Рішення № 94423740, 27.01.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2021
Номер справи
520/18997/2020
Номер документу
94423740
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

27 січня 2021 року № 520/18997/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Зінченко А.В. розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Харківського національного університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба (вул. Сумська, буд. 77/79,м. Харків,61023, код ЄДРПОУ 24980799) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії ,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд визнати протиправними дії командування Харківського національного університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення зобов`язати командування Харківського національного університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 01.03.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що лейтенант ОСОБА_1 , на даний час проходить військову службу у військовій частині А1435, в період з серпня 2015 року по червень 2020 року проходив навчання на посаді курсанта інженерно- авіаційного факультету (закінчив навчання у 2020 році, група 251) Харківського національного університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба.

В жовтні 2020 року від військовослужбовців військової частини А1435 позивач дізнався, що на протязі 2016 - 2018 років, йому не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення у Харківському національному університеті Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба.

Для з`ясування фактичної суми невиплачених коштів та причин невиплати індексації 26.11.2020 року було направлено листа до начальника Харківського національного університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба.

На письмовий запит до начальника Харківського національного університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба була надана відповідь -лист начальника Харківського національного університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба від 07.12.2020 №350/176/100-683/2718, про те, що у період з січня 2016 року по березень 2018 року виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України не проводились, зв`язку з відсутністю фінансування на вказані цілі, тому індексація позивачу не виплачувалась.

Також позивач вказав, що в листі не вказаний, станом на 01,01.2016 року, базовий місяць для нарахування індексації грошового забезпечення. При цьому, сума належної виплати індексації у листі від 07.12.2020 №350/176/100-683/2718 також не повідомлялась, а була надана довідка від 07.12.2020 №350/176/100-683/2718/1 про грошове забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.03.2018 включно, з відображенням усіх складових грошового забезпечення помісячно із зазначенням інформації про виплачені суми, при цьому у довідці вказано про відсутність виплат індексації грошового забезпечення, у відповідності до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до отриманої довідки встановлено, що фактично не виплачувалась індексація грошового забезпечення на протязі 26 місяців (з 01.01.2016 року по 01.03.2018 року).

Позивач вважає дії командування Харківського національного університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба, що до невиплати належної мені суми індексації грошового забезпечення незаконними , а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує, що Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України від 25.03.1992 №2232- XII (зі змінами) «Про військовий обов`язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України її незалежності та територіальної цілісності.

При цьому, статтею 1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII (зі змінами) «Про соціальний правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» гарантовано, що соціальний захист військовослужбовців - це діяльність (функція) держави спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.

Згідно стаття 1 -2 Закону № 2011 -XII військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантії цих прав і свобод закріплені в Конституції України та законах України з урахуванням особливостей встановлених цим та іншими законами.

Ніхто не в праві обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах визначених законодавством України (стаття 2 Закону № 2011- XII).

Статтею 9-1 Закону №2011-XIIпередбачено, що Держава гарантує військовослужбовцям достатні матеріальне грошова та інші види забезпечення в обсязі що відповідає умовам Військової служби стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (стаття 9- / З Закону № 2011-ХІІ).

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України гарантуються Законом України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» .

Відповідно до статті 2 Закону № 1282-ХІІ, визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян одержання ними в гривнях на території України, які не мають разового характеру, в тому числі - оплата праці (грошове забезпечення).

Нормою Закону № 1282-ХІІ встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (стаття 2 Закону № 1282-ХІІ).

Відповідно до статті 4 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

При цьому, у статті 5 Закону № 1282-ХІІ зазначається, що підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, визначені Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).

Згідно з пунктом 1-1 Порядку № 1078 підвищення грошових доходів громадян у зв`язку з індексацію здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких проводяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацію за рахунок власних коштів чи коштів державного бюджету.

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій, щодо оплати праці.

Відповідно до вимог діючих нормативно-правових актів, проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляції) є обов`язковою для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форм власності та виду юридичної особи.

Оскільки Харківський національний університет Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба повністю фінансувався з Державного бюджету України, саме він є джерелом коштів для виплати грошового забезпечення військовослужбовців та проведення індексації.

Відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу України фінансування видатків Харківського національного університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба на її утримання і виконання функцій здійснюється по кодах бюджетної кваліфікації згідно кошторису, який є основним плановим документом установи і який надає повноваження щодо отримання доходів і здійснення видатків, визначає обсяги і спрямування коштів відповідно до бюджетних призначень. За таких обставин Харківський національний університет Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба, як розпорядник бюджетних коштів, проводить видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, які встановлені кошторисом.

Відповідно до пункту 1.8. Порядку виплати грошової забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, грошове забезпечення, в тому числі індексація, виплачується в межах асигнувань, передбачених у кошторисі військової частини (установи) на грошове забезпечення військовослужбовців.

Пунктом 6 наказу Міністра оборони України від 27.01.2016 № 44 «Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в 2016 році» та пунктом десятим наказу Міністра оборони України від 09.02.2017 № 88 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2017 рік» визначено, що нарахування та виплата індексації грошового забезпечення військовослужбовців здійснюється відповідно до вимог законодавства України. Відтак, у кошторисах військових частин (установ) у 2016, 2017, 2018 роках повинні бути заплановані асигнування на виплату індексації грошового забезпечення військовослужбовців.

Посилання відповідача на неможливість проведення мені виплати індексації грошового забезпечення у зв`язку із відсутністю кошторисних призначень є безпідставним, оскільки у Харківському національному університеті Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба частина асигнувань упродовж 2016, 2017, 2018 років спрямовувалась на виплати різноманітних премій, грошових нагород, матеріальної допомоги тощо для військовослужбовців Харківського національного університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба.

Вказані виплати (премії, грошові нагороди, матеріальна допомога) не є обов`язковими та надаються за рішенням керівника в межах кошторисних призначень на оплату праці за наявності фінансового ресурсу, що свідчить про незаконний характер дії відповідача щодо не проведення ним виплати мені індексації грошового забезпечення.

Окрім того, Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях від 08.11.2005 у справі «Кечко проти України» та від 10.03.2011 у справі «Сук проти України» зазначив, що реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлене у залежність від бюджетних асигнувань, а органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов`язань.

У рішенні Конституційного суду України від 15.10.2013 № 9-рп/2013 зазначено, що держава передбачає заходи, спрямовані на забезпечення реальної заробітної плати, тобто грошової винагороди за виконану роботу, як еквівалента вартості споживчих товарів і послуг. Згідно з положенням частини шостої статті 95 КЗпП України, статей 33, 34 Закону України «Про оплату праці» такими заходами є індексація заробітної плати та компенсація працівникам втрати частини заробітної плати в зв`язку з порушенням строків її виплати.

Суд зазначає, що згідно з вимогами ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з ме тою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтер есів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів влад них повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень тау спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім фор мам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, протягом розумного строку.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправними дії Харківського національного університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення.

Зобов`язати Харківській національний університет Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 01.03.2018 року.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Суддя Зінченко А.В.