Рішення № 94488979, 21.01.2021, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
21.01.2021
Номер справи
910/15239/20
Номер документу
94488979
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21.01.2021Справа № 910/15239/20

Господарський суд міста Києва у складі головуючого суддіДемидова В.О., за участю секретаря судового засідання Юрковської В.О. розглянувши

матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридичний консалтинговий центр «Юрисконсульт» (пр-т Повітрофлотський, буд. 54, м. Київ, 03151) до Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (вул. Хрещатик, буд. 36, м. Київ, 01044), Департаменту комунальної власності м. Києва Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (вул. Хрещатик, буд. 10, м. Київ, 01001), треті особи: Комунальне підприємство виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по охороні, утриманню та експлуатації земель водного фонду м. Києва «Плесо» (вул. Сім`ї Хохлових, буд. 15, корпус А, оф. 3, м. Київ, 04119), Товариство з обмеженою відповідальністю «Шверін» (вул. Новокостянтинівська, буд. 4А, м. Київ, 04080) про визнання недійсним пункту 32 протоколу засідання та договору про передачу майна,

Представники сторін:

від позивача: не з`явився;

від відповідача-1, 2: Безсмертна Світлана Іванівна (довіреність № 225-КМГ-7554 від 21.12.2020, довіреність № 062/02/07-97 від 11.01.2021);

від третьої особи-1: не з`явився;

від третьої особи-2: Комарницький Максим Віталійович (ордер на надання правничої (правової) допомоги від 25.11.2020), Мікулін Денис Миколайович (ордер на надання правничої (правової допомоги) від 25.11.2020

В С Т А Н О В И В:

06.10.2020 до Господарського суду міста Києва надійшла зазначена позовна заява та передана судді Демидову В.О. відповідно до автоматизованого розподілу судової справи між суддями.

Як вбачається із заявлених позовних вимог позивач просить суд визнати незаконним та скасувати пункт 32 протоколу засідання постійної комісії Київської міської ради з питань власності від 03.10.2019 № 37/172; визнати недійсним договір від 30.10.2019 № 3076 «Про передачу майна територіальної громади мста Києва в оренду».

Позовні вимоги мотивовані незаконною передачею в оренду ТОВ «Шверін» нерухомого майна (нежитлових приміщень) загальною площею 480 кв.м., що розташоване за адресою: м. Київ, вул. Труханівська, 2, літ. А. Порушуючи вимоги ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендодавець не оприлюднив інформацію про вивчення попиту на об`єкт оренди, чим звузив коло потенційних орендарів, зацікавлених у оренді об`єкта. Також, в оголошенні на офіційному веб-сайті КМДА у відповідних графах не повністю вказано необхідну інформацію, що порушує права позивача, оскільки позивач, маючи намір орендувати нежитлові приміщення, не отримав всієї належної інформації щодо об`єкту оренди та не зміг скористатися правами та можливостями, передбаченими законодавством України. Інформація про намір передати в оренду нежилі приміщення була розміщена на сайті Департаменту з порушенням встановлених строків та після передачі в оренду зазначених приміщень. Враховуючи, що засідання постійної комісії Київської міської ради з питань власності в частині п. 32 проведено з порушенням чинного законодавства, то вказаний договір оренди є недійсним з моменту його укладення. Відповідач порушив вимоги Положення про оренду майна територіальної громади міста Києва, не здійснив усіх необхідних дій згідно з чинним законодавством, що призвело до прийняття незаконного рішення засідання постійної комісії Київської міської ради з питань власності від 03.10.2019 №37/172 та порушення прав позивача.

Ухвалою суду від 12.10.2020 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридичний консалтинговий центр «Юрисконсульт» залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення даної ухвали.

27.10.2020 до Господарського суду міста Києва надійшла заява позивача про усунення недоліків позовної заяви, з доданими до неї документами.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.10.2020 позовна заява прийнята до розгляду, у вказаній справі відкрито провадження за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 26.11.2020. Запропоновано відповідачам у строк не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження подати до суду відзив на позовну заяву, а також всі докази, що підтверджують заперечення проти позову, запропоновано позивачу у строк не пізніше п`ять днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати відповідь на відзив в порядку статті 166 Господарського процесуального кодексу України, визначено відповідачам строк для подання заперечень на відповідь на відзив (якщо такі будуть подані) - протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на відзив; встановлено строк для подання пояснень третім особам щодо позову протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали.

23.11.2020 позивач подав до суду заяву про виправлення арифметичної помилки (описки).

Також, 23.11.2020 позивач подав до суду заяву про забезпечення позову, в якій просив суд заборонити вчиняти будь-які дії стосовно нерухомого майна (нежитлові приміщення) загальною площею 480 кв.м., що розташоване за адресою: м. Київ, вул. Труханівська, 2, літ. А, шляхом заборони ТОВ «Шверін» та іншим особам вчиняти певні дії, що спрямовані на проведення будь-яких будівельних робіт, в тому числі знесення, демонтування, часткове демонтування, реконструкцію, поліпшення, перепланування, добудування та руйнування нерухомого майна.

24.11.2020 представник Київської міської ради подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що жодним чином права позивача не порушені, договір оренди був укладений з дотриманням всіх публічних процедур та вимог чинного законодавства України.

Також 24.11.2020 відповідач-2 подав до суду відзив, в якому просив відмовити у задоволенні позову. Вказував, що рішення про включення нежитлової будівлі за адресою: м. Київ, вул. Труханівська, 2-А, площею 480,0 кв.м. до Переліку майна, що може бути передане в оренду, що оформлене протоколом №10 від 29.08.2019 засідання комісії з формування Переліку майна, що може бути передане в оренду, прийняте в межах повноважень Департаменту та в спосіб, визначений чинним законодавством. Засідання постійної комісії було проведено у відповідності до Регламенту Київради, Положення про постійну комісію та у відповідності до чинного законодавства, протокол оформлений належним чином.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.11.2020 в задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридичний консалтинговий центр «Юрисконсульт» про забезпечення позову відмовлено.

25.11.2020 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Коршун» надійшла заява про залучення ТОВ «Коршун» в якості третьої особи.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.11.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, у судовому засіданні у справі №910/15239/20 оголошено перерву до 03.12.2020.

27.11.2020 до суду від третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Шверін» надійшло клопотання про долучення документів.

01.12.2020 до суду від третьої особи Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по охороні, утриманню та експлуатації земель водного фонду м. Києва «Плесо» надійшов відзив на позовну заяву, в якому він вказував, що права позивача жодним чином не порушені, договір оренди №3076 від 30.10.2019 укладений з дотриманням всіх публічних процедур та вимог чинного законодавства України.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.12.2020 у задоволенні заявиТовариства з обмеженою відповідальністю «Коршун» про залучення в якості третьої особи відмовлено.Підготовче засідання відкладено на 10.12.2020.

Після проведення підготовчого засідання 03.12.2020 позивачем подано заяву про забезпечення позову.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.12.2020 відмовлено у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Юридичний консалтинговий центр «Юрисконсульт» про забезпечення позову у справі № 910/15239/20.

10.12.2020 позивач подав до суду відповідь на відзив Департаменту комунальної власності м. Києва Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в якому вказував, що Департаментом некоректно подано оголошення, невірно вказано об`єкт оренди, що призвело до незаконної передачі комунального майна до ТОВ «Шверін», який, крім того, не має права орендувати ці нежитлові приміщення, оскільки не є суб`єктом сфери фізичної культури і спорту.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.12.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 24.12.2020.

23.12.2020 на електронну пошту суду з використанням електронного цифрового підпису надійшло клопотання позивача про відкладення розгляду справи на іншу дату.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.12.2020, постановленою без виходу до нарадчої кімнати із занесенням до протоколу судового засідання, задоволено клопотання позивача про відкладення судового засідання, розгляд справи відкладено на 21.01.2020.

28.12.2020 до суду надійшло аналогічне клопотання позивача про відкладення розгляду справи з 24.12.2020 на іншу дату.

У судове засідання 21.01.2021 з`явилися представники сторін, надали пояснення по справі.

В судовому засіданні 21.01.2021 судом оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані докази, суд встановив такі фактичні обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Юридичний консалтинговий центр «Юрисконсульт» на офіційному порталі Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) дізналось про оголошення на передачу в оренду об`єктів, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, зокрема: нежитлові приміщення на 1 та 2 поверсі, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Труханівська, 2, літ. А, загальною площею 480 кв.м.

25.06.2020 позивач звернувся до Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з проханням укласти на 2 роки 364 дні договір оренди комунального майна територіальної громади міста Києва, а саме: нежитлові приміщення на 1 та 2 поверсі, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Труханівська, 2, літ. А, загальною площею 480 кв.м.

Позивач вказує, що зазначене нерухоме майно Товариство планувало використовувати для здійснення господарської діяльності, у тому числі організацію та проведення занять різними видами спорту.

Балансоутримувачем цих нежитлових приміщень є комунальне підприємство Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) по охороні, утриманню та експлуатації земель водного фонду м. Києва «Плесо».

З приводу оренди нежитлових приміщень ТОВ «Юрисконсульт» також звернулось до КП «Плесо» листом від 25.06.2020.

Листом від 24.07.2020 №077/221-2630 КП «Плесо» повідомило позивача, що питання передачі в оренду ТОВ «Юрисконсульт» не може бути вирішено позитивно, оскільки нерухоме майно вже перебуває в оренді.

Так, 30.10.2019 між Департаментом комунальної власності міста Києва (орендодавець), КП «Плесо» (підприємство-балансоутримувач) та ТОВ «Шверін» (орендар), на підставі протоколу засідання постійної комісії Київської міської ради з питань власності від 03.10.2019 №37/172, було укладено договір №3076 «Про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду», відповідно до п. 1.1 якого об`єктом є нерухоме майно (нежитлові приміщення), загальною площею 480,0 кв.м, що розташоване за адресою: м. Київ, вул. Труханівська, 2, літ. А. Термін дії договору оренди - до 28.10.2022.

Звертаючись до суду з цим позовом, ТОВ «Юрисконсульт» посилається на те, що орендодавець не оприлюднив інформацію про вивчення попиту на об`єкт оренди, в оголошенні на офіційному веб-сайті КМДА у відповідних графах не повністю вказано необхідну інформацію, аінформація про намір передати в оренду нежилі приміщення була розміщена на сайті Департаменту з порушенням встановлених строків та після передачі в оренду зазначених приміщень. Позивач зазначає, що відповідач порушив вимоги Положення про оренду майна територіальної громади міста Києва, не здійснив усіх необхідних дій згідно з чинним законодавством, що призвело до прийняття незаконного рішення засідання постійної комісії Київської міської ради з питань власності від 03.10.2019 №37/172 та порушення прав позивача, який мав намір орендувати ці нежитлові приміщення. Враховуючи, що засідання постійної комісії Київської міської ради з питань власності в частині п. 32 проведено з порушенням чинного законодавства, то спірний договір оренди є недійсним з моменту його укладення.

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що нерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно підприємств може бути об`єктом оренди.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендодавцями є органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, - щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.

Згідно статті 761 Цивільного кодексу України право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавець може бути також особа, уповноважена на укладання договору найму.

Статтею 7 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» передбачено, що ініціатива щодо оренди майна може виходити від фізичних та юридичних осіб, які можуть бути орендарями відповідно до статті 6 цього Закону, пропозиція може надходити від орендодавців, зазначених у статті 5 цього Закону. Орендодавець може оголосити про передачу майна в оренду в порядку, встановленому цим Законом. Фонд державного майна України щодо державного майна, а органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органамимісцевого самоврядування, щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим/ або комунального майна формують щороку на підставі інформації органів, уповноважених управляти відповідним майном, переліки цілісних майнових комплексів підприємств та їх структурних підрозділів і нерухомого майна, що може бути передано в оренду. Зазначені переліки оприлюднюються в засобах масової інформації та на офіційних веб-сайтах орендодавців.

Пунктом 5 Положення про оренду майна територіальної громади міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 21.04.2015 № 415/1280 (в редакції затвердженій рішенням Київської міської ради від 06.12.2018 № 253/6304) (далі - Положення) визначено порядок включення нерухомого майна до Переліку майна, що може бути передане в оренду. Так, відповідно до підпункту 5.1. пункту 5 Положення райдержадміністрації щодо нерухомого майна, яке передано їм до сфери управління, та Департамент щодо іншого нерухомого майна формують перелік нерухомого майна, що може бути передане в оренду (далі - Перелік) в порядку, передбаченому цим Положенням. Підпунктом 5.3. пункту 5 визначено, що включення інформації про нерухоме майно до Переліку може відбуватися за ініціативою: балансоутримувачів, осіб, які можуть бути орендарями, Департаменту і Райдержадміністрації.

Так, відповідно до пункту 5 Положення та з метою формування Переліку майна, що може бути передане в оренду, на підставі наказу Департаменту від 30.01.2019 № 54 «Про створення комісії з формування Переліку майна, що може бути передане в оренду» в Департаменті створено комісію з формування Переліку майна, що може бути передане в оренду.

Відповідно до частини 5 статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

29.08.2019 на засіданні комісії з формування Переліку майна, що може бути передане в оренду було вирішено включити нежитлову будівлю за адресою: м.Київ, вул. Труханівська, 2, літ.А, площею 480,0 кв.м до Переліку майна, що може бути передане в оренду.

Зазначене рішення оформлене протоколом № 10 від 29.08.2019 засідання комісії з формування Переліку майна, що може бути передане в оренду.

Обов`язковість публікації протоколу засідання комісії з формування Переліку майна, що може бути передане в оренду в офіційних друкованих засобах інформації не передбачена чинним законодавством.

Таким чином, рішення про включення нежитлової будівлі за адресою: м.Київ, вул. Труханівська, 2 літ.А площею 480,0 кв.м до Переліку майна, що може бути передане в оренду, що оформлене протоколом № 10 від 29.08.2019 засідання комісії з формування Переліку майна, що може бути передане в оренду прийняте в межах повноважень Департаменту, наданих Положенням.

Оголошення про намір передати в оренду нежитлову будівлю за адресою: м.Київ,на вул. Труханівська, 2, літ.А, площею 480,0 кв. м було висвітленно в газеті «Хрещатик Київ», на веб сайті Департаменту та на веб порталі Києва www.kyivcity.gov.ua.

В підпункті 7.2.2. пункту 7 Положення передбачено, що в інформації про об`єкт оренди зазначається характеристика об`єкта оренди (будівля в цілому, або частина будівлі, або споруда, із зазначенням місця розташування об`єкта в будівлі (підвал, напівпідвал, номер поверху). Так, оскільки об`єктом оренди є будівля в цілому в оголошенні було зазначено загальну площу будівлі в цілому із зазначенням її поверхів (1 поверх, 2 поверх).

Департаментом було висвітлено в газеті «Хрещатик Київ» від 06.09.2019 № 53(5245) оголошення про намір передати в оренду об`єкти, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва. Орендодавець - Департамент комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Крім того, в оголошенні було зазначено контакти для отримання додаткової інформації щодо об`єкту оренди.

Оголошення на офіційному веб сайті Департаменту містить посилання на газету «Хрещатик Київ № 53 (5245). В даному оголошені розміщено інформацію про можливість отримати довідкову інформацію за телефоном або за адресою.

Оголошення про намір передати в оренду об`єкти, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва, як на сайтах www.kyivcity.gov.ua, www.gukv.gov.ua, так і в газеті «Хрещатик Київ» від 06.09.2019 № 53(5245) містять всі необхідні реквізити зазначені вПоложенні, а саме: місцезнаходження об`єкту; загальна (корисна площа) кв.м; тип будинку; характеристика об`єкта оренди; технічний стан об`єкта й інформацію про забезпечення комунікаціями; вартість об`єкта оренди (грн без ПДВ); дату оцінки; назву суб`єкта оціночної діяльності; запропоноване цільове використання об`єкта оренди; розмір стартової/місячної орендної плати (грн); орендна ставка у %; фото; інформацію про балансоутримувача з юридичною адресою; банківськими реквізитами; інформацію про орендодавця з адресою, контактними даними телефонних номерів; строк оренди; термін прийняття заяв; адреса прийняття заяв про оренду. Також, в оголошені були зазначені телефони для довідок та адреса отримання довідкової інформації.

Що стосується виділення корисної площі із загальної площі об`єкту оренди, то це є правом орендодавця визначати необхідність такого поділу, оскільки, об`єктом оренди є нежитлова будівля в цілому, яка зазначена у оголошенні про намір передати в оренду об`єкт. Всю інформацію про технічні показники об`єкту оренди позивач мав можливість дізнатись звернувшись до Департаменту.

Таким чином, твердження позивача про невідповідність оголошення про намір передати в оренду нежитлову будівлю за адресою: м.Київ, вул. Труханівська, 2, літ.А, площею 480,0 кв.м чинному законодавству є безпідставними.

Термін прийняття заяв про оренду, вказаний в оголошенні про намір передати в оренду нежитлову будівлю за адресою: м. Київ, вул. Труханівська, 2, літ. А, площею 480,0 кв.м сформований згідно з підпунктом 7.2.8 пункту 7 Положення і складав 10 робочих днів, починаючи з першого робочого дня, наступного за датою публікації.

Так, після спливу 10 робочих днів, а саме з 06.09.2019 по 16.09.2019, враховуючи, що за результатами вивчення попиту на оренду майна територіальної громади міста Києва, Департаментом визначено суб`єкта господарювання, який є єдиним претендентом на право оренди нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади міста Києва за адресою: м. Київ, вул. Труханівська, 2, літ.А, Департамент звернувся листом від 26.09.2019 № 062/05/13-8395 до постійної комісії Київської міської ради з питань власності з проханням розглянути та погодити на черговому засіданні постійної комісії Київської міської ради з питань власності питання укладання договору оренди між Департаментом та єдиним претендентом на право оренди згідно здодатком, та, у разі погодження, доручити Департаменту підписати договір оренди на об`єкт (лист від 26.09.2019 № 062/05/13-8395).

На засіданні постійної комісії Київської міської ради з питань власності (далі -постійна комісія) 03.10.2019 було розглянуто (№ 32 питання порядку денного) звернення Департаменту, щодо питання оренди «Єдиний претендент» - ТОВ «Шверін», стосовно оренди нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади м.Києва за адресою: м.Київ, вул. Труханівська, 2, літ.А, на 2 роки 364 дні.

Склад постійної комісії 12 депутатів Київської міської ради. На засіданні постійної комісії 03.10.2019 були присутніми 9 депутатів Київської міської ради, членів постійної комісії. Серед запрошених був присутнім директор ТОВ «Шверін» ОСОБА_1 .За результатами голосування постійною комісією було прийнято рішення погодити питання укладення договору про передачу майна територіальної громади м.Києва в оренду «Єдиний претендент» - ТОВ «Шверін» за адресою: м. Київ, вул. Труханівська, 2, літ.А на 2 роки 364 дні».

Прийняте рішення про укладення договору про передачу майна територіальної громади м.Києва в оренду ТОВ «Шверін», як єдиному претенденту на об`єкт оренди за адресою: м.Київ, вул. Труханівська, 2 літ.А на 2 роки 364 дні, відображено в пункті № 32 Протоколу № 37/172 від 03.10.2019 засідання постійної комісії. Зазначений протокол, оформленийналежним чином, підписаний першим заступником голови комісії Конобас М.П. та секретарем комісії Артеменко С.В.

З огляду на те, що у Департаменту не було правових підстав готувати проект рішення Київської міської ради, так як прийняття рішення знаходилося в компетенції постійної комісії Київської міської ради з питань власності, твердження позивача на необхідність підготовки проекту рішення Київської міської ради є помилковим і не підтверджує порушення Департаментом, як орендодавцем, встановлених правил та вимог Положення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що засідання постійної комісії було проведено у відповідності до Регламенту Київради, Положення про постійну комісію та у відповідності до чинного законодавства, протокол оформлений належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

За приписами ч.ч. 1, 3 ст. 215 ЦК України підставою недійсностіправочинує недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостоюстатті 203 цього Кодексу.Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Відповідно до статей 4, 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», Положення про оренду комунального майна територіальної громади м.Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 21.04.2015 № 415/1280 (у редакції рішення Київської міської ради від 06.12.2018 № 253/6304), та на виконання рішення постійної комісії Київради з питань власності (п.32 протоколу № 37/172 від 03.10.2019), враховуючи, що за результатами вивчення попиту на об`єкт оренди подано одну заяву, Департамент видав наказ від 30.10.2019 «Про деякі питання оренди майна територіальної громади міста Києва», відповідно до п. 1 якого погоджено укласти договір про передачу майна територіальної громади м.Києва в оренду з ТОВ «Шверін» на орендне користування нежитловою будівлею загальною площею 480,00 кв.м за адресою: м.Київ, вул.Труханівська, 2 літ.А, для розміщення суб`єкта господарювання, діяльність якого спрямована на організацію та проведення занять різними видами спорту, на 2 роки 364 дні, як з єдиним претендентом.

Пунктом 2 доручено відділу використання майна управління формування та використання майна підготувати договір для підписання.

Трьохсторонній договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 3076 від 30.10.2019підписаний 30.10.2019 орендодавцем - Департаментом, орендарем - ТОВ «Шверін», підприємством-балансоутримувачем - КП «Плесо».

Також між вказаним сторонами того ж дня, 30.10.2019, підписано Акт приймання-передачі нерухомого майна, який є додатком до договору.

За таких обставин, Департамент діяв в межах повноважень наданих Положенням, та на виконання рішення постійної комісії Київради з питань власності (п.32 протоколу № 37/172 від 03.10.2019), тому відсутні підстави для визнанні недійсним договору оренди.

З матеріалів справи вбачається, що листом від 25.06.2020 позивач звертався до Департаменту з проханням укласти на 2 роки 364 дні договір оренди комунального майна територіальної громади м.Києва (нежитлові приміщення на 1 та 2 поверсі), що знаходяться за адресою: м. Київ, вул.Труханівська, 2, літ. А, загальною площею 480,00 кв.м.

Листом від 13.07.2020 № 062/05/20-4525 Департаментнадав відповідь позивачу, і цим самим листом надав також доручення підприємству- балансоутримувачу КП «Плесо» відпрацювати питання.

Листом від 24.07.2020 № 062/9488 КП «Плесо» повідомило позивача, що 30.10.2019 між Департаментом, КП «Плесо» та ТОВ «Шверін» на підставі протоколу засідання постійної комісії Київради з питань власності від 03.10.2019 № 37/172 було укладено договір № 3076 «Пропередачу майна територіальної громади міста Києва в оренду». Термін дії договору до 28.10.2022 року.Тому, на підставі викладеного, питання щодо можливості передачі в орендне користування нерухоме майно, яке зазначене у зверненні позивача від 25.06.2020, не може бути вирішено позитивно.

Отже, позивач звернувся до Департаменту з проханням укласти договір оренди лише 25.06.2020, в той час як оспорюваний ним договір оренди з ТОВ «Шверін» було укладено 30.10.2019.

Зважаючи на вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку, що договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 30.10.2019 № 3076 був укладений з дотриманням всіх публічних процедур та порядку укладення договорів оренди, передбачених Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України «Про місцеве самоврядування», нормами Закону України «Про оренду державного та комунального майна», відповідно до Положення про оренду майна територіальної громади міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 21.04.2015 № 415/1280 (із змінами та доповненнями), рішення Київської міської ради від 07.07.2016 № 579/579 «Про Регламент Київської міської ради» (із змінами та доповненнями).

Згідно з частинами 1, 2, 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до частин 1, 3 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Обов`язок доказування та подання доказів відповідно до статті 74 Господарського процесуального кодексу України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення.

Всупереч вказаних вимог позивачем не надано доказів та не доведено належними засобами доказування обставин, наведених ним у позовній заяві, а тому позовні вимоги про визнання недійсним пункту 32 протоколу засідання та договору про передачу майнає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до положень статті 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 74, 76-79, 86, 123, 129, 232-233, 237-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому ст.241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений ст.256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому ст.257 Господарського процесуального кодексу України з урахуванням приписів п.п.17.5 п.17 Розділу ХІПерехідні положення Господарського процесуального кодексу України.

З повним текстом рішення можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою:http://reyestr.court.gov.ua/.

Повний текст рішення складено та підписано 29.01.2021.

Суддя В.О.Демидов