Рішення № 94471425, 28.01.2021, Бродівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
28.01.2021
Номер справи
439/1213/20
Номер документу
94471425
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа №439/1442/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 січня 2021 року Бродівський районний суд Львівської області

в складі: головуючої - судді Бунди А.О.,

з участю секретаря судових засідань Музички Л.Т.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Броди адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до інспектора 4-го батальйону 2-ї роти Управління патрульної поліції (УПП) в Запорізькій області лейтенанта поліції Власенка Павла Олеговича, Департамента патрульної поліції Національної поліції України про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, суд

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідачів про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серія ЕАМ № 2906636 від 31.07.2020 у вигляді штрафу у розмірі 425,00 грн., у зв`язку з вчиненням адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 126 КУпАП.

В обґрунтування позову зазначив, що 31.07.2020 року інспектором Власенком П.О. була винесена оскаржувана постанова. Відповідно до змісту постанови, позивач керував транспортним засобом з номерним знаком, який не відповідає ДСТУ та не пред`явив свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 ст. 126 КУпАП.

Вважає дану постанову такою, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права та підлягає скасуванню. Зазначає, що відповідно до наявного Листа-доручення №1 від 21.12.2016 року командування військової частини польова пошта В0095 цим дорученням уповноважує військового капелана ОСОБА_1 керувати автомобілем марки РОКІ ТКАИ8ІТ\УРОНХХОВРН?А54963 тимчасові таблички зеленого кольору №КВ 0243, який є його власністю та використовується на всій території України і в зоні проведення АТО на безоплатній основі та представляти інтереси військової частини польова пошта В0095 з питань подання заяв для оформлення документів даного автомобіля на отримання документів дозвільного характеру (або адміністративної послуги). Даний військовий капелан допомагає матеріальним забезпеченням військової частини: являється представником військового Синодуального управління військового духовенства. Тобто, виходячи із змісту вказаного листа-доручення та беручи до уваги норми визначені у пункті 12 Інструкції про тимчасовий порядок видачі та обліку спеціальних тимчасових номерних знаків зеленого кольору на транспортні засоби, які використовуються в зоні проведення антитерористичної операції підрозділами служби поліції особливого призначення, волонтерськими організаціями та збройними силами, який передбачає, що після отримання спеціальних номерних знаків і закріплення їх за конкретними транспортними засобами видається дорожній лист, водій ОСОБА_1 керував автомобілем на законних підставах. Крім цього, зазначає, що інспектор поліції ОСОБА_2 не вживав заходів щодо припинення подальшого руху транспортного засобу, а тому факт відсутності реєстраційних документів на транспортний засіб про що зазначено в оскаржуваній постанові не знаходить свого підтвердження. Крім цього, із посиланням на вимоги ст.ст. 245, 254,268,280 КУпАП вважає, що в його діях відсутній склад правопорушення, передбаченого ст. 126 ч.1 КУпАП, тому просить позов задоволити.

06.10.2020 року відкрито провадження у справі.

24.12.2020 року залучено до участі у справі співвідповідача Департамент патрульної поліції Національної поліції України

Сторони в судове не з`явилися.

Представник позивача – адвокат Бернацький П.В. подав заяву у якій просить справу розглядати у його відсутності та у відсутності позивача, позов підтримав, просить його задоволити.

Відповідачі належно були повідомлені про час та місце судового розгляду, про що свідчить розписка про отримання судової повістки, яка долучена до матеріалів справи, про причини неявки суду не повідомили, від них не надходили заяви про відкладення розгляду справи та не подавався відзив.

Суд розглянув справу у відсутності сторін, на підставі долучених до справи доказів та у відповідності до ч.4 ст.229 КАС України без фіксування судового засідання звукозаписувальним технічним засобом.

Дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку про те, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Судом встановлено, що 31.07.2020 року інспектором 4-го батальйону 2-ї роти Управління патрульної поліції в Запорізькій області лейтенантом поліції Власенком Павлом Олеговичем винесено постанову серії ЕАМ № 2906636 в якій зазначено, що ОСОБА_1 31.07.2020 року о 19.37 год м.Запоріжжя Е 105 керував транспортним засобом з номерним знаком який не відповідає ДСТУ, та не пред`явив свідоцтво про реєстрацію даного транспортного засобу на законну вимогу поліцейського, чим порушив п.2.4а ПДР України, тобто адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 ст. 126 КУпАП (а.с.3).

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законів.

Відповідальність за частиною 1 статті 126 КУпАП настає за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред`явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката "Зелена картка").

Зі змісту оскаржуваної постанови вбачається, що позивач керував транспортним засобом із номерним знаком, який не відповідає ДСТУ, а також на законну вимогу поліцейського не пред`явив для перевірки свідоцтво про реєстрацію даного транспортного засобу.

Згідно п. 2.4а ПДР України на вимогу поліцейського водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також: пред`явити для перевірки документи, зазначені в пункті 2.1.

Відповідно до п. 1.1. Правил дорожнього руху визначено, що ці Правила відповідно до Закону України "Про дорожній рух" встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.

Згідно п. 1 Інструкції про тимчасовий порядок видачі та обліку спеціальних тимчасових номерних знаків зеленого кольору на транспортні засоби, які використовуються в зоні проведення антитерористичної операції підрозділами служби поліції особливого призначення, волонтерськими організаціями та збройними силами затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України № 46/3-982 від 16.05.2015 року вбачається, що ця Інструкція визначає порядок видачі та обліку спеціальних тимчасових номерних знаків зеленого кольору на транспортні засоби, які використовуються в зоні проведення антитерористичної операції підрозділами служби поліції особливого призначення, військовими добровольчих батальйонів та волонтерами на території України.

З п. 2 вищевказаної Інструкції вбачається, що вона розроблена відповідно до Закону України «Про дорожній рух», Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрі! України від 10 жовтня 2001 року № 1306, Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідний машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок: моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністри України від 07 вересня 1998 року № 1388, Положення про підрозділи міліції громадської безпеки особливого призначення, затвердженого наказом МВС України від 08.05.2014 №447, зареєстрованого в Міністерстві юстиції Україна 12.05.2014 за 3 490/25267.

Як вбачається з матеріалів справи, на транспортному засобі марки «Ford Transit» закріплена тимчасова табличка зеленого кольору - КВ 0243.

Пункт 17 даної Інструкції передбачає, що використання транспортних засобів із закріпленими спеціальними номерними знаками допускається волонтерами та збройними силами (військкомати) виключно на території України для волонтерської діяльності та ремонту техніки із зони проведення антитерористичної операції.

Пункт 13 даної Інструкції передбачає, що особи, які керують вказаними транспортними засобами, зобов`язані на вимогу працівників уповноважених підрозділів Національної поліції у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху пред`явити для перевірки виданий підрозділом СПОП дорожній лист чи лист-доручення, посвідчення водія та сприяти проведенню ними перевірки правомірності використання транспортних засобів з закріпленими спеціальними номерними знаками.

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 керував автомобілем на підставі листа-доручення командира військової частини польової пошти В0095 №1 від 21.12.2016 року з якого вбачається, що даним дорученням останній уповноважує військового капелана ОСОБА_1 керувати автомобілем марки «FORD TRANSIT», тимчасова табличка зеленого кольору № НОМЕР_1 , який є його власністю та використовується на всій території України і в зоні проведення АТО на безоплатній основі та представляти інтереси військової частини польова пошта В0095 з питань подання заяв для оформлення документів даного автомобіля на отримання документів дозвільного характеру (або адміністративної послуги). Даний військовий капелан допомагає матеріальним забезпеченням військової частини і душпастирською опікою військовослужбовців і являється представником військового Синодуального управління військового духовенства.

Наведене свідчить про те, що ОСОБА_1 окрім духовенської діяльності займається волонтерською діяльністю, а тому відповідно до вищевказаних пунктів Інструкції має право керувати даним транспортним засобом по всій території України виключно для волонтерської діяльності.

Відповідно до ч.ч.1,2,4,6 ст.77 КАС України "Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.

Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів".

Відповідачами не було надано суду жодного доказу, який підтверджував би факт того, що вищевказаний автомобіль не використовувався в цілях, які не стосуються волонтерської діяльності, хоча обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП (ч. 2 ст. 251 КУпАП).

Відповідно до частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність свого рішення, внаслідок чого позов підлягає задоволенню, а постанова скасуванню.

На підставі п.1 ст. 247, п.3 ч.1 ст. 284, п.3 ч.1 ст. 293 КУпАП, керуючись ст.ст.6,9,72-77,ст.ст.241-246,250,286 КАС України, суд

У Х В А Л И В:

позов задоволити.

Визнати протиправною та скасувати постанову інспектора поліції 4-го батальйону 2-ї роти УПП у Запорізькій області лейтенанта поліції Власенка Павла Олеговича серії ЕАМ № 2906636 від 31.07.2020 року про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 425 гривень на ОСОБА_1 , а провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст.126 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 10 - денний строк з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

У відповідності до п.п.15.5 п.15 ч.1 Розділу УІІ Перехідних положень КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Позивач ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , зареєстрований АДРЕСА_1 .

Відповідач інспектор 4-го батальйону 2-ї роти Управління патрульної поліції (УПП) в Запорізькій області лейтенант поліції Власенко Павло Олегович, місце знаходження м.Запоріжжя вул.Перемоги,96 Запорізька область.

Відповідач Департамент патрульної поліції Національної поліції України, ЄРДПОУ 40108646, місце знаходження м.Киїів, вул.Федора Ернста,3

Повний текст рішення виготовлено 28.01.2021 року.

Суддя А.О.Бунда