
Справа № 592/791/21
Провадження № 2/592/806/21
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 січня 2021 року м.Суми
Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Литовченко О.В. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Сумської міської ради про збереження середньої заробітної плати при звільненні у зв`язку з закінченням повноважень та стягнення моральної шкоди,-
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Сумської міської ради про збереження середньої заробітної плати при звільненні у зв`язку з закінченням повноважень та стягнення моральної шкоди.
Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства (ч. 1ст.19 ЦПК України).
За частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно із частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у передбачені цією нормою способи.
За визначеннями пунктів 1,2 частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку з порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи (пункт 2 частини першої статті 4 КАС України).
Суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
За правилами пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином, визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є наявність публічно-правового спору, тобто спору, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції і який виник у зв`язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Як вбачається зі змісту позову, ОСОБА_1 просить суд: стягнути з Виконавчого комітета Сумської міської ради, код ЄДРПОУ 04057942 на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі за період з 04.12.2020 року по 03.02.2021 року в сумі 111429,42 грн.; зобов`язати Виконавчий комітет Сумської міської ради, код ЄДРПОУ 04057942 зберігати протягом чотирьох місяців з 04.02.2021 року ОСОБА_1 середню заробітну плату, яку він одержував на посаді Секретаря Сумської міської ради; стягнути з Виконавчого комітета Сумської міської ради, код ЄДРПОУ 04057942 на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі шести прожиткових мінімумів, які встановлені на день ухвалення судового рішення.
В обґрунтування своїх вимог посилається на Закон України «Про місцеве самоврядування та Закон України «Про статус депутатів місцевих рад»
Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» на сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
Відносини, що склалися між сторонами суд відносить до правовідносин, що виникають між фізичною особою із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його бездіяльності в процесі реалізації права на отримання середньої заробітної плати , яку вона одержувала на виборній посаді у раді, на період працевлаштування і вважає за необхідне керуватися нормами КАС України, Законом України «Про статус депутатів місцевих рад».
Згідно Аналітичної довідки Вищого адміністративного суду України про вивчення та узагальнення практики розгляду адміністративними судами спорів з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби від 1 лютого 2009 року, у результаті вивчення судової практики встановлено, що позивачами у справах зазначеної категорії, в основному, є особи, які претендували на зайняття посад на публічній службі, публічні службовці, особи, звільнені з публічної служби, особи, яким відмовлено у наданні попередньої роботи на публічній службі після звільнення з виборчої посади. Відповідачами у справах досліджуваної категорії є орган, на зайняття посади в якому претендувала особа, орган, з яким службовець перебуває у відносинах публічної служби чи з якого звільнений. Третьою особою без самостійних вимог на стороні відповідача в таких справах можуть бути залучені посадові особи, які прийняли оскаржувані рішення, інші особи, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки.
З огляду на те, що вимоги позивача пред`явлені до суб`єкта владних повноважень, який здійснює публічно-владні управлінські функції, та спір виник у зв`язку з виконанням стороною зазначених функцій спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Як визначено приписами ч. 5 ст. 21 КАС України, вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб`єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Враховуючи наведене вище, слід вказати, що даний спір підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства (п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України).
На підставі наведеного та керуючись п. 1 ч. 1 ст.186, 260,353 ЦПК України, суддя, -
постановив:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Сумської міської ради про збереження середньої заробітної плати при звільненні у зв`язку з закінченням повноважень та стягнення моральної шкоди.
Роз`яснити, що позивач може звернутись з даним позовом до відповідного адміністративного суду за правилами адміністративного судочинства.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя О.В. Литовченко