
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Кремінна
26 січня 2021 року Справа № 414/2698/20
Провадження № 2/414/95/2021
Кремінський районний суд Луганської області у складі:
головуючого судді Безкровного І.Г.,
за участю секретарів с/з: Нагорянської О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кремінна Луганської області цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовною заявою Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми соціальної допомоги,
ВСТАНОВИВ:
УСЗН Кремінської РДА звернулося до Кремінського районного суду Луганської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми соціальної допомоги, посилаючись в обґрунтування позову на наступні обставини.
Відповідач перебуває на обліку в УСЗН Кремінської РДА як отримувач щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду з вересня 2012 року, яким є її син - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
09.11.2018 відповідач у черговий раз звернулася до позивача із заявою та необхідними документами для призначення зазначеної щомісячної грошової допомоги на догляд за сином.
На підставі Порядку № 1192, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.08.2000, а також Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги позивачем був розрахований середньомісячний сукупний дохід сім'ї, який складався з пенсій відповідача та її сина, за яким вона здійснює догляд (без урахування допомоги на догляд сина). За результатами розрахунку сукупний дохід сім'ї відповідача за шість місяців, починаючи з травня по жовтень 2018 року склав 17218,74 грн, а сукупний середньомісячний дохід сім'ї склав 2869,79 грн.
15.11.2018, з урахуванням Закону України «Про державний бюджет на 2018 рік», а також Порядку № 1192, відповідачу була призначена допомога на догляд за сином у розмірі 1777 грн щомісячно, починаючи з 01.11.2018 по 30.04.2019.
Разом із цим, 22.11.2018 у зв`язку із підвищенням у 2018 та 2019 роках прожиткового мінімуму відповідачу був здійснений перерахунок допомоги та вона склала, яка з 01.12.2018 по 30.04.2019 склала 1853 грн.
Подальших перерахунків розміру допомоги позивачем не здійснювалося, оскільки прожитковий мінімум на одну особу з 01.01.2019 залишився на рівні, встановленому у грудні 2018 року.
03.10.2019 на підставі Порядку № 1287/926 позивачем була отримана інформація про доходи отримувачів деяких видів допомог за попередні звітні періоди. Після звірки даних Державної фіскальної служби з інформацією, зазначеною у декларації відповідача, позивачем було виявлено невідповідність, що може вплинути на правомірність отримання відповідачем допомоги на догляд, а саме було виявлено інформацію про дохід у розмірі 123220 грн, отриманий у спадщину (подарований) від фізичної особи, що не є членом сім`ї першого ступеня спорідненості.
Під час перевірки достовірності зазначеної інформації про доходи головному державному соціальному інспектору відповідачем була надана копія свідоцтва про право на спадщину за заповітом, складеного приватним нотаріусом Кремінського районного нотаріального округу Луганської області Тимошенком М.М. 02.10.2018, відповідно до якого до спадщини, яку ОСОБА_3 заповіла на ім`я відповідача, входила житлова квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , оціночна вартість якої згідно зі звітом про оцінку майна станом на 31.08.2018 склала 123220 грн.
Позивач зазначає, що відповідач не відноситься до жодної з категорій спадкоємців, вартість спадкового майна яких не підлягає оподаткуванню, а отже відноситься до інших доходів та підлягає оподаткуванню відповідно до законодавства.
Проте під час подання 09.11.2018 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначеннями усіх видів соціальної допомоги, відповідач не зазначила жодних відомостей щодо отримання у спадок квартири.
27.02.2020 головним державним соціальним інспектором був складений акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги.
12.03.2020 позивачем було особисто вручено відповідачу повідомлення про необхідність повернення надміру отриманої щомісячної грошової допомоги у розмірі 11042 грн, однак до теперішнього часу відповідач не вчинила жодних дій для її повернення.
За таких обставин, позивач просив стягнути з відповідача на користь держави в особі УСЗН Кремінської РДА Луганської області надміру виплачену щомісячну грошову допомогу особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, у розмірі 11042 грн, а також судовий збір у розмірі 2102 грн, сплачений позивачем під час звернення з позовом до суду.
Представник позивача ОСОБА_4 у судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, в якій також зазначила, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та не заперечує проти винесення заочного рішення.
Відповідач у судове засідання не з`явилася, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялася належним чином, причину неявки суду не повідомила, будь-яких заяв чи клопотань від неї не надходило, відзиву на позов не подала.
Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
У зв`язку із неявкою в судове засідання відповідача, яка належним чином повідомлялася про дату, час і місце розгляду справи, причини неявки нею не повідомлялися, відзиву на позову вона не подала, а представник позивача не заперечувала проти вирішення справи у заочному порядку, розгляд справи здійснювався за відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів, про що судом була постановлена відповідна ухвала.
Розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши та оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані докази як окремо, так і в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 09.11.2018 звернулася до Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області із заявою про призначення їй допомоги на догляд, а саме щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним. Такою особою є син відповідача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який є інвалідом другої групи та потребує постійного стороннього догляду, і з яким відповідач проживає за адресою: АДРЕСА_2 . У зазначеній заяві відповідач зазначила, що з умовами призначення соціальної допомоги вона ознайомлена (а.с. 16-18, 19-20, 22, 23-25, 30, 34).
Одночасно із заявою про призначення допомоги на догляд 09.11.2018 відповідачем була подана декларація про доходи та майновий стан особи, яка звернулася за призначенням соціальної допомоги, а саме за період з 01.05.2018 по 31.10.2018, в якій зазначається про наявність доходів у ОСОБА_5 та її сина ОСОБА_2 у вигляді пенсій у розмірі 8610 грн та 8712 грн відповідно, джерелом доходу яких є УСЗН Кремінської РДА (а.с. 26-29).
Крім цього, відповідачем до УСЗН Кремінської РДА надавалася довідка № 942 від 30.10.2018 про наявність земельних ділянок, що включаються для врахування сукупного доходу сім`ї про надання всіх видів соціальної допомоги, з якої вбачається, що відповідач ОСОБА_5 має у своєму володінні та володінні всіх прописаних осіб присадибу ділянку для будівництва та обслуговування житла у розмірі 7,56 соток (а.с. 31).
Порядок призначення і виплати щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, затверджений постановою Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю І чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею» № 1192 від 02.08.2020 (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідо до п. 1 Порядку щомісячна грошова допомога особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею надається відповідно до ст. 5 Закону України «Про психіатричну допомогу» у грошовій формі.
Відповідно до абз. 1 п. 2 Порядку призначення і виплата допомоги на догляд провадиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Згідно з п. 3 Порядку розмір допомоги на догляд розраховується як різниця між трьома прожитковими мінімумами на кожного члена сім'ї та середньомісячним сукупним доходом сім`ї за попередні шість місяців, але не може бути більше, ніж прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць.
Пункт 4 Порядку встановлює, що допомога на догляд надається дієздатній особі, яка зареєстрована або постійно проживає на одній житловій площі з особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, яка за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, і здійснює догляд за нею.
Відповідно до п. 5 Порядку розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї для призначення допомоги на догляд провадиться відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Мінсоцполітики, Мінфіну, Мінекономіки, Держкоммолодьспорттуризму, Держкомстату.
Відповідно до п. 6 Порядку при визначенні середньомісячного сукупного доходу сім`ї органи, що призначають допомогу на догляд, мають право користуватися всіма офіційними джерелами, які містять інформацію про доходи громадян, у тому числі інформацією Державного реєстру фізичних осіб - платників податків.
Для нарахування допомоги на догляд можуть використовуватися відомості про доходи (списки, довідки, дані на технічних носіях інформації, інші дані, одержані від органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду, центрів зайнятості, інших підприємств, установ та організацій).
Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п`яти календарних днів із дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням допомоги на догляд.
Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.
Пункт 7 Порядку визначає вичерпний перелік документів для призначення допомоги на догляд, які подаються відповідним органам соціального захисту населення.
Відповідно до п. 8 Порядку виплата допомоги на догляд припиняється у разі, коли: сталися зміни у складі сім`ї у зв`язку із смертю або зміною місця проживання особи з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу чи особи, якій надається допомога на догляд; закінчився строк установлення інвалідності I чи II групи і протягом місяця не підтверджено встановлення групи інвалідності, яка дає право на призначення допомоги на догляд; особа з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу перебуває на повному державному утриманні або стаціонарному лікуванні впродовж повного календарного місяця.
У разі виникнення обставин, внаслідок яких припиняється виплата допомоги на догляд, особи, яким надається допомога, зобов`язані в десятиденний строк повідомити органи, що провадять її виплату. Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за тим, у якому сталися зміни.
Відповідно до п. 13.1 Порядку якщо внаслідок зловживань з боку громадян (подання документів зі свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на призначення і виплату допомоги на догляд тощо) були надміру виплачені суми допомоги, органи праці та соціального захисту населення здійснюють такі заходи: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану особи; повідомляють одержувача допомоги про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі прийняття рішення про врахування надміру виплачених коштів при виплаті допомоги на догляд у наступні періоди проводять щомісячні відрахування у розмірі не більш як 20% призначеної допомоги; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до Порядку та Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги УСЗН Кремінської РДА в Луганській області було розраховано для призначення допомоги середньомісячний сукупний дохід сім'ї, який складався з пенсії відповідача та її сина, за яким вона здійснює догляд (без урахування допомоги на догляд). За результатами розрахунку сукупний дохід сім'ї відповідача за шість місяців, а саме з травня по жовтень 2018 року склав 17218,74 грн, а сукупний середньомісячний дохід сім'ї становив 2869,79 грн (а.с. 32, 33).
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік» у 2018 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць встановлено у розмірі: з 01 січня 2018 року - 1700 гривень, з 01 липня - 1777 гривень, з 01 грудня - 1853 гривні; для основних соціальних і демографічних груп населення та зокрема осіб, які втратили працездатність: з 01 січня 2018 року - 1373 гривні, з 01 липня - 1435 гривень, з 01 грудня - 1497 гривень.
Таким чином, три прожиткових мінімуми на кожного члена сім'ї відповідача складали 8610 грн, оскільки відповідач та її син належать до осіб, які втратили працездатність. Різниця між трьома прожитковими мінімумами на кожного члена сім'ї та середньомісячним доходом сім'ї склала 5740,21 грн. Разом із цим, з урахуванням вимог Порядку, відповідно до якого розмір допомоги на догляд не може бути більшим, ніж прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць, рішенням УСЗН Кремнської РДА Луганської області від 15.11.2018 відповідачу була призначена допомога на догляд сина з 01.11.2018 по 30.04.2019 щомісячно у розмірі 1777 грн (а.с. 35, 36).
22.11.2018 відповідачу був зроблений перерахунок допомоги на догляд та призначено допомогу у розмірі 1853 грн з 01.12.2018 по 30.04.2019 (а.с. 37).
Зі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, посвідченого 02.10.2018 приватним нотаріусом Кремінського районного нотаріального округу Кремінського району Луганської області Тимошенком М.М., зареєстрованого у реєстрі за № 1563 вбачається, що відповідачем ОСОБА_1 (а.с. 38-39, 40).
28.02.2020 головним державним соціальним інспектором був складений акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надавалася заявником ОСОБА_1 для призначення соціальної допомоги, згідно з яким останньою на підставі свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 02.10.2018 було оформлене право власності на спадкову квартиру, яка залишилася після смерті ОСОБА_3 , та розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Оціночна вартість квартири станом на 31.08.2018 становить 123220 грн (а.с. 42).
Разом із цим, у наданій відповідачем декларації про доходи та майновий стан остання не зазначила жодних відомостей щодо отримання у спадщину вищевказаної квартири, яка у відповідності до пп. 5.20 п. 5 Методики відноситься до інших доходів, які підлягають оподаткуванню відповідно до норм діючого законодавства.
Із довідки УСЗН Кремінської РДА Луганської області від 28.02.2020 вбачається, що всього відповідачем за період з листопада 2018 року по квітень 2019 року була отримана допомога на суму 11042 грн (а.с. 41).
12.03.2020 відповідачу особисто було вручене повідомлення про необхідність повернення надміру отриманої нею допомоги на догляд за сином у розмірі 11042 грн (а.с. 43).
Відповідно до ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За таких обставин, суд вважає за необхідне задовольнити позов УСЗН Кремінської РДА повністю та стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачену їй суму соціальної допомоги у розмірі 11042 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Зважаючи на те, що суд дійшов висновку про необхідність повного задоволення позову, суд вважає за необхідне також стягнути з відповідача на користь позивача сплачену останнім під час звернення з позовною заявою до суду суму судового збору в розмірі 2102 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 1725 від 04.12.2020, а також випискою про зарахування судового збору до спеціального Державного бюджету України (а.с. 2, 3).
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 5, 10-13, 75-82, 89, 141, 258, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми соціальної допомоги - задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області надміру виплачену суму соціальної допомоги в розмірі 11042 (одинадцяти тисяч сорока двох) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області судовий збір у розмірі 2102 (двох тисяч ста двох) гривень.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом тридцяти днів із дня його складення позивач не подав апеляційної скарги, а відповідач не подав письмової заяви про перегляд заочного рішення. У випадку подання позивачем апеляційної скарги, заочне рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. У випадку подання відповідачем заяви про перегляд заочного рішення, якщо його не скасовано, воно набирає законної сили у випадку подання відповідачем апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Апеляційна скарга може бути подана до Луганського апеляційного суду безпосередньо або через Кремінський районний суд Луганської області протягом тридцяти днів із дня його складення. Заява про перегляд цього заочного рішення може бути подана до Кремінського районного суду Луганської області протягом тридцяти днів із дня його складення.
Позивач: Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області (ідентифікаційний код 03196937; місцезнаходження: Луганська область, м. Кремінна, вул. Побєди, 1-А).
Відповідач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Суддя І.Г. Безкровний