
Михайлівський районний суд Запорізької області
Справа № 321/1631/20
Провадження № 3/321/19/2021
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.01.2021 р. Запорізька обл., Михайлівський р-н,
смт. Михайлівка
Суддя Михайлівського районного суду Запорізької області Ігнатьєв Д.П., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із Головного управління ДПС у Запорізькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , громадянина України, голова ФГ «Тернівка» Михайлівського району Запорізької області, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 164 КУпАП,
В С Т А Н О В И В:
При перевірці ФГ «Тернівка» Михайлівського району, Запорізької області, ЄДРПОУ 20505297, розташованого за адресою Запорізька область, Михайлівський район, смт. Михайлівка, вул. Запорізька, 40, головою якого є ОСОБА_1 , було встановлено порушення ч. 1, ч. 8, ч. 16 ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 року №481/95-ВР зі змінами та доповненнями, а саме: зберігання пального за адресою: АДРЕСА_1 в період з 01.07.2019 р. по 29.09.2020 р. (включно) без отримання ліцензії на право зберігання пального, що є провадженням господарської діяльності без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, чим порушено ч. 1 ст. 164 Кодексу про адміністративні правопорушення України.
В судове засідання, яке було призначене на 11.01.2021 р., ОСОБА_1 не з`явився. Про причини неявки суду не повідомив.
В судове засідання, яке було призначене на 11.01.2021 р., з`явився ОСОБА_2 .. Просив допустити його до участі у цій справі в якості захисника Жиронкіна О.С., посилаючись на ст. 271 КУпАП відповідно до якої захисником, окрім адвоката, також може бути інший фахівець у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги.
На підтвердження своїх повноважень ОСОБА_2 надав нотаріально посвідчену довіреність від 31.12.2020 р. (а.с. 59) та диплом спеціаліста НОМЕР_2 (а.с. 64), відповідно до якого він в 1999 р. закінчив Запорізький державний університет і отримав повну вищу освіту за спеціальністю «Правознавство» та здобув кваліфікацію юриста.
Відповідно до ст. 271 КУпАП у розгляді справи про адміністративне правопорушення можуть брати участь адвокат, інший фахівець у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи.
Згідно зі ст. 1312 Конституції України виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.
Окрім того відсутній закон, який дозволяє брати участь у розгляді справи про адміністративне правопорушення іншим, окрім адвоката, фахівцям у галузі права.
На цій підставі суд не допустив ОСОБА_2 до участі у цій справі у якості захисника Жиронкіна О.С.
В судовому засіданні 27.01.2021 р. захисник ОСОБА_1 адвокат Острик С.Ю. заперечував проти притягнення його довірителя до адміністративної відповідальності. Пояснив, що обґрунтування заперечень ОСОБА_1 викладени письмово та містяться в матеріалах справи. Просив не притягувати його до адміністративної відповідальності та закрити провадження у справі за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Також ОСОБА_1 надав письмові пояснення від 11.01.2021 р. щодо обставин справи.
Заслухавши захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали справи, суд доходить до наступного.
Відносно ОСОБА_1 працівниками Головного управління ДПС у Запорізькій області 21.12.2020 р. складений протокол № 0075/09/20505297 про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Диспозиція ч. 1 ст. 164 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення порядку провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
На думку осіб, які склали цей протокол, ОСОБА_1 , як голова ФГ «Тернівка» (код ЄДРПОУ 20505297), вчинив порушення ч. 1, ч. 8, ч. 16 ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19.12.1995 року №481/95-ВР зі змінами та доповненнями, а саме: зберігання пального в період з 01.07.2019 року до 29.09.2020 року (включно) без отримання ліцензії на право зберігання пального, що є провадженням господарської діяльності без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.
В якості доказу вчинення ОСОБА_1 зазначеного правопорушення Головним управлінням ДПС у Запорізькій області суду надані протокол № 0075/09/20505297 про адміністративне правопорушення від 21.12.2020 р. та Акт від 23.11.2020 р. № 1395/08/01/09/20505297 про результати фактичної перевірки з питань здійснення контролю за додержанням суб`єктом господарювання вимог законодавства, які є обов`язковими при виробництві, обліку, зберіганні та транспортуванні пального; наявності супровідних документів на товар (прибуткових, товарно-транспортних, видаткових та акцизних накладних), виявлення порушень у сфері виробництва і обігу пального (далі – Акт від 23.11.2020 р.).
Під час проведення перевірки ФГ «Тернівка» працівниками Головного управління ДПС у Запорізькій області була встановлена кількість придбаного ФГ «Тернівка» у період, що перевірявся, дизельного пального (а.с. 8), а саме:
Продавець№ та дата видаткової накладної№ та дата ТТНОдиниці, лПП «Октан центр»11119-02 від 01.11.2019 р.--300TОВ «Прона»937 від 27.12.2019 р.ПР000000937 від 27.12.2019 р.2070ПП «Октан центр»--80520 від 08.05.2020 р.534,41ТОВ «НК» Нафта Груп»385 від 02.07.2020 р.НК00000038 від 02.07.2020 р.2070
Працівниками Головного управління ДПС у Запорізькій області була під час перевірки встановлена кількість одиниць техніки, яку використовує ФГ «Тернівка» та об`єм їх паливних баків (а.с. 8), а саме:
Вид транспортного засобуРеєстраційний номерОб`єм паливного бака (л), згідно пояснення ФГ «Тернівка»Об`єм паливного бака (л), згідно загальнодоступних джерелколісний трактор МТЗ 80ШУ 6619130130Зернозбиральний комбайн СК-512093 АР300 + 300 (додатковий бак)300автомобіль ГАЗ 3507AP1640CP95 л. + 180 л. (додатковий бак на газ)105Загальний об`єм паливних баків 825 л. (дизельне паливо) та 180 л. (газ)535
В Акті від 23.11.2020 р. зазначено (а.с. 9) - перевіркою встановлено, що в період з 01.07.2019 р. по 29.09.2020 р. ФГ «Тернівка» зберігало дизельне пальне в ємності, а саме:
-27 грудня 2019 р. зберігало пальне у кількості, що найменше 1640 літрів;
-08 травня 2020 р. (згідно наданого Головою ФГ «Тернівка» акту розливу палива від 08.05.2020 р.) зберігало пальне у кількості, що найменше 234,41 літрів;
-02 липня 2020 р. (згідно наданого Головою ФГ «Тернівка» акту розливу палива від 02.07.2020 р.) зберігало пальне у кількості, що найменше 1640 літрів.
На цих підставах працівники Головного управління ДПС у Запорізькій області в Акті від 23.11.2020 р. зробили висновок про порушення ФГ «Тернівка» норм чинного законодавства (а.с. 9).
У відповідності до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням не інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Також, відповідно до ч. 2 ст. 251 КупАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Як вище зазначено в якості доказу вчинення ОСОБА_1 правопорушення Головним управлінням ДПС у Запорізькій області суду надані протокол № 0075/09/20505297 про адміністративне правопорушення від 21.12.2020 р. та Акт від 23.11.2020 р.
Висновки, викладені в Акті від 23.11.2020 р., є відображенням дій працівників податкового органу, викладенням цими працівниками власних суб`єктивних висновків щодо зафіксованих обставин. У зв`язку з цим Акт від 23.11.2020 р. не є беззаперечним доказом вчинення ОСОБА_1 правопорушення та не звільняє Головне управління ДПС у Запорізькій області від обов`язку доводити ті висновки, які зазначені в Акті від 23.11.2020 р.
Однак, Головним управлінням ДПС у Запорізькій області на підтвердження висновку, який зазначений в Акті від 23.11.2020 р. (а.с. 9), щодо зберігання ФГ «Тернівка» дизельного пального у період з 01.07.2019 р. по 29.09.2020 р., не надано жодного доказу (в тому числі не надані акти розливу палива від 08.05.2020 р. та від 02.07.2020 р.). Відповідно у суду відсутня можливість перевірити висновки, які встановлені в Акті від 23.11.2020 р.
Працівники Головного управління ДПС у Запорізькій області, роблячи в Акті від 23.11.2020 р. висновок про зберігання ФГ «Тернівка» у період з 01.07.2019 р. по 29.09.2020 р. дизельного пального, не навели в цьому акті розрахунків визначення обсягу дизельного пального, яке у цей період зберігало ФГ «Тернівка», не навели міркувань з яких вони виходили, визначаючи ці обсяги.
Більш того, роблячи висновок про зберігання ФГ «Тернівка» дизельного пального працівники Головного управління ДПС у Запорізькій області зазначили (а.с. 9), що «…ФГ «Тернівка» (ЄДРПОУ 20505297) зберігало дизельне пальне у кількості, що найменше…».
Таким чином судом встановлено, що працівниками Головного управління ДПС у Запорізькій області, під час проведення ними перевірки, не встановлена точна кількість дизельного пального, яке зберігало ФГ «Тернівка» 27 грудня 2019 р., 08 травня 2020 р. та 02 липня 2020 р., а зазначена ними в Акті від 23.11.2020 р. кількість цього пального є припущенням.
Стаття 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» передбачає, що оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності за наявності ліцензії.
Відповідно до ст. 1 ЗУ «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» зберігання пального діяльність із зберігання пального із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик. Місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та або обладнання, ємності , що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.
Згідно зі ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів:
-документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об`єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об`єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення;
-акт вводу в експлуатацію об`єкта або акт готовності об`єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об`єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об`єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального;
-дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Суб`єкти господарювання, що здійснюють зберігання пального, яке не реалізовується іншим особам і використовується виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, копії зазначених документів не подають. Такі суб`єкти господарювання у заяві зазначають про використання пального для потреб власного споживання чи переробки, загальну місткість резервуарів, що використовуються для зберігання пального, та їх фактичне місцезнаходження, а також фактичне місцезнаходження ємностей, що використовуються для зберігання пального.
Відповідно до приписів п.п. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України акцизний склад - це: спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів; приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Не є акцизним складом, зокрема, паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої; приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.
Таким чином наведені вище нормативно – правові акти дозволяють суб`єктам господарювання зберігати пальне без отримання ліцензії, зокрема, в паливних баках транспортних засобів і в споживчій тарі до 5 літрів включно.
В Акті від 23.11.2020 р. працівниками Головного управління ДПС у Запорізькій області (а.с. 8) зазначено, що Головою ФГ "ТЕРНІВКА" (код ЄДРПОУ 20505297) до перевірки надано наступні акти розливу дизельного пального отриманого ФГ "ТЕРНІВКА" (код ЄДРПОУ 20505297), а саме:
1.Акт на розлив дизельного палива від 08.05.2020 р. року, в якому зазначено, що дизельне паливо розлито з ємності по наступним бакам тракторів та машин, а саме:
-комбайн СК5-533л. (при об`ємі паливного баку 300 л)
2.Акт на розлив дизельного палива від 02.07.2020 року, в якому зазначено, що дизельне паливо з автотранспорт розлито по наступним бакам тракторів та машин, а саме:
-комбайн СК5-600 л (при об`ємі паливного баку 300 л)
-трактор МТЗ 80-130 л (при об`ємі паливного баку 130 л)
Споживча тара до 5 л. -1340 л.
Всього в паливні баки вищезазначених машин та споживчу тару до 5 літрів залито 2070л дизельного пального. ,
Згідно до наданих актів на розлив дизельного палива від 08.05.2020 року та 02.07.2020 року ФГ "ТЕРНІВКА" вказує Комбайн СК5 об`ємом 600 літрів. Згідно технічних характеристик та загальнодоступного ресурсу визначено, що дана техніка обладнана паливним баком об`ємом 300 л.
Головою ФГ "ТЕРНІВКА" (код ЄДРПОУ 20505297) не надано документів, які підтверджують об`єм баків вищезазначеної техніки та не надано документів, що підтверджують переобладнання Зернозбирального комбайна СК-5, (державний номер НОМЕР_3 ) та автомобіля ГАЗ 3507( державний номер НОМЕР_4 ) в частині установки додаткового баку.
В матеріалах справи (а.с. 17) міститься договір № 1702 на виконання робіт від 17.02.2020 р., який укладений між ОСОБА_1 та ТОВ «Сігма Майстер Плюс». Відповідно до п. 1.1 цього договору ТОВ «Сігма Майстер Плюс» зобов`язалося встановити на комбайн зернозбиральний СК-5 реєстраційний номер НОМЕР_3 , який належить на праві власності ОСОБА_1 , два додаткові паливні баки об`ємом по 300 літрів кожний. Вартість послуг, відповідно до п. 4.1 договору, становить 2200 грн.
Відповідно до Акту від 19.02.2020 р. приймання – передачі робіт, виконаних по договору № 1702 від 19.02.2020 року (а.с. 18) вбачається, що ТОВ «Сігма Майстер Плюс» виконало роботи по встановленню на комбайн зернозбиральний СК-5 реєстраційний номер НОМЕР_3 двох додаткових паливних баків об`ємом по 300 літрів кожний.
Зазначені роботи оплачені ФГ «Тернівка» про що свідчить платіжне доручення № 184 від 16.12.2020 р. (а.с. 19).
На підставі Договору оренди паливних баків для дизпалива у приватної особи від 20.03.2020 р. (а.с. 20) ОСОБА_1 передав ФГ «Тернівка» в оренду два паливних баки для дизпалива об`ємом по 300 л. Факт передачі оформлений Актом обстеження, оцінки та прийому-передачі паливних баків для дизпалива за договором оренди від 20.03.2020 р. (а.с. 21).
У зв`язку із зазначеним суд вважає доведеним факт встановлення на комбайн зернозбиральний СК-5 додаткових паливних баків об`ємом по 300 літрів. Відсутність доказів переобладнання комбайну зернозбирального СК-5 в порядку, передбаченому чинним законодавством, не спростовує факт встановлення додаткових паливних баків на цей комбайн та не спростовує факту залиття ФГ «Тернівка» в ці паливні баки 08.05.2020 р. та 02.07.2020 р. дизельного пального.
Як вище зазначено під час перевірки працівниками Головного управління ДПС у Запорізькій області було встановлено залиття ФГ «Тернівка» 02.07.2020 р. в споживчу тару до 5 л. - 1340 л дизельного пального.
В своїх письмових поясненнях на протокол про адміністративне правопорушення № 01/20 від 21.12.2020 р. (а.с.12) та в письмових поясненнях від 11.01.2021 р. (а.с. 38) ОСОБА_1 не заперечує про факт залиття ФГ «Тернівка» 02.07.2020 р. в споживчу тару до 5 л дизельного пального.
Таким чином залиття ФГ «Тернівка» 02.07.2020 р. дизельного пального в додаткові паливні баки комбайну зернозбирального СК-5 та споживчу тару до 5 л не суперечить чинному законодавству.
На підставі викладеного суд доходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу та події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, що в силу п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП є підставою для закриття провадження у справі.
В своїх письмових поясненнях від 11.01.2021 р. (а.с. 36, 37) ОСОБА_1 вважає, що маються підстави для закриття провадження у справі у зв`язку зі спливом строку для притягнення до адміністративної відповідальності. В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримав це клопотання.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Відносно ОСОБА_1 працівниками Головного управління ДПС у Запорізькій області 21.12.2020 р. складений протокол № 0074/09/20505297 про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 164 КУпАП. На думку Головного управління ДПС у Запорізькій області ОСОБА_1 вчинив зберігання пального в період з 01.07.2019 року до 29.09.2020 року (включно) без отримання ліцензії на право зберігання пального.
Виявлений цей факт (зберігання пального в період з 01.07.2019 року до 29.09.2020 року (включно)) Головним управлінням ДПС у Запорізькій області під час проведення в період з 12.11.2020 р. по 20.11.2020 р. перевірки ФГ «Тернівка», за результатами якої був складений Акт від 23.11.2020 р.
В даному випадку зберігання пального є триваючим правопорушенням, яке виявлене 20.11.2020 р. (день закінчення перевірки), а тому тримісячний строк для накладення стягнення за це адміністративне правопорушення слід відраховувати саме з цієї дати.
Оскільки на час розгляду цієї справи тримісячний строк для накладення адміністративного стягнення не сплив, то відсутні підстави для закриття провадження у справі на підставі п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 9, 10, 164 ч.1, 245, 247, 251, 252, 280, 283, 284, 287, 289 КУпАП, суддя -
П О С Т А Н О В И В:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , що зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, закрити у зв`язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Михайлівський районний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя
Михайлівського районного суду
Запорізької області Д.П. Ігнатьєв