
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2021 р. м. Чернівці Справа № 727/8528/16-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради, Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання частково незаконним пункту Порядку розгляду звернень учасників АТО, щодо виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м. Чернівцях та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Чернівецької міської ради (далі - відповідач-1), Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради (далі - відповідач-2), у якому (з урахуванням зміни редакції позову) просив:
- визнати незаконним п.2 Порядку розгляду звернень учасників антитерористичної операції щодо виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м.Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради VI скликання від 30 квітня 2015 року № 1602, в тій його частині, в якій вказано, що тільки зареєстровані в м. Чернівці громадяни, які брали участь в антитерористичній операції, можуть братись на окремий облік індивідуальних забудовників;
- зобов`язати Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 15 липня 2016 року щодо взяття його на облік, як учасника антитерористичної операції, для отримання земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку в м. Чернівці.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до Чернівецької міської ради з заявою щодо взяття його на облік, як учасника антитерористичної операції, для отримання земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку в м. Чернівці. Однак, Департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради відмовив йому у постановці на облік та у отриманні ділянки в районі, в якому він проживає, з підстав, що звернення позивача суперечить пункту 2 Порядку розгляду звернень учасників антитерористичної операції щодо виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м.Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради VI скликання від 30 квітня 2015 року № 1602. Позивач зазначив про те, що оскільки в земельному законодавстві відсутній принцип територіальності, тому відмова у постановці на облік та у спробі отримати ділянку в районі, в якому він не зареєстрований є неправомірною, а оскаржуваний п.2 Порядку розгляду звернень учасників АТО щодо виділення земельних ділянок - дискримінаційним.
Постановою Шевченківського районного суду м.Чернівці від 22 грудня 2016 року, яка залишена без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14 лютого 2017 року, у задоволенні позову відмовлено.
28.07.2020р. постановою Верховного суду касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Постанову Шевченківського районного суду м. Чернівці від 22 грудня 2016 року та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 14 лютого 2017 року скасовано, справу направлено на новий розгляд до Шевченківського районного суду м. Чернівці.
10.08.2020 року ухвалою Шевченківського районного суду м.Чернівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради, Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради про визнання частково незаконним пункту Порядку розгляду звернень учасників АТО, щодо виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м. Чернівцях та зобов`язання вчинити певні дії передано на розгляд Чернівецького окружного адміністративного суду.
01.09.2020 року відповідно до автоматизованого розподілу судової справи між суддями Чернівецького окружного адміністративного суду справу передано на розгляд головуючому судді Мареничу І.В.
04.09.2020 року ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду дану справу прийнято до свого провадження та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження. Указаною ухвалою у відповідності до приписів ст.264 КАС України зобов`язано Чернівецьку міську раду опублікувати оголошення про оскарження пункту 2 рішення VI скликання Чернівецької міської ради від 30.04.2015 р. № 1602 "Порядок розгляду звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м. Чернівцях", у виданні, в якому оскаржуваний нормативно-правовий акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
23.09.2020 року від Чернівецької міської ради надійшов відзив, у якому зазначено, що відповідач-1 вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню. Підставами такої позиції відповідач-1 назвав те, що жодним із нормативно-правових актів, на які позивач посилається у поданому позові, або будь-яким іншим, не визначено в межах яких населених пунктів та в якому порядку учасники АТО можуть реалізувати своє право на отримання земельних ділянок. Водночас, у місті Чернівці таким нормативно-правовим актом є рішення Чернівецької міської ради VI скликання від 30.04.2015р. № 1602, яким затверджено Порядок розгляду звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м. Чернівцях. Так, пункт 2 вказаного Порядку, зокрема передбачає вимогу щодо взяття на окремий облік осіб, які зареєстровані в місті Чернівцях. На думку відповідача-1, таке рішення прийняте з дотриманням норм чинного законодавства України. Приймаючи його, Чернівецька міська рада реалізувала своє право та право територіальної громади міста Чернівців самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Крім того, відповідач-1 надав до суду докази виконання ним приписів ст.264 КАС України а саме, розміщення ним 17.09.2020 року у офіційному друкованому виданні Чернівецької міської ради газеті «Чернівці» оголошення з вимогами позивача щодо оскаржуваного акта (в частині), реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду даної адміністративної справи. Таке оголошення опубліковано у строк, визначений ст.264 КАС України (а.с.197).
Від Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради окремого відзиву до суду не подано.
Позивачем 08.10.2020 року подано відповідь на відзив, у якій останній висловив незгоду з запереченнями відповідача-1, де наполягає на тому, що він зареєстрований у с.Нові Бросківці, Сторожинецького району Чернівецької області, яке відноситься до Чернівецького району, при цьому фактично проживає у АДРЕСА_1 . Відтак, на його думку, він як учасник АТО, в силу вимог Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право стати на облік та отримати земельну ділянку, в незалежності від того, що він там не зареєстрований. У зв`язку з цим, на його думку, відмова відповідача-1 у вказаній вище частині та сам п.2 Порядку, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради VI скликання від 30.04.2015р. № 1602, не відповідають Конституції України та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Підготовче засідання, призначене на 23.09.2020 року відкладено за клопотанням представника позивача для ознайомлення з додатковими доказами у справі. У підготовчому засіданні 18.11.2020 року оголошено перерву та надано учасникам справи час для примирення до 21.12.2020 року. В подальшому підготовче засідання 21.12.2020 року та 11.01.2021 року відкладено у зв`язку з неявкою учасників у справі та за клопотанням представника відповідачів.
У заяві, поданій до суду 16.01.2021 року представник відповідачів Сьоміна І.В. просила справу розглядати без участі Чернівецької міської ради та Департаменту, з урахуванням поданого раніше відзиву.
Від представника позивача 18.01.2021 року надійшла заява про розгляд справи у порядку письмового провадження на підставі наявних у ній матеріалів.
Ухвалою суду від 26.01.2021 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
Дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований за місцем проживання в селі Нові Бросківці Сторожинецького району Чернівецької області, що підтверджується відповідною відміткою в його паспорті (а.с.8).
З лютого 2013 року і по даний час позивач проживає без реєстрації в АДРЕСА_1 , що підтверджується Актом дільничного комітету ТОВ «ТД Укрвторресурс» від 17.12.2015 року (а.с.9).
В період з травня 2015 року по квітень 2016 року позивач безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті України в районах проведення такої операції на території Донецької області, що підтверджується довідкою військової частини польова пошта В3500 від 15.04.2016 року №1290/м «Про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України» та Посвідченням серії НОМЕР_1 від 10.12.2015р., виданим Управлінням персоналу штабу управління оперативного командування «Південь» (а.с.11).
15.07.2016 року позивач звернувся до Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради із заявою щодо взяття його на облік для отримання земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку. До вказаної заяви додану документи, а саме: копію паспорта (з відміткою реєстрації за місцем проживання), копію довідки про присвоєння РНОКПП (ідентифікаційний номер), копію документу, що підтверджує участь в АТО, оригінал довідки з місця реєстрації чи проживання та про склад сім`ї за формою, встановленою для квартирного обліку, копію посвідчення учасника бойових дій (а.с.12).
Згідно відповіді Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради від 02.08.2016 року №Д-5123\0-04\01 звернення ОСОБА_1 суперечить пункту 2 Порядку розгляду звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитер ори стичної операції щодо виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м. Чернівцях, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради VI скликання від 30.04.2015 року № 1602. А саме, громадяни, які зареєстровані в м.Чернівцях та брали участь в АТО, беруться на окремий облік індивідуальних забудовників на підставі відповідної заяви. Згідно наданих документів ОСОБА_1 зареєстрований в селі Нові Бросківці Сторожинецького району Чернівецької області. У зв`язку з цим, у відповіді рекомендовано останньому звернутись за місцем реєстрації (а.с.13).
Позивач вважає, що відмова Департаменту у постановці його облік та пункт 2 Порядку, затвердженого рішенням Чернівецької міської ради від 30.04.2015 року №1602 в частині реєстрації учасників АТО в м.Чернівцях, суперечать Конституції України та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та як наслідок мають бути визнані незаконними. У зв`язку з цим, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку вказаним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст.144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР).
Відповідно до ч.1 ст.59 Закону №280/97-ВР, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Статтею 26 Закону №280/97-ВР визначено виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад, до якої віднесено, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Стаття 14 Конституції України гарантує право власності на землю. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Законом, який регулює земельні правовідносини, є Земельний кодекс України, а також прийняті відповідно до Конституції України та цього Кодексу нормативно-правові акти.
Порядок набуття громадянами права на землю регламентовано главою 19 Земельного кодексу України.
Відповідно до ч.1 ст.116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (ч.1 ст.116 Земельного кодексу України).
Згідно з п."в" ч.3 ст.116 Земельного кодексу України, безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (далі - Закон №3551-XII).
Відповідно до ст.5 Закону №3551-XII, учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
За приписами п.19 ч.1 ст.6 Закону №3551-XII, учасниками бойових дій визнаються, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
Згідно з п.14 ч.1 ст.12 Закону №3551-XII, учасникам бойових дій надаються пільги, серед яких, зокрема, першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.
При цьому, жодним із зазначених нормативно-правових актів та будь-яким іншим, не визначено в межах яких населених пунктів та в якому порядку учасники АТО можуть реалізувати своє право на отримання земельних ділянок.
У місті Чернівцях таким нормативно-правовим актом є рішення Чернівецької міської ради VI скликання від 30.04.2015 року № 1602, яким затверджено Порядок розгляду звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо виділення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва в м. Чернівцях.
Відповідно до пункту 1 Порядку Департаментом містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради здійснюється окремий облік індивідуальних забудовників відповідно до дати реєстрації заяв учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції та готуються проекти рішень міської ради щодо надання дозволів на складання проектів відведення земельних ділянок для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд, учасникам антитерористичної операції та членам сімей загиблих, на підставі документа, що посвідчує безпосередню участь у проведенні антитерористичної операції.
Відповідно до пункту 2 зазначеного Порядку громадяни, які зареєстровані в місті Чернівцях та брали участь в антитерористичній операції, беруться на окремий облік індивідуальних забудовників на підставі заяв та доданих до неї таких документів: Копії паспорта (сторінки 1, 2 та сторінка з відміткою про реєстрацію за місцем проживання). Копії довідки про присвоєння реєстраційного номеру облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків (ідентифікаційний номер). Оригіналу довідки з місця реєстрації чи проживання та про склад сім`ї за формою, встановленою для квартирного обліку, яка видається організацією, що здійснює експлуатацію житлового будинку. Належним чином завіреної копії документа, що посвідчує безпосередню участь в антитерористичній операції: довідка, або посвідчення, або наказ, або військовий квиток.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що оскаржувана відмова та Порядок, зокрема і вимога щодо взяття на окремий облік осіб, які зареєстровані в місті Чернівцях, прийняті з дотриманням норм чинного законодавства України.
Приймаючи оскаржуване рішення, Чернівецька міська рада реалізувала своє право та право територіальної громади міста Чернівців самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля є об`єктом права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону №280/97-ВР первинним суб`єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада села, селища, міста.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Частиною 3 статті 16 Закону №280/97-ВР визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Згідно з частинами 1, 2 статті 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності.
Зі змісту ст. 12 Земельного кодексу України вбачається, що розпорядження землями територіальних громад належить до повноважень міської ради та здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до статті 1 Закону №280/97-ВР право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
Пунктом 34 статті 26 Закону №280/97-ВР передбачено, що питання регулювання земельних відносин вирішуються виключно на пленарних засіданнях міської ради.
Статтею 71 Закону №280/97-ВР встановлено, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження. Органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом.
Зважаючи на викладене вище, питання встановлення порядку розпорядження комунальною власністю міста Чернівців, в даному випадку землею, належить до компетенції Чернівецької міської ради, та реалізується шляхом прийняття нею актів у формі рішень.
Частиною 1 статті 73 Закону №280/97-ВР визначено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Отже, оскаржуване рішення Чернівецької міської ради є обов`язковим до виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території, в тому числі і позивача.
Позивач як учасник бойових дій в АТО має право реалізувати своє конституційне право на безоплатне отримання земельної ділянки за місцем своєї реєстрації в селі Нові Бросківці Сторожинецького району. Крім того, позивач має право зареєструвати своє місце проживання в місті Чернівцях, в порядку визначеному законодавством. Про таку можливість йому повідомлено відповідачем-2 у відповіді від 02.08.2016р.
Враховуючи наведені вище висновки, суд вважає, що позов не має підстав для задоволення.
Відповідно до частини першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У пункті 29 Рішення Європейського суду з прав людини від 09.12.1994 справа "Руїз Торіха проти Іспанії" (серія А, №303А) суд повторює, що згідно з його установленою практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтованості рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову належить відмовити повністю.
Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні, оскільки, позивача звільнено від сплати судового збору, крім того, йому відмовлено у задоволенні позову, при цьому доказів понесення судових витрат відповідачем у справі немає.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 (АДРЕСА_2; РНОКПП
Відповідач-1 - Чернівецька міська рада (Центральна площа, 1, м.Чернівці, 58002 код ЄДРПОУ 36068147)
Відповідач-2 - Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради (вул.Б.Хмельницького, 64А, м.Чернівці, 58000, код ЄДРПОУ 23245721).
Суддя І.В. Маренич