
Справа №760/15855/20
Провадження №3/760/7161/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2020 року м. Київ
Суддя Солом`янського районного суду м. Києва Козленко Г.О., за участю секретаря Король О.О., представника Київської митниці Держмитслужби Грабчака П.В, захисника (адвоката) особи, яка притягується до адміністративної відповідальності Ткаченка О.Ю., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, що надійшли від Київської митниці Держмитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої: АДРЕСА_1 , тимачасово не працює, документована паспортом громадянки України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , що виданий 12.10. 2010 року органом за кодом 6113, персональний номер НОМЕР_2 , у зв`язку з порушенням митних правил, передбачених ст.471 МК України,-
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу №1130/10000/20 про порушення митних правил від 25.06.2020, вбачається, що 25.06.2020 о 21 год. 40 хв. Для проходження митного контролю в зоніу митного контролю залу «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль» поступила громадянка України ОСОБА_1 , що прибула до України з США (м. Маямі), авіарейсом PS 1278, авіакомпанії «МАУ». Для проходження митного контролю громадянка ОСОБА_1 самостійно, своїми діями обрала канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч.5 ст.366 МК України заявила про те, що переміщувані нею через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями засвідчила факти, що мають юридичне значення.
Відповідно до положень ч.2 ст.366 МК України канал, позначений символами зеленого кольору - «Зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Відповідно до положень ч.4 ст.366 МК України громадянин, який переміщує товари через митний кордон самостійно обирає відповідний канал («зелений коридор» або «червоний коридор») для проходження митного контролю.
При цьому перетин особою (громадянином), що переміщує товари через митний кордон «зеленої лінії», згідно положень Наказу Міністерства Фінансів України № 671 від 03.08.2018р. «Про затвердження Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті», яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю особою (громадянином) обрано «зелений коридор», і декларування переміщуваних товарів здійснюється шляхом вчинення дій.
На підставі положень п.4 ст.336 та ст.342 Митного Кодексу України, в якості використання однієї з форм митного контролю, співробітниками митниці було проведено усне опитування гр. ОСОБА_1. На запитання співробітників митниці гр. ОСОБА_1 повідомила, що переміщує через митний кордон України 10 000 доларів США.
Після проведення опитування гр. ОСОБА_1 було запропоновано пред`явити всю готівку в службовому приміщенні митниці. Громадянкою було видано готівку в розмірі 20194 доларів США, що знаходились відповідно: у жіночій сумочці - 10 000 доларів США у відкритому паперовому конверті; та 10124 доларів США - в іншому відкритому паперовому конверті. Готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів гр. ОСОБА_1 вказана валюта належить їй особисто. Готівка була перерахована в службовому приміщенні митниці в присутності гр. ОСОБА_1.
Відповідно до приписів Постанови Правління НБУ № 3 від 02.01.2019 року «Про затвердження Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей» та Постанови Правління НБУ № 5 від 02.01.2019 року «Про затвердження Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті» фізичні особи (резиденти та нерезиденти) ввозять в Україну та вивозять за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що не перевищує в еквіваленті 10000 євро, без письмового декларування митному органу.
Фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі. При цьому перерахунок сум готівкової валюти і вартості банківських металів у євро для вимог вищевказаного «Положення…» здійснюється за офіційним курсом гривні до євро, установленим Національним банком України або за крос-курсом, визначеним згідно з офіційним курсом гривні до відповідних іноземних валют і банківських металів, установленим Національним банком, на день перетинання митного кордону України або на день пересилання готівкової валюти, банківських металів.
На підставі вищевикладених норм, з виявленої суми готівки громадянці ОСОБА_1 було пропущено 11 281 доларів США, що за курсом НБУ станом на 25.06.2020 становить 9 999 євро.
Оскільки громадянка ОСОБА_1 самостійно, своїми діями, що були виражені у обранні для проходження митного контролю переміщуваних нею товарів (готівкової валюти) обрала канал, що позначений символами зеленого кольору - «Зелений коридор», оскільки на момент проходження митного контролю, належним чином заповненої митної декларації громадянка ОСОБА_1 до митного оформлення не подавала - в діях та бездіяльності гр. ОСОБА_1 , під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль», вбачається порушення встановленого ст. 366 МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, що в свою чергу, має ознаки наявності у діях та бездіяльності гр. ОСОБА_1 порушення митних правил, визначеного положеннями ст. 471 МК України.
Приймаючи до уваги вищевикладене, співробітниками митниці було складено протокол про порушення митних правил № 1130/10000/20 від 25.06.20. Даний протокол складено на місці виявлення правопорушення - в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль». За протоколом про порушення митних правил, на підставі положень ч.3 ст.197, ст.511 МК України в гр. ОСОБА_1 вилучено предмет правопорушення - 8843 доларів США.
Представник Київської митниці Держмитслужби у судовому засіданні пояснив, що гр. ОСОБА_1 порушила митні правила, у зв`язку з чим відносно останньої складено протокол про порушення митних правил. Протокол підтримав в повному обсязі та просив гр. ОСОБА_1 визнати винною за порушення митних правил, передбачених ст.471 МК України.
Адвокат особи, яка притягується до адміністративної відповідальності в судовому засіданні заперечував щодо притягнення до відповідальності ОСОБА_1 , просив повернути вилучені кошти та звільнити від відповідальності, застосувавши зауваження. Крім того, в матеріалах справи містяться пояснення, відповідно до яких, адвокат особи, яка притягається до адміністративної відповідальності зазначив, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад порушення митних правил передбачених ст.471 МК України та зазначив, що відсутня протиправна поведінка останньої при проходженні митного контролю та умисел на вчинення порушення митних правил. Також адвокат зазначив, що ОСОБА_1 через випадкову помилку щодо процедури митних правил, не завдала б державі шкоди або ця шкода була б не значною. Вилучена готівка покладе надмірний тягар, оскільки вилучені валютні кошти є єдиними заощадженнями для ОСОБА_1 .
Заслухавши пояснення представника Київської митниці Держмитслужби, адвоката особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши та оцінивши письмові докази, суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ч.1 ст.485 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Судом встановлено, що 25.06.2020 о 21 год. 40 хв. для проходження митного контролю в зоніу митного контролю залу «Приліт» терміналу «Д» ДП МА «Бориспіль» поступила громадянка України ОСОБА_1 , що прибула до України з США (м. Маямі), авіарейсом PS 1278, авіакомпанії «МАУ». Для проходження митного контролю громадянка ОСОБА_1 самостійно, своїми діями обрала канал, позначений символами зеленого кольору - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявила про те, що переміщувані нею через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України, тобто своїми діями засвідчила факти, що мають юридичне значення.
На підставі положень п.4 ст.336 та ст.342 Митного Кодексу України, в якості використання однієї з форм митного контролю, співробітниками митниці було проведено усне опитування гр. ОСОБА_1. На запитання співробітників митниці гр. ОСОБА_1 повідомила, що переміщує через митний кордон України 10 000 доларів США.
Після проведенння опитування гр. ОСОБА_1 було запропоновано пред`явити всю готівку в службовому приміщенні митниці. Громадянкою було видано готівку в розмірі 20194 доларів США, що знаходились відповідно: у жіночій сумочці - 10 000 доларів США у відкритому паперовому конверті; та 10124 доларів США - в іншому відкритому паперовому конверті. Готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів гр. ОСОБА_1 вказана валюта належить їй особисто. Готівка була перерахована в службовому приміщенні митниці в присутності гр. ОСОБА_1.
На підставі вищевикладених норм, з виявленої суми готівки громадянці ОСОБА_1 було пропущено 11 281 доларів США, що за курсом НБУ станом на 25.06.2020 становить 9 999 євро.
Відповідно до ч.1 ст.257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до ч.4, ч.5 ст.366 МК України, громадянин самостійно обирає "зелений коридор" або "червоний коридор" для проходження митного контролю.
Обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території, та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Перетин громадянином зеленої лінії, яка позначає початок «зеленого коридору», вказує, що для проходження митного контролю ним обрано «зелений коридор», і декларування здійснюється шляхом вчинення дій, відповідно до п. 2 розділу V Порядку виконання митних формальностей на повітряному транспорті, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 03.08.2018 № 671, та після перетину якої настає відповідальність за порушення митних правил, про що зазначено на інформаційному стенді, розміщеному в зоні митного контролю.
Статтею 197 МК України встановлюються обмеження щодо переміщення окремих товарів через митний кордон України.
Частиною 3 ст.197 МК України зазначено, що обмеження щодо ввезення на митну територію України та вивезення за межі митної території України валютних цінностей, а також порядок переміщення їх через митний кордон України, у тому числі особливості декларування валютних цінностей (зокрема, визначення граничних сум валютних цінностей, які підлягають письмовому або усному декларуванню), можуть встановлюватися Національним банком України.
З 07.02.2019 набрали чинності Закон України від 21.06.2018 № 2473- VIII «Про валюту і валютні операції», Постанова Правління Національного банку України від 02.01.2019 № 3, якою затверджено «Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей» та Постанова Правління Національного банку України від 02.01.2019 № 5, якою затверджено «Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті».
Відповідно до пункту 6 "Положення про транскордонне переміщення валютних цінностей" фізична особа ввозить в Україну та вивозить за межі України готівкову валюту і банківські метали в сумі/вартістю, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 10000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.
Пасажир ОСОБА_1 митної декларації не заповнювала, з приводу декларування валютних цінностей до інспекторів митниці не зверталася, самостійно обрала форму проходження митного контролю - проходження через "зелений коридор" чим засвідчила про відсутність товарів, що підлягають письмовому декларуванню, або підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження. Будь-які документи на переміщення валютних цінностей через митний кордон України у пасажира при перетині зони митного контролю були відсутні.
Відповідно до пояснень громадянки ОСОБА_1 , виявлена готівка належить їй особисто.
Своїми діями пасажир ОСОБА_1 порушила встановлений МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, а саме, обравши формою проходження митного контролю - проходження через «зелений коридор», перемістив товари на які законодавством України встановлені обмеження. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачених статтею 471 МК України.
Диспозиція ст.471 МК України передбачає вчинення дій спрямованих на порушення встановленого МК України порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковану норму переміщення через митний кордон України.
Оскільки гр. ОСОБА_1 своїми діями обрала порядок проходження митного контролю через зону спрощеного митного контролю «зелений коридор», де не передбачено наявність у пасажира предметів, на переміщення яких через митний кордон України встановлено заборони чи обмеження, то, таким чином, громадянка ОСОБА_1 , переміщуючи через зону спрощеного митного контролю суму, що перевищує 10000 Євро, вчинила дії, які мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст.471 МК України.
Закон не містить застережень щодо можливості іншого порядку переміщення предметів, щодо яких встановлено заборону чи обмеження.
Чинним законодавством України не передбачено можливості звільнення правопорушника від застосування щодо нього обов`язкового стягнення, у тому числі й конфіскації предметів порушення митних правил.
У п. 33 рішення Європейського суду з прав людини по справі «Ізмайлов проти Росії» зазначено, що загальна вимога щодо декларування товарів, що переміщуються через митний кордон, яка поширюється на кожну особу, котра перетинає державний кордон, запобігає неконтрольованому ввезенню готівки в державу чи її вивезенню з неї, тому конфіскація у випадку недекларування готівки під час проходження митного контролю є частиною регуляторного механізму, який відповідає загальним інтересам суспільства.
Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях (від 9 червня 2005 року у справі «Бакланов проти Російської Федерації»; від 24 березня 2005 року у справі «Фрізен проти Російської Федерації»; від 15 травня 2008 року у справі «Надточій проти України»; від 06 листопада 2008 року у справі «Ізмайлов проти Російської Федерації»; від 23 вересня 1982 року у справі «Спорронг і Льоннрот проти Швеції») наголошує, що держава при конфіскації майна зобов`язана додержуватися визначеного ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод критерію правомірності позбавлення майна, який передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між поставленою метою та засобами, які використовуються для її досягнення. ЄСПЛ вважає, що будь-яке втручання у право власності обов`язково повинне відповідати принципу пропорційності. «Справедливий баланс» має бути дотриманий між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основних прав людини. Необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа, про яку йдеться, несе «індивідуальний і надмірний тягар». Цей критерій більшою мірою оціночний і стосується обставин кожної конкретної справи, а тому повинен бути встановлений щодо кожного конкретного суб`єкта у кожній справі на підставі безпосередньо з`ясованих обставин і фактів.
Судом не встановлено будь-яких даних про те, що конфіскація вилученої у громадянки ОСОБА_1 готівки не відповідатиме принципу пропорційності та порушуватиме справедливу рівновагу між інтересами суспільства і необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини.
Вина громадянки ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджуються фактичними даними протоколу про порушення митних правил, а саме: протоколом про порушення митних правил № 1130/10000/20, актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу, доповідною запискою та іншими документами в їх сукупності.
З огляду на наведене, в діях гр. ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.471 МК України.
Таким чином враховуючи, що безпосереднім предметом правопорушення митних правил є грошові кошти в сумі 8843 доларів США, суд вважає за необхідне застосувати до гр. ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з конфіскацією вказаних предметів порушення.
Керуючись ст.ст.280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст.366, 374, 458, 471, 489 МК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Громадянинку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої: АДРЕСА_1 , тимачасово не працює, документована паспортом громадянки України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , що виданий 12.10.2010 року органом за кодом 6113, персональний номер НОМЕР_2 визнати винною у порушенні митних правил, передбачених ст.471 Митного Кодексу України.
Застосувати до гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої: АДРЕСА_1 , тимачасово не працює, документована паспортом громадянки України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , що виданий 12.10.2010 року органом за кодом 6113, персональний номер 2562520683 адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1700 грн, який необхідно сплатити на наступні реквізити: отримувач УДКСУ у Солом`янському районі; код ЄДРПОУ: 38050812; МФО: 899998; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). р/р: UA568999980313040106005026010 та конфіскувати в дохід держави безпосередні предмети порушення митних правил згідно протоколу про порушення митних правил №1130/10000/20, а саме: грошові кошти в сумі 8843 доларів США.
Стягнути з гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої: АДРЕСА_1 , тимачасово не працює, документована паспортом громадянки України для виїзду за кордон НОМЕР_1 , що виданий 12.10.2010 року органом за кодом 6113, персональний номер 2562520683 судовий збір в розмірі 420 (чотириста двадцять) грн 40 коп., які підлягають сплаті на наступні реквізити: УК у Солом`янському районі/Солом`янський район, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38050812, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: UA388999980313181206000026010.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Солом`янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова пред`являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя - Г.О. Козленко