Рішення № 94404701, 13.01.2021, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
13.01.2021
Номер справи
335/11295/19
Номер документу
94404701
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

1Справа № 335/11295/19 2/335/97/2021

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 січня 2021 року м. Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого судді Воробйова А.В., за участю секретаря Барсукової В.В., розглянувши у залі суду у м. Запоріжжя в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Запорізької обласної державної адміністрації, треті особи ОСОБА_2, Бердянська районна державна адміністрація Запорізької області про скасування розпорядження, -

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Запорізької обласної державної адміністрації, третя особа ОСОБА_2 ..

Ухвалою суду від 10.06.2020 році до участі у справі як третю особу, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, залучено Бердянську районну державну адміністрацію Запорізької області.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначає наступне.

22.05.2014 року головою Бердянської районної державної адміністрації прийнято розпорядження №236 «Про погодження проекту землеустрою щодо організації земельних часток (паїв) колишнього КСП «Зоря» (багаторічні насадження, сіножаті, пасовища).

31.05.2017 року, розглянувши лист Бердянської районної державної адміністрації від 14.02.2017 року №01-37/151, голова Запорізької обласної державної адміністрації видав розпорядження від 31.05.2017 року №260 «Про скасування розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації від 22.05.2014 року №236 «Про погодження проекту землеустрою щодо організації земельних часток (паїв) колишнього КСП «Зоря» (багаторічні насадження, сіножаті, пасовища).

Ще у 2016 році позивач отримав витяги з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-2302473932016, НВ-2302474132016, НВ-2301899152016, а також відповідні кадастрові номери земельних ділянок 2320683000:003:0079, 2320683000:01:003:0123, 2320683000:01:003:0125.

Скасування розпорядження Бердянської районної державної адміністрації від 22.05.2014 року №236 «Про погодження проекту землеустрою щодо організації земельних часток (паїв) колишнього КСП «Зоря» (багаторічні насадження, сіножаті, пасовища) є підставою для відмови Бердянською міською радою у передачі позивачу, цих трьох пайових земельних ділянок у власність.

Ознайомившись із змістом листа Бердянської районної державної адміністрації від 14.02.2017 року №01-37/151, на підставі якого було видано оспорюване розпорядження №260 від 31.05.2017 року, з`ясувалось, що Протокол №1 зборів власників земельних часток (паїв) з розподілу земельних ділянок сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень у межах КСП «Зоря» Бердянського району Запорізької області від 05.09.2013 року не був затверджений рішенням Луначарської сільської ради, як було зазначено в пункті 4 цього Протоколу.

З метою виправлення цієї помилки Луначарської сільської ради, позивач звернувся до суду. Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду по справі №310/1324/17 (2-а/310/64/17) було поновлено строк на вчинення дій по затвердженню Азовською (колишня Луначарська) сільською радою Протоколу зборів громадян-пайщиків колишнього КСП «Зоря» Бердянського району Запорізької області по розпаюванню сіножатей, пасовищ та багаторічних насаджень від 05.09.2013 року.

15.11.2017 року Азовська сільська рада, рішенням №1 затвердила Протокол №1 зборів власників земельних часток (паїв) з розподілу земельних ділянок сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень у межах КСП «Зоря» Бердянського району Запорізької області від 05.09.2013 року.

Інші, зазначені в листі Бердянської районної державної адміністрації від 14.02.2017 року №01-37/151, твердження не відповідають дійсності, виходячи з наступного.

Луначарська сільська рада не мала на той час повноважень щодо передачі цих земель громадянам - пайщикам або їх спадкоємцям у власність, але як орган місцевого самоврядування зазначена рада, так само як і Бердянська районна державна адміністрація мала повноваження щодо організації та затвердження результатів проведення зборів відповідно до стаття 9 Закону України «Про порядок виділення в натурі на місцевості земельних ділянок власникам земельних часток (паїв), пунктів 2, 10, 11 Постанови КМУ від 04.02.2004 року №122, якою було затверджено Порядок організації робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв).

Також, голова Бердянської районної адміністрації в листі від 14.02.2017 року №01-37/151 помилково посилається, що на Зборах від 05.09.2013 року був затверджений Проект виготовлений ФОП ОСОБА_3 , а на погодження до райадміністрації був поданий Проект виготовлений ФОП ОСОБА_4 ..

Розробником цього Проекту був ФОП ОСОБА_3 .. З причини його хвороби та смерті, пояснювальну записку до Проекту, писали ФОП ОСОБА_4 та інженери-землевпорядники ОСОБА_5 та ОСОБА_6 по договору з ФОП ОСОБА_4 .. Саме цей Проект був затверджений на зборах громадян-пайщиків колишнього КСП «Зоря» Бердянського району Запорізької області по розпаюванню сіножатей, пасовищ та багаторічних насаджень від 05.09.2013 року.

Бердянська районна державна адміністрація помилково вирішила, що це 2 різни проекти, а Запорізька обласна державна адміністрація підтримала цю хибну точку зору, не перевіривши інформацію.

Ці дії було вчинено всупереч пункту 5 Рішення Конституційного суду України від 16.04.2009 року №7-рп2009 року по справі №1-9/2009, відповідно до якого органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це рішення, за аналогією права, також розповсюджується на акти (накази, постанови, розпорядження, які видаються органами державної влади.

На теперішній час є чинними і в судовому порядку не оскаржені, як Проект, так і Протокол №1 зборів громадян-пайщиків колишнього КСП «Зоря» бердянського району Запорізької області по розпаюванню сіножатей, пасовищ та багаторічних насаджень від 05.09.2013 року та затверджений на цих зборах Проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП «Зоря» (багаторічні насадження, сіножаті, пасовища.

На підставі викладеного позивач, просить скасувати розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 31.05.2017 року №260 «Про скасування розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації від 22.05.2014 року №236 «Про погодження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП «Зоря» (багаторічні насадження, сіножаті, пасовища)

Представником відповідача Запорізької обласної державної адміністрації подано відзив на позовну заяву, у якому, окрім іншого зазначається наступне (т.1 а.с.47-50).

Відповідно до листа Бердянської районної адміністрації від 14.02.20017 року №01-37/151, 05.09.2012 року в с. Леначарське (зараз Азовське), рішенням загальних зборів пайщиків КСП «Зоря», були розпайовані сіножаті -253,80 га, пасовища - 77,37 га та багаторічні насадження 166,10 га. Згідно протоколу №1 за це рішення проголосувало 263 пайщика. Другим питанням на зборах було питання про затвердження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) в частині сіножатей, посовищ, багаторічних насаджень КСП «Зоря», який зроблений ФОП ОСОБА_3 .. За це питання проголосували одноголосно.

Проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП «Зоря», який погоджено розпорядженням голови Бердянської районної державної адміністрації від 22.05.2014 року №236, виготовлений ФОП « ОСОБА_4 не був затверджений 05.09.2013 року на зборах власників земельних паїв колишнього КСП «Зоря», що є порушенням «Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)», затвердженого Постановою КМУ від 04.02.2004 року №122, ч.5 ст.186 ЗК України та ст. 7 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власників земельних часток (паїв). Дані де знаходиться проект виготовлений ОСОБА_3 відсутні.

Проект виготовлений ФОП ОСОБА_4 розроблено відповідно до договору №012/13 від 12.09.2013 року укладений між ФОП ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , а також технічного завдання до договору, при чому сам ФОП ОСОБА_4 сертифіката інженера-землевпорядника не мав і виготовляти цей проект не мав права, за правилами ст.26 Закону України «Про землеустрій». Крім того, як фізична особа-підприємець ОСОБА_4 зареєстрований Приморською райдержадміністрацією тільки 28.02.2014 року, а припинив діяльність 12.01.2017 року. Безпосередньо розробкою проекту в 2014 році займалися інженери-землевпорядники ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .. Тобто зазначений договір укладено в 2013 році між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 в той час, коли ОСОБА_4 не був зареєстрований як фізична особа-підприємець.

Крім того, в порушення ст.9 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власників земельних часток (паїв) та п.11 «Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв), протокол загальних зборів на затвердження райдержадміністрації не подавався.

На підставі вищезазначеного, керуючись ч.8 ст.118 Конституції України, ч.3 ст.33, ч.3 ст.43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», враховуючи лист Бердянської районної державної адміністрації від 14.02.2017 року №01-37/151 та з метою приведення у відповідність з вимогами чинного законодавства було скасовано розпорядження Бердянської районної державної адміністрації від 22.05.2014 року №236. Вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Треті особи - ОСОБА_2 , Бердянська районна державна адміністрація правом на подання письмових пояснень не скористались.

В судовому засіданні позивач позов підтримав та наполягав на його задоволенні з підстав зазначених у позові.

Третя особа ОСОБА_2 підтвердив обставини викладені у позові та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав. Просив в задоволенні позову відмовити з підстав викладених у відзиві на позов.

Представник третьої особи Бердянської районної адміністрації Запорізької області, в судовому засіданні підтвердив доводи представника відповідача та просив в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши доводи осіб, які брали участь у розгляді справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Порядок організації робіт, правові засади виділення власникам земельних часток (паїв) земельних ділянок у натурі (на місцевості) із земель, що належали колективним сільськогосподарським підприємствам, сільськогосподарським кооперативам, сільськогосподарським акціонерним товариствам на праві колективної власності, та методика розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) встановлюються ЗУ "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" (далі Закон № 899-IV) та постановою Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2004 року №122 "Про організацію робіт та методику розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)" (далі- постанова №122 від 04.02.2004).

Так, відповідно до Закону № 899-IV ( в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин), а саме ст. 9 Закону визначено, що розподіл земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), проводиться відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією за місцем розташування земельних ділянок на зборах власників земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства проводиться за згодою не менш як двох третин власників земельних часток (паїв), а за її відсутності - шляхом жеребкування.

Результат розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) у межах одного сільськогосподарського підприємства оформляється відповідним протоколом, що підписується власниками земельних часток (паїв), які взяли участь у їх розподілі. До протоколу про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) додаються проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв), список осіб, які взяли участь у їх розподілі.

Протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією і є підставою для прийняття рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та видачі державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв).

На виконання вимог зазначеного вище Закону постановою Кабінету Міністрів України №122 від 04.02.2004 затверджено Порядок організації робіт та методика розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв).

Цим Порядком визначена процедура розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) згідно з проектом землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Так, Порядком (в редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що організація робіт з розподілу земельних ділянок у межах одного сільськогосподарського підприємства між власниками земельних часток (паїв), які подали заяви про виділення належних їм земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості), здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою чи райдержадміністрацією за місцем розташування земельних ділянок згідно з проектом (п.2 Порядку).

Власники земельних часток (паїв), які бажають узяти участь у розподілі земельних ділянок, але не мають можливості з`явитися на збори, можуть уповноважити іншу особу на представництво своїх інтересів на зборах за належним чином оформленою довіреністю. Власники земельних часток (паїв) або їх представники, які з`явилися на збори, реєструються організаторами зборів (п.5 Порядку).

Результати розподілу оформляються протоколом, що підписується власниками земельних часток (паїв) або їх представниками, які взяли участь у розподілі, головуючим та секретарем зборів. До протоколу додається: список реєстрації власників земельних часток (паїв) або їх представників, які взяли участь у розподілі, із зазначенням номерів вибраних ними земельних ділянок згідно з проектом, засвідчених їх підписами. Кожен аркуш зазначеного списку підписується головуючим та секретарем зборів і скріплюється печаткою сільської, селищної, міської ради чи райдержадміністрації; схема розташування земельних ділянок згідно з проектом із зазначенням номерів земельних ділянок та номерів їх власників (за списком).

Секретар зборів у дводенний строк після закінчення зборів подає протокол зборів разом з додатками сільській, селищній, міській раді чи райдержадміністрації (п.9 Порядку).

Сільська, селищна, міська рада чи райдержадміністрація у дводенний строк розміщує схему розташування земельних ділянок із зазначенням номерів земельних ділянок та номерів їх власників за списком у загальнодоступному місці у населеному пункті для ознайомлення з нею громадськості у 10-денний строк (п.10 Порядку).

Сільська, селищна, міська рада чи райдержадміністрація протягом п`яти днів після ознайомлення громадськості з результатами розподілу вживає заходів до остаточного його погодження згідно з поданими заявами і затверджує протокол зборів з урахуванням внесених змін, а також доручає територіальному органу Держземагентства разом із землевпорядною організацією забезпечити організацію робіт з установлення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) та складання державних актів на право власності на земельні ділянки (на підставі відповідних договорів) (п.11 Порядку).

Згідно з ч.5 ст.186 Земельного кодексу України проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) погоджуються відповідною сільською, селищною, міською радою (у разі розташування земельних ділянок у межах населеного пункту) чи районною державною адміністрацією, а в разі якщо районна державна адміністрація не утворена - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією (у разі розташування земельних ділянок за межами населених пунктів) і затверджуються на зборах більшістю власників земельних часток (паїв) у межах земель, що перебувають у власності (користуванні) такого сільськогосподарського підприємства, що оформляється відповідним протоколом.

Відповідно до статті 49-1 ЗУ «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) розробляються з метою формування земельних ділянок сільськогосподарських угідь, що підлягають розподілу між власниками земельних часток (паїв).

Судом встановлено, що 05.09.2013 року відбулися збори з власників земельних часток (паїв) з розподілу земельних ділянок -сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень, у межах колишнього КСП «Зоря», за результатами яких складено Протокол №1 (т.1 а.с.7).

Пунктом 3 Протоколу №1 було вирішено затвердити Проект землеустрою щодо організації територій земельних часток (паїв) в частині сіножатей- 253,80га, пасовищ -77,37 га, багаторічних насаджень - 166,10 га колишнього КСП «Зоря» на території Луначарської сільської ради Бердянського району, який був розроблений ФОП ОСОБА_3 ..

У пункті 4 цього Протоколу №1 вирішено: затвердити варіант розподілу земельних часток сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень шляхом складання списку в алфавітному порядку, складеного ТОВ АВ/Ф «Нива-плюс», який далі буде додаватися до протоколу рішення зборів (додаток №1). Протокол з результатами розподілу земельних часток (паїв) між власниками сертифікатів на земельну частку (пай), список реєстрації власників земельних часток (паїв), які взяли участь у розподілі, засвідчено їх підписами (додаток 1); список власників земельних часток (паїв) із зазначенням номерів вибраних ними земельних ділянок згідно з проектом, засвідченого їх підписами (додаток 2), схема згідно із проектом із зазначенням номерів земельних ділянок та номерів їх власників, завірених підписами голови, секретаря зборів та уповноважених осіб, скріплені печаткою сільської ради надати до Луначарської сільської ради.

У пункті 5 Протоколу №1 вирішено: доручити ОСОБА_2 подати заяву до Бердянської райдержадміністрації на затвердження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) в частині сіножатей- 253,80га, пасовищ -77,37 га, багаторічних насаджень - 166,10 га колишнього КСП «Зоря» на території Луначарської сільської ради Бердянського району, який був розроблений ФОП ОСОБА_3 ..

24.10.2013 року секретарем виконкому Луначарської сільської ради було посвідчено підписи голови зборів ОСОБА_1 і секретаря зборів ОСОБА_8 в Протоколі №1 від 05.09.2013р.

Розпорядженням голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області №236 від 22.05.2014 «Про погодження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП «Зоря» (багаторічні насадження, сіножаті, пасовища):

1. Погоджено «Проект землеустрою щодо організації територій земельних часток (паїв) колишнього КСП «Зоря» (багаторічні насадження, сіножаті, пасовища) який передбачає поділ багаторічних насаджень, сіножатей та пасовищ загальною площею 494,654 га на 447 земельних часток (паїв), згідно додатку до розпорядження голови районної адміністрації від 02.07.2008 №502 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) КСП «Зоря» (багаторічні насадження, сіножаті, пасовища), з урахуванням агровиробничих груп ґрунтів.

2. Затвердити земельну частку (пай) на землях, що належали колишньому КСП «Зоря» (багаторічні насадження, сіножаті, пасовища) в розмірі 1,1066 умовних кадастрових гектарів, вартістю 8391,49 грн..

3. Рекомендувати Держкомзему у Бердянському районі Запорізької області внести зміни в земельно-облікову документацію (т.1 а.с.9).

Листом від 14.02.2017 №01-37/151 голова Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області «Про перевірку дотримання вимог законодавства під час погодження розпаювання угідь колишнього КСП «Зоря» Азовського сільської ради» звернувся до голови Запорізької обласної державної адміністрації у якому вказує, що під час перевірки матеріалів з розпаювання, райдержадміністрацією встановлено наступне.

05.09.2013 в с. Луначарське (зараз Азовське) рішенням загальних зборів пайщиків КСП «Зоря», були розпайовані сіножаті - 253,80 га, пасовища - 77,37 га та багаторічні насадження 166,10 га. Згідно протоколу №1 за це рішення проголосувало 263 пайщика.

Другим питанням на зборах було питання про затвердження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) в частині сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень КСП «Зоря», який зроблений ФОП ОСОБА_3 на 447 пайщиків, замість 448 враховуючи померлих, і за це проголосували одноголосно.

Проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП «Зоря», який погоджено розпорядженням голови Бердянської райдержадміністрації від 22.05.2014 №236, виготовлений ФОП ОСОБА_4 , не був затверджений 05.09.2013 на зборах власників земельних паїв колишнього КСП «Зоря», що є порушенням п. 5 «Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)» затвердженого Постановою КМУ від 04 лютого 2004 р. №122, ч.5 ст.186 Земельного кодексу України та статті 7 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)». Дані де знаходиться проект виготовлений ОСОБА_3 , відсутні.

Проект виготовлений ФОП ОСОБА_4 розроблено відповідно до договору №012/13 від 12.09.2013 року укладений між ФОП ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , а також технічного завдання до договору, при чому сам ФОП ОСОБА_4 сертифіката інженера-землевпорядника не мав і виготовляти цей проект не мав права, за правилами ст.26 Закону України «Про землеустрій». Крім того, як фізична особа-підприємець ОСОБА_4 зареєстрований Приморською райдержадміністрацією тільки 28.02.2014 року, а припинив діяльність 12.01.2017 року. Безпосередньо розробкою проекту в 2014 році займалися інженери-землевпорядники ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .. ФОП ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Відповідно до ст.26 Закону України «Про землеустрій» розробниками документації із землеустрою є фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою. Відповідно до ст.9 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власників земельних часток (паїв)» підставою прийняття рішення щодо виділення земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та видачі державних актів на право власності на земельну ділянку власникам земельних часток (паїв) є протокол про розподіл земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв) який затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою чи районною державною адміністрацією. В порушення вказаною норми та п.11 «Порядку організації робіт та методики розподілу земельних ділянок між власниками земельних часток (паїв)», протокол загальних зборів на затвердження райдержадміністрації не подавався (т.1 а.с.13).

Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації від 31.05.2017 №260 на підставі ч.8 ст.118 Конституції України, ч.3 ст.33, ч.3 ст.43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» враховуючи лист Бердянської райдержадміністрації від 14.02.2017 №01-37/151 скасовано розпорядження голови Бердянської райдержадміністрації від 22.05.2014 №236 «Про погодження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП «Зоря» (т.1 а.с.14).

Дослідивши надані суду докази, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволенню позову виходячи з наступного.

Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Розпорядженням голови Запорізької обласної державної адміністрації від 31.05.2017 №260 не містить жодної обґрунтованої підстави, передбаченої ч.3 ст.43Закону України «Про місцеві державні адміністрації» для скасування розпорядження голови Бердянської райдержадміністрації від 22.05.2014 №236 «Про погодження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП «Зоря».

Підстави для скасування розпорядження голови Бердянської райдержадміністрації від 22.05.2014 №236, зазначені у листі Бердянської райдержадміністрації від 14.02.2017 №01-37/151 є необґрунтованими і не доведеними.

Так, доводи представника відповідача про те, що проект землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП «Зоря», який погоджено розпорядженням голови Бердянської районної державної адміністрації від 22.05.2014 року №236, виготовлений ФОП « ОСОБА_4 не був затверджений 05.09.2013 року на зборах власників земельних паїв колишнього КСП «Зоря», а дані де знаходиться проект виготовлений ОСОБА_3 відсутні, суд вважає безпідставними, так як у проекті землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП «Зоря», який погоджено розпорядженням голови Бердянської районної державної адміністрації від 22.05.2014 року №236, виготовлений ФОП « ОСОБА_4 знаходиться Протокол №1 зборів власників земельних часток (паїв) з розподілу земельних ділянок сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень у межах КСП «Зоря» Бердянського району Запорізької області від 05.09.2013 року. Цей проект землеустрою погоджений заступником начальника управління Держземагенства в Бердянському районі Запорізької області 08.05.2014 року (т.2 а.с.8). Доказів існування іншого проекту землеустрою відповідачем не надано.

Таким чином, вищезазначене повністю узгоджуються з доводами позивача, про те, що розробником цього проекту землеустрою був ФОП ОСОБА_3 .. З причини його хвороби та смерті (т.1 а.с.121), пояснювальну записку до проекту, писали ФОП ОСОБА_4 та інженери-землевпорядники ОСОБА_5 та ОСОБА_6 по договору з ФОП ОСОБА_4 .. Саме цей проект був затверджений на зборах громадян-пайщиків колишнього КСП «Зоря» Бердянського району Запорізької області по розпаюванню сіножатей, пасовищ та багаторічних насаджень від 05.09.2013 року.

Доводи представника відповідача про те, що протокол загальних зборів від 05.09.2013 на затвердження райдержадміністрації не подавався, спростовується постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.08.2017 року у справі №310/1324/17 у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Азовської сільською ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, якою визнано протиправною бездіяльність Луначарської сільської ради по затвердженню протоколу №1 зборів власників земельних часток (паїв з розподілу земельних ділянок сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень у межах КСП «Зоря» Бердянського району Запорізької області від 05.09.2013 року та зобов`язано Азовську сільську раду розглянути питання щодо затвердження зазначеного протоколу №1 від 05.09.2013 (т.1 а.с.75).

На виконання вищезазначеної постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.08.2017 року рішенням Азовської сільської ради Бердянського району Запорізької області від 15.11.2017 року №1 затверджено протокол №1 зборів власників земельних часток (паїв з розподілу земельних ділянок сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень у межах КСП «Зоря» Бердянського району Запорізької області від 05.09.2013 (т.1 а.с.16).

Крім того, згідно із частиною першою статті 2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують, зокрема, виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня; виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку.

Відповідно до частин першої, третьої статті 43 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду. Розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.

Зазначений цим Законом порядок скасування розпоряджень голови державної адміністрації відповідає положенням статті 118 Конституції України.

Суд враховує, що розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області від 22.05.2014 року №236 «Про погодження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП «Зоря» (багаторічні насадження, сіножаті, пасовища) є актом індивідуальної дії, стосується прав та інтересів позивача. Скасування такого розпорядження зачіпає правомірні інтереси та «законні очікування» позивача, оскільки на час проведення загальних зборів, на яких було затверджено проект землеустрою, він діяв правомірно.

У Рішенні від 16 квітня 2009 року №7-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є «гарантією стабільності суспільних відносин» між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року №1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата. Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

У пункті 5 мотивувальної частини цього Рішення йдеться про акти органів місцевого самоврядування, а не органів виконавчої влади. Проте, принцип неможливості скасування ненормативних правових актів після їх виконання, який сформульований у цьому Рішенні, не вичерпується застосуванням лише до суб`єктів певного виду, і спрямований на забезпечення гарантій стабільності суспільно-управлінських відносин загалом.

Зазначений правовий висновок узгоджується із позицією Верховного Суду, висловленою у постанові Верховного Суду від 6 березня 2019 року у справі №2340/2921/18.

На підставі вищезазначеного, суд дійшов висновку про протиправність рішення відповідача від 31.05.2017 року №260 «Про скасування розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації від 22.05.2014 року №236 «Про погодження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП «Зоря» (багаторічні насадження, сіножаті, пасовища), так як воно відповідає ознакам свавільного рішення; згідно з принципом «належного урядування», ризик будь-якої помилки державного органу має покладатися на саму державу і такі помилки, за загальним правилом, не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Таким чином, суд вважає позов ОСОБА_1 обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, а саме - судовий збір в розмірі 768 гривень 40 копійок.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 76-82,89, 263-265 ЦПК України, суд ,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Запорізької обласної державної адміністрації, третя особи ОСОБА_2 , Бердянська районна державна адміністрація Запорізької області про скасування розпорядження - задовольнити повністю.

Скасувати розпорядження голови Запорізької обласної державної адміністрації від 31.05.2017 року №260 «Про скасування розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації від 22.05.2014 року №236 «Про погодження проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) колишнього КСП «Зоря» (багаторічні насадження, сіножаті, пасовища).

Стягнути з Запорізької обласної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 (сорок) копійок.

Повні відомості про сторін згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:

Позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1

Відповідач - Запорізька обласна державна адміністрація, код ЄДРПОУ 00022504, юридична адреса: 69107, місто Запоріжжя, проспект Соборний, будинок 164.

Третя особа - ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 .

Третя особа - Бердянська районна державна адміністрація Запорізької області, код ЄДРПОУ 02140840, юридична адреса: 71112, Запорізька область, місто Бердянськ, проспект Перемоги, будинок 3.

Рішення суду може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя А.В. Воробйов