
Справа № 626/7/21
Провадження № 2/626/179/2021
РІШЕННЯ
Іменем України
28.01.2021 року м. Красноград
Красноградський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Гусара П.І.
за участю секретаря Кузнєцової О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Краснограді, в порядку спрощеного позовного провадження, у відсутність сторін, цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги,
В С Т А Н О В И В:
Позивач Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (надалі по тексту позивач) звернулося до суду з позовом шляхом пред`явлення позовної заяви до ОСОБА_1 (надалі по тексту відповідач) в якому просить:
- стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради надміру виплачену допомогу внаслідок зловживання з боку відповідача у сумі 9206 грн. 01 коп. на р/р UA68201720343140015000026919, код КПК 2501030, код ЄДРПОУ 26281752, отримувач - Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, вид допомоги - державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 з 08.07.2014 по 30.09.2017 перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (далі - Управління) як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
25.03.2015, 02.09.2015, 01.03.2016, 12.09.2016 відповідач зверталась до Управління з заявами та усіма необхідними документами для призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
У деклараціях про доходи та майновий стан осіб при зверненні відповідач не зазначила у відомостях про доходи, що її дочка, ОСОБА_2 , у період з 01.01.2015 по 29.02.2016 отримувала аліменти.
Так, соціальними інспекторами Управління виявлено, що в період отримання соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідач приховала або навмисно подала недостовірні данні щодо наявності доходу у дочки ОСОБА_2 .
Таким чином, за період з 01.03.2015 по 31.10.2016 відповідач неправомірно отримувала допомогу, оскільки навмисно приховала дохід. Розмір переотриманої допомоги за ці періоди становив 11140 грн. 81 коп.
Про факт незаконного отримання допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідача повідомлено листом від 24.11.2016 № 8407/4-06, від 01.03.2018 № 1540/4-06, від 20.11.2018 № 8586/4-06, від 05.08.2019 № 10-29/ 5795/4-06/19, від 19.12.2019 № 10-29/9500/4-06/19 та від 27.01.2020 № 10-29/822/4-06/20 з пропозицією звернутися до Управління та з зазначенням реквізитів розрахункового рахунку Управління для повернення бюджетних коштів.
14.03.2018 відповідач надала до Управління заяву, в якій брала на себе зобов`язання повернути надміру виплачені кошти.
З поточної виплати відповідача утримано 1534 грн. 80 коп. Залишок переотриманої суми склав 9606 грн. 01 коп. з якого на розрахунковий рахунок Управління вона внесла 400 грн. 00 коп. Наразі сума надміру виплаченої допомоги внаслідок зловживання з боку відповідача складає 9206 грн. 01 коп.
У зв`язку з тим, що відповідач добровільно не повернула переплачені вищезазначені кошти Управління вимушено звернутися до суду з даним позовом.
Ухвалою Красноградського районного суду Харківської області від 08.12.2020 року провадження по справі відкрито та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, від Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника, позовні вимоги підтримують.
Відповідач подала до суду 22.01.2021 року заяву в якій просить справу розглядати за її відсутності, позов визнає.
Враховуючи, що в судове засідання не з`явились всі учасники справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши надані сторонами докази у їх сукупності, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини, що виникли між сторонами.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , з 08.07.2014 по 30.09.2017 перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (далі - Управління) як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Згідно з абз. 3 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон) та п. 6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Порядок), для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення декларацію про доходи та майно, яка заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім`ї.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону та п. 20 Порядку, соціальна допомога призначається на шість місяців.
25.03.2015, 02.09.2015, 01.03.2016, 12.09.2016 відповідач зверталась до Управління з заявами та усіма необхідними документами для призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
У деклараціях про доходи та майновий стан осіб при зверненні відповідач не зазначила у відомостях про доходи, що її дочка, ОСОБА_2 , у період з 01.01.2015 по 29.02.2016 отримувала аліменти.
Відповідно до ст. 7 Закону та п. 10 Порядку, державна соціальна допомога не призначається у випадку, коли з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, не зазначені у декларації про доходи та майно.
Згідно зі ст. 13 Закону, контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю. Відповідно до п. 27 Порядку, контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Так, соціальними інспекторами Управління виявлено, що в період отримання соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідач приховала або навмисно подала недостовірні данні щодо наявності доходу у дочки ОСОБА_2 .
Таким чином, за період з 01.03.2015 по 31.10.2016 відповідач неправомірно отримувала допомогу, оскільки навмисно приховала дохід. Розмір переотриманої допомоги за ці періоди становив 11140 грн. 81 коп.
Про факт незаконного отримання допомоги малозабезпеченим сім`ям Відповідача повідомлено листом від 24.11.2016 № 8407/4-06, від 01.03.2018 № 1540/4-06, від 20.11.2018 № 8586/4-06, від 05.08.2019 № 10-29/ 5795/4-06/19, від 19.12.2019 № 10-29/9500/4-06/19 та від 27.01.2020 № 10-29/822/4-06/20 з пропозицією звернутися до Управління та з зазначенням реквізитів розрахункового рахунку Управління для повернення бюджетних коштів.
14.03.2018 відповідач надала до Управління заяву, в якій брала на себе зобов`язання повернути надміру виплачені кошти.
З поточної виплати відповідача утримано 1534 грн. 80 коп. Залишок переотриманої суми склав 9606 грн. 01 коп. з якого на розрахунковий рахунок Управління вона внесла 400 грн. 00 коп.
Наразі сума надміру виплаченої допомоги внаслідок зловживання з боку відповідача складає 9206 грн. 01 коп.
Згідно з п. 28 Порядку, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 13 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до ЦПК України в межах заявлених вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи.
Як зазначено у ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Визнання позову відповідачем не порушує прав та законних інтересів інших осіб.
Враховуючи вище викладене, суд вважає, що даний позов підлягає задоволенню та стягнути з відповідача на користь позивача надміру виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в сумі 9206,01 грн.
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України, а саме судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 247, 263-265, 257 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги-задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (вул. Біблика, 6, м. Харків) надміру виплачену допомогу у сумі 9206 (дев`ять тисяч двісті шість) грн 01 коп. на р/р UA68201720343140015000026919, код КПК 2501030, код ЄДРПОУ 26281752, отримувач - Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради, вид допомоги - державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 на користь Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (код ЄДРПУ 26281752, вул. Біблика, 6, м. Харків) понесені судові витрати на оплату судового збору у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення в Харківський апеляційний суд через Красноградський районний суд.
Суддя