
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
26 січня 2021 року Справа №520/9024/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколаєвої О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФ України в Харківській області), в якому просить:
- визнати протиправними дії ГУ ПФ України в Харківській області щодо зменшення ОСОБА_1 коефіцієнту заробітної плати;
- зобов`язати ГУ ПФ України в Харківській області обчислити і нарахувати, виплатити пенсію ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнту заробітної плати 1,19521 та виплатити недоотриману пенсію, починаючи з 01.01.2016.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що починаючи з 2008 року отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Відповідачем у 2010 році проведено перерахунок пенсії позивача, після чого розмір її пенсійних виплат зменшився. На думку позивача, дії відповідача при перерахунку її пенсії у сторону зменшення є протиправними.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи у адміністративній справі №520/9024/2020.
Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідачем 29.07.2020 до суду надано відзив на позовну заяву, згідно з яким останній просить відмовити у задоволенні позовних вимог повністю посилаючись на норми Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зазначив, що розрахунок пенсії позивача проведено з урахуванням статті 40 вказаного закону. Вказує, що відповідач діяв у відповідності до вимог чинного законодавства.
Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та з 07.04.2008 отримує пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Первинне обчислення пенсії позивача проводилося виходячи зі страхового стажу 37 років 4 місяців 26 дні (стаж зараховано по 31.03.2008). Заробітна плата для обчислення пенсії за період з 01.01.1986 по 31.12.1990, з 01.07.2000 по 31.03.2008 склала 1431,47 грн. (1197,91 грн.*1,1947 - коефіцієнт заробітної плати після оптимізації).
Позивач 19.04.2010 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі додаткових документів.
На підставі вказаної заяви відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача. Після перерахунку пенсії позивача на підставі додаткових документів страховий стаж позивача склав 39 років 4 місяці 26 днів (стаж зараховано по 31.03.2010). Заробітна плата для обчислення пенсії за період з 01.01.1986 по 31.12.1990, з 01.07.2000 по 31.03.2008 склала 1356,75 грн. (1197,91*1,13260 - коефіцієнт заробітної плати після оптимізації).
Позивач неодноразово зверталася з заявами (04.12.2018, 15.01.2019, 09.12.2019, 28.01.2020) щодо перерахунку пенсії з урахуванням коефіцієнту заробітної плати 1,19521.
Відповідачем надавалися роз`яснення щодо обчислення пенсії позивача та зазначено підстави зміни коефіцієнту заробітної плати з 1,19521 на 1,13260. Водночас, зазначив про відсутність правових підстав після надання додаткових документів для застосування коефіцієнту заробітної плати 1,1952.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо застосування під час обрахунку вже призначеної пенсії коефіцієнту заробітної плати 1,13260 позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі по тексту - Закон України №1058-IV).
Згідно з частиною четвертою стаття 42 Закону України №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Відповідно до статті 25 Закону України №1058-IV коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п`яти знаків після коми за формулою: Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим частиною третьою статті 24 цього Закону, - 0,85.
Згідно частини другої статті 40 Закону України №1058-IV коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:
Кз = Зв : Зс, де:
Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п`ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
З системного аналізу викладених законодавчих норм вбачається, що коефіцієнт заробітної плати не є сталою величиною, а розраховується заново кожного разу при перерахунку пенсії у зв`язку зі змінами розміру заробітної плати.
Відповідачем у відзиві зазначено, що первинно при призначені пенсії позивачу коефіцієнт заробітку (індивідуальний коефіцієнт для обчислення) складав 1,19521, що підтверджується протоколом розрахунку заробітку.
Згідно останнього розрахунку для обчислення пенсії позивачу індивідуальний коефіцієнт для обчислення (після оптимізації) складає 1,13260.
З копії розрахунку заробітку вбачається, що індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії позивача зменшився з 2010 року після надання позивачем додаткових документів для перерахунку раніше призначеної пенсії середньомісячна заробітна плата була обчислена без урахування вказаного періоду.
Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що до страхового стажу позивача був зарахований період з 02.05.2007 по 25.11.2007 протягом якого остання отримувала допомогу по безробіттю. При проведені перерахунку раніше призначеної пенсії позивача з доданням страхового стажу згідно з заявою позивача від 19.04.2010 середньомісячна заробітна плата обчислена з урахуванням зазначеного періоду.
Період отримування допомоги по безробіттю з 02.05.2007 по 25.11.2007 зараховано до страхового стажу позивача згідно статті 24 Закону України №1058-IV.
Відповідно до статті 40 Закону України №1058-IV (у редакції на час подання заяви 19.04.2010) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Відповідач вказує, що оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу за вказаний період заробітна плата у позивача була відсутня, тому у розрахунок пенсії заробітна плата за період з 02.05.2007 по 25.11.2007 зарахована з нульовими показниками. Відтак, коефіцієнт заробітної плати змінився з 1,19521 та 1,13260.
Проте, суд не погоджується з доводами представника відповідача, оскільки позивач у період з 02.05.2007 по 25.11.2007, отримувала допомогу по безробіттю та з об`єктивних причин не мала заробітної плати (доходу), це призводить до штучного зниження заробітку, з якого обчислюється пенсія, і відповідно, самого розміру пенсії.
Таким чином, своїми діями відповідач звузив обсяг прав і свобод, наданих позивачу при призначені пенсії вперше.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вказане, суд приходить до висновків про наявність правових підстав для повного задоволення адміністративного позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області (майдан Свободи, 5, Держпром, 3 під`їзд , 2 поверх, місто Харків, 61022, код ЄДРПОУ: 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області щодо зменшення ОСОБА_1 коефіцієнту заробітної плати.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області обчислити і нарахувати, виплатити пенсію ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнту заробітної плати 1,19521 та виплатити недоотриману пенсію, починаючи з 01.01.2016, з урахування виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківської області за рахунок бюджетних асигнувань витрати по сплаті судового збору на користь ОСОБА_1 у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривен 80 копійок).
Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складено 26.01.2021.
Суддя О.В. Ніколаєва