Ухвала суду № 94393773, 25.01.2021, Господарський суд Чернівецької області

Дата ухвалення
25.01.2021
Номер справи
926/2564/20
Номер документу
94393773
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

м.Чернівці

25 січня 2021 року Справа № 926/2564/20

Господарський суд Чернівецької області у складі судді Гушилик С.М., за участю секретаря судового засідання Циганчук І.В. розглянувши справу №926/2564/20

За позовом Товариство з обмежено відповідальністю "ЧЕРНІВЦІГАЗ ЗБУТ" (58018, м.Чернівці, вул. Воробкевича Сидора, 1А)

До Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Чернівцігаз" (58009, м.Чернівці, вул. Винниченка, 9 – а)

Про зобов`язання провести перерахунок об`ємів природного газу та надати достовірну інформацію щодо об`ємів природного газу згідно норм споживання, які були встановленими КМУ та діючими в період з 01.09.2018 року по 31.07.2020 року для населення у разі відсутності газових лічильників

За участю представників:

Від позивача: Попов В.Д. - адвокат (свідоцтво №000306 від 30.11.18р.)

Від відповідача: не з`явився

СУТЬ СПОРУ: Товариство з обмежено відповідальністю "ЧЕРНІВЦІГАЗ ЗБУТ" звернувся до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Чернівцігаз" про зобов`язання провести перерахунок об`ємів природного газу та надати достовірну інформацію щодо об`ємів природного газу згідно норм споживання, які були встановленими КМУ та діючими в період з 01.09.2018 року по 31.07.2020 року для населення у разі відсутності газових лічильників.

02.11.2020 року відділом документального забезпечення та аналітичної роботи суду зареєстровані матеріали позовної заяви за вх.№2564.

Витягом з протоколу автоматичного розподілу судової справи між суддями від 02.11.2020 року позовну заяву передано судді Гушилик С.М.

Ухвалою суду від 03.11.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 23.11.2020 року.

Призначене на 23.11.2020 року судове засідання не відбулось у зв`язку з непрацездатністю судді Гушилик С.М., про що учасники справи були повідомленні телефонограмою.

Відповідачем, 24.11.2020 року через відділ документального забезпечення та аналітичної роботи суду подано відзив на позовну заяву (вх.№2784).

Ухвалою суду від 25.11.2020 року підготовче засідання призначено на 14.12.2020 року.

Ухвалою суду від 14.12.2020 року продовжено позивачу процесуальний строк на подання відповіді на відзив, підготовче засідання відкладено на 28.12.2020 року.

24.12.2020 року уповноважений представник позивача через відділ документального забезпечення та аналітичної роботи суду подав відповідь на відзив (вх.№3376).

28.12.2020 року від відповідача надійшло клопотання про відкладення та продовження процесуального строку підготовчого провадження на 30 днів (вх.№3904).

Ухвалою суду від 28.12.2020 року задоволено клопотання відповідача про продовження підготовчого провадження на строк до 30 днів, продовжено строк підготовчого провадження, підготовче засідання відкладено на 25.01.2020 року.

21.01.2020 року уповноважений представник позивача через відділ документального забезпечення та аналітичної роботи суду подав клопотання про призначення судово – економічної експертизи (вх.№222).

В обґрунтування заявленого клопотання позивач зазначає, що предметом позову у даній справі є зобов`язання провести перерахунок об`ємів природного газу та надати достовірну інформацію щодо об`ємів природного газу згідно норм споживання, які були встановленими КМУ та діючими в період з 01.09.2018 року по 31.07.2020 року для населення у разі відсутності газових лічильників, а тому для точного встановлення розбіжностей між нарахованим та фактично спожитим об`ємом природного газу необхідним є призначення по справі судово – економічної експертизи з метою з`ясування цих розбіжностей.

У зв`язку з вищезазначеним позивач пропонує суду такі питання:

– чи підтверджується документально об`єм розподіленого відповідачем природного газу побутовим споживачем позивача, в яких встановлено індивідуальні лічильники за період з 01.09.2018 року по 31.10.2020 року та в яких обсягах?

– чи підтверджується документального застосування відповідачем норм споживання природного газу для побутових споживачів, у яких відсутній облік природного газу із застосуванням засобів вимірювальної техніки, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №619 від 08.06.1996 року "Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників" в редакції постанови Кабінету Міністрів України №409 від 06.08.2014 року "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово – комунального обслуговування", постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 №63, постановою Кабінету Міністрів України №143 від 27.02.2019 року, якщо так то в яких обсягах за період з 01.09.2018 року по 31.08.2020 року помісячно?

До початку судового засідання, 25.01.2021 року від уповноваженого представника відповідача на електронну адресу суду надійшла заява (вх.№249) про неможливість бути присутніми у судовому засіданні, а також останній зазначив, що не заперечує проти задоволення клопотання позивача про проведення судово – економічної експертизи.

Присутній у підготовчому засіданні, 25.01.2021 року уповноважений представник позивача підтримав в повному обсязі подане ним клопотання про призначення експертизи по справі №926/2564/20.

Розглянувши клопотання про призначення судової експертизи, суд дійшов до висновку про наявність підстав для її задоволення з огляду на наступне.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо. Жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності, або за клопотанням учасника справи, мотивованим неможливістю надати експертний висновок у строки, встановлені для подання доказів, з причин, визнаних судом поважними, зокрема через неможливість отримання необхідних для проведення експертизи матеріалів.

Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.

Проведення судової експертизи доручається державним спеціалізованим установам чи безпосередньо особам, які відповідають вимогам, встановленим Законом України "Про судову експертизу". Особа, яка проводить судову експертизу (далі - судовий експерт) користується правами і несе обов`язки, зазначені у статті 69 Господарського процесуального кодексу України.

За приписами ч. 4 ст. 99 Господарського процесуального кодексу України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначається судом.

Таким чином, враховуючи наявність розбіжностей у позиціях сторін щодо фактичного об`єму споживання побутовими споживачами природного газу та для точного встановлення розбіжностей між нарахованим та фактично спожитим об`ємом природного газу, для чого необхідні спеціальні знання у сфері газопостачання і обліку природного газу, з метою забезпечення повного, об`єктивного та всебічного розгляду справи суд вирішив поставити на вирішення судової експертизи запитання, які виникли при вирішенні даного спору та відповідно мають суттєве значення при подальшому розгляді справи.

Частиною 3 статті 99 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).

У відповідності до ст. 7 Закону України "Про судову експертизу" судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи. До державних спеціалізованих установ належать, зокрема, науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України.

Судом з`ясовано зміст питань, які позивач просить поставити на вирішення експерта, та з`ясовано думку представника відповідача щодо них і експертної установи, якій належить доручити проведення експертного дослідження, за результатами чого суд доходить висновку, що на вирішення судової економічної експертизи належить поставити питання у редакції, запропонованій позивачем, а проведення експертизи доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, витрати по оплаті експертизи первісно покласти на позивача.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.

Оскільки, призначена у даній справі експертиза ще не проведена експертною установою, з метою дотримання процесуальних строків, суд вважає за необхідне зупинити провадження у даній справі на час проведення судової експертизи.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 99, 100, 102, 103, п. 2 ч. 1 ст. 228, ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд –

У Х В А Л И В:

1.Задвольнити клопотання позивача про призначення судову економічної експертизи по справі №926/2564/20.

2. Призначити по справі №926/2564/20 судову економічну експертизу, проведення якої доручити Київському науково-дослідному інституту судових експертиз Міністерства юстиції України (03057, м. Київ, вул. Смоленська, буд. 6).

3. На вирішення судової економічної експертизи поставити наступні питання:

– чи підтверджується документально об`єм розподіленого відповідачем природного газу побутовим споживачем позивача, в яких встановлено індивідуальні лічильники за період з 01.09.2018 року по 31.10.2020 року та в яких обсягах?

– чи підтверджується документального застосування відповідачем норм споживання природного газу для побутових споживачів, у яких відсутній облік природного газу із застосуванням засобів вимірювальної техніки, передбачених постановою Кабінету Міністрів України №619 від 08.06.1996 року "Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників" в редакції постанови Кабінету Міністрів України №409 від 06.08.2014 року "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово – комунального обслуговування", постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 №63, постановою Кабінету Міністрів України №143 від 27.02.2019 року, якщо так то в яких обсягах за період з 01.09.2018 року по 31.08.2020 року помісячно?

4. Витрати по проведенню експертизи покласти на позивача ТОВ "ЧЕРНІВЦІГАЗ ЗБУТ" з подальшим розподілом цих витрат за результатами розгляду господарської справи.

5. У зв`язку з призначенням судово – економічної експертизи зупинити провадження у справі №926/2564/20 до отримання висновку експерта.

6.Відповідно до статті 14 Закону України "Про судову експертизу" попередити експерта, який буде здійснювати судову експертизу, про кримінальну відповідальність за статями 384 та 385 Кримінального кодексу України.

Ухвала господарського суду набирає законної сили в порядку статті 235 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до статті 254 ГПК України ухвали суду першої інстанції оскаржуються в апеляційному порядку окремо від рішення суду лише у випадках, передбачених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 11 статті 255 Господарського процесуального кодексу України ухвала підлягає оскарженню в апеляційному порядку.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб адресою:http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.

Суддя С.М. Гушилик