
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
з питання зміни способу і порядку виконання судового рішення
"28" січня 2021 р. №520/6538/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Полях Н.А., розглянувши у порядку письмового провадження заяву з питання зміни способу і порядку виконання судового рішення старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління заперечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Баранової Яни Олександрівни по справі №520/6538/2020 за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022), Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради (код ЄДРПОУ 23148343, вул. Старонікольська, буд. 20А, м. Чугуїв, 63503) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Через канцелярію суду 21.01.2021 року надійшла заява з питання зміни способу і порядку виконання судового рішення старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління заперечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Баранової Яни Олександрівни, в якій вона просила:
- вирішити питання про зміну способу та порядку виконання рішення по справі № 520/6538/2020 від 11.09.2020 року, виданого Харківським окружним адміністративним судом шляхом його зміни на стягнення з Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради (код ЄДРПОУ 23148343, вул. Старонікольська, буд. 20А, м. Чугуїв, 63503) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) суми в розмірі 9464,00 грн.
В обґрунтування заяви зазначила, що здійснення виплати суми недоплаченої частини разової допомоги до 05 травня ускладнене тим, що у боржника відсутні кошти. На підставі викладеного просив задовольнити заяву в повному обсязі.
Старший державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління заперечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Баранова Яна Олександрівна в своїй заяві просила здійснити розгляд зазначеної заяви без її участі.
Представник Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник ОСОБА_1 надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у судове засідання не прибув.
Отже, сторони в судове засідання не прибули. Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження – розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи положення ч. 9 ст. 205 КАС України та беручи до уваги клопотання представника позивача про розгляд справи в порядку письмового провадження, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін за наявними матеріалами справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ч. 2 ст. 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для розгляду заяви про зміну способу і порядку виконання судового рішення в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи заяви та заперечень проти неї, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2020 року, адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022), Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради (код ЄДРПОУ 23148343, вул. Старонікольська, буд. 20А, м. Чугуїв, 63503) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради (код ЄДРПОУ 23148343, вул. Старонікольська, буд. 20А, м. Чугуїв, 63503) щодо виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року як особі з інвалідністю війни II групи, яка не відповідає статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та висновку Конституційного Суду України, викладеному у рішенні від 27.02.2020 року №3-р 2020 у справі №1-247/2018(3393/18)".
Зобов`язано Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради (код ЄДРПОУ 23148343, вул. Старонікольська, буд. 20А, м. Чугуїв, 63503) перерахувати і виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року як особі з інвалідністю війни II групи у розмірі 8-ми мінімальних пенсій за віком, у відповідності до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та висновку Конституційного Суду України, викладеному у рішенні від 27.02.2020 року №3-р 2020 у справі №1-247/2018(3393/18) та здійснити виплату суми недоплаченої частини разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року з урахуванням раніше виплаченої суми".
У задоволенні адміністративного позову в іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Рішення по справі №520/6538/2020 набрало законної сили 07.08.2020 року.
На виконання рішення суду від 02.07.2020 року по справі № 520/6538/2020 Харківським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист.
Як встановлено за матеріалами справи, 05.11.2020 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Барановою Яною розглянуто заяву стягувача про примусове виконання, за наслідками чого відкрито виконавче провадження ВП №63506956.
Копія постанови про відкриття виконавчого провадження відправлена на адресу боржника та отримана ним.
Боржником до Відділу надіслано лист №5241 від 20.11.2020, згідно якого повідомлено про те, що здійснення виплати суми недоплаченої частини разової грошової допомоги до 5 травня ускладнене. Повідомлено про те, що Управління протягом року не має бюджетних призначень та планових асигнувань державного бюджету для здійснення виплати суми неоплаченої частини разової грошової допомоги та забезпечення виконання судових рішень, що унеможливлює виконання виконавчого провадження в частині виплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 05 травня 2020 року.
Заявник вважає, що з тексту листа боржника вбачається факт невиконання рішення у повному обсязі та наявності обставин, що істотно ускладнюють своєчасне виконання рішення або роблять його неможливим.
Зазначені вище обставини, на думку заявника, роблять неможливим виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі № 520/6538/2020, на підставі якого видано виконавчий лист у визначений рішенням суду спосіб та, у зв`язку із тим, що рішення суду по теперішній час у повному обсязі не виконано, заявник звернувся із даною заявою до суду та просить встановити спосіб та порядок виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2020 року по справі № 520/6538/2020.
Відповідно до частини 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з ч.3 ст.378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Частиною 4 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору; щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Суд зазначає, що наведені норми не містять конкретного переліку обставин для встановлення способу і порядку виконання судового рішення, а лише встановлюють критерії для їх визначення, надаючи суду в кожному конкретному випадку вирішувати питання про їх наявність з урахуванням усіх обставин справи.
Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим.
Разом з тим, під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність виключних обставин, які є об`єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду боржником, зазначення настання обставин, що дозволяють виконати рішення суду протягом визначеного терміну. Наявність таких обставин має бути підтверджено належними та допустимими доказами.
При цьому, порядок виконання рішення - це визначена законодавством послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем, а також права і обов`язки суб`єктів виконавчого провадження під час їх вчинення.
Підставою для зміни способу чи порядку виконання рішення суду є неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об`єкта стягнення або з інших причин.
Таким чином, для зміни способу виконання судового рішення є такі обставини, які роблять виконання неможливим.
Тобто, в розумінні наведеної статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні заяв про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення потрібно мати на увазі, що їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо). Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Отже, наведена норма пов`язує можливість зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у виняткових випадках за умови доведення заявником існування конкретних обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у певний строк.
Суд зазначає, що сам факт невиконання рішення суду з підстав, викладених заявником у поданій заяві, не є саме тією підставою, яка передбачена приписами ч. 3 ст. 378 КАС України.
Суд також зазначає, що заявником взагалі не надано доказів, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2020 року по справі № 520/6538/2020 боржником не буде виконане.
Таким чином суд вважає, що зазначені в заяві про зміну способу і порядку виконання судового рішення обставини не є об`єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду у встановлений судом спосіб. Наявність інших обставин заявником також не зазначено. При цьому, під час розгляду заяви такі обставини не встановлені й судом. Доводів, які б обґрунтовували неможливість виконання рішення у встановлений судом спосіб та доказів на їх підтвердження, позивачем не надано
Отже, заявником в обґрунтування вимог про зміну способу виконання рішення по даній справі жодних обставин, які б ускладнювали виконання рішення, не наведено, а суд, оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 211 КАС України не вбачає існування у спірних правовідносинах перелічених у нормі процесуального закону підстав.
Наведені заявником у заяві підстави неможливості виконання рішення суду, не може бути визнана судом обґрунтованими підставами.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що у задоволенні заяви належить відмовити, оскільки не вбачає правових підстав для її задоволення.
Згідно ч. 8 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалу за результатами розгляду питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.
Керуючись статтями 241, 243, 254, 255, 294, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
У задоволенні заяви з питання зміни способу і порядку виконання судового рішення старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління заперечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) Баранової Яни Олександрівни по справі №520/6538/2020 за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344, майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд, 2 поверх, м. Харків, 61022), Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради (код ЄДРПОУ 23148343, вул. Старонікольська, буд. 20А, м. Чугуїв, 63503) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.А. Полях