Рішення № 94423049, 27.01.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2021
Номер справи
420/10941/20
Номер документу
94423049
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/10941/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Цховребової М.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення сектору з питань перерахунків пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 22.04.2020 року № 431-1 про відмову у проведенні перерахунку пенсії позивачу;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії по інвалідності позивачу згідно довідок прокуратури Одеської області від 17.03.2020 року № 590 та № 590-1, зі здійсненням коригування зазначених виплат, пенсію призначити з 12.03.2020 року;

- зобов`язати відповідача виплатити позивачу різницю в пенсії за період з 12.03.2020 року.

Ухвалою суду від 26.10.2020 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Згідно зі змістом адміністративного позову та відповіді на відзив, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов з таких підстав:

- позивач працює в органах прокуратури України з 21 грудня 2007 року по теперішній час на прокурорсько-слідчих посадах;

- з 20 вересня 2017 року позивач перебуває на обліку в Татарбунарському відділі з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій Саратського об`єднаного Управління Пенсійного фонду України Одеської області, як отримувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з 12.03.2018 року - позивача було переведено на пенсію по інвалідності відповідно до п. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-У11 від 14.10.2014 р. Позивачу призначено пенсію в розмірі 60 відсотків від суми його середньомісячної заробітної плати та зроблено доплату за весь період з 20.09.2017р., на даний час розмір пенсії позивача становить 9883 грн. 77 коп.;

- 17.03.2020 р. позивач отримав від прокуратури Одеської області довідки: № 590 про заробітну плату та № 590-1 про складові заробітної плати/грошове забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії) щодо проведення перерахунку пенсії за кожні два відпрацьовані роки відповідно до закону України «Про прокуратуру» № 1697-У11 від 14.10.2014 р. в первинній редакції;

- 19.03.2020 позивач звернувся до працівників сектору з питань перерахунків пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою, у якій просив провести перерахунок пенсії за два відпрацьовані роки після останнього призначення/перерахунку (12.03.2018р.) відповідно до закону України «Про прокуратуру» № 1697-У11 від 14.10.2014 р.;

- за результатами розгляду заяви позивача, відповідач перерахунок пенсії не провів та надіслав позивачу рішення № 431-1 від 22.04.2020 р., згідно з яким у перерахунку пенсії відмовлено з посиланням на те, що після прийняття Другим Сенатом Конституційного Суду України 13.12.2019 року рішення № 7-р(ІІ)-2019 нормативно правові акти про підвищення заробітної плати не приймалися. Крім того, відповідач зазначив, що на виконання рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року на час звернення позивача Офісом Генерального прокурора за узгодженням з Міністерством соціальної політики України визначено Порядок дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури згідно якого позивач не має права на перерахунок пенсії;

- свою відмову в проведенні перерахунку відповідач обґрунтував саме наявністю Порядку дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури встановленим Офісом Генерального прокурора та який 21.02.2020 р. узгоджено листом № 2690/0/0/2/-20/54 з Міністерством соціальної політики України, відповідно до якого підстав для перерахунку позивачу пенсії, Пенсійний фонд України не вбачає;

- станом на час призначення позивачу пенсії питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури було врегульоване положеннями статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII без визначення умов перерахунку пенсії. Відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону N 1697-VII, прокурорам і слідчим, що визнані інвалідами І або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті (в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років. З 13.12.2019 Закон № 1697-УІІ не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України. Натомість, підставою для проведення перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам є підвищення заробітної плати за кожні два ними відпрацьовані роки;

- посилаючись на те, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Порядком дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури встановленим Офісом Генерального прокурора та узгодженим Міністерством соціальної політики України, відповідач не міг не знати, що на час направлення позивачу свого рішення (22.04.2020), Конституційний Суд України своїм Рішенням від 13.12.2019 визнав неконституційним ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-УІІ зі змінами (в якій не передбачалися умови перерахунку пенсій), та визначив, що застосуванню підлягає частина двадцята статті 86 Закону в первинній редакції;

- призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки;

- Розділом II Порядку дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури встановленим Офісом Генерального прокурора та який 21.02.2020 р. узгоджено листом № 2690/0/0/2/-20/54 з Міністерством соціальної політики України «Щодо перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України «Про прокуратуру», пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів, який проводиться у зв`язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати» передбачено: 1. Починаючи з 13 грудня 2019 року індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати є: - призначення на вищу посаду; - збільшення вислуги років; - присвоєння почесного звання або наукового ступеня; - збільшення розміру складових заробітної плати пенсіонера; - за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення/попереднього перерахунку пенсії; - після звільнення з роботи. При перерахунку пенсії в довідку про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років) враховується: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років під час перерахунку пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлені на момент виникнення права на перерахунок пенсії; В довідці про складові заробітної плати/грошове забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії) враховуються: інші складові заробітної плати (крім посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років) визначаються за вибором того,хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на прокурорських посадах підряд перед зверненням за перерахунком пенсії. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього;

- під час звернення 12.03.2018 до ПФУ про переведення позивача на пенсію по інвалідності відповідно до п. 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-У11 від 14.10.2014 р, позивачем було надано довідку Прокуратури Одеської області від 12.03.2018 № 590 про складові заробітної плати за період з лютого 2013 року по січень 2018 року, надбавки, премії та інші виплати за вказаний період становили після уточнень бухгалтерії прокуратури Одеської області в загальній сумі 563877,04 грн.;

- після двох відпрацьованих років, у зверненні до ПФУ 17.03.2020, мною було надано довідку Прокуратури Одеської області від 17.03.2020 № 590 та № 590/1 про складові заробітної плати за період з лютого 2015 року по січень 2020 року, надбавки, премії та інші виплати за вказаний період становили в загальній сумі 960715,78 грн.;

- отже, індивідуальні зміни, що вплинули на збільшення заробітної плати у перерахунку довідок за два останні роки з дати призначення пенсії становлять 396838,74 грн., що є суттєвим збільшенням грошового забезпечення;

- ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», розділом II Порядку дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури визначено, що однією з підстав перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам є індивідуальні зміни - збільшення заробітної плати за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення/попереднього перерахунку пенсії;

- пунктами 3, 4 розділу II цього Порядку передбачено, що перерахунок пенсії проводиться за зверненням пенсіонера до органів Пенсійного фонду України на підставі довідок про заробітну плату. Перерахунок пенсії проводиться з дати звернення за перерахунком пенсії. Право па перерахунок пенсій за викладених умов виникає за зверненнями, що надходять починаючи з 13.12.2019, для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019 р.;

- право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності;

- у мотивувальній частині Рішення Конституційний Суд України послався на Рішення КСУ від 3 жовтня 2001 року № 12-рп/2001, у якому зазначено, що стале забезпечення фінансування, зокрема, органів прокуратури, робота якої тісно пов`язана з діяльністю судів, є однією з конституційних гарантій реалізації прав і свобод громадян, їх судового захисту. Далі у Рішенні наголошено: «Незалежність прокурорів не є прерогативою, або наданим привілеєм, а є гарантією справедливого, неупередженого та ефективного здійснення ними своїх повноважень (своєї діяльності)»;

- рішення відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії є протиправним та таким, що грубо порушує конституційне право на соціальний захист і пенсійне забезпечення, не відповідає вимогам ч. 2 ст. 19, ст. 46, п. 6 ч. 1 ст. 92, ч. 2, 3 ст. 22, ч. 1 ст. 64, ст. 58 Конституції України; ч. 20 ст. 86 Закону України «П прокуратуру», нормам міжнародного права;

- відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії, відповідач посилається на наявність Порядку дій щодо перерахунку пенсій призначених згідно Закону України «Про прокуратуру» запропонованого Офісом Генерального прокурора та погодженого Міністерством соціальної політики України листом від 21.02.2020 № 1690/0/2-20;

- посилаючись на частину 1 Порядку дій щодо перерахунку пенсій призначених згідно Закону України «Про прокуратуру», відповідач не приймає до уваги наявність частини 2 зазначеного Порядку, саме для працюючих пенсіонерів на посадах прокурорів, в якій передбачено індивідуальні зміни, що впливають на збільшення заробітної плати, а саме:

- призначення на вищу посаду;

- збільшення вислуги років;

- присвоєння почесного звання або наукового ступеня;

- збільшення розміру складових заробітної плати пенсіонера;

- за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення/попереднього перерахунку пенсії;

- після звільнення з роботи;

- зазначеним Порядком передбачено, що перерахунок пенсії проводиться за зверненням пенсіонера до органів Пенсійного фонду України на підставі довідок про заробітну плату;

- перерахунок пенсії проводиться з дати звернення за перерахунком пенсії. Право на перерахунок пенсій за викладених умов виникає за зверненнями, що надходять починаючи з 13 грудня 2019 року, для яких момент виконання права на перерахунок пенсії настав не

раніше 13 грудня 2019 року. У позивача право на перерахунок пенсії виникло з 12.03.2020 р. (через два роки після призначення пенсії 12.03.2018 р.), з заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся 17.03.2020 р.;

- перерахунок пенсії пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів проводиться у зв`язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати, за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення/попереднього перерахунку пенсії;

- у відзиві відповідач не заперечує, що перерахунок пенсій пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів проводиться у двох випадках: у разі підвищення заробітної плати прокурорським працівникам - зміни розмірів посадових окладів (частина 1 Порядку) та у зв`язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів - за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення/попереднього перерахунку пенсії (частина 2 Порядку), але свою відмову в задоволенні позовних вимог обґрунтовує саме відсутністю збільшення заробітної плати - зміни розмірів посадових окладів після 13.12.2020 р.;

- відповідач у відзиві посилається на встановлені абзацом 6 ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» обмеження максимального розміру пенсії (не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність). В заявленому позові відсутні вимоги щодо виплати позивачу пенсії після перерахунку, без обмежень максимального розміру пенсії.

Згідно з відзивом на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з таких підстав:

- позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та звернувся до Головного управління із заявою 19.03.2020 року та доданими документами щодо перерахунку пенсії згідно Закону України «Про прокуратуру» (надалі по тексту Закон № 1697-VII);

- рішенням Головного управління № 431-1 від 22.04.2020 позивачу відмовлено у здійсненні такого перерахунку відповідно до Закону № 1697-VII, оскільки порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури врегульовано ст. 86 Закону № 1697-VII, ч. 20 якого передбачала, що умови та порядок будь-якого перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України (у редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII). Однак, Кабінетом Міністрів України не було прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури;

- Другий сенат Конституційного Суду України 13.12.2019 ухвалив Рішення у справі за

конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII. Відповідно до рішення Другого сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(II)/2019 працівникам прокуратури згідно Закону № 1697-VII перерахунок пенсії проводиться, зокрема, у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Відповідно до вищезазначеного рішення, Конституційний Суд України вирішив визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч. 20 ст. 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

- постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів» затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокурорів та прирівняних до них прокурорів. Пунктом 7 вищевказаної постанови передбачено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру»;

- відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню;

- 11.03.2020 за № 2800-030102-9/7916 на адресу Головного управління надійшов лист Пенсійного фонду України щодо погодження порядку дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури між Офісом Генерального прокурора та Міністерством соціальної політики. До листа Пенсійного фонду України було додано лист Офісу Генерального прокурора та лист Міністерства соціальної політики України;

- відповідно до листа Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 № 21-698 вих 20, запропоновано затвердити порядок дій щодо перерахунку пенсій, призначених згідно Закону

України «Про прокуратуру», який погоджено Міністерством соціальної політики України листом від 21.02.20 № 1690/0/2-20/, а саме:

І. Щодо перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок було зазначено, що:

- перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття нормативно - правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури;

- перерахунок пенсії проводиться за зверненням пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України (незалежно від факту роботи) на підставі довідок про заробітну плату (Додаток 1), виданих органом прокуратури, в яких складові заробітної плати визначаються на момент виникнення права на перерахунок (дата збільшення заробітної плати, в тому числі складових).

Пенсіонерам, які продовжують працювати на прокурорських посадах, в довідку про заробітну плату враховується заробітна плата, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, отримані в місяці виникнення права на перерахунок пенсії, за останньою займаною посадою: посадовий оклад, оклад за військовим званням та відсоткова надбавка за вислугу років; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації (за умови отримання в місяці виникнення, права на перерахунок пенсії); надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання „заслужений", доплата за науковий ступень кандидата або доктора наук, (за умови отримання в місяці виникнення права на перерахунок пенсії); інші щомісячні надбавки, доплати та щомісячна премія; матеріальна допомога (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) у розмірі 1/12 середньомісячної заробітної плати (грошового забезпечення); премія з нагоди державних, професійних свят у разі виплати в місяці виникнення права на перерахунок пенсії; винагорода за безпосередню участь у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях чи анти терористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду за умови отримання в місяці виникнення права на перерахунок пенсії.

ІІ. Пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів, який проводиться у зв`язку і індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати та зазначає наступне:

1. Починаючи з 13 грудня 2019 року індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати є:

- призначення на вищу посаду;

- збільшення вислуги років;

- присвоєння почесного звання або наукового ступеня;

- збільшення розміру складових заробітної плати пенсіонера;

- за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення/попереднього перерахунку пенсії;

- після звільнення з роботи.

2. Перерахунок пенсії проводиться за зверненням пенсіонера до органів Пенсійного фонду України на підставі довідок про заробітну плату (Додаток 3).

3. Перерахунок пенсії проводиться з дати звернення за перерахунком пенсії. Право на перерахунок пенсій за викладених умов виникає за зверненнями, що надходять починаючи з 13 грудня 2019 року, для яких момент виконання права на перерахунок пенсії настав не раніше 13 грудня 2019 року;

- з наведеного вбачається, що перерахунок пенсії пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів проводиться у двох випадках: у разі підвищення заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників (вказаний перерахунок проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури), до заяви додається довідка про заробітну плату відповідно до Додатку 1, та перерахунок проводиться у зв`язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати до заяви додається довідка про заробітну плату відповідно до Додатку 3;

- отже, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам після 13.12.2019 року. Тому враховуючи наведене, права на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру», згідно з довідкою про заробітну плату від 17.03.2020 № 590 та 590/1 (розмір заробітної плати визначено на 09.07.2018 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657), позивач не має, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019 року, які є підставою для перерахунків пенсії;

- враховуючи те, що зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019 року не відбулося, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області є правомірними та повністю відповідають вимогам чинного законодавства України, натомість адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає залишенню без задоволення;

- відповідно до абз. 6 ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Абз. 6 ч. 15 ст. 86 із змінами, внесеними згідно із Законом, № 1774-VIII від 06.12.2016. Неконституційною дана норма не визнавалась;

- враховуючи вищевикладене, Головне управління не порушувало прав, свобод та інтересів позивача, а діяло лише на підставі норм діючого законодавства України та з урахуванням наведених доводів позивачем у позовній заяві, відсутні законі підстави для її задоволення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані сторонами, а також докази в їх сукупності, суд встановив таке.

19.03.2020 року Саратським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України прийнято заяву позивача, зареєстровану за № 431 (а.с.100-101), про перерахунок пенсії позивача, відповідно до якої, зокрема, вид перерахунку: збільшення зарплати (пенсії за спецзаконами) за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення/попереднього перерахунку пенсії.

Відповідно до Розписки-повідомлення до цієї заяви, до неї додано:

- обов`язкові документи: заява про призначення/перерахунок пенсії; паспорт/посвідка;

- інші документи: довідка про заробітну плату (спецпенсі): № 590 від 17.03.2020, № 590/1 від 17.03.2020; довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру.

Відповідно до довідки Прокуратури Одеської області № 590 від 17.03.2020 р. (а.с.19), зокрема: ОСОБА_1 працює в Білгород-Дністровській місцевій прокуратурі на посаді прокурора прокуратури та заробітна плата на 17.03.2020 складається: посадовий оклад 5660,00; вислуга років 25% 1415,00; всього: 7075,00. Довідка видана на підставі особових рахунків про нараховану та сплачену заробітну плату для пред`явлення в Пенсійний фонд України, згідно постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 31.05.2012 р. (зі змінами).

Відповідно до Додатку до довідки на пенсію № 590/1 від 17.03.2020 р. - Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії (а.с.20-21), виданої ОСОБА_1 для призначення пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VІІ «Про прокуратуру» про те, що надбавки, премії та інші виплати за період з лютого 2015 по січень 2020 становили 960715,78 грн.

Рішенням Сектору з питань перерахунків пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 431-1 від 22.04.2020 р. про відмову у перерахунку пенсії (а.с.22), розглянувши: заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 19.03.2020 № 431, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 та надані до заяви: Довідка про заробітну плату від 17.03.2020 № 590 та Довідка про складові заробітної плати/грошове забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії) № 590-1 від 17.03.2020, які видані прокуратурою Одеської області, щодо проведення перерахунку пенсії за кожні два відпрацьовані роки відповідно до Закону України «Про прокуратуру», прийнято рішення у проведенні перерахунку пенсії відмовити.

Відповідно до змісту вказаного рішення, його прийнято з таких підстав:

- згідно із розділом І Порядку дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури у зв`язку з прийняттям Другим Сенатом Конституційного Суду України від 13.12.2019 Рішення № 7-р(II)-2019, встановленим Офісом Генерального прокурора та узгодженим Міністерством соціальної політики України листом від 21.02.2020 № 2690/0/2-20/54 (далі-Порядок), проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про прокуратуру», у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах прокуратури на момент виникнення права про перерахунок.

- зазначений перерахунок провадиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури;

- крім цього, розділом ІІ Порядку проводиться також перерахунок пенсій у зв`язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати;

- при цьому, починаючи з 13 грудня 2019 року індивідуальними змінами визнано:

- призначення на вищу посаду;

- збільшення вислуги років;

- присвоєння почесного звання або наукового ступеня;

- збільшення складових заробітної плати пенсіонера;

- за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення/попереднього перерахунку пенсії;

- після звільнення з роботи;

- перерахунок пенсії провадиться на підставі довідок про заробітну плату, виданих згідно з додатком № 3 до цього Порядку;

- у відповідності із пунктом 4 розділу ІІ Порядку право на перерахунок за викладених умов виникає за зверненням, що надходять починаючи з 13 грудня 2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок настає не раніше 13 грудня 2019 року;

- враховуючи вищезазначене, та звернувши увагу на лист Прокуратури Одеської області від 01.04.2020 № 18-304 вих-20, де вказано що останні зміни розміру складових в заробітній платі відбулися з 06.09.2017, а саме, збільшення посадових окладів згідно додатку 7 до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 ( в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657), в праві на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру», згідно з довідкою про заробітну плату від 17.03.2020 № 590 та довідкою про складові заробітної плати/грошове забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії) № 590-1 від 17.03.2020, які видані Прокуратурою Одеської області, гр. ОСОБА_1 не має:

- одночасно повідомлено: що перерахунки пенсій, призначених згідно до Закону України «Про прокуратуру», які працюють на посадах прокурорів проводяться у зв`язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати. Крім цього до перерахунку пенсії надаються:

- довідка про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років;

- довідка про складові заробітної плати/грошового забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії).

Не погоджуючись з рішенням сектору з питань перерахунків пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 22.04.2020 року № 431-1 про відмову у проведенні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду із вищенаведеними позовними вимогами.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, та на виконання ухвали суду відповідачем суду також надано копії матеріалів пенсійної справи позивача. (а.с.37-114)

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до абз. 1, 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частинами 1 та 4 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Так, рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 14 вересня 2020 року у зразковій справі № 560/2120/20 про перерахунок пенсій прокурорів відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019:

- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 12 від 12.03.2020 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років;

- зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1) пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 05.03.2020 № 18-174вих-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії;

- у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, Верховний Суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

22. На час призначення позивачу пенсії (2010 рік) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі ? Закон № 1789-ХІІ):

прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1);

обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1);

призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).

23. До статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону № 3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

24. 14.10.2014 ухвалено новий Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (далі ? Закон № 1697-VІІ).

25. Частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

26. Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

27. Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону № 1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон № 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

28. 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:

частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;

частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

29. Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні:

жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру»;

законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

30. Суд установив, що Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

31. Така бездіяльність Кабінету Міністрів України призвела до чисельних судових спорів між пенсіонерами, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та Пенсійним фондом України.

32. У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 № 7-р(II)/2019 та вирішив таке:

визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

33. Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

34. Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення № 7-р(II)/2019:

частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

« 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

35. Зазначене рішення Конституційного Суду України стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру», за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів Пенсійного фонду України із заявами про перерахунок пенсії.

36. У цій справі та в аналогічних типових справах, копії матеріалів яких долучені до матеріалів цієї справи, пенсійний орган відмовляє заявникам у задоволенні заяв про перерахунок пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.

37. Тобто, фактично пенсійний орган погоджується з наявністю у заявників права на перерахунок пенсії, проте зазначає про відсутність нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.

38. У рішеннях про відмову заявникам у перерахунку пенсії пенсійний орган, серед іншого, посилається на положення постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 за змістом п. 7 якої встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".

39. Натомість заявники просять здійснити перерахунок їхніх пенсії з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», яка жодних обмежень, подібних до тих, що зазначені в п. 37 цього судового рішення, не містить.

40. У відзиві на позовну заяву відповідач додатково зазначає, що позивач набуде права на перерахунок пенсії виключно у разі прийняття після 13.12.2019 відповідного рішення про підвищення заробітку діючих прокурорів.

41. Ключовими правовими питаннями, на які слід відповісти для правильного вирішення цього спору, є:

- чи є постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам»?

- у випадку, якщо суд встановить наявність права на перерахунок пенсії, з якої дати пенсійний орган зобов`язаний здійснити такий перерахунок?

42. Крім того, позивач у своєму позові просив суд надати оцінку питанням: у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягає перерахунку пенсія та чи підлягає його пенсія перерахунку без обмеження її розміру?

Щодо того, чи є постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам»

43. Доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-(ІІ)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону №1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Суд враховує, що грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року, а теперішній розмір пенсії позивача останній раз перераховувався ще у 2015 році.

44. Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

45. Така бездіяльність уряду була предметом розгляду у судах.

46. Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 (справа № 826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом № 1697-VІІ покладено саме на уряд.

47. Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» та зобов`язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

48. Проте, рішення суду фактично Кабінетом Міністрів України не виконано.

49. Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.

50. Реалізація його права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.

51. Тому Суд вважає підхід відповідача до вирішення заяви позивача незаконним. Суд зазначає, що в цій ситуації позивач має право на перерахунок його пенсії.

52. Твердження Пенсійного органу про той факт, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону № 1697-VІІ (у редакції, що діє з 13.12.2019), обов`язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.

53. Крім того, слід звернути увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».

54. Таким чином, Верховний Суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 05.03.2020 № 18-174_вих. 20.

Щодо дати, з якої Пенсійний орган зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії позивача.

55. Колегія суддів звертає увагу, що первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697 до 13.12.2019 (дата ухвалення Конституційним Судом України рішення № 7-р(II)/2019) не набирала чинності та не застосовувалася, оскільки Законом № 76-VIII цю первинну редакцію з 01.01.2015 було змінено на речення «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України», ?- тобто ці зміни було внесені в текст статті 86 Закону № 1697-VІІ ще до дати набрання нею чинності (15.07.2015).

56. Тому частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України № 7-р(II)/2019 набрала чинності 13.12.2019 та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати. Отже, після тривалої перерви (01.01.2015-12.12.2019) в Україні з`явилася/набрала чинності норма Закону, що визначає умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру».

57. Вирішуючи питання щодо порядку перерахунку пенсії за вислугу років колишнього працівника прокуратури, Суд враховує, що:

перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії;

відповідно до частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

58. Частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII, як вже зазначено вище, набрала чинності з 13.12.2019, а відтак Суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019. Поширення дванадцяти місячного періоду або будь-якого іншого періоду в цьому випадку є неможливим.

Щодо того, у якому відсотковому розмірі відносно заробітної плати підлягають перерахунку пенсії та чи підлягають зазначені пенсії перерахунку без обмеження їх граничного розміру.

59. Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657.

60. Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

61. Суд зауважує, що відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.

62. Також, відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.

63. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

64. Окремо колегія суддів вважає за необхідне зазначити таке.

65. У цій справі позивач просив суд здійснити перерахунок його пенсії з 13.12.2019, тому судом передусім надана оцінка правовідносинам, що виникли з цієї дати. Проте, матеріали типових справ свідчать, що нерідко позивачі просять суд зобов`язати відповідачів здійснити перерахунок їхньої пенсії за періоди до згаданого рішення Конституційного Суду України.

66. Колегія суддів зазначає, що в період з 01.01.2015 до 13.12.2019 в Україні не було жодного Закону чи іншого нормативно-правового акту, що визначав би умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років, призначеної на підставі Закону України «Про прокуратуру». Водночас особи, яким пенсія цього виду була вже призначена, продовжували її отримувати в призначеному розмірі (сума виплати не була зменшена), а також мали право змінити вид пенсійного забезпечення (наприклад, звернутися про призначення їм пенсії за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV). Усталена практика Верховного Суду свідчить про безпідставність вимог заявників до органів ПФУ про перерахунок їм після 01.01.2015 пенсії на умовах та в порядку, що був визначений частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (у редакції до 01.01.2015) та редакції частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII, яка фактично набрала чинності лише 13.12.2019.

67. Також безпідставними є вимоги позивачів про перерахунок розміру пенсії на підставі частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії та визначала умовою перерахунку пенсії за вислугу років працівника прокуратури збільшення заробітної плати за посадою, з якої ця особа звільнялася на пенсію), оскільки зазначена норма ще з 01.01.2015 є нечинною. У таких випадках судам слід керуватись діючим законодавством, зокрема статтею 86 Закону № 1697-VII.

V. ПРАВОВИЙ ВИСНОВОК

68. За результатом розгляду справи № 560/2120/20 як зразкової Верховний Суд дійшов наступних правових висновків:

з 13.12.2019 особи, яким пенсії призначені відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону № 1697-VII мають право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам (зокрема на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657); такі пенсії перераховуються з 13.12.2019;

вимоги щодо відсотку заробітної плати, з якого відбувається перерахунок пенсії, та вимоги щодо здійснення перерахунку пенсій без обмеження їх граничного розміру, задоволенню не підлягають як передчасні (заявлені на майбутнє).

69. З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

70. Відповідно до частини 10 статті 290 КАС України у рішенні суду, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи, Верховний Суд додатково зазначає:

а) ознаки типових справ;

б) обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм;

в) обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.

71. Ознаками цієї типової справи є:

а) позивач - особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону №1789-ХІІ або Закону № 1697-VII;

б) відповідач-територіальні органи Пенсійного фонду України;

в) предмет спору - вимога зобов`язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ або статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII;

г) звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019.

72. Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України з вимогами перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ або статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII після ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 № 7-р(II)/2019.

73. Обставинами, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі, є можливі істотні розбіжності у фабулах справ.

На підставі вищенаведеного та враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що рішення Верховного Суду від 14 вересня 2020 року у справі № 560/2120/20 - є зразковим для справи № 420/10941/20.

Як встановлено судом вище, оскаржуваним рішенням Сектору з питань перерахунків пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 431-1 від 22.04.2020 р. про відмову у перерахунку пенсії (а.с.22), розглянувши: заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від 19.03.2020 № 431, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1 та надані до заяви: Довідка про заробітну плату від 17.03.2020 № 590 та Довідка про складові заробітної плати/грошове забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії) № 590-1 від 17.03.2020, які видані прокуратурою Одеської області, щодо проведення перерахунку пенсії за кожні два відпрацьовані роки відповідно до Закону України «Про прокуратуру», прийнято рішення у проведенні перерахунку пенсії відмовити.

Відповідно до змісту вказаного рішення, його прийнято з таких підстав:

- згідно із розділом І Порядку дій при перерахунку пенсій працівникам органів прокуратури у зв`язку з прийняттям Другим Сенатом Конституційного Суду України від 13.12.2019 Рішення № 7-р(II)-2019, встановленим Офісом Генерального прокурора та узгодженим Міністерством соціальної політики України листом від 21.02.2020 № 2690/0/2-20/54 (далі-Порядок), проводиться перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про прокуратуру», у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах прокуратури на момент виникнення права про перерахунок.

- зазначений перерахунок провадиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури;

- крім цього, розділом ІІ Порядку проводиться також перерахунок пенсій у зв`язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати;

- при цьому, починаючи з 13 грудня 2019 року індивідуальними змінами визнано:

- призначення на вищу посаду;

- збільшення вислуги років;

- присвоєння почесного звання або наукового ступеня;

- збільшення складових заробітної плати пенсіонера;

- за кожні два відпрацьовані роки з дати призначення/попереднього перерахунку пенсії;

- після звільнення з роботи;

- перерахунок пенсії провадиться на підставі довідок про заробітну плату, виданих згідно з додатком № 3 до цього Порядку;

- у відповідності із пунктом 4 розділу ІІ Порядку право на перерахунок за викладених умов виникає за зверненням, що надходять починаючи з 13 грудня 2019 року, для яких момент виникнення права на перерахунок настає не раніше 13 грудня 2019 року;

- враховуючи вищезазначене, та звернувши увагу на лист Прокуратури Одеської області від 01.04.2020 № 18-304 вих-20, де вказано що останні зміни розміру складових в заробітній платі відбулися з 06.09.2017, а саме, збільшення посадових окладів згідно додатку 7 до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 ( в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657), в праві на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру», згідно з довідкою про заробітну плату від 17.03.2020 № 590 та довідкою про складові заробітної плати/грошове забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії) № 590-1 від 17.03.2020, які видані Прокуратурою Одеської області, гр. ОСОБА_1 не має:

- одночасно повідомлено: що перерахунки пенсій, призначених згідно до Закону України «Про прокуратуру», які працюють на посадах прокурорів проводяться у зв`язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати. Крім цього до перерахунку пенсії надаються:

- довідка про складові заробітної плати/грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років;

- довідка про складові заробітної плати/грошового забезпечення (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед призначенням/перерахунком пенсії).

Проте, така позиція - підстава відмови не відповідає резолютивній частині, змісту мотивувальної частини та правовим висновкам Верховного Суду, викладеним у рішенні за результатами розгляду зразкової справи № 560/2120/20, яке, згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень, станом на момент розгляду та вирішення цієї адміністративної справи не скасоване та не змінене.

Крім того, саме зазначені відповідачем в оскарженому рішенні довідки, як такі, що надаються до перерахунку пенсій, призначених згідно до Закону України «Про прокуратуру», які працюють на посадах прокурорів проводяться у зв`язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати, додані позивачем до заяви про перерахунок пенсії, прийнятої 19.03.2020 року і зареєстрованої за № 431.

Отже, позиція відповідача щодо спірних правовідносин, зокрема, щодо дати виникнення підстав для перерахунку пенсії та щодо дати, з якої відповідний перерахунок має бути здійснений, тощо - є помилковою, такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, та/або фактичним обставинам справи.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.

При цьому суд звертає увагу відповідача, що відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Також, згідно з ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

З наведених спеціальних положень КАС України, які носять для суду зобов`язальний характер щодо врахування висновків з застосування норм права, викладених в постановах Верховного Суду, та правових висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, - вбачається, що вони не місять законодавчих вимог щодо обов`язковості врахування відповідних постанов та рішень Верховного Суду лише та виключно після набрання ними чинності.

При цьому також слід зазначити, що відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 361 КАС України підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є: скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду.

Суд також не бере до уваги посилання представника відповідача у відзиві на лист Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 № 21-698 вих 20, який погоджено Міністерством соціальної політики України також листом від 21.02.20 № 1690/0/2-20/, з тих підстав, що листи міністерств та інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, носять лише та виключно рекомендаційний характер, а відтак вони не є джерелом права відповідно до статті 7 КАС України.

Щодо решти доводів сторін слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно

суд дійшов висновків, що:

- оскаржуване позивачем рішення № 431-1 від 22.04.2020 р. прийняте відповідачем: не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, отже воно є протиправним та підлягає скасуванню, відповідно

- при цьому, з урахуванням: встановлених судом обставин щодо фактичних підстав відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача згідно з довідками прокуратури Одеської області від 17.03.2020 року № 590 та № 590-1; заперечення відповідача проти наявності правових підстав, як таких, для проведення перерахунку пенсії позивачу, без конкретизації (спірності) порядку її перерахунку тощо, згідно з положеннями ч. 2 ст. 9, ч. 5 ст. 242, ч. 3 ст. 291 КАС України, заявлені позовні вимоги позивача, в тому числі похідна вимога позивача зобов`язального характеру, підлягають задоволенню частково, у спосіб, з урахуванням встановлених судом обставин та змісту вищенаведеного врахованого судом рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 14 вересня 2020 року у зразковій справі № 560/2120/20, яке станом на час розгляду та вирішення цієї адміністративної справи не скасоване та не змінене.

Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI, позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно, підстав для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, немає.

Згідно з п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України (в редакції, чинній до 17.07.2020 року) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема, процесуальні строки щодо розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.

Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18.06.2020 року № 731-ІХ, який набрав чинності 17.07.2020 року, зокрема, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» до 28 лютого 2021 р. на території України продовжено дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 241-246, 250, 255, 258, 262, 291, 295, Прикінцевими та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Сектору з питань перерахунків пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 431-1 від 22.04.2020 р. про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII на підставі довідки Прокуратури Одеської області № 590 від 17.03.2020 р. та Додатку до довідки на пенсію № 590/1 від 17.03.2020 р. - Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Г. Цховребова

.