
Справа № 712/10513/20
Провадження № 3/712/31/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2021 року м. Черкаси
Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси Бащенко С.М., з участю прокурора – Курила М.П., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 , будучи начальником юридичного відділу державного підприємства Науково-виробничого комплексу «Фотоприлад» та відповідно до підпункту «а`п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину не визнав, просив суд закрити провадження по справі за відсутності події та складу адміністративного правопорушення, надавши письмове клопотання.
Прокурор в судовому засіданні протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП підтримав, та просив притягнути останнього до адміністративної відповідальності, оскільки ним порушені вимоги антикорупційного законодавства.
Суддя, заслухавши думку прокурора, враховуючи позицію ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Статтею 81 ЦК України передбачено, що юридичні особи, залежно від порядку їх створення, поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права. Юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
В п.1.1.розділу І «Загальні положення» статуту Державного підприємства Науково-виробничого комплексу «Фотоприлад» є державним комерційним підприємством заснованим на державній власності, та передане в управління Державного концерну «Укроборонпром».
Згідно Статуту дане підприємство є юридичною особою та набуває прав та обов`язків юридичної особи з дати включення його до Єдиного Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, отже є юридичною особою публічного права.
Наказом ДП НВК «Фотоприлад» № 179 від 02.06.2015 ОСОБА_1 призначено на посаду начальника юридичного відділу підприємства.
Згідно посадової інструкції начальника юридичного відділу, затвердженої генеральним директором ДП НВК «Фотоприлад» 19.08.2015, з якою ОСОБА_1 був ознайомлений 12.08.2015, начальник юридичного відділу безпосередньо підпорядковується генеральному директору. Начальник юридичного відділу призначається на посаду та звільняється з посади наказом генерального директора.
П.п. 2.1-2.2 розділу 2 посадової інструкції передбачено, що керівник юридичного відділу забезпечує додержання законності та діяльності підприємства і захист його правових інтересів. Здійснює контроль за відповідністю вимогам законодавства проектів наказів, інструкцій, положень та інших актів правового характеру, які готуються на підприємстві, а також у разі потреби бере участь у підготовці цих документів, з чого вбачається що ОСОБА_1 здійснював поточне управління підприємством, забезпечував методичне керівництво правовою роботою на підприємстві, забезпечував додержання законності в діяльності підприємства і захист його правових інтересів, керував працівниками юридичного відділу підприємства, і таким чином здійснював організаційно-розпорядчі функції, тобто є посадовою особою юридичної особи публічного права, та являється суб`єктом декларування, визначеним п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції».
Відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 ЗУ «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права. Одночасно, зазначена категорія посад віднесена до суб`єктів вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, та на них розповсюджуються обмеження і обов`язки передбачені ст.45 Закону.
В ч.1 ст.45 З У «Про запобігання корупції» вказано, що особи, зазначені у п.1, п.п. "а" і "в" п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» розділ XIII Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» доповнено пунктом 2-1, та встановлено, що декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до ст. 45 Закону подаються до 1 квітня, у 2020 році суб`єкти декларування подають до 1 червня.
Згідно даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб ОСОБА_1 , подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування 25.09.2020, тобто з порушенням встановленого строку.
Крім того, ОСОБА_1 подавалися електронні декларації до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщені на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, а саме: 26.09.2020 декларація (щорічна) за 2019 рік; 15.02.2019 декларація (щорічна) за 2018 рік; 13.06.2018 декларація (щорічна) за 2016 рік; 20.03.2018 декларація (щорічна) за 2017 рік.
З чого випливає, що ОСОБА_1 відомий порядок заповнення та подачі електронних декларацій.
Отже, ОСОБА_1 , не виконав вимоги розділу VII «Фінансовий контроль» Закону України «Про запобігання корупції».
Ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає, що «несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,- тягне за собою накладення штрафу від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».
Поважними причинами несвоєчасного подання декларації є хвороба, перебування особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебування (тримання) під вартою тощо, - із долученням підтверджуючих документів для їх належної оцінки та аналізу.
Вказаних поважних причин несвоєчасного подання електронної декларації ОСОБА_1 не надав.
Отже суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 , будучи начальником юридичного відділу ДП «НВК «Фотоприлад» та відповідно до підпункту «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язані з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.05.2020, а декларація фактично подана 25.09.2020, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
При призначенні покарання, суддя враховує фактичні обставини справи, дані про особу правопорушника, і вважає можливим призначити стягнення у вигляді штрафу, що передбачений санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Керуючись ч.1 ст.172-6 КУпАП, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України і застосувати адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 454 грн. 00 коп., який зарахувати на рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м. Київ 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікацій доходів бюджету 22030106.
Постанова судді може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя: С.М.Бащенко