
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
28 січня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/1521/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні заяву Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про відстрочення виконання судового рішення Полтавського окружного адміністративного суду у справі №440/1521/19 за позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного військового комісаріату, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
26 квітня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського обласного військового комісаріату про визнання протиправними дій щодо виготовлення та надання Головному управлінню Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 без урахування всіх складових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та зобов`язання скласти і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, виходячи з розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку позивач займав на дату звільнення зі служби з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі: надбавки за кваліфікацію льотчик/штурман 1-клас - 12%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 50%, надбавки за особливі умови служби (ОУС) - 35% та премії - 10% .
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 04.07.2019 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправними дії Полтавського обласного військового комісаріату щодо виготовлення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 без урахування всіх складових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Зобов`язано Полтавський обласний військовий комісаріат скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 5 березня 2019 року з урахування щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію, льотчик-штурман 1-клас - 12%, надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 50%, надбавки за особливі умови служби - 35% та премії - 10%.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 18.11.2020 рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 04.07.2019 року по справі № 440/1521/19 скасовано. Прийнято нове рішення, яким позов ОСОБА_1 задоволено частково. Зобов`язано Полтавський обласний військовий комісаріат підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019 р., у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 року перерахунку основного розміру його пенсії. В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
21 січня 2021 року до суду надійшла заява Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про відстрочення виконання судового рішення від 18.11.2020 у справі № 440/1521/19 на десять днів від дати винесення ухвали суду, мотивована не отриманням Полтавським ОВК рішення суду від 18.11.2020 у справі №440/1521/19. Зазначено, що до суду 19.01.2021 заявником подано заяву про видачу копії рішення суду, яке підлягає виконанню. Таким чином, на думку заявника, оскільки існують обставини, які унеможливлюють виконання судового рішення до отримання його копії, а також з метою уникнення стягнення з Полтавського обласного ТЦК та СП виконавчого збору, заявник звернувся до суду із заявою про відстрочення виконання рішення суду.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року питання про відстрочення виконання постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 18.11.2020 у справі № 440/1521/19 призначено до розгляду в судовому засіданні.
Позивач та представник відповідача до суду з`явилися, надали клопотання про розгляд заяви в порядку письмового провадження.
Відповідно до частини другої та четвертої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
З огляду на положення пункту 10 частини першої статті 4, частини дев`ятої статті 205 та частини третьої статті 374 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про відстрочення виконання судового рішення розглянута судом у порядку письмового провадження.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі приписів частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов таких висновків.
Відповідно до частин третьої - п`ятої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Отже, підставою для відстрочення виконання судового рішення можуть бути обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у певний строк. А відтак, обов`язок доведення наявності цих обставин, покладається на зобов`язану сторону (боржника). Факт наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у певний строк, має підтверджуватись відповідними доказами, як це встановлено положеннями статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України. З огляду на те, що конкретний перелік обставин, за наявності яких суд може відстрочити виконання судового рішення, не встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, суд вирішує питання про відстрочення виконання судового рішення, виходячи із конкретних обставин, які впливають на спроможність сторони виконати судове рішення, та балансу між інтересами стягувача та боржника.
Подібні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 06 грудня 2019 року у справі №2а/0570/6531/2011.
Так, у цій постанові Верховним Судом зазначено, що відстрочення є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об`єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке. При розгляді заяв щодо відстрочення виконання судового рішення необхідно виходити з міркувань доцільності та об`єктивної необхідності надання саме таких строків відтермінування виконання рішення в цілому. Наявність підстав для відтермінування має бути доведена боржником. Строки відтермінування знаходяться у прямій залежності від обставин, що викликають необхідність надання додаткового строку для повного виконання рішення суду. Надання такого не може створювати занадто або безпідставно привілейовані умови для боржника, натомість повинне базуватися на принципах співмірності і пропорційності з метою забезпечення балансу прав і законних інтересів стягувачів і боржників.
На підтвердження наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення суду найближчим часом, заявником зазначено, що командуванню не було відомо про таке судове рішення, про те, що воно набрало законної сили. До суду 19.01.2021 подано заяву про видачу копії рішення суду, яке підлягає виконанню.
Аргумент про те, що командуванню не було відомо про постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 18.11.2020 у справі № 440/1521/19, про те, що вона набрала законної сили не може бути підставою для відстрочення виконання судового рішення та не є винятковою обставиною у розумінні статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд наголошує, що відстрочення виконання рішення суду здійснюється у виняткових випадках і є правом, а не обов`язком суду, а відповідне рішення приймається суддею на основі закону та власних переконань.
В даному випадку, судом не встановлена наявність належних підстав для відстрочення виконання судового рішення на десять днів від дати винесення ухвали суду.
За таких обставин суд приходить висновку, що у задоволенні заяви про відстрочення виконання судового рішення слід відмовити.
Керуючись статтями 248, 256, 294, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про відстрочення виконання судового рішення Полтавського окружного адміністративного суду у справі №440/1521/19 за позовом ОСОБА_1 до Полтавського обласного військового комісаріату, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.
Суддя Н.Ю. Алєксєєва