
Справа № 560/7438/20
РІШЕННЯ
іменем України
28 січня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
I. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення 33 позачергової сесії VІІ скликання Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам`янець-Подільського району №170 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою по зміні цільового призначення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 " від 20.10.2020;
- зобов`язати Слобідсько-Кульчієвецьку сільську ради повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 02.08.2020 про передачу безоплатно у власність земельної ділянки площею 1.7106 га, масив за кадастровим номером 6822489100:12:016:0216, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства та прийняти рішення, передбачене статтею 118 Земельного кодексу України (на сесії сільської ради) та статтею 59 Закону України "Про місцеве самоврядування".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на звернення до Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1.7106 га, масив за кадастровим номером 6822489100:12:016:0216, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства, відповідач прийняв рішення, яким відмовив у наданні дозволу, із зазначенням підстави для відмови - не знаходження підтримки у депутатів сільської ради.
Таке рішення відповідача позивач вважає протиправним, тому звернувся до суду з вказаними позовними вимогами.
На адресу суду надійшов відзив на позов, в якому відповідач заперечував проти позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що приймаючи рішення про відмову позивачу у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, Слобідсько-Кульчієвецька сільська рада діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, оскільки земельний масив, на якому розташована земельна ділянка, на отримання якої претендує позивач, використовується жителями села Баговиця та членів садового товариства "Будівельник". Просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Позивач скористався правом на подання відповіді на відзив, в якій зазначив, що відповідач жодним чином не спростовує аргументи позивача, викладені у позові, а відмова відповідача у задоволенні заяви про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою призводить до порушення його права на отримання земельної ділянки. Враховуючи наведене, просить суд задовольнити позовні вимоги повністю.
II. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Відповідно до ухвали від 23.11.2020 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
III. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що ОСОБА_1 звернувся до Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1.7106 га, масив за кадастровим номером 6822489100:12:016:0216, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства.
До заяви позивач додав копію паспорта громадянина України, графічний матеріал, на якому була зазначена бажана земельна ділянка з кадастровим номером 6822489100:12:016:0216.
Рішенням 33 позачергової сесії VІІ скликання Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам`янець-Подільського району №170 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою по зміні цільового призначення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 " від 20.10.2020 відповідач прийняв рішення, яким відмовив у наданні дозволу, із зазначенням підстави для відмови - не знаходження підтримки у депутатів сільської ради.
Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ЦІНКА СУДУ
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність визначений нормами Земельного кодексу України (далі - ЗК України).
Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з частиною 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Відповідно до частини 1 статті 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Як встановлено вище, позивач звернувся до сільської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 1.7106 га, масив за кадастровим номером 6822489100:12:016:0216, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства.
До заяви позивач додав копію паспорта громадянина України, графічний матеріал, на якому була зазначена бажана земельна ділянка з кадастровим номером 6822489100:12:016:0216.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави зробити висновок про те, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. При цьому, чинним законодавством України не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.02.2018 в справі №545/808/17.
Крім того, зі змісту зазначених норм слідує, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, повинен прийняти вмотивоване рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.
Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Частиною 1 статті 59 Закону №280/97-ВР встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Отже, розгляд клопотання заінтересованої особи повинен прийматись у формі рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради. Аналогічна правова позиція вказана в постанові Верховного Суду від 23.11.2018 по справі №826/8844/16.
З огляду матеріалів справи суд встановив, що Рішенням 33 позачергової сесії VІІ скликання Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам`янець-Подільського району №170 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою по зміні цільового призначення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 " від 20.10.2020 позивачу відмовлено у наданні дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з огляду на те, що клопотання позивача не знайшло підтримки у депутатів сільської ради.
Вказане рішення відповідача у відмові в надані дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, на думку суду, не відповідає вимогам закону, яким передбачено, що підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином, відповідач не вирішив питання за результатом звернення позивача згідно з вимогами статті 118 ЗК України.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що для повного забезпечення захисту прав позивача необхідно задовольнити позовні вимоги шляхом визнання протиправним та скасування Рішенням 33 позачергової сесії VІІ скликання Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам`янець-Подільського району №170 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою по зміні цільового призначення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 " від 20.10.2020 та зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.08.2020 про передачу безоплатно у власність земельної ділянки площею 1.7106 га, масив за кадастровим номером 6822489100:12:016:0216, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства та прийняти одне з рішень, передбачених статтею 118 Земельного кодексу України.
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (частина 1 статті 90 КАС України).
Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що наявні правові підстави для задоволення позову.
Разом з тим, суд встановив, що при зверненні до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 840,80 грн., тому, враховуючи приписи статті 139 КАС України, судові витрати необхідно присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
позов ОСОБА_1 до Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити.
Ввизнати протиправним та скасувати Рішення 33 позачергової сесії VІІ скликання Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради Кам`янець-Подільського району №170 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою по зміні цільового призначення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 " від 20.10.2020.
Зобов`язати Слобідсько-Кульчієвецьку сільську ради повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 02.08.2020 про передачу безоплатно у власність земельної ділянки площею 1.7106 га, масив за кадастровим номером 6822489100:12:016:0216, зі зміною цільового призначення в межах категорії земель - для ведення особистого селянського господарства та прийняти рішення, передбачене статтею 118 Земельного кодексу України.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Слобідсько-Кульчієвецької сільської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 28 січня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Слобідсько-Кульчієвецька сільська рада (вул. Механізаторів, 45, м. Слобідка-Кульчієвецька, Кам`янець-Подільський район, Хмельницька область , код ЄДРПОУ - 04407276) Головуючий суддя В.В. Матущак Помічник судді