
Справа № 560/6921/20
РІШЕННЯ
іменем України
27 січня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.
за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. представників позивача: Підлісного О.В., Мозолевського О.І., представників відповідача: Вінер М.В., Думарецького О.В., розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БК "Нова Будова-2012" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До суду з адміністративним позовом звернувся позивач до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним та скасування рішення Державної архітектурно-будівельної інспекції України №IV122201016630 від 20.10.2020 року, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "БК "Нова Будова-2012" у видачі сертифікату. Зобов"язати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України видати сертифікат на об"єкт : будівництво багатоквартирного житлового будинку на вул. Матросова 4/1 в с. Мукша Китайгородська Кам"янець - Подільського району Хмельницької області.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 11.09.2020р. ТОВ «БК «Нова Будова - 2012» через Центр надання адміністративних послуг Гуменецької сільської ради у відповідності до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 13.04.2011 року № 461 (далі по тексту - Порядок №461) направило до Державної архітектурно-будівельної інспекції України заяву про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта (за формою згідно додатка 8 Порядку №461) разом з актом готовності об`єкта до експлуатації (згідно з додатком 9 Порядку №461).
Згідно з даною заявою позивач просив прийняти в експлуатацію об`єкт будівництва - Будівництво багатоквартирного житлового будинку на вул. Матросова, 4/1 в с. Мукша Китайгородська Кам"янець-Подільського району Хмельницької області.
20 жовтня 2020 року за результатами розгляду заяви позивача Державною архітектурно - будівельною інспекцією України прийнято рішення про відмову у видачі сертифікату, реєстраційний номер : ІУ122201016630. Вказана відмова прийнята на підставі абзацу 4 пункту 27 Порядку, в зв`язку з неподанням документів необхідних для прийняття рішення про видачу сертифіката, а саме: не надано виконавчу документацію (спеціальні журнали виконаних робіт).
ТОВ «БК «Нова Будова - 2012» не погоджується із відмовою у видачі сертифікату від 20.10.2020р. №ІУ 122201016630, вважає її протиправною та такою, що підлягає скасуванню. Позивач вважає, що підставою для видачі сертифіката є заява замовника про прийняття в експлуатацію об"єкта, а також акт готовності об"єкта до експлуатації. Подання до заяви виконавчої документації вимогам чинного законодавства не передбачено.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву в якому вказав, що Управлінням здійснено огляд об`єкта за результатами якого складено чек - лист за результатами виїзного огляду об`єкта будівництва на місцевості з фотофіксаціею об`єкта під час прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта від 02.10.2020 року та довідку щодо розгляду документів, поданих для прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, та видачі сертифіката.
20.10.2020 року за №ІV 122201016630 надано відмову у видачі сертифікату з підстав ненадання виконавчої документації (спеціальних журналів виконаних робіт) під час огляду об`єкта, на підставі чек-листа за результатами виїзного огляду об`єкта будівництва на місцевості з фотофіксаціею об`єкта під час прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта від 02.10.2020 року та довідки щодо розгляду документів, поданих для прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, та видачі сертифіката.
Твердження позивача про надання відмови у видачі сертифікату від 20.10.2020 року №ІV 122201016630 з підстав неподання виконавчої документації разом із заявою про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта та видачу сертифіката від та актом готовності об`єкта до експлуатації є помилковим.
Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечували та просили суд у задоволені позову Товариства з обмеженою відповідальністю «БК «Нова Будова-2012» відмовити у повному обсязі з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Ухвалою суду від 04.11.2020 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Встановлено, що відповідачем здійснено огляд об`єкта будівництва багатоквартирного житлового будинку на вул. Матросова 4/1 в с. Мукша Китайгородська Кам"янець - Подільського району Хмельницької області за результатами якого складено чек - лист та довідку щодо розгляду документів, поданих для прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, та видачі сертифіката.
20.10.2020 року відповідачем за № ІV 122201016630 надано відмову у видачі сертифікату.
Підставою надання відмови стало ненадання виконавчої документації (спеціальних журналів виконаних робіт) під час огляду об`єкта, оскільки форма чек-листа передбачає фактичну наявність спеціальних журналів виконаних робіт та їх відповідність державним будівельним нормам.
На підставі та довідки щодо розгляду документів, поданих для прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта позивачу відмовлено у видачі сертифіката.
Вважаючи таке рішення протиправним позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Суд, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України від 17.02.2011 №3038-УІ “Про регулювання містобудівної діяльності” (далі - Закон №3038, в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин) визначені правові та організаційні основи містобудівної діяльності, забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
За приписами частини другої статті 39 Закону України № 3038 прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками, здійснюється на підставі акта готовності об`єкта до експлуатації шляхом видачі органами державного архітектурно - будівельного контролю сертифіката у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Форма акта готовності об`єкта до експлуатації, форма сертифіката, порядок його видачі, розмір та порядок внесення плати за видачу сертифіката визначаються Кабінетом Міністрів України (абз. З ч. 2 ст. 39 Закону України № 3038).
Згідно абз. 4 ч. 2 ст. 39 Закону України № 3038, акт готовності об`єкта до експлуатації підписується замовником, генеральним проектувальником, генеральним підрядником або підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників), субпідрядниками, страховиком (якщо об`єкт застрахований).
Відповідно до частини 3 статті 39 Закону № 3038 орган державного архітектурно - будівельного контролю у разі необхідності під час розгляду питань, пов`язаних з видачею сертифіката, може звернутися до державних органів з метою отримання відповідних висновків.
Неподання таких висновків у визначений органом державного архітектурно -будівельного контролю строк не є підставою для продовження строку видачі сертифіката або відмови в його видачі.
Пунктом 7 статті 39 Закону № 3038 передбачено, що орган державного архітектурно - будівельного контролю відмовляє у видачі сертифіката з таких підстав:
1. неподання документів, необхідних для прийняття рішення про видачу сертифіката;
2. виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;
3. невідповідність об`єкта проектній документації на будівництво такого об`єкта та/або вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил;
4. невиконання вимог, передбачених Законом України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”, щодо оснащення будівлі вузлами обліку відповідних комунальних послуг.
Відмова у видачі сертифіката надається замовникові у строк, передбачений для його видачі.
Рішення про відмову у видачі сертифіката може бути розглянуто у порядку нагляду центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду (без права видачі сертифіката), або оскаржено до суду.
Згідно п. 24-27 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461, для отримання сертифіката замовник (його уповноважена особа) подає до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю через центр надання адміністративних послуг чи через електронний кабінет шляхом подання засобами програмного забезпечення Єдиного державного веб - порталу електронних послуг або заповнює та надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до центру надання адміністративних послуг заяву про прийняття в експлуатацію об`єкта та видачу сертифіката за формою згідно з додатком 8 до цього Порядку, до якої додається акт готовності об`єкта до експлуатації за формою згідно з додатком 9 до цього Порядку.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю приймає подані замовником заяву, акт готовності об`єкта до експлуатації та вчиняє дії у межах чинного законодавства щодо з`ясування питання достовірності відомостей у поданих документах, відповідності об`єкта проектній документації, вимогам будівельних норм, стандартів і правил на основі чек-листа за формою згідно з додатком 9-1 до цього Порядку, за результатами яких складається довідка за формою, наведеною у додатку 10 до цього Порядку.
Під час розгляду питання прийняття в експлуатацію об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками, орган державного архітектурно-будівельного контролю здійснює огляд об`єкта. Під час такого огляду посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю з`ясовує наявність виконавчої документації в обсязі, передбаченому державними будівельними нормами, та матеріалів технічної інвентаризації згідно з додатком 9-1 до цього Порядку, а також здійснює фото - та відеофіксацію.
У разі потреби під час розгляду питань, пов`язаних з видачею сертифіката, орган державного архітектурно-будівельного контролю може звернутися до державних органів з метою отримання відповідних висновків, що стосуються об`єкта будівництва.
Неподання таких висновків у встановлений строк не є підставою для продовження строку видачі сертифіката або відмови в його видачі.
Орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом десяти робочих днів з дати реєстрації заяви приймає рішення про видачу сертифіката або про відмову в його видачі.
Сертифікат виготовляється в одному примірнику та видається замовнику (уповноваженій ним особі), який повинен зберігати його протягом всього періоду експлуатації об`єкта. Також орган державного архітектурно-будівельного контролю забезпечує розміщення сертифіката в електронному кабінеті користувача Єдиного державного веб - порталу електронних послуг та надсилає на адресу електронної пошти замовника будівництва скановані копії виготовленого сертифіката не пізніше одного робочого дня з дати його виготовлення.
Підставою для відмови у видачі сертифіката є:
неподання документів, необхідних для прийняття рішення про видачу сертифіката;
виявлення недостовірних відомостей у поданих документах;
невідповідність об`єкта проектній документації на будівництво такого об`єкта та/або вимогам будівельних норм, стандартів і правил.
У разі прийняття рішення про відмову у видачі сертифіката орган державного архітектурно-будівельного контролю надсилає замовнику (уповноваженій ним особі) у спосіб, відповідно до якого були подані документи, протягом десяти робочих днів з дати реєстрації заяви рішення з обґрунтуванням причин відмови за формою згідно з додатком 11 до цього Порядку.
Рішення про відмову у видачі сертифіката оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю протягом одного робочого дня після його прийняття.
Після усунення недоліків, що стали підставою для прийняття рішення про відмову у видачі сертифіката, замовник може повторно звернутися до органу державного архітектурно-будівельного контролю для видачі сертифіката.
Управлінням здійснено огляд об`єкта за результатами якого складено чек - лист за результатами виїзного огляду об`єкта будівництва на місцевості з фотофіксаціею об`єкта під час прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта від 02.10.2020 року та довідку щодо розгляду документів, поданих для прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, та видачі сертифіката.
20.10.2020 року №ІV 122201016630 надано відмову у видачі сертифікату з підстав ненадання виконавчої документації (спеціальних журналів виконаних робіт) під час огляду об`єкта, на підставі чек-листа за результатами виїзного огляду об`єкта будівництва на місцевості з фотофіксаціею об`єкта під час прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта від 02.10.2020 року та довідки щодо розгляду документів, поданих для прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об`єкта, та видачі сертифіката.
В судовому засіданні отримано пояснення представника позивача - директора "БК "Нова Будова-2012" Мозолевського О.І., який повідомив суд, що комісією Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області в складі Головного інспектора будівельного нагляду Думарецького О.В. здійснено огляду об`єкта будівництва на місцевості з фотофіксаціею під час прийняття його в експлуатацію за адресою вул. Матросова, 4/1 в с. Мукша Китайгородська Кам`япець-Подільського району.
Під час знаходження в офісі представникам комісії було надано всі необхідні документи які вимагали інспектори.
В подальшому під час огляду об`єкта будівництва на місцевості ніяких зауважень не було.
Також в судовому засіданні отримано пояснення Головного інспектора будівельного нагляду Думарецького О.В. який повідомив суд, що під час огляду об`єкта будівництва на місцевості з фотофіксаціею під час прийняття його в експлуатацію за адресою вул. Матросова, 4/1 в с. Мукша Китайгородська Кам`янець-Подільського району позивачем не надано виконавчої документації (спеціальні журнали виконаних робіт) згідно вимог додатку № 9-1 Постанови КМУ від 13.03.2020 року №218 для оформлення чек-листа за формою на основі якого складається довідка за формою, наведеною у додатку 10 до цього Порядку.
Судом оглянуто чек - лист складений Головним інспектором будівельного нагляду Думарецьким О.В. в якому залишились не заповнені графи напроти спеціальних журналів виконаних робіт, а саме: передбачено проектом виконаних робіт; фактична наявність; відповідає державним будівельним нормам.
Судом враховано вимоги п. 24-27 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461, що орган державного архітектурно-будівельного контролю приймає подані замовником заяву, акт готовності об`єкта до експлуатації та вчиняє дії у межах чинного законодавства щодо з`ясування питання достовірності відомостей у поданих документах, відповідності об`єкта проектній документації, вимогам будівельних норм, стандартів і правил на основі чек-листа за формою згідно з додатком 9-1 до цього Порядку, за результатами яких складається довідка за формою, наведеною у додатку 10 до цього Порядку.
Під час розгляду питання прийняття в експлуатацію об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками, орган державного архітектурно-будівельного контролю здійснює огляд об`єкта. Під час такого огляду посадова особа органу державного архітектурно-будівельного контролю з`ясовує наявність виконавчої документації в обсязі, передбаченому державними будівельними нормами, та матеріалів технічної інвентаризації згідно з додатком 9-1 до цього Порядку, а також здійснює фото - та відеофіксацію.
Отже, відсутність виконавчої документації, а саме відсутність під час огляду об"єкта спеціальних журналів виконаних робіт стало підставою для відмови у видачі сертифікату.
Одночасно, як стверджує представник позивача, що вказана документація у нього була в наявності, перевіряючими не вимагалася для огляду.
Судом враховано, що до матеріалів справи позивачем надано виконавчу документацію (копії спеціальних журналів виконаних робіт), аналогічні журнали 28.12.2020 року направлено цінним листом Управлінню Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області, тому у відповідача є можливість надати їм оцінку щодо відповідності державним будівельним нормам та прийняти рішення відповідно до вимог законодавства.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів). (ст. 90 КАС України).
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши кожен докази, які є у справі щодо їх належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів учасників справи, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази надані позивачем - суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної архітектурно-будівельної інспекції України №IV122201016630 від 20.10.2020 року, яким відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю "БК "Нова Будова-2012" у видачі сертифікату.
Зобов"язати Державну архітектурно-будівельну інспекцію України повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "БК "Нова Будова-2012" про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об"єкта будівництва - багатоквартирного житлового будинку на вул. Матросова 4/1 в с. Мукша Китайгородська Кам"янець - Подільського району Хмельницької області та прийняти рішення щодо видачі сертифікату на об"єкт: будівництво багатоквартирного житлового будинку на вул. Матросова 4/1 в с. Мукша Китайгородська Кам"янець - Подільського району Хмельницької області з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В решті позову відмовити.
Стягнути з Державної архітектурно-будівельної інспекції України за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 1051,00 грн (одна тисяча п"ятдесят одна грн) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БК "Нова Будова-2012".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 28 січня 2021 року
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "БК "НоваБудова-2012" (вул. Князів Коріатовичів, 25, оф. 304,Кам''Янець-Подільський,Хмельницька область,32300 , код ЄДРПОУ - 38307262) Відповідач:Державна архітектурно-будівельна інспекція України в особі Управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Хмельницькій області (вул. Грушевського, 87/2,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 37471912)
Головуючий суддя П.М. Майстер