Постанова № 94398528, 22.01.2021, Балаклійський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
22.01.2021
Номер справи
610/2727/20
Номер документу
94398528
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

№ 610/2727/20

№ 3/610/6/2021

м. Балаклія 22.01.2021 року

Суддя Балаклійського районного суду Харківської області Стригуненко Володимир Миколайович, розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого: АДРЕСА_1 , за ст. 44-3 КУпАП,

в с т а н о в и в:

25.10.2020 року о 08.50 годині на території залізничного вокзалу ст. Балаклія за адресою: Харківська область, м. Балаклія, вул. 40 років Перемоги, 9, в приміщенні залу очікування ОСОБА_1 перебував без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема, респіратора або захисної маски, що закривають рот та ніс, у тому числі виготовлених самостійно, чим порушив правила щодо карантину людей, передбачені п.п. 1 п. 10 Постанови КМУ № 641 від 22.07.2020р.

ОСОБА_1 належним чином викликався для розгляду адміністративного матеріалу щодо нього в судові засідання 17.11.2020р., 01.12.2020р., 14.12.2020р. та 11.01.2021р. шляхом направлення повісток про виклик за вказаною у Протоколі адресою місця проживання.

Однак її розгляд постійно відкладався через неявку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та відсутність у суду даних про належне, своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи.

Оскільки положення КУпАП не регулюють порядку здійснення виклику особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, виникла необхідність в застосуванні принципу аналогії найбільш близької галузі права - кримінального процесуального права та при вирішенні питання про належний виклик в судове засідання ОСОБА_1 керуватися ст. 135 КПК України.

Тому, ОСОБА_1 про розгляд справи 22.01.2021р. бувповідомлений, про що свідчить поштове повідомлення про отримання судової повістки за вказаним в протоколі місцем проживання ОСОБА_1 його мамою (а.с. 21), що в розумінні ст. 135 КПК України є належним способом її вручення.

Однак в судове засідання не прибув. Таким чином судом були вжиті заходи для забезпечення його права на участь у судовому засіданні. Проте, його відсутність відповідно до ст. 268 КУпАП не перешкоджає розгляду справи. Тому, вважаю можливим розглянути справу за його відсутності, зважаючи на вжиті заходи для забезпечення участі в розгляді справи. Письмових пояснень, заперечень не надано.

Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Стаття 251 КУпАП встановлює, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Відповідальність за статтею 44-3 КУпАП настає у разі порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

Відповідно до частини 1 статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантин встановлюється та відміняється Кабінетом Міністрів України.

Згідно постанови КМУ від 22 липня 2020 р. № 641 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», зі змінами, внесеними постановою КМУ від 13.10.2020р. № 956, тобто у редакції станом на 25.10.2020р., встановлено з 1 серпня 2020 р. до 31 грудня 2020 р. карантин на усій території України.

Підпунктом 1 пункту 10 вказаної постанови, порушення якого інкримінується ОСОБА_1 , заборонено на період дії карантину, тобто до 31 грудня 2020 року перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.

Вказана норма не є обмеженням конституційних прав особи, не може бути розцінена як медичний дослід і, навпаки, є профілактичним заходом, затвердженим на виконання ст. 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», який має на меті захист життя і здоров`я інших людей, право на що гарантоване ст.ст. 27, 49 Конституції України.

Суб'єктом відповідальності при порушенні цього пункту є особи, які перебувають в громадських будівлях та спорудах без вдягнутих засобів індивідуального захисту.

Вивчивши докази по справі, оцінивши їх у сукупності приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення повністю доведена:

-протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 299635 від 25.10.2020р., яким зафіксовані вищевикладені обставини;

-письмовими поясненнями самого ОСОБА_1 , який пояснив, що 23.10.2020р. близько 08.50год. він знаходився в м. Балаклія по вул. 40 років Перемоги в приміщенні залізничного вокзалу ст. Балаклія без захисної маски, тому що забув її одягти собі на обличчя;

-рапортом інспектора, який доповів, що 25.10.2020р. о 08.50год. під час патрулювання в м. Балаклія було виявлено ОСОБА_1 , який перебував в приміщенні вокзалу за адресою: м. Балаклія, вул. 40 років Перемоги, 9, без засобів індивідуального захисту, а саме захисної маски, чим порушив Постанову КМУ № 641;

-фотоматеріалом, на якому видно чоловіка, який перебуває в приміщенні залізничного вокзалу без засобів індивідуального захисту.

Вказані документи відповідно до ст. 251 КУпАП є доказами в справі про адміністративне правопорушення і узгоджуються між собою.

Дії ОСОБА_1 за вказаним фактом кваліфікую за ст. 44-3 КУпАП, якою передбачено адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.

Обставиною, пом`якшуючою відповідальність, визнаю щире розкаяння. Обставин, що обтяжують відповідальність, не убачається.

Оцінюючи наявні докази у їх сукупності та взаємозв`язку суд приходить до того, що вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення за наведених в обвинуваченні обставин повністю доведена, тобто 25.10.2020р. о 08.50год. він перебував в приміщенні залізничного вокзалу ст. Балаклія без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема, респіратора або захисної маски, що закривають рот та ніс, у тому числі виготовлених самостійно, чим порушив правила щодо карантину людей, передбачені п.п. 1 п. 10 Постанови КМУ № 641 від 22.07.2020р.

Разом з цим, суд вважає за необхідне зменшити розмір штрафу, передбачений на час складання Протоколу за ст. 44-3 КУпАП, виходячи з наступного.

Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до ч. 2 ст. 8 КУпАП закони, які пом`якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

06 листопада 2020 року прийнято Закон України № 1000-IХ Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким статтю 44-3 КУпАП доповнено частиною другою такого змісту: «Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, - тягне за собою накладення штрафу від десяти до п`ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

Закон № 1000-IХ набрав чинності 21 листопада 2020 року.

Отже, з 21 листопада 2020 року адміністративна відповідальність за дії, вчинені ОСОБА_1 25 жовтня 2020 року, передбачена частиною 2 статті 44-3 КУпАП.

При цьому, санкція частини 2 статті 44-3 КУпАП передбачає накладення адміністративного стягнення у значно меншому розмірі порівняно з санкцією статті 44-3 КУпАП, яка діяла на час вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.

З огляду на викладене та виходячи з положень статті 58 Конституції України, статті 8 КУпАП, Закону № 1000-IХ від 06 листопада 2020 року, який діє на час розгляду справи в суді, суд зменшує розміру адміністративного стягнення до максимального розміру штрафу, передбаченого санкцією частини 2 статті 44-3 КУпАП, визначивши розмір штрафу в сумі 255 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33-35, 40-1, 252, 280, 284-285 КУпАП,

п о с т а н о в и в:

Накласти на ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 255 гривень (населений пункт: Балаклійська міська ТГ, отримувач: ГУК Харків обл/МТГ Балаклія/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37874947, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA628999980314040542000020577, код класифікації доходів бюджету: 21081100).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 454 гривні судового збору (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення платежу: судовий збір).

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня її винесення апеляційної скарги.

Суддя В.М. Стригуненко