Рішення № 94505721, 27.01.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2021
Номер справи
280/5787/20
Номер документу
94505721
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

27 січня 2021 року (12 год. 15 хв.)Справа № 280/5787/20 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Калашник Ю.В.,

секретар судового засідання Лузан К.Ю.,

за участю представників: позивача - Лугового Б.В., відповідача - Іотової В.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Приморської міської ради Приморського району Запорізької області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

26.08.2020 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення № 27 від 25.02.2020.

В обґрунтування позовних вимог вказує на те, позивач до 28.04.2020 перебувала у трудових відносинах із відповідачем та працювала на посаді начальника відділу культури Приморської міської ради. 25.02.2020 відповідачем прийнято рішення №27 «Про припинення шляхом ліквідації відділу культури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області». 28.04.2020 на підставі розпорядження міського голови від 24.04.2020 та наказу відділу культури від 24.04.2020 позивачку звільнено з посади начальника відділу культури у зв`язку з ліквідацією відділу. Позивач зазначає, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням процедури прийняття такого рішення, оскільки відповідачем порушено приписи Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Так, проект рішення не опублікований завчасно на веб-сайті, відсутнє рішення про скликання сесії, порушений строк опублікування прийнятого рішення на офіційному веб-сайті ради, не оприлюднений висновок профільної комісії про готовність проекту, голосування відбулось із порушенням Регламенту шляхом піднімання рук депутатами, замість підняття карток відповідного кольору, порушена процедура та порядок оприлюднення результатів поіменного голосування. Внаслідок прийняття вказаного рішення позивач втратила своє місце роботи, чим були порушенні її трудові права. На підставі викладеного просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 31.08.2020 відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання на 28.09.2020.

Відповідач позов не визнав та надав суду відзив на позовну заяву (вх. №44545 від 23.09.2020). Зокрема зазначає, що Приморською міською радою рішенням від 18.01.2017 №20 створено Відділ культури та затверджено Положення про Відділ культури Приморської міської ради, відповідно до якого Відділ культури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області утворюється Приморською міською радою Приморського району Запорізької області, входить до її складу і в межах Приморської міської об`єднаної територіальної громади забезпечує виконання покладених на нього завдань. Відділ підпорядкований Приморській міській раді. За приписами ЦК України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв`язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами. Зазначає, що відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення №27 від 25.02.2020 «Про припинення шляхом ліквідації Відділу культури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області» прийнято шляхом відкритого голосування депутатами Приморської міської ради восьмого скликання більшістю від загального складу ради. Вважає, що оскаржуване рішення прийнято Приморською міською радою в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Також зазначає, що порушення процедури прийняття рішення суб`єктом владних повноважень саме по собі може бути підставою для визнання його протиправним та скасування у разі, коли таке порушення безпосередньо могло вплинути на зміст прийнятого рішення. Отже, саме по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.

Проведення підготовчого засідання відкладалось до 20.10.2020.

Ухвалою суду від 20.10.2020 продовжений строк підготовчого провадження до 30.11.2020 та відкладене підготовче засідання до 23.11.2020.

Протокольною ухвалою від 23.11.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 16.12.2020.

16.12.2020 за клопотання представника відповідача розгляд справи відкладений до 12.01.2021.

12.01.2021 розгляд справи відкладений через виникнення технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції, до 27.01.2021.

У судовому засіданні 27.01.2021 представник позивача позовні вимоги підтримав та надав пояснення, відповідно до змісту підстав позовної заяви.

Представник відповідача проти позову заперечила, надала пояснення відповідно до змісту відзиву на позовну заяву.

Враховуючи норми ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України), у судовому засіданні 27.01.2021 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши докази, які містяться у матеріалах справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 працювала на посаді начальника Відділу культури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області.

25.02.2020 відповідачем прийнято рішенням №27 «Про припинення шляхом ліквідації Відділу культури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області» (а.с.16-17).

24.04.2020 розпорядженням міського голови №47/1 позивача звільнено з посади начальника Відділу культури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області з 28.04.2020 за п.1 ст. 40 КЗкП (у зв`язку з ліквідацією підприємства, установи, організації, скорочення штату працівників) (а.с.18).

На підставі вказаного розпорядження Відділом культури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області видано наказ №18-К «Про звільнення ОСОБА_1 » (а.с.19).

Не погоджуючись із рішенням від 25.02.2020 №27 «Про припинення шляхом ліквідації Відділу культури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області» позивач звернулась до суду із позовною вимогою про його скасування.

Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши наявні у справі доказів дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог через наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до приписів ст. 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Відділи, управління та інші виконавчі органи ради є підзвітними і підконтрольними раді, яка їх утворила, підпорядкованими її виконавчому комітету, сільському, селищному, міському голові, голові районної у місті ради.

Керівники відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради призначаються на посаду і звільняються з посади сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради одноособово, а у випадках, передбачених законом, - за погодженням з відповідними органами виконавчої влади.

Положення про відділи, управління та інші виконавчі органи ради затверджуються відповідною радою.

Згідно із статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно із ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Також, відповідно до ч.10 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Статтею 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачається, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями.

Частиною 10 ст. 47 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.

Згідно із ч. 11 ст. 59 цього Закону акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Суд зазначає, що позивач обґрунтовує протиправність рішення №27 «Про припинення шляхом ліквідації Відділу культури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області» виключно порушенням процедури його прийняття та зазначає, що проект рішення не опублікований завчасно на веб-сайті відповідача, відсутнє рішення про скликання сесії, порушений строк опублікування прийнятого рішення на офіційному веб-сайті ради, не оприлюднений висновок профільної комісії про готовність проекту, голосування відбулось із порушенням Регламенту шляхом піднімання рук депутатами, замість підняття карток відповідного кольору, порушена процедура та порядок оприлюднення результатів поіменного голосування.

В той же час, представник відповідача не заперечував проти порушення процедури прийняття оскаржуваного рішення. Так, представник відповідача у судовому засіданні визнав той факт, що проект рішення та прийняте рішення оприлюднені на офіційному веб-сайті із порушенням строків на оприлюднення, який встановлений приписами Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Також представник відповідача не заперечив, що під час голосування за прийняття оскаржуваного рішення порушений Регламент роботи Приморської міської ради, оскільки відповідно до регламенту депутати повідомляють про своє волевиявлення шляхом підняття карток відповідного кольору, а у цьому випадку депутати голосували шляхом підняття руки.

Таким чином, наведені позивачем у позові порушення, вчинені відповідачем під час прийняття оскаржуваного рішення фактично відповідачем не заперечуються.

В той же час, судом із матеріалів справи встановлено, що прийняття оскаржуваного рішення є компетенцією відповідача.

Відповідно до наданих відповідачем доказів, рішення №27 від 25.02.2020 «Про припинення шляхом ліквідації Відділу культури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області» прийнято шляхом відкритого голосування депутатами Приморської міської ради восьмого скликання більшістю від загального складу ради: 21 - за, 2 - проти, 1 депутат не голосував (а.с.59-82).

Таким чином, переважна більшість депутатів Приморської міської ради проголосувала за прийняття оскаржуваного позивачем рішення.

Суд зазначає, що якщо спірний акт прийнято контролюючим органом у межах своєї компетенції та з його змісту можна чітко встановити його зміст, таке рішення суб`єкта владних повноважень може бути визнане правомірним навіть у разі, коли не дотримано окремих елементів форми спірного рішення. Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові № 808/4413/14 від 13 січня 2021 року.

Також, суд застосовує правову позицію, яка висловлена Верховним Судом у постановах від 23 квітня 2020 року у справі №813/1790/18, від 22 травня 2020 року у справі №825/2328/16 та від 26 серпня 2020 року у справі № 500/2468/19 та зазначає наступне.

Порушення процедури прийняття рішення суб`єктом владних повноважень саме по собі може бути підставою для визнання його протиправним та скасування у разі, коли таке порушення безпосередньо могло вплинути на зміст прийнятого рішення.

Певні дефекти адміністративного акта можуть не пов`язуватись з його змістом, а стосуватися процедури його ухвалення. У такому разі можливі дві ситуації: внаслідок процедурного порушення такий акт суперечитиме закону (тоді акт є нікчемним), або допущене порушення не вплинуло на зміст акта (тоді наслідків для його дійсності не повинно наставати взагалі).

Отже, саме по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом.

Виходячи із міркувань розумності та доцільності, деякі вимоги до процедури прийняття акта необхідно розуміти не як вимоги до самого акта, а як вимоги до суб`єктів владних повноважень, уповноважених на їх прийняття.

Так, дефектні процедури прийняття адміністративного акта, як правило, тягнуть настання дефектних наслідків (ultra vires action - invalid act). Разом із тим, не кожен дефект акта робить його неправомірним.

Стосовно ж процедурних порушень, то в залежності від їх характеру такі можуть мати наслідком нікчемність або оспорюваність акта, а в певних випадках, коли йдеться про порушення суто формальні, взагалі не впливають на його дійсність.

У відповідності до практики Європейського Суду з прав людини, скасування акта адміністративного органу з одних лише формальних мотивів не буде забезпечувати дотримання балансу принципу правової стабільності та справедливості.

Таким чином, ключовим питанням при наданні оцінки процедурним порушенням, допущеним під час прийняття суб`єктом владних повноважень рішення, є співвідношення двох базових принципів права: «протиправні дії не тягнуть за собою правомірних наслідків» і, на противагу йому, принцип «формальне порушення процедури не може мати наслідком скасування правильного по суті рішення».

Межею, що розділяє істотне (фундаментальне) порушення від неістотного, є встановлення такої обставини: чи могло бути іншим рішення суб`єкта владних повноважень за умови дотримання ним передбаченої законом процедури його прийняття.

З огляду на викладене, суд вважає, що оскаржуване у цій справі рішення, навіть за умови прийняття його із процедурними порушеннями не могло бути іншим через те, що таке рішення прийнято шляхом відкритого голосування депутатами Приморської міської ради восьмого скликання більшістю від загального складу ради: 21 - за, 2 - проти, 1 депутат не голосував.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що позивач, посилаючись на процедурні порушення, допущені відповідачем під час прийняття оскаржуваного рішення, звернулась до суду через порушення її трудових прав.

При цьому, позивачем не зазначено, яким чином порушення відповідачем процедури прийняття оскаржуваного рішення негативно вплинули на її трудові права. При цьому, позивач не оскаржує своє звільнення та не надає доказів, що її звільнення відбулось протиправно.

Крім того, суд зазначає, що оскаржуване рішення №27 від 25.02.2020 «Про припинення шляхом ліквідації Відділу культури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області» не є актом індивідуальної дії та не має прямого відношення до позивачки.

Так, позивача звільнено з посади начальника Відділу культури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області розпорядженням міського голови №47/1 від 24.04.2020. На підставі вказаного розпорядження, Відділом культури Приморської міської ради Приморського району Запорізької області видано наказ №18-К «Про звільнення ОСОБА_1 ».

Таким чином, заявлені позивачем підстави позову, а саме, наявність процедурних порушень під час прийняття відповідачем рішення №27 від 25.02.2020, суд не вважає порушеннями, які вплинули на трудові права позивача, за захистом яких вона звернулась до суду.

Наявність порушених трудових прав не може бути обґрунтована формальними процедурними порушеннями, допущеними під час прийняття акту, який не є актом індивідуальної дії.

З огляду на викладене суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1,2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до ст. 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Приморської міської ради Приморського району Запорізької області (72102, Запорізька область, м.Приморськ, вул.Центральна, буд.7; код ЄДРПОУ 20485360) про визнання протиправним та скасування рішення, - відмовити повністю.

Судові витрати не стягуються.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 29.01.2021.

Суддя Ю.В. Калашник