції від 15.06.2020 року реєстрація податкової накладної від 21.05.2020р № 15 зупинена відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК, відповідає п.8 «Критеріїв ризиковості платника податку».

Позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

Позивачем було направлено на адресу відповідача повідомлення від 26.06.2020 року №8 та №9 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операції по ПН/РК, реєстрації яких зупинені, із доданням копій відповідних підтверджуючих документів: Договору № 03/0519/БМР_С від 27.05.2019 р., додатку №1 від 27.05.2019 р. (Договірна ціна) до договору № 03/0519/БМР_С від 27.05.2019 р., Додатку № 2 від 27.05.2019р. (Договірна ціна) до договору №03/0519/БМРС від 27.05.2019 р., Додатку №3 від 27.05.2019 р. (Договірна ціна) до договору №03/0519/БМРС від 27.05.2019 р., Додатку №4 від 27.05.2019р. (Договірна ціна) до договору №03/0519/БМРС від 27.05.2019 р., Додатку №5 від 27.05.2019р. (Договірна ціна) до договору №03/0519/БМРС від 27.05.2019 р., Додатку № 6 від 27.05.2019р. (Календарний графік) до договору № 03/0519/БМР С від 27.05.2019 р., Додаткової угоди № 1 від 01.08.2019р. до договору № 03/0519/БМР_С від 27.05.2019 р., Додаткової угоди № 2 від 14.02.2020 р. до договору № 03/0519/БМР_С від 27.05.2019 р., Банківської виписки з поточного рахунку № б/н від 18 травня 2020 р., Банківської виписки з поточного рахунку № б/н від 21 травня 2020 р., Акту приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) за травень 2020 р. № б/н від 29.05.2020 р., Підсумкової відомості ресурсів № б/н від 29.05.2020 р. до акту приймання виконаних підрядних робіт за травень 2020 р. № б/н від 29.05.2020 р., Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма КБ-3) за травень 2020 р. № б/н від 29.05.2020 р., Акту здачі-прийняття робіт (ген. підрядні послуги) № 2-00000028 від 31.05.2020 року, Договору поставки № 030704 від 04.07.2003 р., Специфікації № б/н від 04.07.2003 р. до договору № 030704 від 04.07.2003 р., Акт приймання-здачі № б/н від 30.09.2003 р., Виписки з балансового рахунку 10 «Основні засоби», Договору оренди нежитлового приміщення № 01/04/2018_О від 01.04.2018 р., Додатку № 1 від 01.04.2018 р. до договору оренди нежитлового приміщення № 01/04/2018 від 01.04.2018 р. Акт приймання-передачі об`єкта оренди, Додатку № 2 від 01.04.2018 р. до договору оренди нежитлового приміщення № 01/04/2018 0 від 01.04.2018 р. Протокол погодження договірної ціни, Додаткової угоди № 1 від 26.12.2019 р. до договору оренди нежитлового приміщення № 01/04/2018_О від 01.04.2018 р., Додатку № 1 від 26.12.2019 року до Додаткової угоди № 1 від 26.12.2019 р. до договору оренди нежитлового приміщення № 01/04/2018 0 від 01.04.2018 р. Протокол погодження договірної ціни, Додаткової угоди № 2 від 11.02.2020 р. до договору оренди нежитлового приміщення № 01/04/2018 0 від 01.04.2018 р., Додаткової угоди № 3 від 02.03.2020 р. до договору оренди нежитлового приміщення № 01/04/2018_О від 01.04.2018 р., Договору про відшкодування комунальних послуг № 01/04/2018_КП від 01.04.2018 р., Додаткової угоди № 1 від 11.02.2020 р. до договору про відшкодування комунальних послуг № 01/04/2018_КП від 01.04.2018 р., Додаткової угоди № 2 від 02.03.2020 р. до договору про відшкодування комунальних послуг № 01/04/2018_КП від 01.04.2018 р., Додаткової угоди № 3 від 31.03.2020 р. до договору про відшкодування комунальних послуг № 01/04/2018_КП від 01.04.2018 р., свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_1 від 23.04.2008 р., свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2 від 25.06.2008 р., Наказу № 1 від 02.01.2020 року. Штатний розклад та зміни до нього, Договору поставки № 10011928 від 23.12.2008 р., Додатку № 1 від 23.12.2008 р. до договору поставки № 10011928 від 23.12.2008 р. Умови поставок та розрахунків, Додаткової угоди № 1 від 23.12.2008 р. до договору поставки № 10011928 від 23.12.2008 р., Договору поставки № 14/20 від 02.01.2020 р., Додаткової угоди № 1 від 01.03.2020 р. до договору поставки № 14/20 від 02.01.2020 р., Договору поставки № 155 від 10.01.2020 р., Додаткової угоди № 2 від 03.02.2020 р. до договору поставки № 155 від 10.01.2020 р., Додаткової угоди № 2/1 від 10.02.2020 р. до договору поставки № 155 від 10.01.2020 р., Договору поставки № 37/14 від 18.11.2014 р., Додатку № 1 від 18.11.2014 р. до договору поставки № 37/14 від 18.11.2014 р., Додаткової угоди № 1 від 14.02.2020 р. до договору поставки № 37/14 від 18.11.2014р., Договору поставки № 30 від 01.03.2017 р., Додаткової угоди № 1 від 14.02.2020 р. до договору поставки № 30 від 01.03.2017р., Рахунку на оплату № 8 від 18.05.2020 р., Рахунку на оплату № 9 від 31.05.2020 р., Рахунку-фактури № 810/15458 від 04.05.2020 р., Рахунку-фактури № 810/16007 від 07.05.2020 р., Рахунку-фактури № 810/16093 від 12.05.2020 р., Рахунку-фактури № 810/16409 від 13.05.2020 р., Рахунку-фактури № 810/16343 від 13.05.2020 р., Рахунку-фактури № 810/18211 від 27.05.2020 р., Рахунку на оплату по замовленню № 3512 від 29.04.2021, Рахунку на оплату № 4376 від 29.04.2020 р., Рахунку на оплату № 4703 від 08.05.2020 р., Рахунку-фактури № СФ-0000250 від 12.05.2020 р., Рахунку-фактури № СФ-0000114 від 29.04.2020 р., Рахунку на оплату по замовленню № 2054 від 28.04.2020, Рахунку на оплату по замовленню № 2305 від 08.05.2020, Рахунку на оплату № 138 від 12.05.2020 р., Акту надання послуг № 9 від 31.05.2020 р., Акту надання послуг № 10 від 31.05.2020 р., видаткових накладних, платіжних доручень, Товарно-транспортної накладної № Р2831 від 30.04.2020 року.

Рішенням комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 30.06.2020р. №1679250/31204627 та №1679249/31204627 було відмовлено у реєстрації податкових накладних. Підставою прийняття рішення було вказано: ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (а.с. 239, 240).

Не погодившись із рішеннями 30.06.2020 №1679250/31204627 та №1679249/31204627 про відмову в реєстрації ПН від 18.05.2020р № 11 та від 21.05.2020р № 15 протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, які виникли між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 341) (далі також - Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до приписів п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов`язкові реквізити: порядковий номер податкової накладної; дата складання податкової накладної; повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; ціна постачання без урахування податку; ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду; індивідуальний податковий номер.

За приписами пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до пункту 74.3 статті 74 Податкового кодексу України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16. статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Аналогічні норми містяться у пункті 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно яким реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (надалі - Порядок № 1165), у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з пунктами 6, 7, 10, Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Так, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Як зазначено у квитанціях про зупинення реєстрації податкової накладної від 15.06.2020, позивач відповідає п.8 Критеріїв ризикованості платника податку.

Відповідно до п.8 Критеріїв ризикованості платника податку, які визначені у Додатку 1 до Порядку №1165, у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній / розрахунку коригування.

Під час розгляду справи податковим органом не обґрунтовано та не надано належних доказів існування податкової інформації, яка підтверджує ризиковість здійснення господарських операцій, зазначених у поданих для реєстрації позивачем податкових накладних.

Разом з тим, наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12 грудня 2019 року затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок № 520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2-4 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 ПК України.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, який може включати:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Пунктами 6, 7 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Пунктом 13 Порядку №520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Таким чином, судом встановлено, що позивачем подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування до податкової накладної, реєстрацію якого, за наслідком проведеного моніторингу було зупинено та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Як встановлено вище та підтверджується матеріалами справи, позивачем були надані пояснення та копії документів, що складені під час здійснення відповідних господарських операцій.

В свою чергу, податковий орган, після отримання від позивача письмових пояснень з доданими документами, на адресу позивача жодних запитів щодо недостатності документів, або їх невідповідності чинному законодавству України для прийняття рішення в рамках розглядуваних пояснень не направляв.

В оскаржуваних рішеннях вказано про ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів прийняття-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, проте не конкретизовано, яких саме документів не вистачає.

Тобто, незважаючи на покладений на відповідача-1 законодавчо визначений обов`язок підкреслювати документи, які не були надані, податковим органом даний обов`язок не виконано та не зазначено, яких конкретно документів не надано позивачем; одночасно не вказано причин, з яких надані позивачем документи не дають змогу зареєструвати податкову накладну.

Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.".

В контексті наведеного суд зазначає, що відповідачами під час розгляду даної адміністративної справи не доведено правомірність прийняття оскаржуваного рішення.

Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

З урахуванням наведеного суд дійшов до висновку про наявність правових підстав для зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 18.05.2020р № 11 та податкову накладну від 21.05.2020р № 15 датою їх фактичного отримання відповідачем 2.

Щодо позовних вимог позивача про зобов`язання відповідача 1 виключити ТОВ «СПС» з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог пункту 25 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Внесення до інформаційних баз даних ДФС та системи АІС "Податковий блок" узагальненої податкової інформації та інформації, щодо відповідності підприємства критеріям ризиковості, є одним із заходів стосовно збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на відповідача функцій та завдань.

У додатку 4 до Порядку № 1165 зазначено, що рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

При вирішенні спорів такої категорії суд повинен дослідити і надати оцінку змісту оскаржуваного Рішення, змісту протоколу засідання комісій та наданих документів, порядку прийняття рішення та повноваженням комісії контролюючого органу.

В той же час позивачем на підтвердження своїх доводів до суду не надано ні рішення контролюючого органу про включення платника до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості, ні належних доказів на спростування тверджень відповідача про правомірність прийнятого такого рішення.

За таких обставин, суд позбавлений можливості встановити наявність правових підстав для зобов`язання відповідача 1 виключити ТОВ «СПС» з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, а відтак, підстави для задоволення позовних вимог в цій частині відсутні.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню частково.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи, що оскаржувані рішення прийняті Комісією Головного управління Державної податкової служби у Київській області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно судовий збір підлягає стягненню з Головного управління Державної податкової служби у Київській області.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 4204,00 грн., що підтверджується наявним в матеріалах справи платіжним дорученням від 12.11.2020.

Отже, понесені позивачем судові витрати у виді сплаченого судового збору підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень в розмірі 2102,00 грн.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 139, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Київській області від 30.06.2020 р. №1679249/31204627, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «СПС» було відмовлено у реєстрації податкової накладної від 18 травня 2020р. № 11.

3. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Київській області від 30.06.2020 р. №1679250/31204627, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «СПС» було відмовлено у реєстрації податкової накладної від 21 травня 2020 р. № 15.

4. Зобов`язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані Товариством з обмеженою відповідальністю «СПС» податкові накладні від 18.05.2020 р. №11, від 21.05.2020 р. №15 датою фактичного подання податкових накладних на реєстрацію.

5. В іншій частині позову - відмовити.

6. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «СПС» (код ЄДРПОУ 31204627, адреса: 08298, Київська область, смт. Коцюбинське, вул. Пономарьова, 30) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377, адреса: 03151, м. Київ, вул. Народного Ополчення, 5а) сплачений судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.