
Справа № 645/6745/20
Провадження № 2/645/557/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
28 січня 2021 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Іващенко С.О.,
за участю секретаря судового засідання - Гурської С.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові за правилами спрощеного позовного провадження в порядку заочного розгляду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради звернувся до Фрунзенського районного суду м. Харкова з позовом до ОСОБА_1 та просить стягнути з відповідача неправомірно отримані бюджетні кошти в розмірі 16465,74 грн., а також витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 грн..
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 26.09.2018 ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Згідно з рішенням Позивача від 07.12.2018 було призначено Відповідачу Допомогу з 01.09.2018 по 30.11.2018 у розмірі 5868,48 грн., щомісячно, з 01.12.2018' по 28.02.2019 у розмірі 6194,74 грн. щомісячно, ураховуючи доходи Відповідача та членів його родини.
У подальшому Відповідач також звертався до Позивача з заявами про призначення допомоги.
Згідно з поданою Відповідачем Декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, до складу членів сім`ї Відповідача входили: ОСОБА_2 (чоловік Відповідачки), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (донька ОСОБА_4 ); ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (син ОСОБА_4 ); ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ( син ОСОБА_4 ); ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (донька ОСОБА_4 ).
Позивачем зазначено, що чинним законодавством не передбачено обов`язку Позивача перевіряти викладені у заяві про призначення Допомоги та Декларації відомості ( склад сім`ї, відомості щодо розміру доходу членів сім`ї та інші дані) одночасно зі зверненням заявників. Допомога призначається з урахуванням наявних в матеріалах справи документів, та тих відомостей, що зазначаються заявниками.
Відповідно до поданої Відповідачем Декларації від 26.09.2018 вбачається, що чоловік відповідачки - ОСОБА_2 мав джерело доходів за звітний період з 01.03.2018 по 31.08.2018 лише у вигляді заробітної плати у ПП «Юнісофт». Інших доходів у чоловіка Відповідачка не зазначила.
Державними соціальними інспекторами під час здійснення вибіркової перевірки особової справи одержувача допомоги було встановлено, що Відповідач приховав обставини, які впливають на право та(або) розмір отримання допомоги, а саме: згідно з довідкою ДПС про доходи гр. ОСОБА_2 встановлено, що останній також отримав дохід у квітні-червні 2018 у ТОВ "БУДІВНИЦТВО ОСНАЩЕННЯ РЕКОНСТРУКЦІЯ" у розмірі 11863,36 грн; у липні - серпні 2018 ним також було отримано Дохід у ТОВ «КРАМАЛЬЯНС» на підставі цивільно-правового договору у розмірі 3975,16 грн; у серпні 2018 ОСОБА_8 отримав дохід у ТОВ «КРАМАЛЬЯНС» (заробітна плата) у розмірі 2127,27 грн, про що не було зазначено Відповідачем у поданій заяві та безпосередньо вплинуло на розмір призначеної допомоги.
Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування виплат, розраховано переплату бюджетних коштів Відповідачу, яка склала 17965,74 грн. Відповідачем у добровільному порядку сплачено 1500,00 грн,. отже залишок заборгованості складає 16465,74 грн.
На адресу Відповідача неодноразово були направлені листи з проханням про повернення бюджетних коштів. Однак жодних дій Відповідачем вчинено не було, окрім часткового повернення бюджетних коштів.
З метою забезпечення цільового принципу використання бюджетних коштів, ураховуючи неповернення Відповідачем суми переплати у добровільному порядку, Управління змушене звернутися до суду з метою повернення коштів до бюджету в судовому порядку
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 24 листопада 2020 року відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного провадження.
Представник позивача Самойленко П.С. в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, 28.01.2021 через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити та не заперечував проти ухвалення у справі заочного рішення.
Відповідач яка повідомлялася рекомендованими листами, направленими їй судом на адрес останнього відомого місця проживання, останні вручені, не повідомила про причини неявки в судове засідання, будь-яких заяв по суті справи чи з процесуальних питань не подавала, заперечень проти позову або заяви про розгляд справи без її участі не надала, не подавала відзиву на позов. Згідно ч.2 ст.43 ЦПК України відповідач зобов`язаний добросовісно здійснювати процесуальні права і виконувати процесуальні обов`язки, що відповідно до принципу юридичної визначеності, як складової частини конституційного принципу верховенства права, зобов`язує відповідача самостійно цікавитися перебігом розгляду судом пред`явленого до нього позову. Тривала відсутність такого інтересу з боку відповідача свідчить про його небажання захищати свої процесуальні права.
Відповідно до ч.1 ст.280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Так як, відповідач належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання, не з`явилася в судове засідання та не подала відзиву, а представник позивача не заперечує проти такого вирішення справи, то відповідно до ч.1 ст.281 ЦПК України суд постановив розглядати справу в заочному порядку.
У зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Враховуючи неявку належним чином повідомленого відповідача в судове засідання, яка не повідомила про причини неявки та не подала відзив, відповідно до статті 280 ЦПК України суд, за згодою представника позивача, вважає за можливе проводити заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.
З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані позивачем письмові докази, суд встановив наступне.
26.09.2018 ОСОБА_1 звернулася до УПСЗНА Немишлянського району ХМР з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Рішенням УПСЗНА Немишлянського району ХМР від 07.12.2018 ОСОБА_1 за зверненням було призначено Допомогу малозабезпеченій сім`ї з 01.09.2018 по 30.11.2018 у розмірі 5868,48 грн., щомісячно, з 01.12.2018 по 28.02.2019 у розмірі 6194,74 грн. щомісячно.
Допомога призначена з урахуванням наявних в матеріалах справи документів, та тих відомостях, що зазначаються заявниками.
Відповідно до п. 25 Порядку (в редакція, яка діяла на момент звернення Відповідача за призначенням Допомоги) виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється:
1) якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення;
2) у разі переїзду сім`ї в іншу місцевість та настання обставин, що унеможливлюють виплату соціальної допомоги (зокрема, смерть одинокої особи), - з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулися зміни;
3) за заявою уповноваженого представника сім`ї - з місяця, що настає за місяцем її подання, якщо інше не обумовлено заявою;
4) у разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім`ї, з причин, передбачених абзацами сімнадцятим (крім припинення реєстрації у разі працевлаштування самостійно), дев`ятнадцятим - двадцять другим підпункту 1, підпунктом 2 пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 № 198 - з місяця, наступного за місяцем, у якому припинено реєстрацію безробітного, за інформацією центрів зайнятості.
Згідно довідки ДПС про доходи гр. ОСОБА_2 встановлено, що останній також отримав дохід у квітні-червні 2018 у ТОВ "БУДІВНИЦТВО ОСНАЩЕННЯ РЕКОНСТРУКЦІЯ" у розмірі 11863,36 грн; у липні - серпні 2018 ним також було отримано Дохід у ТОВ «КРАМАЛЬЯНС» на підставі цивільно-правового договору у розмірі 3975,16 грн; у серпні 2018 ОСОБА_8 отримав дохід у ТОВ «КРАМАЛЬЯНС» (заробітна плата) у розмірі 2127,27 грн.
ОСОБА_1 було попереджено про необхідність повідомлення Позивачу про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання Допомоги, що підтверджується його особистим підписом у Заяві та Декларації.
Як вбачається з поданої Відповідачем Декларації від 26.09.2018, чоловік відповідачки - ОСОБА_2 мав джерело доходів за звітний період з 01.03.2018 по 31.08.2018 лише у вигляді заробітної плати у ПП «Юнісофт». Інших доходів у чоловіка Відповідачка не зазначила.
Таким чином, суд вважає встановленим факт отримання доходів члена родини відповідачки, її чоловіка ОСОБА_2 за період квітень-серпень 2018 року.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.
Згідно з п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до п. 14 постанови Кабінету Міністрів України постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.
Згідно зі ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" визначено випадки, коли у наданні державної соціальної допомоги може бути відмовлено, а виплата призначеної допомоги може бути припинена, а саме: п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону, якщо малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї.
Згідно з п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» у разі коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Відповідно до п. 28 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до повідомлення від 13.06.2019 Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування виплат, розраховано переплату бюджетних коштів відповідачу ОСОБА_1 на протязі 12-ти місяців до 13.06.2020, яка склала 17965,74 грн.
Відповідачем у добровільному порядку сплачено 1500,00 грн., таким чином, залишок заборгованості складає 16465,74 грн.
Згідно наданого стороною позивача повідомлення від 13.06.2019 вбачається, що їй направлялося повідомлення з попередженням про необхідність повернення бюджетних коштів, яке вона отримала.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача 16465,74 грн. надміру виплаченої державної допомоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме з відповідача на користь позивача стягуються витрати по оплаті судового збору у розмірі 2102,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 247, 263-265, 279, 280-281, 354 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради неправомірно отримані бюджетні кошти в розмірі 16465,74 грн. (шістнадцять тисяч чотириста шістдесят п`ять грн. 74 коп.)
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі дві гривні нуль копійок).
Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст.ст. 284-285 ЦПК України.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач - Управління соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 03196653, юридична адреса: 61060 м. м. Харків, пр-т Льва Ландау, б. 48;
Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 .
Повний текст судового рішення складено 28.01.2021.
Головуючий суддя -