ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
| "21" серпня 2006 р. | Справа № 5/118
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Змеула О.А.розглянув у судовому засіданні 21.08.06 о 16:55 год. адміністративну справу № 5/118 за позовом: фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Кіровоград до відповідача: Кіровоградської міської ради, м. Кіровоград третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління містобудування, архітектури, екології та земельних відносин, на стороні відповідача про спонукання до укладення договору оренди земельної ділянки,
Представники: від позивача - ОСОБА_2, довіреність НОМЕР_1 від 10.07.06 від відповідача - участі не брали від третьої особи - участі не брали
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до господарського суду з позовною заявою, яка містить вимоги про зобов'язання Кіровоградської міської ради укласти договір оренди земельної ділянки терміном на 10 років площею 449,37 кв. м по АДРЕСА_1 під розміщення магазину. Відповідач у відзиві на позовну заяву від 17.08.2006 у задоволенні позову просить відмовити, оскільки міська рада є неналежним відповідачем у даній справі. Представник відповідача у судове засідання не прибув, але надіслав до суду клопотання від 21.08.2006 про розгляд справи без участі представника Кіровоградської міської ради. У результаті заслуховування пояснень представника позивача, дослідження доказів, суд встановив наступні обставини. Рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради НОМЕР_2 від 27 липня 2005 р. ОСОБА_1 надано дозвіл на реконструкцію квартир НОМЕР_3 по АДРЕСА_1 загальною площею 135,28 кв. м (до реконструкції) з їх об'єднанням, під магазин непродовольчих товарів. Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 06.06.2005 року звернувся до Кіровоградської міської ради із заявою про надання йому земельної ділянки площею 0,03 га по АДРЕСА_1 для здійснення добудови до житлових квартир НОМЕР_3 з подальшою реконструкцією їх під магазин непродовольчих товарів (автозапчастин). Рішенням Кіровоградської міської ради від 8 грудня 2005 р. за НОМЕР_4 погоджено місце розташування та надано приватному підприємцю ОСОБА_1 згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду на 10 років земельної ділянки площею 0,045 га по АДРЕСА_1 під розміщення магазину. 13 квітня 2006 року фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградської міської ради із заявою про винесення на розгляд міської ради проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки по АДРЕСА_1 під розміщення магазину. Відповідно до пункту 17 рішення третьої сесії п'ятого скликання Кіровоградської міської ради НОМЕР_5 від 04.07.2006 року "Про затвердження проектів землеустрою земельних ділянок та розгляд звернень юридичних та фізичних осіб" вирішено затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, акт визначення збитків та надати приватному підприємцю ОСОБА_1 в оренду на п'ять років земельну ділянку площею 449,37 кв. м по АДРЕСА_1 під розміщення магазину за рахунок земель житлової та громадської забудови . Відповідно пункту 96 вказаного рішення міської ради Управління містобудування, архітектури, екології та земельних відносин (ОСОБА_3) зобов'язано забезпечити виготовлення та видачу договорів оренди земельних ділянок. Господарський суд залучив до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління містобудування, архітектури, екології та земельних відносин. При вирішенні даної адміністративної справи господарський суд виходить з наступного. Положеннями статті 16 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання). Розгляд заяви (клопотання) і надання земельної ділянки в оренду проводяться у порядку, встановленому Земельним кодексом України. Відповідно положення статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу. Статтею 123 Земельного кодексу України встановлено наступні правила: 3. Юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради. 4. До клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені частиною п'ятнадцятою статті 151 цього Кодексу документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування. 5. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. 6. Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки. 9. Відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку. Рішення про відмову у наданні земельної ділянки в користування має містити мотивовані пояснення з посиланням на відповідні положення нормативно-правових актів, затвердженої містобудівної документації та документації із землеустрою. За результатами дослідження доказів у справі суд дійшов висновку про задоволення позову. На виконання вищезазначених положень законодавства позивачем ще 13.04.2006 року подано до Кіровоградської міської ради заяву про винесення на розгляд міської ради проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки по АДРЕСА_1 під розміщення магазину, що засвідчено копією заяви від 13.04.2006 (а.с. 11). Позивачем проект землеустрою по відведенню земельної ділянки в оренду погоджений із органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини. Зазначена заява позивача була розглянута і відповідно пункту 17 рішенням Кіровоградської міської ради НОМЕР_5 від 04.07.2006 року "Про затвердження проектів землеустрою земельних ділянок та розгляд звернень юридичних та фізичних осіб" було вирішено затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, акт визначення збитків та надати приватному підприємцю ОСОБА_1 в оренду на п'ять років земельну ділянку площею 449,37 кв. м по АДРЕСА_1 під розміщення магазину за рахунок земель житлової та громадської забудови. Господарським судом відхиляється заперечення міської ради про те, що рада не є належним відповідачем у справі. Пунктом 96 вказаного вище рішення Кіровоградської міської ради НОМЕР_5 від 04.07.2006 року Управління містобудування, архітектури, екології та земельних відносин (ОСОБА_3) зобов'язано лише забезпечити виготовлення та видачу договорів оренди земельних ділянок. Але вказаному Управлінню не було доручено укласти та підписати договір оренди земельної ділянки. Згідно частини 2 статті 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом. Фактично міська рада своїм рішенням ще 04.07.2006 надала згоду на укладення з позивачем договору оренди землі, тому відповідно до правил частини 3 статті 16 Закону України "Про оренду землі" сторони мають укласти договір оренди землі відповідно до вимог цього закону. У засіданні суду 21.08.2006 представник позивача повідомив про те, що договір оренди не укладено і в поданій заяві просить зобов'язати відповідача укласти договір оренди землі. Отже міська рада безпосередньо повинна укласти з орендарем договір оренди земельної ділянки, пов'язаної з предметом спору. Управління містобудування, архітектури, екології та земельних відносин є виконавчим органом Кіровоградської міської ради. Відносини між Кіровоградською міською радою та її виконавчим органом не позбавляють міську раду від обов'язку щодо укладення договору оренди землі, тому заперечення представника міської ради про те, що договір оренди з позивачем не був укладений внаслідок бездіяльності Управління містобудування, архітектури, екології та земельних відносин господарським судом відхиляються як безпідставні. Витрати на державне мито в сумі 8,50 грн. покладаються на відповідача. Керуючись ч. 1 ст. 94, ст. 160, ст. 162, ст. 163, ч. 1-4 ст. 254, пунктом 7 розділу VІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю. Зобов'язати Кіровоградську міську раду (адреса: 25006, м. Кіровоград, вул. Карла Маркса, 41, ідентифікаційний код 26241020) укласти з фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (м. Кіровоград, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_6) договір оренди землі - земельної ділянки площею 449,37 кв. метрів під розміщення магазину за адресою: АДРЕСА_1 у м. Кіровограді строком на 5 років, згідно рішення Кіровоградської міської ради НОМЕР_5 від 4 липня 2006 року, проекту землеустрою з висновком державної землевпорядної експертизи від 12.04.2006 НОМЕР_7. Стягнути із місцевого бюджету міста Кіровограда (Кіровоградська міська рада, адреса: 25006, м. Кіровоград, вул. Карла Маркса, 41, ідентифікаційний код 26241020) на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (м. Кіровоград, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_6) витрати на державне мито в сумі 08,50 грн. Виконавчий лист видати за заявою особи на користь якої ухвалено судове рішення. Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.А. Змеул