Ухвала суду № 94456243, 26.01.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2021
Номер справи
580/2973/20
Номер документу
94456243
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

м. Черкаси

26 січня 2021 року справа № 580/2973/20

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Гайдаш В.А.,

за участю:

секретаря судового засідання – Кучеренко І.О.,

представника позивача – Попенка І.П. (за посадою),

представника третьої особи – Берестового І.Ф. (за довіреністю),

розглядаючи у підготовчому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Канівської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України до Таганчанської сільської ради об`єднаної територіального громади Черкаської області, Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Черкаська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України, про скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась Канівська міська організація Профспілки працівників освіти і науки України (далі – позивач) з позовом до Таганчанської сільської ради об`єднаної територіального громади Черкаської області (далі – відповідач 1), Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області (далі – відповідач 2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Черкаська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України (далі – третя особа), в якому з урахуванням заяви про збільшення розміру позовних вимог просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення сесії відповідача 1 від 06.12.2019 №19-3/VII «Про припинення діяльності комунального закладу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. С.К. Федоренка Таганчанської сільської ради Черкаської області» шляхом ліквідації»;

- визнати протиправним та скасувати рішення сесії відповідача 1 від 27.02.2020 №22-22/VII «Про затвердження ліквідаційного балансу та звіту про роботу ліквідаційної комісії з припинення юридичної особи Комунального закладу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. С.К. Федоренка Таганчанської сільської ради Черкаської області».

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 25.08.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Ухвало суду від 03.10.2020 залучено до участі в адміністративній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Черкаська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України.

Ухвалою суду від 13.10.2020 постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження з викликом (повідомленням сторін) та продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвало суду від 28.12.2020 залучено до участі в адміністративній справі в якості другого відповідача - Степанецьку сільську раду об`єднаної територіальної громади Черкаської області.

В судовому засіданні 26.01.2021 судом на обговорення винесено питання про закриття провадження у справі, оскільки вказаний спір не належить розглядати у порядку адміністративного судочинства.

Представник позивача та представник третьої особи у судовому засіданні заперечили щодо закриття провадження у справі.

Представники відповідачів в судове засідання не прибули, від відповідача 1 надійшло клопотання про розгляд судового засідання без участі свого представника.

Заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Згідно ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад спірних правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Пункт 1 частини 1 статті 4 КАС України надає визначення поняттю «адміністративна справа», у відповідності до якого такою є переданий на вирішення адміністративного суду публічно -правовий спір.

Згідно положень п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, у якому:

- хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або

- хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або

- хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи.

Перелік справ, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, визначений ст. 19 КАС України, зокрема, п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження. Вжитий у цій процесуальній нормі термін суб`єкт владних повноважень означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС).

Визначальною ознакою для правильного вирішення спору є характер правовідносин, з яких виник спір. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Публічно-правовим вважається, зокрема, спір, у якому сторони правовідносин виступають одна щодо іншої не як рівноправні і в якому одна зі сторін виконує публічно-владні управлінські функції та може вказувати або забороняти іншому учаснику правовідносин певну поведінку, давати дозвіл на передбачену законом діяльність тощо.

До юрисдикції адміністративного суду належить спір, який виник між двома (кількома) суб`єктами стосовно їх прав та обов`язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб`єкт законодавчо вповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб`єкта (суб`єктів), а останній (останні) відповідно зобов`язаний виконувати вимоги та приписи такого суб`єкта владних повноважень.

Разом з цим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин.

Як встановлено судом із наявних у справі доказів, предметом спору у справі №580/2973/20 є рішення відповідача 1 від 06.12.2019 №19-3/VII «Про припинення діяльності комунального закладу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. С.К. Федоренка Таганчанської сільської ради Черкаської області» шляхом ліквідації» та рішення відповідача 1 від 27.02.2020 №22-22/VII «Про затвердження ліквідаційного балансу та звіту про роботу ліквідаційної комісії з припинення юридичної особи Комунального закладу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. С.К. Федоренка Таганчанської сільської ради Черкаської області».

При цьому, рішення відповідача 1 від 06.12.2019 №19-3/VII «Про припинення діяльності комунального закладу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. С.К. Федоренка Таганчанської сільської ради Черкаської області» шляхом ліквідації» прийнято на підставі ст. ст. 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.104, 105, 110, 111 Цивільного кодексу України. Крім того

Відповідно до положень ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров`я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об`єкти, визначені відповідно до закону як об`єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. Територіальні громади сіл, селищ, міст, районів у містах безпосередньо або через органи місцевого самоврядування можуть об`єднувати на договірних засадах на праві спільної власності об`єкти права комунальної власності, а також кошти місцевих бюджетів для виконання спільних проектів або для спільного фінансування (утримання) комунальних підприємств, установ та організацій і створювати для цього відповідні органи і служби. Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об`єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об`єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. Сільські, селищні, міські, районні в містах (у разі їх створення) ради мають право: 1) вносити пропозиції про передачу або продаж у комунальну власність відповідних територіальних громад підприємств, установ та організацій, їх структурних підрозділів та інших об`єктів, що належать до державної та інших форм власності, якщо вони мають важливе значення для забезпечення комунально-побутових і соціально-культурних потреб територіальних громад; 2) на переважне придбання в комунальну власність приміщень, споруд, інших об`єктів, розташованих на відповідній території, якщо вони можуть бути використані для забезпечення комунально-побутових та соціально-культурних потреб територіальних громад; 3) мати об`єкти комунальної власності за межами відповідних адміністративно-територіальних одиниць.

Зі змісту ст. 55 Господарського кодексу України вбачається, що суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Суб`єктами господарювання є господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

Відповідно до ч. 1 ст. 105 Цивільного кодексу України учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов`язані протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв`язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Відповідно до ч. 2 ст. 169 Цивільного кодексу України територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, спільні комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.

Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, засновником (учасником) юридичної особи - комунального закладу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. С.К. Федоренка Таганчанської сільської ради Черкаської області, код ЄДРПОУ 33363141, у період до 25.02.2020, була Таганчанська сільська рада об`єднаної територіального громади Черкаської області.

Таким чином, приймаючи рішення про реорганізацію комунального закладу «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів ім. С.К. Федоренка Таганчанської сільської ради Черкаської області та затверджуючи ліквідаційного балансу та звіту про роботу ліквідаційної комісії з припинення юридичної особи, Таганчанська сільська рада об`єднаної територіального громади Черкаської області діяла як власник (засновник) юридичної особи комунальної власності.

Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема, справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

Порівняльний аналіз змісту статті 20 ГПК України та статті 19 КАС України у сукупності дає підстави для висновку про те, що при вирішенні питання про розмежування компетенції судів щодо розгляду адміністративних і господарських справ у кожній конкретній справі недостатньо застосування виключно формального критерію - визначення суб`єктного складу спірних правовідносин (участь у них суб`єкта владних повноважень). Визначальною ознакою для правильного вирішення такого питання є характер правовідносин, з яких виник спір.

Таким чином, діяльність органу місцевого самоврядування щодо створення чи управління об`єктом комунальної власності є діяльністю по розпорядженню власністю територіальної громади, яка містить ознаки приватноправового спору з майнових відносин, тому Таганчанська сільська рада об`єднаної територіального громади Черкаської області приймаючи рішення з приводу реорганізації вказаного навчального закладу, реалізовувала організаційно-господарську діяльність, відповідно, оскаржені рішення у спірних правовідносинах не є рішеннями суб`єкта владних повноважень в розумінні КАС України, а є рішенням власника (засновника), яким такий власник (засновник) реалізує своє право на створення, припинення та управління комунальною установою.

Вказаний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду в від 27 травня 2020 року у справі №813/1232/18.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

На підставі вищевикладених обставин, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі, а спір має приватноправовий характер, а тому з огляду на суб`єктний склад сторін він має вирішуватися за правилами господарського судочинства.

Керуючись статтями 238, 248, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Закрити провадження в адміністративній справі №580/2973/20 за позовом Канівської міської організації Профспілки працівників освіти і науки України до Таганчанської сільської ради об`єднаної територіального громади Черкаської області, Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Черкаська обласна організація Профспілки працівників освіти і науки України про скасування рішень.

Роз`яснити учасникам справи, що даний спір підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.

Копію ухвали направити особам, що беруть участь у справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, однак апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Суддя В.А. Гайдаш

Ухвала у повному обсязі складена 28.01.2021.