
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" січня 2021 р. м. Київ Справа № 911/3203/20
Суддя Конюх О.В., при секретарі судового засідання Манілець А.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Моторного (транспортного) страхового бюро України, м. Київ,
до відповідача Військової частини А-2923, м. Ірпінь Київської області,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: ОСОБА_1 , м. Буча Київської області,
про стягнення 32 558,67 грн.;
без виклику представників;
СУТЬ СПОРУ:
позивач - Моторне (транспортне) страхове бюро України, м. Київ (далі - МТСБУ), звернувся до господарського суду Київської області з позовом від 29.10.2020 до відповідача - Військової частини А-2923, м. Ірпінь Київської області (далі - ВЧ А-2923), в якому просить стягнути з відповідача шкоду в сумі 32 558,67 грн., з яких: 31 638,67 грн. страхове відшкодування та вартість оплачених послуг аварійного комісара у розмірі 920,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідно до п. 38.2.1. статті 38 та статті 41 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», ст. ст. 1166, 1187, 1191 Цивільного кодексу України, отримав право зворотної вимоги до відповідача про відшкодування суми виплаченого страхового відшкодування в розмірі 31 638,67 грн. та витрати на послуги аварійного комісара у розмірі 920,00 грн., оскільки на дату скоєння ДТП, яка сталася з вини ОСОБА_1 , який під час проходження військової служби керував транспортним засобом УАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить відповідачу, та не мав чинного договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Ухвалою господарського суду Київської області від 11.11.2020 позовну заяву МТСБУ залишено без руху та встановлено останньому строк для усунення недоліків.
23.11.2020 до господарського суду Київської області надійшла заява МТСБУ від 20.11.2020 б/н про усунення недоліків разом із витребуваними судом додатковими доказами та документами. До заяви позивачем було додано клопотання від 20.11.2020 про витребування доказів, в якому позивач просив суд витребувати від Міністерства оборони України підтверджуючі документи належності транспортного засобу УАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_1 , на час скоєння ДТП відповідачу - Військовій частині А-2923.
Ухвалою господарського суду від 25.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 911/3203/20, постановлено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи). Крім цього, цією ж ухвалою судом залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, винного у скоєнні ДТП водія - ОСОБА_1 .
Також, ухвалою господарського суду Київської області від 25.11.2020 про витребування доказів задоволено клопотання МТСБУ від 20.11.2020 про витребування доказів та витребувано від Міністерства оборони України підтверджуючі документи належності транспортного засобу УАЗ, реєстраційний номер НОМЕР_1 , на час скоєння ДТП відповідачу - Військовій частині А-2923.
21.12.2020 до господарського суду Київської області надійшов відзив ВЧ А-2923 від 17.12.2020 № 2299 на позовну заяву, в якій останній позовні вимоги не визнає в повному обсязі, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Відповідач вказує, що відповідно до ст. 3 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України», військове майно закріплюється за військовими частинами Збройних сил України на праві оперативного управління, власником ж військового майна є держава в особі Міністерства оборони України, і відповідно Міністерство оборони України як центральний орган управління Збройних Сил України через Центральне автомобільне управління здійснює на підставі права власності відповідно до закону як власник управління військовим майном, а отже і нести матеріальну відповідальність у відповідності до Цивільного кодексу України має власник - Міністерство оборони України. Таким чином, Військова частина А-2923 не є власником майна, тому не є органом, який має нести відповідальність за заподіяну матеріальну шкоду, і підстави для відшкодування шкоди саме відповідачем відсутні. Враховуючи зазначене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Третя особа ОСОБА_1 письмові пояснення щодо позову та відзиву не подав. Як свідчить залучене до матеріалів справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, ОСОБА_1 копію ухвали про відкриття провадження у справі отримав 21.12.2020, відтак належним чином був повідомлений про судовий розгляд.
Розглянувши позов МТСБУ до ВЧ А-2923, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 , про стягнення 32 558,67 грн., всебічно та повно вивчивши зібрані у справі докази, господарський суд
УСТАНОВИВ:
07.02.2019 на 27 км автодороги М-07 у напрямку Києва, на перехресті вулиць Вокзальна та Нове Шосе у м. Буча, водій ОСОБА_1 , керуючи автомобілем марки УА-39621-01, державний номерний знак НОМЕР_1 , не дотримався безпечної дистанції, внаслідок чого здійснив зіткнення з автомобілем марки Volkswagen Passat, державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням водія ОСОБА_2 , який рухався попереду. В результаті даної дорожньо-транспортної пригоди обидва транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками.
ДТП сталася внаслідок порушення водієм транспортного засобу УА-39621-01, державний номерний знак НОМЕР_1 , ОСОБА_1 пункту 13.1 Правил дорожнього руху України, що підтверджується постановою Ірпінського районного суду Київської області від 12.03.2019 у справі № 367/1079/19, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 340,00 грн.
Відповідно до Звіту № 0028-VV про оцінку вартості відновлювального ремонту з урахуванням коефіцієнту фізичного зносу складників пошкодженого колісного транспортного засобу (КТЗ) станом на 07.02.2019, складеного суб`єктом оціночної діяльності (сертифікат від 26.01.2018 № 73/18 суб`єкта оціночної діяльності, виданий ФДМ України (дійсний до 26.01.2021) на замовлення МТСБУ, вартість відновлювального ремонту автомобіля Volkswagen Passat, державний номерний знак НОМЕР_2 , 2008 року випуску, з урахуванням фізичного зносу складників КТЗ та ПДВ 20% на замінні складові та матеріали становить 36 687,60 грн. (31 170,20 грн. без врахування ПДВ 20% на замінні складові та матеріали).
Зазначена шкода особисто винуватцем ДТП не була відшкодована потерпілій особі. На дату скоєння ДТП відповідач не мав чинного договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів щодо транспортного засобу УА-39621-01, державний номерний знак НОМЕР_1 .
18.02.2019 громадянин ОСОБА_2 як власник пошкодженого автомобіля Volkswagen Passat, державний номерний знак НОМЕР_3 , що підтверджується свідоцтвами НОМЕР_4 та НОМЕР_5 про реєстрацію транспортного засобу, звернувся до МТСБУ із заявою про виплату страхового відшкодування відповідно до ст. 35 та п. 41.1 ст. 41 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», до якої, зокрема, було додано копію полісу обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів № АМ/8276890 терміном дії з 18.12.2018 до 17.12.2019.
Закон України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (далі - Закон) регулює відносини у сфері обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів і спрямований на забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю, здоров`ю та майну потерпілих при експлуатації наземних транспортних засобів на території України.
Відповідно до статті 6 Закону страховим випадком є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров`ю та/або майну потерпілого.
Згідно з пунктом 39.1 статті 39 Закону Моторне (транспортне) страхове бюро України є єдиним об`єднанням страховиків, які здійснюють обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів за шкоду, заподіяну третім особам. Участь страховиків у МТСБУ є умовою здійснення діяльності щодо обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
Положеннями підпункту «а» пункту 41.1. статті 41 Закону визначено, що МТСБУ за рахунок коштів фонду захисту потерпілих відшкодовує шкоду на умовах, визначених цим Законом, у разі її заподіяння транспортним засобом, власник якого не застрахував свою цивільно-правову відповідальність, крім шкоди, заподіяної транспортному засобу, який не відповідає вимогам пункту 1.7 статті 1 цього Закону, та майну, яке знаходилося в такому транспортному засобі.
Доказів, що автомобіль Volkswagen Passat, державний номерний знак НОМЕР_2 , під керуванням ОСОБА_3 , не відповідав вимогам пункту 1.7 статті 1 Закону, матеріали справи не містять.
Згідно з приписами статті 29 Закону, у зв`язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов`язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу, розрахованого у порядку, встановленому законодавством, включаючи витрати на усунення пошкоджень, зроблених навмисно з метою порятунку потерпілих внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, з евакуацією транспортного засобу з місця дорожньо-транспортної пригоди до місця проживання того власника чи законного користувача транспортного засобу, який керував транспортним засобом у момент дорожньо-транспортної пригоди, чи до місця здійснення ремонту на території України. Якщо транспортний засіб необхідно, з поважних причин, помістити на стоянку, до розміру шкоди додаються також витрати на евакуацію транспортного засобу до стоянки та плата за послуги стоянки.
Страховик (МТСБУ) протягом 15 днів з дня узгодження ним розміру страхового відшкодування з особою, яка має право на отримання відшкодування, за наявності документів, зазначених у статті 35 цього Закону, повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду, але не пізніш як через 90 днів з дня отримання заяви про страхове відшкодування зобов`язаний у разі визнання ним вимог заявника обґрунтованими - прийняти рішення про здійснення страхового відшкодування (регламентної виплати) та виплатити його (п. 36.2. ст. 36 Закону).
На підставі наказу МТСБУ від 15.05.2019 № 4662 потерпілій особі - ОСОБА_3 нараховано страхове відшкодування у розмірі 31 638,67 грн., яке перераховано на підставі платіжного доручення від 15.05.2019 № 938029.
Крім того, позивачем на підставі виставленого рахунку від 28.02.2019 № 0028-VV та відповідного акта № 0028-VV виконаних робіт сплачено вартість послуг аварійного комісара у розмірі 920,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 01.04.2019 № 936657 на відповідну суму.
17.08.2020 позивач звернувся до відповідача з вимогою від 16.05.2019 № 3.1-05/15134 про компенсацію витрат позивача у розмірі 32 558,67 грн., яка відповідачем у добровільному порядку задоволена не була.
У зв`язку з викладеним, позивач звернувся до суду з даним позовом до особи, якій належав транспортний засіб, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду.
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач у позовній заяві зазначає про виникнення в останнього права зворотної вимоги (регресу) до відповідача, оскільки ОСОБА_1 на момент скоєння ДТП проходив військову службу та був водієм Військової частини А-2923.
Відповідно до частин 1, 2 статті 1187 Цивільного кодексу України джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов`язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання, використанням, зберіганням хімічних, радіоактивних, вибухо- і вогненебезпечних та інших речовин, утриманням диких звірів, службових собак та собак бійцівських порід тощо, що створює підвищену небезпеку для особи, яка цю діяльність здійснює, та інших осіб.
Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Як зазначив Верховний Суд у постанові від 17.09.2019 у справі № 909/1189/17 під володільцем джерела підвищеної небезпеки слід розуміти юридичну особу або громадянина, які здійснюють експлуатацію джерела підвищеної небезпеки в силу права власності, повного господарського відання, оперативного управління або з інших підстав (договір оренди, довіреність тощо). Не вважається володільцем джерела підвищеної небезпеки і не несе відповідальність за шкоду перед потерпілим особа, яка управляє джерелом підвищеної небезпеки на підставі трудових відносин із володільцем цього джерела.
Зазначений висновок ґрунтується на приписах частини 1 статті 1172 Цивільного кодексу України, якою передбачено, що юридична або фізична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ним своїх трудових (службових) обов`язків.
Покладання відповідальності на особу, яка заподіяла шкоду внаслідок користування джерелом підвищеної небезпеки підприємства, з яким перебувала у трудових відносинах на підставі трудового договору (договору підряду), можливе лише в тому разі, якщо буде доведено, що ця особа заволоділа транспортним засобом неправомірно (частини 3 та 4 ст. 1187 Цивільного кодексу України).
Отже, аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави для висновку про те, що шкода, завдана внаслідок дорожньо-транспортної пригоди з вини водія, який на відповідній правовій підставі керував автомобілем, що належить роботодавцю, відшкодовується власником цього джерела підвищеної небезпеки, а не безпосередньо винним водієм.
Шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, зокрема шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою (п. 1 ч. 1 ст. 1188 Цивільного кодексу України).
Вина особи, яка керувала автомобілем УА-39621-01, державний номерний знак НОМЕР_1 , встановлена постановою Ірпінського районного суду Київської області від 12.03.2019 у справі № 367/1079/19. При цьому, судом у вказаному судовому рішенні встановлено, що водій ОСОБА_1 , на день розгляду адміністративного матеріалу, є військовослужбовцем.
Верховний Суд у постанові від 16.04.2018 у справі № 910/16227/16 зазначив, що факт завдання шкоди майну потерпілого джерелом підвищеної небезпеки, якщо ця особа (потерпілий) не перебуває в договірних правовідносинах з особою, яка завдала шкоди, та/або якщо завдання такого роду шкоди не пов`язане з виконанням цими особами обов`язків за договором, породжує виникнення позадоговірного, деліктного зобов`язання.
Разом з тим правила регулювання деліктних зобов`язань допускають можливість відшкодування завданої потерпілому шкоди не безпосередньо особою, яка завдала шкоди, а іншою особою, якщо законом передбачено такий обов`язок.
Позивачем у позовній заяві стверджується факт перебування водія ОСОБА_1 на момент скоєння ДТП на військовій службі водієм Військової частини А-2923, при цьому цивільно-правова відповідальність власника автомобіля УА-39621-01, державний номерний знак НОМЕР_1 , на момент скоєння ДТП не була застрахована.
Законом закріплено обов`язковість укладення договору страхування цивільно-правової відповідальності (полісу) юридичними та фізичними особами, які відповідно до законів України є власниками або законними володільцями (користувачами) наземних транспортних засобів на підставі права власності, права господарського відання, оперативного управління, на основі договору оренди або правомірно експлуатують транспортний засіб на інших законних підставах.
Згідно з частинами 1, 4 статті 21 Закону з урахуванням положень пункту 21.3 цієї статті на території України забороняється експлуатація транспортного засобу (за винятком транспортних засобів, щодо яких не встановлено коригуючий коефіцієнт в залежності від типу транспортного засобу) без поліса обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності, чинного на території України, або поліса (сертифіката) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності, укладеного в іншій країні з уповноваженою організацією із страхування цивільно-правової відповідальності, з якою МТСБУ уклало угоду про взаємне визнання договорів такого страхування. У разі експлуатації транспортного засобу на території України без наявності чинного поліса обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності особа несе відповідальність, встановлену законом.
Згідно з підпунктом 38.2.1 пункту 38.2 статті 38 Закону МТСБУ після сплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до власника транспортного засобу, який спричинив ДТП, який не застрахував свою цивільно-правову відповідальність, крім осіб, зазначених у пункті 13.1 статті 13 цього Закону.
Таким чином, законодавцем встановлено порядок стягнення коштів, виплачених МТСБУ на відшкодування шкоди особі потерпілій у ДТП, саме в порядку регресу, якщо така шкода спричинена власником транспортного засобу, який не застрахував свою цивільно-правову відповідальність, крім шкоди, заподіяної незабезпеченому транспортному засобу.
Власники транспортних засобів в розумінні пункту 1.6. статті 1 Закону - юридичні та фізичні особи, які відповідно до законів України є власниками або законними володільцями (користувачами) наземних транспортних засобів на підставі права власності, права господарського відання, оперативного управління, на основі договору оренди або правомірно експлуатують транспортний засіб на інших законних підставах.
Судом встановлено, що на момент скоєння ДТП (07.02.2019) ОСОБА_1 проходив строкову військову службу у Військовій частині А-2923, що підтверджується наказом командира Військової частини А-2923 від 18.12.2018 № 242, згідно з яким ОСОБА_1 прийнято на військову службу за контрактом на три роки та з 18.12.2018 зараховано до списків особового складу на всі види забезпечення та призначено на посаду водія гаражу ВОС-837037А.
Відповідно до наказу командира Військової частини А-2923 від 19.09.2019 № 186 солдата ОСОБА_1 , водія гаража Військово-медичного клінічного центру професійної патології Збройних Сил України звільнено з військової служби з 19.09.2019.
За матеріалами справи судом встановлено, що володільцем транспортного засобу УА-39621-01, державний номерний знак НОМЕР_1 , який на законних підставах здійснює експлуатацію транспортного засобу, що спричинив ДТП, є Військова частина А-2923.
Отже, як встановлено судом та не заперечується відповідачем, на час скоєння ДТП (07.02.2019) ОСОБА_1 був військовослужбовцем у Військовій частині А-2923 за контрактом, який керував транспортним засобом УА-39621-01, державний номерний знак НОМЕР_1 , відповідно до шляхового листа від 07.02.2019 № 413.
Вказані обставини підтверджені самим відповідачем відповідними доказами, долученими до відзиву на позов.
При цьому, суд відхиляє доводи відповідача про те, що вимога позивача має бути направлена до Міністерства оборони України з огляду на таке.
Для покладення на юридичну особу відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 1172 Цивільного кодексу України, необхідна наявність як загальних умов деліктної відповідальності (протиправна поведінка працівника; причинний зв`язок між такою поведінкою і шкодою; вина особи, яка завдала шкоду), так і спеціальних умов (перебування у трудових (службових) відносинах з юридичною особою або фізичною особою - роботодавцем незалежно від характеру таких відносин; завдання шкоди під час виконання працівником своїх трудових (службових) обов`язків).
Отже, відповідальність юридичної або фізичної особи настає лише у випадках, коли особа, з вини якої заподіяна шкода, перебуває з організацією в трудових відносинах і шкода заподіяна нею у зв`язку з виконанням трудових (службових) обов`язків.
Під виконанням працівником своїх трудових (службових) обов`язків розуміється виконання ним роботи, зумовленої трудовим договором (контрактом), посадовими інструкціями, а також роботи, яка хоч і виходить за межі трудового договору чи посадової інструкції, але доручається юридичною або фізичною особою або спричинена необхідністю, як на території роботодавця, так і за її межами. Це можуть бути дії виробничого, господарського, технічного та іншого характеру, вчинення яких безпосередньо входить до службових обов`язків працівника. Аналогічні правові висновки викладено у постановах Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 28.01.2015 у справі № 6-229цс14 та від 21.09.2016 у справі № 6-933цс16.
Одночасно з цим, володільцем об`єкта, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку, є юридична або фізична особа, що експлуатує такий об`єкт в силу наявності права власності, користування (оренди), повного господарського відання, оперативного управління або іншого речового права. Не вважається володільцем об`єкта, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку, і не несе відповідальності за шкоду перед потерпілим особа, яка управляє джерелом підвищеної небезпеки в силу трудових відносин з таким володільцем (водій, машиніст, оператор тощо).
Тобто, володільцем об`єкта, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку, є не лише його власник, але й інша фізична чи юридична особа, яка на відповідній правовій підставі володіє цим об`єктом.
Органами, які здійснюють управління військовим майном згідно зі статтею 1 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» є Кабінет Міністрів України та Міністерство оборони України.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» військове майно - це державне майно (зокрема, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси), закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України (далі - ЗСУ).
Відповідно до частини другої статті 2 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» Міністерство оборони України як центральний орган управління ЗСУ здійснює відповідно до закону управління військовим майном, у тому числі закріплює військове майно за військовими частинами (у разі їх формування, переформування), приймає рішення щодо перерозподілу цього майна між військовими частинами ЗСУ, зокрема у разі їх розформування.
Згідно зі статтею 3 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України» військове майно закріплюється за військовими частинами ЗСУ на праві оперативного управління (з урахуванням особливостей, передбачених частиною другою цієї статті). З моменту надходження майна до ЗСУ і закріплення його за військовою частиною ЗСУ воно набуває статусу військового майна.
Відповідно до частини 2 статті 14 Закону України «Про Збройні Сили України» майно, закріплене за військовими частинами ЗСУ, є державною власністю і належить їм на праві оперативного управління.
Згідно з частиною 1 статті 137 Господарського кодексу України правом оперативного управління визнається речове право суб`єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).
Відповідно до статті 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Згідно з частиною 1 статті 89 Цивільного кодексу України юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про господарську діяльність у Збройних Силах України» суб`єктами господарської діяльності у Збройних Силах України є військові частини, заклади, установи та організації Збройних Сил України, які утримуються за рахунок коштів Державного бюджету України, ведуть відокремлене господарство, мають кошторис надходжень та видатків, рахунки в установах банків, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Матеріали справи не містять доказів того, що Військова частина А-2923 зареєстрована як суб`єкт господарської діяльності.
Щодо того, хто саме має бути відповідачем за даним позовом - обраний позивачем відповідач - Військова частина А-2923 чи Міністерство оборони України, то суд погоджується з позицією позивача, оскільки відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 243/10982/15-ц, загальні норми статей 1187-1188 Цивільного кодексу України поширюються на будь-яку юридичну особу, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, у тому числі і на військові частини, які є юридичними особами, незалежно від реєстрації останніх, як суб`єктів господарської діяльності в спеціальному порядку, затвердженому постановою Кабінетом Міністрів України від 03.05.2020 № 749. Враховуючи те, що військові частини володіють на праві оперативного управління закріпленим за ними Міністерством оборони України військовим майном, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку, вони несуть відповідальність згідно з ч. 2 ст. 1187 Цивільного кодексу України.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку Верховного Суду України, раніше викладеного у постанові від 21.10.2014 у справі № 3-86гс14, щодо застосування статті 1187 Цивільного кодексу України у вигляді покладення майнової відповідальності за шкоду, заподіяну джерелом підвищеної небезпеки, на Міністерство оборони України (п. п. 47-50 постанови від 05.06.2018 у справі № 243/10982/15-ц.
Отже, під час розгляду даної справи суд встановив, що відповідач є юридичною особою, що здійснює експлуатацію належного їй на речовому праві оперативного управління джерела підвищеної небезпеки - транспортного засобу УА-39621-01, державний номерний знак НОМЕР_1 .
Водночас, водій автомобіля УА-39621-01, державний номерний знак НОМЕР_1 , ОСОБА_1 станом на момент скоєння ДТП був військовослужбовцем у Військовій частині А-2923 (відповідач).
Так, під час спірної ДТП ОСОБА_1 керував транспортним засобом у процесі виконання своїх службових обов`язків, доручених йому відповідачем, що також є підставою для покладення на останнього відповідальності як на власника транспортного засобу у вигляді відшкодування шкоди за вказану особу.
Отже, відповідач є особою, що відповідальна за шкоду, заподіяну власнику автомобіля Volkswagen Passat, державний номерний знак НОМЕР_2 , у дорожньо-транспортній пригоді, що відбулась 07.02.2019, а до Моторного (транспортного) страхового бюро України як особи, що здійснила регламентну виплату, перейшло право вимоги, яке потерпіла особа мала до відповідача як особи, відповідальної за завдані збитки.
Враховуючи, що відповідач не надав суду доказів відшкодування заподіяної шкоди на користь позивача, а також не спростував обґрунтованість заявленої до стягнення суми, позовні вимоги Моторного (транспортного) страхового бюро України про стягнення коштів в розмірі понесених витрат в сумі 31 638,67 грн. є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо заявленої Моторним (транспортним) страховим бюро України вимоги про стягнення вартості послуг аварійного комісара у розмірі 920,00 грн. суд зазначає таке.
В силу приписів пункту 40.3. статті 40 Закону Моторне (транспортне) страхове бюро України має право залучати аварійних комісарів, експертів або юридичних осіб, у штаті яких є аварійні комісари чи експерти, у порядку, встановленому Уповноваженим органом (Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг п. 1.10. ст. 1 Закону), для визначення причин настання страхового випадку та розміру збитків у випадках, визначених у статті 41 цього Закону.
Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що статтею 29 Закону передбачено вичерпний перелік витрат, які відшкодовуються страховою компанією у разі пошкодження транспортного засобу. До цього переліку не віднесено витрати на послуги аварійного комісара. Таким чином, витрати страхувальника, які не передбачені статтею 29 Закону, зокрема, на оплату аварійного комісара, не входять до суми страхового відшкодування, оскільки такі витрати не є складовою фактичного розміру збитків, а належать до господарських витрат.
Ці витрати належать до звичайної господарської діяльності страховика, не носять характеру обов`язкових, не відповідають правовому змісту збитків як прямого та невідворотного результату протиправної поведінки заподіювача шкоди, відтак не підлягають стягненню з особи, відповідальної за спричинену шкоду.
За таких обставин, повно та ґрунтовно дослідивши наявні у справі докази, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, законними та такими, що підлягають задоволенню частково. Суд ухвалює рішення про стягнення з відповідача Військової частини А-2923 на користь Моторного (транспортного) страхового бюро України 31638,67 грн. страхового відшкодування.
Враховуючи те, що спір виник у результаті неправильних дій відповідача, що призвело до необхідності позивачу звертатися з позовом до суду та здійснювати додаткові витрати на сплату судового збору, суд, відповідно до свого права, передбаченого ч. 9 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладає на відповідача відшкодування позивачу судового збору в мінімальному законом встановленому розмірі повністю.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 73-92, 129, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Моторного (транспортного) страхового бюро України задовольнити частково.
2. Стягнути з Військової частини А-2923 (08203, Київська обл., м. Ірпінь, вул. 11 Лінія, буд. 1, ідентифікаційний код 14303595)
на користь Моторного (транспортного) страхового бюро України (02154, м. Київ, Русанівський бульвар, буд. 8, ідентифікаційний код 21647131)
31 638,67 грн. (тридцять одна тисяча шістсот тридцять вісім гривень шістдесят сім копійок) страхового відшкодування;
2 102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні нуль копійки) судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
3. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення підписано 29.01.2021.
Суддя О.В. Конюх