
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про продовження процесуального строку
29 січня 2021 року ЛуцькСправа № 140/663/21 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Мачульський В.В., одержавши позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
18.01.2021 адвокат Хомич Роман Володимирович що діє в інтересах ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправною бездіяльність щодо ненарахування та невиплати позивачу щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює 40 процентів від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року; зобов`язання відповідача провести нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі, що дорівнює 40 процентів від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня календарного року із 17 липня 2018 року; зобов`язання відповідача прийняти (взяти) ОСОБА_1 із 17 липня 2018 року на облік, як отримувача допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, встановленої статтею 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 22.01.2021 позовну заяву було залишено без руху. Відповідно до вимог статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) в ухвалі було зазначено недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення (десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху). Зокрема, в зазначеній ухвалі судді позивача було зобов`язано надати суду копії усіх додатків зазначених у позовній заяві та заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду (за період із 17.07.2018 по 30.06.2020) або вказати підстави для поновлення строку в частині зазначених вимог.
26.01.2021 за вх. № 3945/21 від представника позивача на адресу суду надійшла супровідна заява на усунення недоліків позовної заяви.
Усуваючи недоліки позовної заяви, представник позивача подав нову редакцію позовної заяви з додатками, а також її копію для відповідача.
Також, у прохальній частині позовної заяви представник позивача просить суд звільнити позивача – ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання заяви до Волинського окружного адміністративного суду.
Розглянувши дане клопотання слід зазначити наступне.
За приписами частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI) судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Абзацом другим частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір» визначено, що у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» від 14 листопада 2019 року № 294-ІХ установлено у 2020 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2020 року – 2 102,00 грн.
Отже, оскільки позивач подав позовну заяву, яка датована 30.12.2020 та містить дві вимоги немайнового характеру, тому вона повинна бути оплачена судовим збором за ставками визначеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» у розмірі 1 681,60 грн. (тобто, 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (840,80 грн. х 2).
Проте, в порушення вимог частини третьої статті 161 КАС України, до позовної заяви не додано документ про сплату судового збору або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
При цьому, представником позивача подано клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору у зв`язку із скрутним матеріальним становищем, та на підтвердження надано відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків від 29.05.2020 за період з І кварталу 2019 по IV квартал 2019.
Клопотання про звільнення від сплати судового збору до задоволення не підлягає, з огляду на таке.
Частиною 1 статті 133 КАС України передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону №3674-VI, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або
2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Частиною 2 статті 8 Закону №3674-VI передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
З аналізу змісту вищенаведених норм права слідує, що при вирішенні питання про звільнення від сплати судового збору суд обов`язково враховує майновий стан сторони, визначення якого є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується його рівень.
Як слідує із заявлених позовних вимог за подання даного адміністративного позову позивачу слід було сплатити 1 681,60 грн. судового збору.
Однак, суд зауважує, що згідно з відомостями з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утримання податків від 29.05.2020 відображено отримання (неотримання) позивачем доходів за період з І кварталу 2019 по IV квартал 2019, при цьому, позивачем не надано належних доказів про отримання доходів з інших джерел (пенсійні, соціальні виплати).
Таким чином, суд констатує, що додані представником позивача до позовної заяви документи з урахуванням приписів статті 8 Закону №3674-VI не підтверджують, що майновий стан позивача перешкоджав (перешкоджає) йому сплатити судовий збір.
Тому, задоволення клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору з неналежних підстав або з підстав, що не підтвердженні доказами, поставить заявника у привілейоване становище перед іншими учасниками судового процесу, що, на переконання суду, з урахуванням приписів статті 129 Конституції України, є неприпустимим.
Також у новій редакції позовної заяви позивачем не обґрунтовано та ненадано доказі на підтвердження пропуску строк звернення до адміністративного суду за період із 17.07.2018 по 30.06.2020, оскільки вимоги стосуються і пов`язані із ухваленням Конституційним Судом України рішення №6-р/2018 від 17 липня 2018 року.
Відповідно до приписів частин першої, другої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Оскільки з поданих на усунення недоліків позовної заяви документів вбачається, що позивач не звільнений від сплати судового збору, а додані до позовної заяви документи з урахуванням приписів статті 8 Закону №3674-VI не підтверджують, що його майновий стан перешкоджав (перешкоджає) йому сплатити судовий збір та враховуючи не подання позивачем (представником позивача) заяви про поновлення цього строку та доказів поважності причин його пропуску, слід продовжити процесуальний строк, встановлений ухвалою судді від 22.01.2021 року для усунення недоліків позовної заяви, на десять днів з дня вручення копії даної ухвали.
Позивачу (представнику позивача) у цей строку необхідно подати до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду (за період із 17.07.2018 по 30.06.2020), у якій вказати підстави та надати докази поважності причин його пропуску, а також вказати інші підстави щодо звільнення від сплати судового збору з наданням відповідних належних доказів (довідка про доходи позивача за календарний рік, в тому числі пенсійні, соціальні виплати), або подати до суду докази сплати судового збору у розмірі 1 681,60 грн. та надання до суду оригінал відповідного розрахункового документу (квитанції, платіжного доручення тощо).
Керуючись статтями 121, 123, 248, 256, 287 КАС України,
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання про звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору відмовити.
Продовжити процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Камінь-Каширської районної державної адміністрації Волинської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити дії – на десять днів з дня вручення копії цієї ухвали.
Роз`яснити позивачу (представнику позивача), що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя В.В. Мачульський