Рішення № 94423284, 25.01.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.01.2021
Номер справи
460/3454/20
Номер документу
94423284
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

25 січня 2021 року м. Рівне №460/3454/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нор У.М. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу

Товариства з обмеженою відповідальнісю "Ліс Торг Переробка" доДержавної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про визнання протиправною та скасування постанови, -В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Ліс Торг Переробка» (далі - позивач) звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 28.04.2020 № 194439 в сумі 1700,00 грн.

В обґрунтування вимог позову позивач зазначив, що транспортний засіб марки Renault реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом SAMRO, реєстраційний номер НОМЕР_2 , який належить на праві власності фізичній особі ОСОБА_1 , не обладнаний тахографом, відтак водій даного транспортного засобу веде індивідуальну контрольну книжку водія, яка передбачена Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів №340. Вказав, що така індивідуальна контрольна книжка водія на 2020 рік була надана водієм для посадових осіб Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області із зазначенням режиму роботи та відпочинку водія за 13 березня 2020 року. Однак, дані вказаної книжки водія не були взяті до уваги посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Житомирській області при проведенні перевірки. Враховуючи викладене, позивач просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Ухвалою суду від 13.11.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому вказав на безпідставність позовних вимог. На обґрунтування поданого відзиву зазначив, що відповідно до Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів №340 вантажні автомобілі з повною масою понад 3.5 гони повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами. 13.03.2020 під час проведення рейдової перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом на 86 км а/д М-06 Київ-Чоп, було виявлено, що ТзОВ "Ліс Торг Переробка" за допомогою водія ОСОБА_2 який керував транспортним засобом марки Renault реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом SAMRO, реєстраційний номер НОМЕР_2 відповідно, надавало послуги з перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких передбачено статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", про що складено акт проведення перевірки від 13.03.2020 № 203950. З таких підстав просив суд відмовити в позові повністю.

09.12.2020 у зв`язку із заявленим клопотанням представника відповідача розгляд справи відкладено до 20.01.2021.

У судове засідання, призначене на 20.01.2021, представники сторін не прибули. Про дату, місце і час судового розгляду повідомлялися належним чином. До початку судового засідання представники сторін подали клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Враховуючи подані клопотання, відсутність перешкод для розгляду справи по суті та потреби заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив такі обставини справи.

13.03.2020 на підставі направлення на рейдову перевірку від 06.03.2020 №010742 посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Житомирській області на 86 км автомобільної дороги Київ-Чоп проведено перевірку транспортного засобу марки Renault реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом SAMRO, реєстраційний номер НОМЕР_2 .

За результатами перевірки було складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №203950 від 13.03.2020 .

У вказаному акті зафіксовано порушення позивачем вимог ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме – відсутність щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку водія.

Управлінням Укртрансбезпеки у Рівненській області сформовано та надіслано на адресу позивача повідомлення про розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт від 17.04.2020 за №33160/34/24-20.

За результатами розгляду справи про правопорушення законодавства про автомобільний транспорт, винесено постанову Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №194439 від 28.04.2020, відповідно до якої згідно ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт» постановлено стягнути з ТзОВ "Ліс Торг Переробка" адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 грн.

Не погодившись з правомірністю вказаної постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правової оцінки спірним правовідносинам сторін суд зазначає таке.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" №2344-III від 05.04.2001 (далі - Закон №2344-III) .

За змістом абз.4 ст.6 Закону №2344 реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.

Приписами пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі - Положення), окреслено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури, який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Основними завданнями Укртрансбезпеки, зокрема, є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування далі - автомобільний транспорт, міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (п.4 Положення).

У пункті 8 Положення зазначено, що Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі – суб1єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок № 1567).

Перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 Порядку №1567, здійснюється на підставі щотижневого графіка.

Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин (п.12-13 Порядку № 1567).

Відповідно до абз.1 п.15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону.

В свою чергу, ст.48 Закону № 2344 визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

При цьому визначений даною статтею перелік документів не є вичерпним, а зазначено про інші документи, передбачені законодавством.

Згідно з абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону №2344-III, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону №2344-III, положення щодо режимів праці та відпочинку водіїв транспортних засобів визначається законодавством.

Наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 07.06.2010 №340 затверджено Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - Положення №340). За приписами п. 4 вказаного наказу, він набирає чинності з дня його офіційного опублікування, крім пункту 6.1 Положення, затвердженого цим наказом, який набирає чинності для: нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 150 км, перевезення небезпечних вантажів - з 01.06.2012.

Пунктом 6.1 Положення №340 встановлено, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тон повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Як встановлено судом, при проведенні перевірки 13.03.2020 водієм транспортного засобу марки Renault реєстраційний номер НОМЕР_1 , з напівпричепом SAMRO, реєстраційний номер НОМЕР_2 на вимогу працівників Управління Укртрансбезпеки не було надано щоденні реєстраційні листки режимів праці і відпочинку водія.

Вказане порушення стало підставою для накладення адміністративно-господарського штрафу в сумі 1700,00 грн. на підставі абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Разом з цим, цей же розділ Положення №340 «Облік робочого часу» містить пункт 6.3, який визначає, що водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія.

При цьому, приписи пункту 6.3 не втратили чинності з набуттям чинності пунктом 6.1. Більш того, остання редакція цього пункту в 2014 році свідчить про те що ця норма підлягає застосуванню і після 01.06.2012.

Аналіз вказаних норм дає підстави для висновку, що водії, які здійснюють перевезення на маршруті протяжністю понад 50 км, зобов`язані мати при собі діючий та повірений тахограф. У разі, якщо ТЗ не обладнаний тахографом, водій веде індивідуальну контрольну книжку водія.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 19 березня 2020 року у справі №823/1199/17 (адміністративне провадження №К/9901/2300/18).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Також, позивачем для суду надана індивідуальна контрольна книжка водія ОСОБА_2 за березень 2020 року, однак суд враховує, що під час перевірки вона не досліджувались і не була взята до уваги відповідачем.

Враховуючи вищевикладені встановлені обставини, суд доходить висновку, що позовні вимоги про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №194439 від 28.04.2020 року є правомірними, доведеними та обгрунтованими, а тому належать задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу, що і було зроблено позивачем.

Згідно з вимог ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, чого не було зроблено відповідачем.

Таким чином, оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що відповідач, з посиланням на відповідні докази не довів правомірності свого рішення та не спростував доводи позивача, а тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що належать задоволенню у повному обсязі.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи вищенаведене, на користь ТзОВ "Ліс Торг Переробка" слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), судові витрати в розмірі 2102,00 грн.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Ліс Торг Переробка" (3500, Рівненська область, м.Костопіль, вул.Котляревського, 68, код ЄДРПОУ 36951213) до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) (03135, м.Київ, проспект Перемоги,14, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Управління Укртрансбезпеки у Рівненській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №194439 від 28.04.2020 в сумі 1700,00 грн.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ліс Торг Переробка" за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) судовий збір у сумі 2102,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 25 січня 2021 року.

Суддя У.М. Нор