Рішення № 94393347, 21.01.2021, Господарський суд Полтавської області

Дата ухвалення
21.01.2021
Номер справи
917/443/20
Номер документу
94393347
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.01.2021 Справа № 917/443/20

м.Полтава

за позовною заявою Кременчуцької міської ради Полтавської області, пл. Перемоги, 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600

до Фізичної особи-підприємця Кулешової Тетяни Володимирівни, АДРЕСА_1

про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі

Суддя Кльопов І.Г.

Секретар судового засідання Назаренко Я.А.

Представники сторін згідно протоколу судового засідання.

Обставини справи. Кременчуцька міська рада Полтавської області звернулась до господарського суду Полтавської області з позовом до Фізичної особи-підприємця Кулешової Тетяни Володимирівни, в якому просить суд визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі від 10.11.2009, зареєстрованого 19.03.2010 за № 041057600064 між Кременчуцькою міською радою Полтавської області (ідентифікаційний код: 24388300, місцезнаходження: Полтавська область, м. Кременчук, площа Перемоги, 2) та ФОП Кулешовою Тетяною Володимирівною (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , місце проживання особи: АДРЕСА_1 ), земельної ділянки загальною площею 259 кв.м., кадастровий номер №5310436500:09:004:0401 для експлуатації та обслуговування пункту автомобільної діагностики по вул. Миколи Кучми, 1-А (ділянка № 1) в м. Кременчук в наступній редакції:

ДОДАТКОВА УГОДА

до договору оренди землі,

зареєстрованого у Кременчуцькому районному відділі Полтавської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 19.03.2010 за №041057600064

Полтавська область, місто Кременчук "___"____2020

Орендодавець, Кременчуцька міська рада Полтавської області, ідентифікаційний код 24388300, місцезнаходження:39600, Полтавська область, м.Кременчуц, площа Перемоги,2 в особі голови Малецького Віталія Олексійовича, який діє на підставі ст.42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.122 Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі", з одного боку, та

Орендар, ФОП Кулешова Тетяна Володимирівна,

2. В розділ «Орендна плата» внести зміни, а саме: Пункт 9 викласти в новій редакції:

« 9. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки щорічно та складає 26652,52 грн в рік, із застосуванням в подальшому щорічних коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель Орендарем самостійно.

Грошова плата вноситься на поточний рахунок № UA 078999980334159815000016008, код 18010900, одержувач: УК у м. Кременчуці/м. Кременчук/, код ЄДРПОУ: 37965850, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП)».

Пункт 11 викласти в новій редакції:

« 11. Орендна плата за земельну ділянку фізичними особами-підприємцями сплачується за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Платники орендної плати самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік.

Нарахування орендної плати громадянам проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення. Орендна плата за земельну ділянку сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

У разі зміни організаційно-правової форми особи строки сплати орендної плати змінюються та застосовуються самостійно фізичною особою-підприємцем або органом державної податкової служби - громадянину».

Пункт 13 викласти в новій редакції:

« 13. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;

- зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки комунальної власності;

- в інших випадках, передбачених законом».

Пункт 14 викласти в новій редакції:

« 14. У разі порушення строків сплати орендної плати, нараховується штраф та пеня, передбачені ст. 126 та ст. 129 Податкового кодексу України».

3. Розділ «Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду» виключити, у зв`язку з чим п. 21 вважати п. 18 з подальшою зміною нумерації пунктів.

4. В розділ «Інші права та обов`язки сторін» внести зміни, а саме:

в п. 31, який вважати п. 28 додати:

«- у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки комунальної власності укласти додаткову угоду до договору оренди землі».

5. В розділ «Зміна умов договору і припинення його дії» внести зміни, а саме: п. 34, який вважати п. 31 викласти в новій редакції:

« 31. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку, крім перегляду орендної плати за землю внаслідок щорічної індексації нормативної грошової оцінки земель, яка проводиться Орендарем та Орендодавцем самостійно з урахуванням порядку, визначеного ст. 289 Податкового кодексу України».

6. Орендар зобов"язаний у місячний термін з дати державної реєстрації внесення змін до інформації щодо зареєстрованого права оренди землі надати:

- до управління земельних ресурсів виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області копію витягу, що підтверджує внесення змін до записів Державного реєстру прав:

- до Кременчуцької ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області копію додаткової угоди до договору оренди землі разом з копією витягу, що підтверджує внесення змін до записів Державного реєстру речових прав.

7.Дана додаткова угода до договору оренди землі набуває чинності з дати підписання її сторонами та підлягає державній реєстрації внесення змін до інформації щодо зареєстрованого права оренди земельної ділянки.

8. Ця додаткова угода укладена в 2-х примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться - в Орендодавця, другий - в Орендаря.

9. За спільною згодою сторін ця додаткова угода є невід"ємною частиною договору оренди землі, зареєстрованого у Кременчуцькому районному відділі Полтавської регіональної філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис 19.03.2010 за №041057600064.

Невід"ємною частиною додаткової угоди є:

- витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 20.11.2019 №4651/0/212-19

- рахунок розміру орендної плати на земельну ділянку.

Реквізити сторнін.

Позивач у позові зазначає, що підставою для звернення до суду стали обставини, що полягають у приведенні розміру орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства щодо нормативно-грошової оцінки земель та захист законних інтересів територіальної громади міста Кременчука. Відповідач ухиляється від внесення змін до договору оренди землі.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 13.03.2020 суд ухвалив прийняти позовну заяву до розгляду і відкрити провадження у справі; справу розглядати в порядку загального позовного провадження; призначено підготовче засідання у справі на 14.04.2020.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 14.04.2020 суд відклав підготовче засідання на 14.05.2020.

07.05.2020 від відповідача надійшов відзив на позов, Відповідач проти позову заперечує, зокрема, зазначає, що в розрахунку орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, що є додатком до договору оренди землі, який 19.03.2010 року підписувався сторонами, зазначена категорія земель "землі промисловості, транспорту, зв"язку, енергетики, оборони та іншого призначення". З витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 20.11.2019 року, що наданий до договору позивачем, зазначена категорія земель "землі житлової та громадської забудови". Відповідача зазначає, що позивач, з порушенням процедури змінив категорію земель, на яких знаходяться орендовані ділянки з "землі промисловості, транспорту, зв"язку, енергетики, оборони та іншого призначення" на "землі житлової та громадської забудови".

05.06.2020 за вхід. №6009 від позивача надійшла відповідь на відзив. Дану відповідь залучено судом до матеріалів справи.

10.06.2020 за вхід. №6140 від відповідача до суду надійшла пропозиція щодо укладення мирової угоди.

15.06.2020 від позивача надійшли пояснення на пропозицію щодо укладення мирової угоди. Позивач вважає пропозицію відповідача необгрунтованою.

Ухвалою господарського суду Полтавської області від 16.06.2020 закрито підготовче провадження у справі.

22.07.2020 від відповідача надійшла пропозиція щодо укладення додаткової угоди до договору оренди землі (вх. № 7810) з додатками.

25.08.2020 від відповідача надійшли пояснення щодо відповідід на відзив (вхід. №9116)

07.09.2020 від позивача надійшли пояснення (вхід. №9597) від відповідача надійшла заява про долучення доказів досудового врегулювання спору (вх. № 11468).

24.09.2020 від відповідача надійшла повторна пропозиція щодо укладення додаткової угоди до договору оренди землі (вх. №10584) з додатками.

16.10.2020 від відповідача надійшла заява про долучення доказів досудового врегулювання спору (вхід. №11467)

Також 05.11.2020 від відповідача надійшла промова в дебатах (вхід. №12367)

З приводу поданих заяв та клопотань суд зазначає наступне.

Зі змісту статті 80 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що учасники справи повинні подавати докази до суду разом із поданням заяв по суті (позову, відзиву на позов, письмових пояснень) або у строк, встановлений судом для їх подання. Водночас процесуальний закон також надає можливість особі подати докази поза межами встановленого законом або судом строку, але тільки за умови, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у зазначений строк з причин, що не залежали від неї.

Отже, суд може прийняти до розгляду докази, подані стороною на стадії розгляду справи по суті, коли встановить, що сторона не мала можливості подати їх у визначений законом або судом строк.

Системний аналіз положень частини 8 статті 80, частини 2 статті 232 Господарського процесуального кодексу України дає підстави для висновку, що у разі подання учасниками справи доказів із пропуском строку, встановленого судом в ухвалі про надання документів (доказів): 1) без клопотання про визнання причин неможливості подати такі докази відповідним учасником справи такими, що не залежали від нього; або 2) залишення такого клопотання без задоволення, - суд долучає відповідні документи (докази) до матеріалів справи, проте не приймає їх до розгляду, про що постановляє відповідну ухвалу.

Чинним Господарським процесуальним кодексом України не передбачено можливості повернення судом документів (доказів), поданих із пропуском строку, встановленого судом, тому правових підстав для їх повернення відповідачеві суд не має.

З огляду на те, що сторони не обґрунтували неможливість подання доказів разом із заявою по суті на стадії підготовчого провадження та не подали клопотання про поновлення процесуального строку відповідно до частини 1 статті 119 Господарського процесуального кодексу України суд не приймає зазначені докази до розгляду.

У зв`язку з тим, що необхідних для вирішення спору доказів, наявних у матеріалах справи, достатньо, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Відповідно до статті 219 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів.

Розглянувши матеріали справи, суд, встановив:

Рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області від 22.09.2009 «Про надання вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в місті Кременчуці» затверджено ФОП Кулешовій Т. В. проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для експлуатації та обслуговування пункту автомобільної діагностики по вул. Миколи Кучми, 1-А та передано ФОП Кулешовій Т. В. в оренду терміном на 15 років земельну ділянку площею 1554 кв. м, для експлуатації та обслуговування пункту автомобільної діагностики по вул. Миколи Кучми, 1-А.

24.01.2009 рішенням Кременчуцької міської ради Полтавської області «Про внесення змін до деяких рішень міської ради» внесено зміни до пункту 42 зазначеного рішення Кременчуцької міської ради від 22.09.2009 «Про надання вилучення та оформлення земельних ділянок в оренду фізичним і юридичним особам в місті Кременчуці», а саме:

- замість слів «земельну ділянку 1554 кв. м» читати «дві земельні ділянки загальною площею 1554 кв. м, з них: ділянка № 1 - 259 кв. м, ділянка № 2 -1295 кв. м».

10.11.2009 Кременчуцька міська рада Полтавської області та ФОП Кулешова Т. В. уклали договір оренди землі, відповідно до умов якого, орендодавець на підставі рішення надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку (кадастровий № 5310436500:09:004:0401) загальною площею 295 кв. м для експлуатації та обслуговування пункту автомобільної діагностики по вул. Миколи Кучми, 1-А (ділянка № 2) в м. Кременчуці.

Згідно з пунктом 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 295 кв. м, в тому числі по угіддях: графа 42 - землі комерційного та іншого використання - 295 кв. м.

На земельній ділянці розташований пункт автомобільної діагностики (пункт 3 договору).

Відповідно до пункту 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 10.11.2009 становить 59725,40 грн (230,60 грн за 1 кв. м).

Згідно з пунктом 9 договору щорічна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 5% від її нормативної грошової оцінки та становить 2986,27 грн за 2009 рік.

В додатку до договору оренди землі «Розрахунок орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена» визначена категорія спірної земельної ділянки - землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Пунктом 13 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі:

зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

24.11.2009 Кременчуцькою міською радою Полтавської області прийнято рішення «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області».

Так, фізичним та юридичним особам в 2-х місячний термін необхідно звернутися в управління Держкомзему у місті Кременчук та замовити витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, які знаходяться у користуванні та власності та замовити додаткові угоди до документів. Відділ Пресслужби забезпечити опублікування даного рішення в міських засобах інформації в 10-денний термін.

На запит виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області територіальним управлінням Держгеокадастру листом від 23.11.2017 № 1783/122-17 повідомлено, що цільове призначення земельної ділянки (кадастровий № 5310436500:09:004:0401) площею 295 кв. м по вул. Миколи Кучми, 1-А, визначено згідно з УКЦВЗ - землі іншої комерційної діяльності. З метою забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення та врегулювання питання приведення у відповідність до Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Держкомзему від 23.07.2010 № 548, цільове призначення вказаної земельної ділянки відповідає КВЦПЗ - 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі.

Виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області отримано витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 21.12.2017 №800/0/212-17, виданий територіальним управлінням Держгеокадастру, у відповідності до якого, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 295 кв. м по вул. Миколи Кучми, 1-А (кадастровий № 5310436500:09:004:0401) становить533050,49 грн.

У зв`язку з викладеним виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області розраховано розмір орендної плати: 533050,49грн (нормативно грошова оцінка земельної ділянки) * 5% (визначено договором оренди землі № 041057600064 від 19.03.2010) = 26652,52 грн.

З метою приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства щодо нормативно-грошової оцінки земель, виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області направлено відповідачу лист - пропозицію від 14.03.2018 К-02-25/4623-3 та повідомлено про необхідність внесення змін до договору оренди землі, шляхом укладення додаткової угоди до нього, у зв`язку із внесенням змін до відомостей Державного земельного кадастру та відповідно до отриманого витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ- 5306794012017 від 18.12.2017 та витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок площею 259 кв. м від 21.12.2017 № 800/0/212-17.

Також, виконавчим комітетом Кременчуцької міської ради Полтавської області надіслано оригінали додаткової угоди до договору оренди землі в двох примірниках та з проханням у двадцятиденний строк повернути підписаний примірник додаткової угоди з візами, а в разі незгоди надати два примірники протоколу розбіжностей згідно з вимогами пункту 4 статті 181 Господарського кодексу України та у п`ятиденний строк з дати внесенні змін до інформації щодо зареєстрованого права оренди надати Управлінню земельних ресурсів виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області копію Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що підтверджує внесення змін до записів Державного реєстру прав.

Відповідачем - ФОП Кулешовою Т. В. направлені на адресу виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області заперечення на додаткову угоду, при цьому проігноровано вимоги пункту 4 статті 181 Господарського кодексу України щодо надання двох примірників протоколу розбіжностей.

Виконавчий комітет Кременчуцької міської ради Полтавської області листом- пропозицією від 11.12.2019 № 01-53/2280 повторно звернувся до відповідача та повідомив про необхідність внесення змін до договору оренди землі, шляхом укладення додаткової угоди до нього, у зв`язку із внесенням змін до відомостей Державного земельного кадастру та згідно отриманих витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-5306794012017 від 18.12.2017 та витягів з технічної Документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок площею 259 кв. м від 20.11.2019 №4651/0/212-19.

Зазначений лист-пропозиція до ФОП Кулешової Т. В. від 11.12.2019 № 01-53/2280 повернувся до виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області у зв`язку із закінченням терміну зберігання.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позову, суд виходив з наступного.

Згідно з частиною 3 статті 6 Цивільного кодексу України, сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов`язковість для сторін положень актів Цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Пунктом 3 статті 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов`язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлені) характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов`язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Частинами 1, 3 статті 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства (частина 1 статті 628 Цивільного кодексу України).

Частиною 1 статті 627 Цивільного кодексу України встановлено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором (частина 1 статті 188 Господарського кодексу України).

Відповідно до статті 15 Закону України "Про оренду землі" Істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 792 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

Пунктом 34 договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв`язується у судовому порядку.

Аналогічні правила щодо змін умов договору оренди землі за взаємною згодою сторін містить і стаття 30 Закону України "Про оренду землі", якою передбачено, що у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Статтею 652 Цивільного кодексу України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Згідно з статтею 206 Земельного кодексу України використання землі в Україну є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

У відповідності до пункту 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України врегульовано, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, а річна сума платежу не може бути меншою 3% нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12% нормативної грошової оцінки.

Стаття 1 Закону України "Про оцінку земель" визначає нормативну грошову оцінку земельних ділянок як капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

За змістом статті 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Таким чином, нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання уповноваженими органами плати за користування землею.

При цьому нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, у зв`язку з чим, зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Зазначена правова позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 03.07.2014 № 922/533/14 та постановах Верховного суду України від 20.08.2013 у справі №5017/781/2012 та від 03.12.2013 у справі № 5009/3430/12.

Пункт 13 Типового договору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 передбачає, що розмір орендної плати переглядається у разі зміни граничних розмірів орендної плати, визначених ПКУ, а також зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності.

На необхідність укладати договір оренди таких земель саме за типовою формою вказує абзац четвертий пункту 288.1 Податкового кодексу України.

Як вбачається з матеріалів справи підставою для укладення додаткової угоди є саме зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 295 кв. м по вул. Миколи Кучми, 1-А (кадастровий номер № 5310436500:09:004:0401).

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 18.12.2017 визначено цільове призначення спірної земельної ділянки: 03.07 для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Категорія земель: землі житлової та громадської забудови.

Вид використання земельної ділянки: для експлуатації та обслуговування пункту автомобільної діагностики.

Згідно з договором оренди землі від 10.11.2020 в оренду відповідачеві передавалася земельна ділянка з цільовим призначенням - землі комерційного та іншого використання (пункти 2, 16 договору).

В додатку до договору оренди землі від 10.11.2009 категорія земельної ділянки площею 295 кв. м, кадастровий номер № 5310436500:09:004:0401 визначена, як землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Як свідчить Класифікація видів цільового призначення земель, затверджена наказом Держкомзему від 23.07.2010 № 548 (КВЦПЗ), видами цільового призначення земель є, зокрема, землі для будівництва та обслуговування будівель торгівлі та землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Тобто в додатку до договору та у Витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 18.12.2017 зазначені різні види цільового призначення спірної земельної ділянки.

Відповідно до статті 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

Проте матеріали справи не містять доказів зміни Кременчуцькою міською радою цільового призначення земельної ділянки з кадастровим № 5310436500:09:004:0401 з земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення на землі для будівництва та обслуговування будівель торгівлі й, відповідно, відсутні підстави для застосування іншого (вищого) коефіцієнту при проведенні нормативної грошової оцінки для визначення розміру орендної плати.

Враховуючи те, що позивачем не підтверджено належними та допустимими доказами правомірність застосування цільового призначення, земель житлової та громадської забудови, а не земель промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення, зазначеного у відомостях викладених у витязі за № 4651/0/212-19 від 20.11.2019 із технічної документації про нормативну грошову оцінку, стосовно зміни цільового призначення спірної земельної ділянки та за принципом свободи договору закріпленим у частині 1 статті 627 Цивільного кодексу України, у такому разі наявність заперечень щодо укладення вказаної додаткової угоди зі сторони відповідача, дає підстави суду для відмови у визнанні укладеною додаткової угоди в частині внесення змін у розмір орендної плати (пункти 5, 9, 11, 13) в редакції, запропонованій позивачем.

Позовна вимога про виключення розділу Договору "Умови і строки передачі земельної ділянки" є істотною умовою цього договору відповідно до статті 792 Цивільного кодексу України, а тому ця вимога суперечить вказаній нормі Кодексу.

Позовна вимога про викладення у новій редакції пункту 34 Договору, щодо не розв`язування у судовому порядку перегляду орендної плати за землю внаслідок щорічної індексації нормативної грошової оцінки земель, яка проводилася Орендарем та Орендодавцем самостійно з урахуванням порядку, визначеного статтею 289 Податкового кодексу України, суперечить частині 4 статті 4 Господарського кодексу України, відповідно до якої відмова від права на звернення до господарського суду є недійсною.

Позовна вимога про викладення додаткового пункту договору, щодо встановлення обов`язку відповідача про повідомлення ним внесення змін до записів Державного реєстру речових прав, в редакції позивача, не є істотною умовою договору оренди землі, визначеною статтею 15 Закону України "Про оренду землі" та Главою 58 Цивільного кодексу України, а тому за принципом свободи договору, закріпленим у частині 1 статті 627 Цивільного кодексу України, у разі наявності заперечень щодо укладення вказаної додаткової угоди зі сторони відповідача, дає підстави суду для відмови у внесенні таких змін до Договору в редакції, запропонованій позивачем.

За таких обставин позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись статтями 123, 129, 232, 233, 236, 238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

В позові відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Відповідно до пункту 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повне рішення складено 22.10.2020

Повне рішення складено 26.01.2021

Суддя Кльопов І.Г.