
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"29" січня 2021 р. справа № 300/3727/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Боршовського Т.І.,
за участю секретаря судового засідання Хорта А.Р.,
представника позивача - Вдовіна Р.Т.,
представник відповідача - не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ)
про визнання неправомірними дій та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 26.11.2020, -
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (далі - відповідач), в якому просить суд: визнати неправомірними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С. щодо винесення постанови від 26.11.2020 про відкриття виконавчого провадження № 63727329 та скасувати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С. від 26.11.2020 про відкриття виконавчого провадження № 63727329.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 26.11.2020 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С., всупереч вимог Закону України "Про виконавче провадження", прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження № 63727329 з виконання постанови державного виконавця про накладення штрафу № 63044945 від 10.11.2020. В обґрунтування протиправності зазначеної постанови від 26.11.2020 про відкриття виконавчого провадження № 63727329, позивач вказав на те, що пенсійним органом фактичного виконано рішення суду, а тому державний виконавець безпідставно виніс постанову про накладення штрафу на боржника. Так, на виконання вимог виконавчого листа № 300/658/20, виданого Івано-Франківським окружним адміністративним судом 27.08.2020, державним виконавцем прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження від 16.09.2020 № 63044945 та направлено на виконання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. Листом № 0900-0802-8/18312 від 01.10.2020 позивач повідомив державного виконавця про виконання рішення суду у добровільному порядку. Однак державним виконавцем у виконавчому провадженні № 63044945 винесено постанову про накладення штрафу в розмірі 5100 грн. від 15.10.2020 та постанову про накладення штрафу в розмірі 10200 грн. від 10.11.2020. Вказані постанови Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області оскаржило в судовому порядку. Позивач зазначив, що добровільно виконав вимоги виконавчого листа № 300/658/20, виданого Івано-Франківським окружним адміністративним судом 27.08.2020, а тому відсутні підстави для накладення на нього штрафів згідно постанови про накладення штрафу в розмірі 5100 грн. від 15.10.2020 та постанови про накладення штрафу в розмірі 10200 грн. від 10.11.2020. За вказаних обставин, позивач вважає неправомірними дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С. щодо винесення постанови від 26.11.2020 про відкриття виконавчого провадження № 63727329 з примусового виконання постанови про накладення штрафу в розмірі 10200 грн. від 10.11.2020 у виконавчому провадженні № 63044945, оскільки в державного виконавця були відсутні підстави для прийняття такої постанови від 10.11.2020 у виконавчому провадженні № 63044945.
Ухвалою суду від 21.12.2020 позовну заяву залишено без руху у зв`язку з невідповідністю вимогам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків. Позивач у вказаний в ухвалі строк усунув недоліки.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.01.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі та призначено судовий розгляд на 29.01.2021.
Ухвалою від 27.01.2021 позовну заяву залишено без руху у зв`язку з неподанням жодних обґрунтувань щодо дотримання строку звернення до суду з цим позовом та доказів його дотримання або поважності пропуску строку звернення до суду. Позивачу надано строк для усунення недоліків до 29.01.2021.
29.01.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду позивач подав заяву № 01/0-6 від 29.01.2021 про поновлення строку звернення до суду, в якій зазначив, що дізнався про існування постанови від 26.11.2020 про відкриття виконавчого провадження № 63727329 після її отримання 01.12.2020. Позовну заяву Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відправило на адресу Івано-Франківського окружного адміністративного суду поштовим зв`язком 08.12.2010, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення такого поштового відправлення.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області звернулось з цим позовом до Івано-Франківського окружного адміністративного суду в межах передбаченого частиною 2 статті 287 КАС України десятиденного строку на оскарження постанови.
В судовому засіданні 29.01.2021 представник позивача підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити повністю. Додатково зазначив про те, що постанова про накладення штрафу в розмірі 10200 грн. від 10.11.2020 № 63044945 скасована рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.01.2021 у справі № 300/3392/20, яка набрала законної сили. Окрім цього пояснив про те, що позивач не звертався до відповідача у зв`язку з скасуванням судом постанови від 10.11.2020 № 63044945.
Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) в судове засіданні 29.01.2021 явку свого представника не забезпечило, відзиву на позовну заяву та копій матеріалів виконавчого провадження суду не подало.
Особливості розгляду окремих категорій адміністративних справ, в тому числі, що визначені статтею 287 КАС України закріплені, зокрема, в статті 268 КАС України, відповідно до частини 3 якої неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій. Окрім цього, частиною 4 вказаної статті встановлено 10-денний строк на розгляд такої справи після відкриття провадження у справі.
Згідно з частиною 6 статті 162 КАС України в разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи, що відповідач отримав через офіційну електронну адресу 21.01.2020 копію ухвали суду від 19.01.2021 року про відкриття провадження в цій справі, що також підтверджується даними Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень, в якому містяться ухвала суду від 19.01.2021 та від 27.01.2021 у справі № 300/3727/20.
Таким чином, суд дійшов висновку про можливість розгляду цієї справи за відсутності представника відповідача на підставі наявних матеріалів справи.
Розглянувши матеріали адміністративної справи за правилами статті 287 КАС України, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши зібрані в матеріалах справи докази, судом встановлено таке.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 20.07.2020 в справі № 300/658/20 зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату належної ОСОБА_1 пенсії за період з 05.03.2019 року з урахуванням надбавок за виконання особливо важливих завдань в обсязі 50% та премії в обсязі 23,2%.
27.08.2020 на виконання вищевказаної постанови від 20.07.2020 Івано-Франківський окружний адміністративний суд видав виконавчий лист № 300/658/20.
Головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С. прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження № 63044945 з виконання виконавчого листа № 300/658/20, виданого 27.08.2020 Івано-Франківським окружним адміністративним судом.
15.10.2020 за невиконання рішення суду без поважних причин головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С. прийнято постанову про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області штрафу в розмірі 5100 грн.
10.11.2020 за повторне невиконання рішення суду без поважних причин головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С. прийнято постанову про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області штрафу в розмірі 10200 грн. Згідно пункту 4 вказаної постанови від 10.11.2020, постанова про накладення штрафу є виконавчим документом та набирає чинності з моменту її підписання.
26.11.2020 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) Пищ М.С. прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження № 63727329 з виконання постанови державного виконавця про накладення штрафу № 63044945 від 10.11.2020 (а.с. 9-10).
Вважаючи дії головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С. щодо винесення постанови від 26.11.2020 про відкриття виконавчого провадження № 63727329 неправомірними, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області звернулось з цим позовом до суду.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закону України "Про виконавче провадження".
Так, згідно статті 1 Закону України "Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Пунктом 1 частини 1 статті Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.
Згідно з пунктом 5 частиною 1 статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди.
Таким чином, постанова державного виконавця про накладення штрафу є виконавчим документом, який підлягає примусовому виконанню.
Вимоги до виконавчого документа визначені статтею 4 Закону України "Про виконавче провадження". Так, у виконавчому документі зазначаються:
1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала;
2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи;
4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків);
5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень;
6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню);
7) строк пред`явлення рішення до виконання.
Згідно з частиною 3 статті 4 Закону України "Про виконавче провадження" виконавчий документ підписується уповноваженою посадовою особою із зазначенням її прізвища та ініціалів і скріплюється печаткою. Скріплення виконавчого документа печаткою із зображенням Державного Герба України є обов`язковим, якщо орган (посадова особа), який видав виконавчий документ, згідно із законом зобов`язаний мати таку печатку.
Як встановлено судом вище, 10.11.2020 за повторне невиконання рішення суду без поважних причин головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С. прийнято постанову про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області штрафу в розмірі 10200 грн. Згідно пункту 4 вказаної постанови від 10.11.2020, постанова про накладення штрафу є виконавчим документом та набирає чинності з моменту її підписання. Строк пред`явлення до виконання три місяці.
Вказана постанова від 10.11.2020 містить підпис державного виконавця та скріплена печаткою, що підтверджується інформацією по виконавчому провадженні № 63727329, що міститься в Єдиному державного реєстру виконавчих проваджень.
Згідно з частиною 1 статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України "Про виконавче провадження" під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Частиною 1 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 18 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець зобов`язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону: 1) за заявою стягувача про примусове виконання рішення; 2) за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді; 3) якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом; 4) якщо виконавчий документ надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом; 5) у разі якщо виконавчий документ надійшов від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.
Частиною 5 статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей. У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
Таким чином, постанова головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С. про накладення штрафу в розмірі 10200 грн. у виконавчому провадженні № 63044945 є виконавчим документом, який відповідає встановленим статтею 4 Закону України "Про виконавче провадження" вимогам та була підставою для винесення постанови від 26.11.2020 про відкриття виконавчого провадження № 63727329.
В судовому засіданні 29.01.2021 представник позивача повідомив суд, що за результатом оскарження в судовому порядку постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С. від 10.11.2020 про накладення штрафу в розмірі 10200 грн., така постанова скасована.
Так, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.01.2021 у справі № 300/3392/20 визнано протиправною та скасовано постанову про накладення штрафу від 10.11.2020 у виконавчому провадженні № 63044945. Таке рішення, за відсутності відкритого апеляційного провадження, набрало законної сили.
Проте суд звертає увагу на те, що на час прийняття головним державним виконавця відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) Пищ М.С. постанови від 26.11.2020 про відкриття виконавчого провадження № 63727329, постанова від 10.11.2020 про накладення штрафу у виконавчому провадженні № 63044945 була чинною. Судом не встановлено факту вжиття Івано-Франківським окружним адміністративним судом у справі № 300/3392/20 заходів забезпечення позову у спосіб зупинення дії постанови від 10.11.2020 про накладення штрафу у виконавчому провадженні № 63044945. Отже, вказана постанова від 10.11.2020 за № 63044945 станом на 26.11.2020 як чинний виконавчий документ підлягала примусовому виконанню, а тому в державного виконавця не було підстав для не вчинення виконавчих дій та для не відкриття виконавчого провадження № 63727329.
Суд звертає увагу на те, що постанова державного виконавця про відкриття виконавчого провадження від 26.11.2020 є актом індивідуальної дії, в разі оскарження якої до суду, суд дає оцінку її правомірності саме на дату її винесення.
Окрім цього, судом не встановлено факту скасування відповідачем постанови про відкриття виконавчого провадження від 26.11.2020 станом на час розгляду цієї адміністративної справи.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що постанова державного виконавця Івано-Франківського міського відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 26.11.2020 про відкриття виконавчого провадження № 63727329 є правомірною, оскільки прийнята з дотриманням норм Закону України "Про виконавче провадження".
Таким чином, в задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання неправомірними дій та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 26.11.2020 за № 63727329 належить відмовити.
Судові витрати згідно з статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України, з огляду на відмову в позові, за відсутності доказів їх понесення відповідачем, судом не розподілялися.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262, 271, 272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Відмовити в задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про визнання неправомірними дій та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 26.11.2020 за № 63727329.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів, з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Учасники справи:
Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код - 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018).
Відповідач: Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ), ідентифікаційний код - 43316386, вулиця Галицька, 45, місто Івано-Франківськ, 76019.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.