
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2021 р. № 400/3511/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лебедєвої Г.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - ОСОБА_2 про зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі-позивач) до Міністерства внутрішніх справ України (надалі-відповідач), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 , про:
- зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України прийняти заяву з документами на призначення пенсії, направлених листом ДУ ТМО МВС України по Миколаївській області від 15.05.2019 року №33/35-648, оформити подання (за відповідною встановленою формою) про призначення пенсії ОСОБА_1 та направити його разом з усіма наданими документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області для призначення пенсії ОСОБА_1 .
Ухвалою суду від 01.09.2020 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
02.09.2020 року на виконаня ухвали суду від 01.09.2020 року позивачем до канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду надано належним чином оформлену позовну заяву із зазначенням на боці кого, виступає третя особа з обґрунтуванням того, яким чином рішення суду може вплинути на права і обов`язки цієї особи, відповідно до прохальної частини якої просила суд:
- визнати бездіяльність Міністерства внутрішніх справ щодо залишення вдруге заяви ОСОБА_1 на призначення пенсії та доданих до неї документів (направлених листом ДУ ТМО МВС України по Миколаївській області від 15.05.2019 року №33/35-648) без реалізації протиправною;
- зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти заяву з документами на призначення пенсії, направлених листом ДУ ТМО МВС України по Миколаївській області від 15.05.2019 року №33/35-648, оформити подання (за відповідною встановленою формою) про призначення пенсії ОСОБА_1 та направити його разом з усіма наданими документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області для призначення пенсії ОСОБА_1 .
Ухвалою від 07.09.2020 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/3511/20 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначив судове засідання на 07.10.2020 року.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначила, що наказом Управління МВС України в Миколаївській області від 02.05.2019 року № 6о/с лк ОСОБА_1 було звільнено відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ у запас за пунктом 64 "а" (за віком) з 02.05.2019 року. Пораховано вислугу років на 02.05.2019 року у календарному обчисленні 13 років 00 місяців 01 дні, трудовий стаж - 14 років 07 місяців 15 днів, загальний трудовий стаж - 27 років 07 місяців 16 днів. Однак, в травні 2019 року позивач отримала лист з Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України від 24.05.2019 року за № 22/6-2762, в якому зазначено, що тривалість служби в календарному обчисленні є меншою ніж 25 років, оскільки постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 25.05.2010 року по справі № 2а-566/10/1470 було зобов`язано поновити ОСОБА_1 на посаді старшого інженера сектору мереж зв`язку, аналітики та статистики відділу зв`язку, стягнуто грошове забезпечення за час вимушеного прогулу, проте суд не зобов`язав зарахувати період вимушеного прогулу до вислуги років ОСОБА_1 . У вказаному листі зазначено, що заява та документи ОСОБА_1 про призначення пенсії Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України повернуті без реалізації. Позивач не погодившись з такою бездіяльністю відповідача звернулась до суду. Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 14.08.2019 року у судовій справі № 400/1735/19 позов задоволено частково, визнано бездіяльність Міністерства внутрішніх справ щодо не зарахування періоду проходження служби (під час вимушеного прогулу з 07.09.2009 по 20.05.2010) до вислуги років для призначення пенсії відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та залишення заяви ОСОБА_1 на призначення пенсії та доданих до неї документів (направлених листом ДУ ТМО МВС України по Миколаївській області від 15.05.2019 № 33/35-648) без реалізації протиправною та зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України зарахувати ОСОБА_1 період проходження служби (під час вимушеного прогулу з 07.09.2009 по 20.05.2010) до вислуги років для призначення пенсії відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області видало наказ від 06.08.2019 року № 9 о/с, яким зменшило позивачу вислугу років в органах внутрішніх справ. Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.11.2019 року у судовій справі № 400/1998/19 визнано протиправним та скасовано наказ УМВС України в Миколаївській області від 06.08.2019 року № 9 о/с. Після чого позивач знов звернулась до сектору із соціально-гуманітарних питань ДУ "Територіальне об`єднання МВС по Миколаївській області із заявою щодо направлення документів до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України. Вказані документи, за допомогою кадрової та фінансової службами УМВС України в Миколаївській області були направлені до МВС України 31.07.2020 року за № 33/35-1299. В свою чергу, 21 серпня 2020 року ОСОБА_1 був отриманий лист від директору департаменту персоналу МВС України від 19.08.2020 року № 27546/22-2020, яким відмовлено позивачу у призначенні пенсії. На підставі чого просить суд зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти заяву з документами на призначення пенсії, оформити подання про признаяення пенсії та направити його Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області для призначення ОСОБА_1 пенсії.
Судове засідання, призначене на 07.10.2020 року, у зв`язку з ненаданням відповідачем відзиву на позовну заяву, відкладено на 04.11.2020 року.
Позивач в судове засідання, призначене на 04.11.2020 року, не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. До канцелярії Миколаївського окружного адміністративного суду від позивача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутністю.
Представник відповідача в судове засідання, призначене на 04.11.2020 року, не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, про причини неявки суд не сповістив. Заяв чи клопотань від позивача до суду не надходило.
Представник третьої особи в судове засідання, призначене на 04.11.2020 року, не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, про причини неявки суд не сповістив. Заяв чи клопотань від позивача до суду не надходило.
Відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Відповідно до положень ч. 4. ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, відповідно до вимог ч. 6 ст. 162 КАС України.
Суд клопотання позивача задовольнив та на підставі частини 9 статті 205 КАС України, здійснив розгляд справи у письмовому провадженні.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Наказом ГУ МВС України в Миколаївській області області від 01.05.2006 року № 37 о/с ОСОБА_1 прийнято на службу до органів внутрішніх справ, про що свідчить запис у трудовій книжці позивача від 02.05.2019 року серії НОМЕР_1 .
ОСОБА_1 звільнено 07.09.2009 року наказом №96 о/с за п. 64 "ж" (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 20.05.2010 року по справі № 2а-566/10/1470 дії Управління УМВС України в Миколаївській області щодо звільнення ОСОБА_1 визнано незаконними, скасовано наказ УМВС України в Миколаївській області від 07.09.2009 року № 96 о/с в частині звільнення ОСОБА_1 та поновлено ОСОБА_1 на посаді старшого інженера сектору мереж зв`язку, аналітики та статистики відділу зв`язку. Також, стягнуто з УМВС України в Миколаївській області середня заробітна плата за час вимушеного прогулу в розмірі 13 067 грн. 42 коп.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2011 року постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 20 травня 2010 року по справі № 2а-566/10/1470 за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області про визнання дій УМВС України щодо звільнення незаконними та поновлення на роботі, - залишити без змін.
02 травня 2019 року ОСОБА_1 була звільнена з органів внутрішніх справ за п. 64 "а" (за віком) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ наказом Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області № 6 о/с.
Згідно наказу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області № 6 о/с встановлено вислугу років у календарному обчисленні 13 років 00 місяців 01 дні, трудовий стаж - 14 років 07 місяців 15 днів, загальний трудовий стаж - 27 років 07 місяців 16 днів.
Позивач безперервно проходила службу в органах внутрішніх справ з 01.05.2006 року по 02.05.2019 року, що підтверджується дублікатом трудової книжки серії НОМЕР_1 .
15.05.2019 року позивач звернулась до відповідача з заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до листа Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України від 24.05.2019 року за № 22/6-2762 зазначено, що тривалість служби в календарному обчисленні є меншою ніж 25 років, оскільки постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 25.05.2010 року по справі № 2а-566/10/1470 було зобов`язано поновити ОСОБА_1 на посаді старшого інженера сектору мереж зв`язку, аналітики та статистики відділу зв`язку, стягнуто грошове забезпечення за час вимушеного прогулу, проте суд не зобов`язав зарахувати період вимушеного прогулу до вислуги років ОСОБА_1 . Крім того, згідно листа Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України від 24.05.2019 року за № 22/6-2762 заява про призначення пенсії та документи ОСОБА_1 . Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України повернуті без реалізації.
Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області наказом від 06.08.2019 року № 9 о/с вніс зміни до наказу від 02.05.2019 року № 6 о/с в частині визначення календарної вислуги років, загального трудового стажу та вислуги років для призначення пенсії.
Так, у наказі від 06.08.2019 року № 9 о/с зазначено, що вислуга років складає у календарному обчисленні - 9 років 6 місяців 5 днів, загальний трудовий стаж - 24 роки 1 місяць 20 днів та вилучено вислугу років для призначення пенсії - 27 років 7 місяців 16 днів.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 14.08.2019 року у справі № 400/1735/19 позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано бездіяльність Міністерства внутрішніх справ щодо не зарахування періоду проходження служби (під час вимушеного прогулу з 07.09.2009 по 20.05.2010) до вислуги років для призначення пенсії відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та залишення заяви ОСОБА_1 на призначення пенсії та доданих до неї документів (направлених листом ДУ ТМО МВС України по Миколаївській області від 15.05.2019 № 33/35-648) без реалізації протиправною та зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України зарахувати ОСОБА_1 період проходження служби (під час вимушеного прогулу з 07.09.2009 по 20.05.2010) до вислуги років для призначення пенсії відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В частині позовних вимог про зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України прийняти заяву з документами на призначення пенсії, направлених листом ДУ ТМО МВС України по Миколаївській області від 15.05.2019 №33/35-648, оформити подання (за відповідною встановленою формою) про призначення пенсії ОСОБА_1 та направити його разом з усіма наданими документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області для призначення пенсії ОСОБА_1 - відмовлено, оскільки вони є передчасними.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.11.2019 року у справі № 400/1998/19 позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправною бездіяльність Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні, зобов`язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні, передбаченої ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 та визнано протиправним та скасовано наказ Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області від 06.08.2019 року № 9 о/с.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2020 року рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.11.2019 року у справі № 400/1998/19 залишено без змін.
Після чого позивач знов звернулась до сектору із соціально-гуманітарних питань ДУ Територіальне об`єднання МВС по Миколаївській області із заявою щодо направлення документів до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України.
Вказана заява разом з документи, за допомогою кадрової та фінансової службами УМВС України в Миколаївській області були направлені до МВС України 31.07.2020 року за № 33/35-1299.
Листом від 19.08.2020 року № 27546/22-2020 за підписом директора департаменту персоналу МВС України заяву та документи ОСОБА_1 повернуто без реалізації, оскільки рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 14.08.2019 року у справі № 400/1735/19 в частині позовних вимог про зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України прийняти заяву з документами на призначення пенсії, направлених листом ДУ ТМО МВС України по Миколаївській області від 15.05.2019 №33/35-648, оформити подання (за відповідною встановленою формою) про призначення пенсії ОСОБА_1 та направити його разом з усіма наданими документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області для призначення пенсії ОСОБА_1 - відмовлено.
Крім того, в листі зазначено, що статтею 17 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 № 393 не передбачено зарахування періоду вимушеного прогулу осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років для призначення пенсії. А тому станом на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ (07.09.2009) ОСОБА_1 не досягла 45-річного віку, її вислуга років становила 03 роки 04 місяці 06 днів, а страховий стаж, за даними трудової книжки, складає менше 25 років. Тому підстави для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до Закону відсутні.
Не погодившись з бездіяльністю відповідача щодо залишення заяви ОСОБА_1 на призначення пенсії та доданих до неї документів без реалізаціїї, позивач звернулася з вказаним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
Особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років (ч.1 ст.1 Закону №2262-XII).
Відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до пункту "а" статті 12 Закону України № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: по 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше; з 1 жовтня 2011 року по 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2012 року по 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше; з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше; з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше; з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.
Згідно з п. б ч. 2 статті 12 Закону України № 2262-ХІІ особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.
Судом встановлено, що 02.05.2019 року наказом голови Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області № 6 о/с позивача звільнено з органів внутрішніх справ (за віком).
В цьому наказі зазначено, що вислуга років складає: у календарному обчисленні 13 років 1 день; трудовий стаж 14 років 7 місяців 15 днів; загальний трудовий стаж 27 років 7 місяців 16 днів; вислуга років для призначення пенсії 27 років 7 місяців 16 днів.
06.08.2019 р. Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області внесло зміни до наказу від 02.05.2019 р. № 6 о/с в частині визначення календарної вислуги років, загального трудового стажу та вислуги років для призначення пенсії.
Так, в наказі від 06.08.2019 р. № 9 о/с зазначено, що вислуга років складає: у календарному обчисленні 9 років 6 місяців 5 днів; загальний трудовий стаж 24 роки 1 місяць 20 днів; вилучено вислугу років для призначення пенсії 27 років 7 місяців 16 днів.
Не погоджуючись такими діями Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.11.2019 року у справі № 400/1998/19 позов ОСОБА_1 задоволено, визнано протиправною бездіяльність Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні, зобов`язано Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні, передбаченої ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393 та визнано протиправним та скасовано наказ Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області від 06.08.2019 року № 9 о/с.
Судом встановлено, що на час звільнення зі служби позивач досягла 45-річного віку.
З огляду на викладене, суд зазначає, що вислуга років позивача станом на день її звільнення (02.05.2019) у календарному обчисленні складає 13 років 1 день, загальний трудовий стаж 27 років 7 місяців 16 днів і це є достатнім для призначення їй пенсії за вислугу років у відповідності до Закону №2262.
Суд не погоджується з доводами відповідача, викладеними в листі департаменту персоналу МВС України від 19.08.2020 року № 27546/22-2020, яким відмовлено позивачу у призначенні пенсії з підстав, що статтею 17 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 № 393 не передбачено зарахування періоду вимушеного прогулу осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років для призначення пенсії, а тому станом на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ (07.09.2009) ОСОБА_1 не досягла 45-річного віку, її вислуга років становила 03 роки 04 місяці 06 днів, а страховий стаж, за даними трудової книжки, складає менше 25 років, з огляду на наступне.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 14.08.2019 року у справі № 400/1735/19 позов ОСОБА_1 задоволено частково, визнано бездіяльність Міністерства внутрішніх справ щодо не зарахування періоду проходження служби (під час вимушеного прогулу з 07.09.2009 по 20.05.2010) до вислуги років для призначення пенсії відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та залишення заяви ОСОБА_1 на призначення пенсії та доданих до неї документів (направлених листом ДУ ТМО МВС України по Миколаївській області від 15.05.2019 № 33/35-648) без реалізації протиправною та зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України зарахувати ОСОБА_1 період проходження служби (під час вимушеного прогулу з 07.09.2009 по 20.05.2010) до вислуги років для призначення пенсії відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
В частині позовних вимог про зобов`язання Міністерства внутрішніх справ України прийняти заяву з документами на призначення пенсії, направлених листом ДУ ТМО МВС України по Миколаївській області від 15.05.2019 №33/35-648, оформити подання (за відповідною встановленою формою) про призначення пенсії ОСОБА_1 та направити його разом з усіма наданими документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області для призначення пенсії ОСОБА_1 - відмовлено, оскільки вони є передчасними.
У цьому рішенні суд зазначив, що поновлення на посаді означає, що у період вимушеного прогулу особа проходила службу в органах внутрішніх справ, тому відповідний період має зараховуватися до вислуги років, адже це є обов`язком роботодавця, оскільки поновлення на посаді передбачає відновлення всіх порушених прав позивача стосовно проходження служби в органах внутрішніх справ незаконним звільненням.
06.08.2019 р. Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області внесло зміни до наказу від 02.05.2019 р. № 6 о/с в частині визначення календарної вислуги років, загального трудового стажу та вислуги років для призначення пенсії.
Так, у наказі від 06.08.2019 року № 9 о/с зазначено, що вислуга років складає у календарному обчисленні - 9 років 6 місяців 5 днів, загальний трудовий стаж - 24 роки 1 місяць 20 днів та вилучено вислугу років для призначення пенсії - 27 років 7 місяців 16 днів.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.11.2019 року у справі № 400/1998/19 позов ОСОБА_1 задоволено та скасовано наказ Управління Міністерства внутрішніх справ України в Миколаївській області від 06.08.2019 року № 9 о/с.
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 09.06.2020 року рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 26.11.2019 року у справі № 400/1998/19 залишено без змін.
Крім того, як вбачається з копії трудової книжки позивача, у період з 01.05.2006 року по 02.05.2019 року ОСОБА_1 безперервно проходила службу в органах внутрішніх справ.
Таким чином, суд доходить висновку, що у позивача достатньо підстав для набуття права на пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки на день звільнення позивач досягла 45 років, вислуга років позивача станом на день її звільнення (02.05.2019) у календарному обчисленні складає 13 років 1 день, загальний трудовий стаж 27 років 7 місяців 16 днів.
Наказом МВС України від 17.09.2018 року № 760, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від10.10.2018 року№ 1152/32604, затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з інших соціальних питань (далі по тексту Інструкція).
Відповідно до п. 1 ч. 1 р. І ця Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п. 2 ч. 1 р. І цю Інструкцію розроблено, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист", Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року № 878 (зі змінами), постанов Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (зі змінами), від 13 лютого 2008 року № 45 ";Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393", від 12 травня 1994 року № 302 "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранам війни" та постанови правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3- і "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 3 р. І Інструкції уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Відповідно до п.п. 1, 2, 4 ч. і р. II Інструкції уповноважені структурні підрозділи, організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.
Розділом III Інструкції визначено порядок організації роботи з оформлення документів для призначення пенсії.
Відповідно до ч. 1 р. III Інструкції уповноважені структурні підрозділи:
1) приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону, заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком. Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії; 2) здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії; 3) здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів; 4) у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребовують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу). Витребовувати документи, подання яких не передбачено Порядком забороняється; 5) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи; 6) долучають до облікової справи особи отриману від органів, що призначають пенсії, розписку-повідомлення.
Відповідно до ч. 3 р. III Інструкції підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, зокрема, обчислюють вислугу років та за потреби страховий стаж особи, яка набула право на пенсію, оформлюють розрахунок вислуги років для призначення пенсії (далі - розрахунок вислуги років).
До розрахунку вислуги років додаються такі документи: витяги з наказів про звільнення зі служби (роботи) та/або виключення з особового (облікового) складу у зв`язку зі смертю із зазначенням вислуги років; копія послужного списку (за потреби - додаткові відомості з особової справи) особи, яка набула право на пенсію (померлого годувальника); копія військового квитка або довідка військового комісаріату про період проходження військової служби (за наявності); копія трудової книжки та/або документи, які підтверджують страховий стаж (стаж роботи); ознайомлюють особу, яка набула право на пенсію, із розрахунком вислуги років; надають допомогу в оформленні документів для призначення пенсії особам, які набули право на пенсію.
В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії розрахунок вислуги років разом з іншими документами, зазначеними в підпункті і цього пункту, подається до уповноваженого структурного підрозділу.
Відповідно до ч. 4 р. III Інструкції підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують: грошовий атестат; довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток д).
В 5-денний строк після отримання інформації про прийняття від особи заяви про призначення пенсії грошовий атестат та довідка про додаткові види грошового забезпечення подаються до уповноваженого структурного підрозділу.
Узагальнюючи наведені норми права, можна зробити висновок, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлює особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи, у випадку наявності у особи відповідної календарної вислуги років на пенсію.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач у липні 2020 року звернулась до сектору із соціально-гуманітарних питань ДУ "Територіальне об`єднання МВС по Миколаївській області із заявою щодо направлення документів до Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України.
Вказана заява разом з документи, за допомогою кадрової та фінансової службами УМВС України в Миколаївській області були направлені до МВС України 31.07.2020 року за № 33/35-1299.
Листом від 19.08.2020 року № 27546/22-2020 за підписом директора департаменту персоналу МВС України заяву та документи ОСОБА_1 повернуто без реалізації, оскільки статтею 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 № 393 не передбачено зарахування періоду вимушеного прогулу осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років для призначення пенсії. А тому станом на день звільнення зі служби в органах внутрішніх справ (07.09.2009) ОСОБА_1 не досягла 45-річного віку, її вислуга років становила 03 роки 04 місяці 06 днів, а страховий стаж, за даними трудової книжки, складає менше 25 років. Тому підстави для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років відповідно до Закону відсутні.
Разом з тим, судом встановлено, що станом на дату звільнення зі служби у відповідача відсутні підстави для відмови у направленні документів для призначення позивачу пенсії за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", враховуючи те, що на день звільнення позивач досягла 45 років, вислуга років позивача станом на день її звільнення (02.05.2019) у календарному обчисленні складає 13 років 1 день, загальний трудовий стаж 27 років 7 місяців 16 днів.
Таким чином, суд доходить висновку, що відповідачем протиправно повернуто ОСОБА_1 її заяву про призначення пенсії без реалізації.
Виходячи з системного аналізу норм права, що регулюють спірні правовідносини, обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірності своїх дій, які полягли у неприйняті заяви позивача з документами для призначення пенсії, а тому наявні правові підстави для задоволення позову.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів правомірності своєї бездіяльності, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Частина 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 00032684), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - ОСОБА_2 про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо залишення заяви ОСОБА_1 на призначення пенсії та доданих до неї документів (направлених листом ДУ ТМО МВС України по Миколаївській області від 15.05.2019 року №33/35-648) без реалізації протиправною.
Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти заяву з документами на призначення пенсії, направлених листом ДУ ТМО МВС України по Миколаївській області від 15.05.2019 року №33/35-648, оформити подання (за відповідною встановленою формою) про призначення пенсії ОСОБА_1 та направити його разом з усіма наданими документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області для призначення пенсії ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 00032684) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати в розмірі 840, 80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 26.01.2021 року.
Суддя Г.В. Лебедєва