
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/5643/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд, у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (позивач) до Світловодського міського комунального підприємства "Зелене господарство" (відповідач) про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить стягнути з відповідача заборгованість по сплаті фінансових санкцій та пені в сумі 232031,12 грн..
Оскільки відповідачем вказані кошти добровільно не сплачені, позивач просить суд стягнути їх на свою користь.
Ухвала про відкриття спрощеного провадження у справі від 14.12.2020 р. направлялась відповідачу за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак поштове відправлення повернулося на адресу суду як не вручене із незалежних від суду причин (за відсутності адресата), а тому відповідно до ч.11 ст.126 КАС України, ухвала про відкриття спрощеного провадження вважається врученою належним чином.
Відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву або ж заяви про його визнання.
Справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши наявні в справі документи та матеріали суд дійшов наступних висновків.
Так, відповідач як платник внесків перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 19.01.2021 р. відповідач з 29.03.2011 р. перебуває в стані припинення за рішенням засновників (учасників).
Відповідно до ч. 4 ст. 91 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.
На час розгляду цієї справи, відповідач перебуває у стані припинення, однак запису про припинення юридичної особи до реєстру не внесено, а тому фактично юридична особа на даний час не припинена.
Відтак, відповідач не звільнений від покладених на нього обов`язків щодо сплати штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків.
Пунктом 1 статті 1 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР (далі – Закон № 400/97-ВР) встановлено, що платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є суб`єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об`єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об`єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до положень абзацу 5 пункту 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 №2464-VI (що набрав чинності 01.01.2011, далі – Закон №2464-VI) стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
Відповідно абзацу 6 пункту 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону №2464-VI за фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування збережено повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом, на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій.
Із системного аналізу наведених законодавчих приписів встановлено, що вказана норма передбачає вчинення органами Пенсійного фонду стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків та штрафних санкцій відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.
Таким чином Фонд і після 01.01.2011 має право здійснювати контроль за правильністю нарахування та сплати страхових внесків, нарахованих за період до 1 січня 2011 року, і у випадку виявлення порушень – право застосовувати штрафні санкції, визначені законом, чинним на момент вчинення таких порушень.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначено Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі – Закон № 1058-IV), який регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Згідно зі ст. 1 Закону № 1058-IV, страхові внески – кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 Закону №1058-IV страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч.10 ст.20 Закону №1058-IV).
Відповідно ч.13ст.106 Закону №1058-IV про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев`ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
Суми пені та штрафів, передбачених частинами дев`ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов`язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Оскарження рішення виконавчого органу Пенсійного фонду про нарахування пені та накладання штрафів зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строки сплати фінансових санкцій також призупиняються до винесення судом рішення в разі оскарження страхувальником вимоги про сплату недоїмки, якщо накладення фінансових санкцій пов`язано з її виникненням або несвоєчасною сплатою.
Частиною 15 ст. 106 Закону № 1058-IV передбачено, що строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується
Так, за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) відповідачем страхових внесків за період з 14.12.2007 по 17.08.2012 Управлінням Пенсійного фонду України в м. Світловодську та Світловодському районі Кіровоградської області нараховано штраф у розмірі 13 457,78 грн. та пеню в розмірі 218 573,34 грн., про що 17.12.2012 винесено рішення №68 "Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхованих внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду".
Вказане рішення вручено уповноваженій особі відповідача 17.12.2012 р. (а.с.8).
Судом встановлено, що згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 р. №1055 "Про деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" управління Пенсійного фонду України в м. Світловодську та Світловодському районі та управління Пенсійного фонду України в Онуфріївському районі були припинені шляхом реорганізації (злиття) в установленому законом порядку та утворено на їх базі Світловодське об`єднане управління Пенсійного фонду України, про що 01.04.2016 р. внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2017 р. № 821 "Про деякі питання функціонування органів Пенсійного фонду України" Світловодське об`єднане управління Пенсійного фонду України припинено у зв`язку з реорганізацією та приєднанням до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, про що 15.03.2018 також внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Таким чином позивач як правонаступник Світловодського об`єднаного управління Пенсійного фонду України має право на звернення до суду щодо стягнення заборгованості за рішенням від 17.12.2012 №68.
Частиною 1 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Доказів оскарження рішення від 17.12.2012 р. № 68 у встановленому законом порядку не надано, у зв`язку з чим заборгованість за таким рішенням вважається узгодженою.
Крім того, згідно повідомлення від 01.02.2013 р. №10 відповідач грошові вимоги на загальну суму 232031,12 грн. визнав повністю (а.с.9).
Доказів сплати вказаних коштів суду також не надано.
З огляду на викладене, суд приходить висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо стягнення з відповідача судового збору в сумі 3480,47 грн. слід зазначити, що відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Тобто, суб`єкту владних повноважень не мають компенсуватися витрати на сплату судового збору, правову допомогу, витрати, пов`язані із прибуттям до суду, та інші судові витрати, крім зазначених вище витрат на доказування, оскільки суб`єкт владних повноважень повинен нести усі ризики, пов`язані з прийняттям ним рішень, вчиненням дій чи допущенням бездіяльності, у тому числі необхідність відстоювати правомірність своєї поведінки в адміністративному суді.
Такі обмеження у можливостях суб`єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних відносинах із владою. Тому, такий вид судових витрат, як судовий збір, суб`єкту владних повноважень поверненню не підлягає.
Керуючись ст.2, 241, 243-249 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов – задовольнити.
Стягнути з Світловодського міського комунального підприємства "Зелене господарство" (код – 31591228) на користь Головного управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області (код – 20632802) заборгованість по сплаті фінансових санкцій та пені у розмірі 232 031,12 грн. (двісті тридцять дві тисячі тридцять одна гривня 12 копійок).
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст.ст.255, 295 КАС України, та може бути оскаржене сторонами до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії.
Відповідно до вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. Хилько