
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2021 року справа №320/8168/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківський домобудівельний комбінат" про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Білоцерківський домобудівельний комбінат", в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальність «Білоцерківський ДБК» суму заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах згідно Списку № 2 за квітень 2019 року - грудень 2019 року та січень - серпень 2020 року включно в сумі 17 241 (сімнадцять тисяч двісті сорок одна ) грн. 41 коп. та судовий збір на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що в порушення вимог пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відповідач неналежно сплачував фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"- "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (Список №2), у зв`язку з чим виникла заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за квітень 2019 року - грудень 2019 року та січень - серпень 2020 року включно в сумі 17 241, 41 грн.
Оскільки відповідач в добровільному порядку суму заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах, не погасив, відтак така заборгованість, на думку позивача, підлягає стягненню в судовому порядку.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2020 року відкрито провадження у справі, призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня одержання копії ухвали для подання відзиву на позов та всіх доказів на його підтвердження, які наявні у відповідача.
Відповідач подав до суду письмовий відзив на позовну заяву, у якому зазначає, що до позовної заяви не надано доказів належного уповноваження Бондаренко Т.М. на вчинення будь-яких процесуальних дій від імені позивача у розумінні статті 59 КАС України.
На думку відповідача, враховуючи те, що документів, які б засвідчували право Бондаренко Т.М. на здійснення представництва юридичної особи як у порядку самопредставництва, так і представництва, не надано, то відповідно до п.2 ч.1 ст. 240 КАС України позов підлягає залишенню без розгляду.
Вирішуючи питання про залишення позовної заяви без розгляду суд вважає звернути увагу на наступне.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, наведеної в ухвалі від 12.02.2020 р. у справі №260/988/19, представництво органів державної влади та органів місцевого самоврядування в судах з 01 січня 2020 року здійснюється виключно прокурорами або адвокатами.
Разом з тим, змінами, внесеними до КАС України Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення» від 18 грудня 2019 року №390-ІХ розширено випадки самопредставництва юридичної особи, суб`єкта владних повноважень і визначено, що «юридична особа незалежно від порядку її створення, суб`єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені» та визначено вичерпний перелік документів, що можуть підтвердити відповідні повноваження: «відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту)» (частина третя статті 55 КАС України ).
Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника, (частина четверта цієї статті).
З аналізу змісту цієї норми закону вбачається, що допуск особи до участі у справі та визнання належно вчиненими будь-яких інших з переліку передбачених статтею 44 КАС України процесуальних прав, можливий за умови сукупної наявності обох цих умов.
Отже, для визнання особи такою, що діє в порядку самопредставництва, необхідно, щоб у відповідному законі, положенні чи трудовому договорі (контракті) було чітко визначене її право діяти від імені такої юридичної особи (суб`єкта владних повноважень без права юридичної особи) без додаткового уповноваження (довіреності).
Поряд з тим, залишаються чинними і такими, що підлягають обов`язковому виконанню, приписи ЦК України та Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року №755-ІУ (далі - Закон №755-ІУ) з наступними змінами та доповненнями.
З метою забезпечення державних органів достовірною інформацією створено Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр,) (частина перша статті 7 Закону №75 5-IV).
Обов`язковому відображенню (реєстрації) в Єдиному державному реєстрі, серед інших перелічених у цій статті відомостей, належать: відомості щодо керівників державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб та осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі: прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (частина третя статті 9 Закону №755-ІУ).
При цьому, відповідно до пункту другого частини першої статті першої цього закону витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - витяг) - документ у паперовій або електронній формі, що сформований програмним забезпеченням Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за зазначеним заявником критерієм пошуку та містить відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі.
Статус документів та відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру, закріплений статтею 10 Закону №755-ІУ, яка, зокрема, визначає, що якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою (частина перша статті 10 Закону №755-IV). Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості (частина третя статті 10 Закону №755-IV).
Отже, відсутність відповідного запису у реєстрі є належним і достатнім (достовірним) підтвердженням відсутності таких відомостей (інформації) для будь-якого державного органу, яким є і суд.
Позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України у Київської області підписана представником Бондаренко Т.М., на підтвердження таких повноважень останнім додано до матеріалів копію довіреності на представництво інтересів позивача № 33/101-01 від 02.01.2020 р, видану за підписом начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області В. Фатхутдіновим.
Згідно з відомостями, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (доступні за посиланням https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch), керівником Головного управління Пенсійного фонду України у Київської області (код ЄДРПОУ 22933548) вказано Фатхутдінова В.Г. Відомості про особу, що підписала касаційну скаргу в Реєстрі відсутні.
Водночас, в матеріалах справи наявні копії: наказу Головного управління Пенсійного фонду України у Київської області від 16.12.2019 №558-о про призначення Бондаренко Т.М. на посаду головного спеціаліст-юрисконсульта відділу представництва інтересів в судах та інших органах №2 юридичного управління, посадової інструкція головного спеціаліста-юрисконсульта відділу представництва інтересів в судах та інших органах №2 юридичного управління, затверджена начальником Головного управління Пенсійного фонду України у Київської області Фатхутдіновим В.Г., положення про юридичне управління Головного управління Пенсійного фонду України у Київської області, затверджене начальником Головного управління Пенсійного фонду України у Київської області Фатхутдіновим В.Г.
Вказані копії документів, засвідчують право Бондаренко Т.М. на здійснення представництва юридичної особи у порядку самопредставництва, відповідно клопотання про залишення позову без розгляду є необґрунтоване, відповідно в його задоволенні слід відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити з огляду на наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Білоцерківський ДБК» (далі - Відповідач) є юридичною особою у відповідності з чинним законодавством України та зареєстроване платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області (далі - Позивач).
Станом на 31.08.2020 року за Відповідачем є непогашена новостворена заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до Списку № 2, на суму 17 241,41 грн. за період: квітень 2019р. - у розмірі 962 грн. 60 коп., травень 2019р. - у розмірі 1199 грн. 92 коп, червень 2019р. - у розмірі 991 грн. 30 коп., липень 2019р. - у розмірі 1083 грн. 72 коп., серпень 2019р. - у розмірі 990 грн. 70 коп., вересень 2019р. - у розмірі 990 грн. 78 коп., жовтень 2019р. - у розмірі 990 грн. 74 коп, листопад 2019 р. - у розмірі 990 грн. 74 коп., грудень 2019р. - у розмірі 990 грн. 74 коп., січень 2020р. - у розмірі 990 грн. 74 коп., лютий 2020р. - у розмірі 990 грн. 74 коп., березень 2020 р.- у розмірі 990 грн. 74 коп., квітень 2020- у розмірі 1015 грн. 59 коп., травень 2020р. -у розмірі 1015 грн.59 коп., червень 2020р. - у розмірі 1015 грн.59 коп., липень 2020р. - у розмірі 1015 грн.59 коп., серпень 2020р. - у розмірі 1015 грн.59 коп.
Відповідні основні та іногородні розрахунки з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до Списку № 2, за квітень 2019 року - грудень 2019 року січень - серпень 2020 року включно, були отримані Відповідачем, що підтверджується підписами відповідальної особи на розрахунках та копіями повідомлень про вручення поштових відправлень.
Загальна сума заборгованості згідно Картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 складає 17 241,41грн. (основні та іногородні).
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України (36-2003), та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» (1788-12).
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі - Інструкція) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) в таких розмірах:
- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції,
- також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону ( 1058-15 ) застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів
України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції,
- фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:
100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених
Відповідно до п. 6.4. Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ) (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Повідомлення складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Не сплачені та/або несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зазначених в абзаці другому пункту 6.1 цієї Інструкції, стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України "Про порядок погашення зобов`язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Таким чином за Відповідачем утворилась заборгованість (зобов`язання) по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по списку № 2 за період квітень 2019 року - грудень 2019 року та січень - серпень 2020 року включно у розмірі 17 241 (сімнадцять тисяч двісті сорок одна ) грн. 41 коп.
Документами, які підтверджують зобов`язання Відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах по спискам № 2 є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів, «б-з» ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
В зв`язку з порушенням Відповідачем обов`язку по відшкодуванню вищевказаних витрат, державі, в особі Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, завдається шкода, так як, держава не буде в змозі виконувати закріплену в Конституції України функцію по соціальному забезпеченню (в даному випадку - пенсійному забезпеченню), а саме проводити своєчасно і повному обсязі виплати пенсії непрацездатним громадянам.
Підпунктами 6.4. та 6.5. п. 6 п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.03р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.04р. за № 64/8663 (далі за текстом - Інструкція № 21-1) Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії».
Відповідно до пп. 6.8. п. 6 Інструкції № 21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Так, Позивачем було передано Відповідачу розрахунки витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за квітень 2019 року - грудень 2019 року та січень - серпень 2020 року включно. Зазначені розрахунки було одержано Відповідачем, що підтверджується підписами на розрахунках посадовою особою Відповідача та копіями повідомлень про вручення поштових відправлень.
Згідно цих розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, за квітень 2019 року - грудень 2019 року та січень - серпень 2020 року включно заборгованість відповідача становить 17 241 (сімнадцять тисяч двісті сорок одна ) грн. 41 коп.
Будь-яких належних та допустимих доказів щодо неправомірності визначення розміру та складу фактичних витрат позивача на виплату та доставку пенсії, призначеної на пільгових умовах за Списком №2, неправомірності їх нарахування, а також доказів щодо погашення наявної у відповідача заборгованості у розмірі 17 241,41 грн останнім суду не надано.
За таких підстав, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги позивача та приходить до висновку про наявність правових підстав для їх задоволення.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Вимогами статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
На підставі наявних у справі доказів та їх оцінки під час розгляду справи в порядку спрощеного провадження, суд приходить до висновку про доведеність контролюючим органом підстав виникнення заборгованості, наявність боргу у визначеному ним розмірі, а також дотримання встановленої законодавством процедури, що передує стягненню боргу в судовому порядку, що дає суду підстави для задоволення позову у повному обсязі.
Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки матеріали справи не містять доказів понесення позивачем витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальність «Білоцерківський ДБК» (код ЄДРПОУ 35784967) суму заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах згідно Списку № 2 за квітень 2019 року - грудень 2019 року та січень - серпень 2020 року включно в розмірі 17 241 (сімнадцять тисяч двісті сорок одна) грн. 41 коп. на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (код ЄДРПОУ 22933548).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.